کد خبر : 101862
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 78 بازدید

حنان: برخی، هنر منتقدانه را به سمت هنر متملق و مجیزگویی سوق داده‌اند

به گزارش میرملاس مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در جلسه‌ی هماهنگی و برنامه‌ریزی جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: متأسفانه برخی با ایجاد چارچوب‌ها و موانع بی‌دلیل پیش روی هنرمندان، جای نقد هنرمندانه را با تملق عوض کرده‌اند.  حجت‌الاسلام حمیدرضا حنان در این جلسه که پیش از ظهر امروز و با حضور اعضای گروه‌های […]

به گزارش میرملاس مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در جلسه‌ی هماهنگی و برنامه‌ریزی جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: متأسفانه برخی با ایجاد چارچوب‌ها و موانع بی‌دلیل پیش روی هنرمندان، جای نقد هنرمندانه را با تملق عوض کرده‌اند.
 حجت‌الاسلام حمیدرضا حنان در این جلسه که پیش از ظهر امروز و با حضور اعضای گروه‌های نمایشی جنگ‌ها و جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خرم‌آباد، گفت: انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است و مهم‌ترین پیام‌های این انقلاب در قالب آثار فرهنگی و هنری منعکس‌شده و می‌شود.
وی افزود: نیاز به شادی و نشاط از فطرت انسان سرچشمه می‌گیرد و این فطرت در بین تمام انسان‌ها با هر دین، آیین، ملیت، نظر و دیدگاه یکسان و مشترک است و نمی‌توان با آن مقابله کرد یا آن را از انسان گرفت.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان، با تأکید بر اینکه تکامل انسان منوط به تکامل روح بشر است، گفت: شادی و نشاط متعلق به روح بشر است و ازآنجاکه روح بر جسم ارجحیت دارد پس شادی روح منجر به‌سلامت جسم شده و تکامل انسان و جامعه درزمینهٔ های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و … منوط به تکامل روح اوست.
حنان ادامه داد: از بین بردن زمینه‌های ایجاد غم و اندوه در جامعه و تزریق روحیه‌ی شادی و نشاط در بین مردم از مهم‌ترین وظایف شما هنرمندان است که باید با نگاه معنوی به کار خود نگریسته و بدانید که اثر شما هم در سلامت روحی و هم در سلامت جسمی جامعه مفید و مؤثر خواهد بود.
وی هنر را شریف‌ترین و ظریف‌ترین مقوله‌ی بشری دانست و ابراز داشت: تعالی بشر در گروه تعالی هنر است و هنرمند و هنر مترقی و تعالی‌بخش دارای شاخصه‌های است که یکی از آن‌ها عالمانه بودن هنر است و این بدان معنا است که هنرمند نباید فقط به خلاقیت خود اکتفا کرده و باید علم هنر را نیز از نزد استاد آن بیاموزد که متأسفانه برخی از هنرمندان ما در استان به این موضوع توجه نداشته و علی‌رغم وجود مراکز تخصصی آموزش رشته‌های مختلف هنری در استان ازجمله مرکز فرهنگ و هنر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این خصوص با چالش مواجه هستیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان، نقادانه بودن هنر را دومین شاخصه‌ی هنر مترقی و تعالی‌بخش دانست و اظهار داشت: لازمه‌ی ارائه‌ی هنر نقادانه و سازنده، داشتن آزادی بیان و اندیشه برای هنرمندان است که در این زمینه متأسفانه برخی با ایجاد چارچوب‌ها، موانع و مشکلات بی‌دلیل، هنر منتقدانه را به سمت هنر متملق و مجیزگوی سوق داده‌اند.
حجت‌الاسلام حنان تصریح کرد: مخاطب شناسی درست و ارائه‌ی پیام در قالب اثر هنری، شاخصه‌های مهم دیگری هستند که هنر مترقی و تعالی‌بخش را از سایر گونه‌های آن جدا کرده و موجبات رشد و توسعه‌ی جامعه را فراهم می‌کند.
وی در پایان با تأکید بر تلاش برای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: بنا بر فرموده‌ی پیامبر اکرم (ص) کسی که مردم را شاد می‌کند به ازای زمانی که این کار را کرده، خداوند را تسبیح کرده، پس کار شما یک کار معنوی است و باید برای باشکوه‌تر شدن آن تلاش کنید.

درج شده توسط : مدیریت خبر میرملاس

دیدگاه ها

ناشناس در گفته :

شیخ …..

[پاسخ]

لرستاني در گفته :

جناب شیخ حنان، اولا شما نیز به مانند مرادتان روایات را تفسیر به رای نکنید!!! چرا که مراد از شادی که اجر تسبیح خدا را دارد و باعث مزد می شود، قطعاً آنچه مورد نظرتان است نیست، چون خیلی از موارد مورد نظر جنابتان مصداق کامل گناه و فسق است که برای اهل فهم نیاز به توضیح ندارد… و قطعاً کسی با انجام فعل حرام مزد تسبیح خدا را کاسب و شامل نمی شود. در ثانی به نظرتان مجیزگویی به آنچه جنابتان فرموده محقق می شود یا اینکه زمانی دو آتشه در دانشگاه علیه جریانی کار کردن و سپس بر سر همان سفره نشستن و کامروایی کردن؟! منتظر چهار سال بعدی تان نیز می مانیم تا ببینیم اینبار با توجه به فضای پیش آمده به کدام سمت راهنما می زنید؟!! شاید هم آن موقع با زدن راهنمای چپ به راست می گردید!!!

[پاسخ]

عمر وعاص در گفته :

بی شک انسانیت،شریفترین وظریفترین مقوله،بشری است ، متاسفانه انحصار گرایی افراطی ………….

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :