کد خبر : 101185
تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 54 بازدید

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران: ۴ پله‌ در رتبه‌بندی جهانی سهولت در فضای کسب و کار نزول داشته ایم/ قانون‌های دست و پاگیر برچیده شوند

به گزارش میرملاس حسین سلاحورزی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس بیان کرد: اولین و مهم‌ترین مسئله در کشور بحث اشتغال جوانان بوده که تحقق این هدف را باید رشد اقتصادی دانست. وی با بیان اینکه رشد اقتصادی الزامات، زیرساخت‌ها و منابع خاصی نیاز دارد، افزود: خوشبختانه در کشور منابع و نیروی انسانی مناسب وجود دارد، […]

به گزارش میرملاس حسین سلاحورزی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس بیان کرد: اولین و مهم‌ترین مسئله در کشور بحث اشتغال جوانان بوده که تحقق این هدف را باید رشد اقتصادی دانست.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی الزامات، زیرساخت‌ها و منابع خاصی نیاز دارد، افزود: خوشبختانه در کشور منابع و نیروی انسانی مناسب وجود دارد، اما لازمه تبدیل این منابع به ارزش‌افزوده رشد اقتصادی است.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: در اوایل انقلاب کشور وارد جنگی تحمیلی سنگینی شد که آسیب‌های جدی به اقتصادمان وارد کرد و از طرفی بعد از انقلاب از راه‌های مختلف تحریم‌های یک‍جانبه‌ای علیه ایران صورت گرفت و امکان استفاده از فنّاوری و منابع مالی خارجی از ما گرفته شد.

وی افزود: در مقاطعی با وجود کسب درآمد حاصل از فروش نفت وضعیت درآمدی خوبی داشتیم، اما این منابع با سوء مدیریت به ارزش‌افزوده تبدیل نشده و باعث شد که نرخ تشکیل سرمایه ثابت نرخی نباشد که یک رشد اقتصادی ثابت و پایداری داشته باشیم.

سلاحورزی بابیان اینکه هم‌زمان با شروع تحریم‌های اخیر درآمدها کاهش پیداکرده و امکان جذب سرمایه و استفاده از تکنولوژِی از کشور سلب شد، افزود: در کشور سرمایه‌گذاری‌های خارجی قابل‌توجهی حتی بعد از برجام صورت نگرفته و دلیل این موانع مختلف خارجی و داخلی است.

وی ادامه داد: با توجه به تهدیدهای آمریکا در قبال ایران سرمایه‌گذار خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشور احساس امنیت نمی‌کند چرا که معتقدند با خروج احتمالی آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها متحمل ضرر می‌شوند.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: باوجود فرصت‌های مناسب در اطراف کشور از نظر داخلی قوانین و مقررات ما جذب‌کننده سرمایه‌گذار نبوده و بسترهای مقدماتی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی فراهم نیست.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۱ هزار قانون و ۸۰ هزار مقررات در کشور وجود دارد، افزود: هرساله بانک جهانی و مؤسسات اقتصادی مطرح رتبه‌بندی کشورها را در زمینه سهولت کسب فضای کسب‌وکار اعلام می‌کنند، که بر اساس آمار سال ۲۰۱۸ میلادی ایران با چهار رتبه سقوط نسبت به سال پیش از آن در رتبه ۱۲۴ قرار دارد.

سلاحورزی افزود: آمار بالا نشان‌دهنده این است که سرمایه‌گذاران به شرایط مناسب و سهولت فضای کسب‌وکار سایر کشورها را برای سرمایه‌گذاری خود انتخاب کرده و کشورهای با فضای کسب‌وکار مناسب اصلاح مداوم و کاهش مقررات را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

درج شده توسط : دبیر سرویس خبر میرملاس

دیدگاه ها

پله ها چندتایکی شمرده میشن؟؟؟؟

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :