کد خبر : 1104
تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۰:۵۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 643 بازدید

ماژين؛ شهري كه راه ارتباطي ندارد

بخش ماژين كه در مرز بين استان لرستان و ايلام قرار گرفته از توابع شهرستان دره‌شهر است كه براي رسيدن به اين شهر 6 هزار نفري بايد اول به پلدختر رفت و بعد از جاده پلدختر ـ انديمشك به اين شهر محروم رسيد.

به همين خاطر مردم ماژين براي رفت و آمد به مركز استان با مشكل مواجه هستند و بيشتر به پلدختر در استان لرستان رفت و آمد دارند و در آنجا نيازهاي خود را تامين مي‌كنند…

ماژين؛ شهري كه راه ارتباطي ندارد
بخش ماژين از توابع شهرستان دره‌شهر از نقاط دورافتاده استان ايلام است كه از حداقل امكانات برخوردار نيست و حتي براي رسيدن به اين شهر بايد از مسير پلدختر لرستان رفت زيرا از مركز استان ايلام راه ارتباطي ندارد.

 در استان ايلام روستاها و شهرهايي وجود دارد كه در نقطه صفر مرزي بين استان‌هاي همسايه قرار گرفته‌اند كه محروميت در آنها موج مي‌زند.

بخش ماژين كه در مرز بين استان لرستان و ايلام قرار گرفته از توابع شهرستان دره‌شهر است كه براي رسيدن به اين شهر 6 هزار نفري بايد اول به پلدختر رفت و بعد از جاده پلدختر ـ انديمشك به اين شهر محروم رسيد.

به همين خاطر مردم ماژين براي رفت و آمد به مركز استان با مشكل مواجه هستند و بيشتر به پلدختر در استان لرستان رفت و آمد دارند و در آنجا نيازهاي خود را تامين مي‌كنند.

ماژين در نزديكي رودخانه سيمره قرار دارد و اغلب مردم با زبان لري صحبت مي‌كنند و شغل آنها دامداري و كشاورزي است.

در بخش ماژين تاكنون بعد از گذشت 5 سال هنوز نمايندگي ادارات در دفاتري قديمي مستقر است و مردم از امكانات لازم رفاهي مثل پارك برخوردار نيستند.

چهره شهر ماژين حالت قديمي دارد و محروميت و بي‌توجهي در شهر به وضوح ديده مي‌شود و فقط يك بلوار دارد.

در بخش ماژين يك بانك و چند مغازه نيز وجود دارد كه اين كمبودها باعث شده خيلي از نيازهاي مردم در بخش‌هاي مختلف از طريق شهرستان پلدختر رفع شود حتي عشاير اين بخش نيز طبق گفته مردم، بيشتر در غارها ساكن هستند.

كمبود آب در پي خشكسالي‌ها و مساله آبي كردن زمين‌هاي كشاورزي اين شهر با توجه به نزديكي به رودخانه سيمره يكي از خواسته‌هاي مردم ماژين است.

يكي از مهم‌ترين ظرفيت‌هاي بخش ماژين رودخانه سيمره و وجود اقليم مناسب براي دامداري است كه البته به خوبي از اين ظرفيت براي حل مشكل معيشتي مردم استفاده نشده است.

در تنگ ماژين از توابع شهرستان دره شهر دخمه‌ها و شكاف‌هايي وجود دارد كه يكي از آنها به «غار كول كني» معروف است، دهانه اين غار در محل ورودي به حدود 30 متر مي‌رسد و با توجه به موقعيت استقرار، دسترسي به آن بدون تجهيزات ضروري ناممكن است.

در همين حال بخشدار ماژين معتقد است كه اين شهر محروم نيست و زندگي عادي در آن جريان دارد.

بهزاد نورمحمدي افزود: در بخش راه و عدم دسترسي به ايلام از استان ايلام مسيري براي ارتباط ماژين و شهرستان دره شهر در نظر گرفته شده است كه هم‌اكنون در حال ساخت است. احداث اين جاده به دليل نبود بافت شهري و زيرساخت‌هاي مناسب، نيازمند اعتبار بيشتر است كه اين يكي از خواسته‌هاي شهر ماژين است.

اين مسوول عنوان كرد: بخش ماژين داراي 60 هزار راس دام و 2700 هكتار زمين كشاورزي است كه 1700 هزار هكتار آن آبي است.

به گفته نور‌محمدي بيكاري از مشكلات جوانان اين شهر است و در اين بخش فرصت‌هاي اشتغال‌زايي كاملا محدود هستند.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

واقعا که بدبختن

[پاسخ]

5980089562 در گفته :

در اين حكومت اسلامي بعد از گذشت 33سال از انقلاب ديگه محروميتي وجود ندارد اگه هم هست محروميت نيست مرحوميت است.

[پاسخ]

بیرانوند در گفته :

رفع بخشی از مشکلات با قرارگرفتن این بخش در حوزه استان لرستان قابل حل است به خدا ظلم است برای یک کار اداری کوچک این همه راه را طی کرد ماژین عملاجزئی از پلدختر است ما مردم ماژین خواهشمندیم استانداریهای ایلام و لرستان به این مسئله توجه کنند اگرماژین تابع استان لرستان باشد هزینه های دولت و مردم خیلی کم خواهدشد.گفته می شود وقتی تقسیمات کشوری برای تعیین مرزهای ایلام لرستان و خوزستان اقدام کرده بود رودخانه سیمره را مرز تعیین کرده بودند که بسیار غیر منطقی است و با معادلات امروزب این منطقه همخوانی ندارد.

[پاسخ]

مرادپور در گفته :

این بخش درمسیر شاهراه اتصال حنوب به مرکز قراردارد ،آب ، زمین و… هم که دارد به شهرهای اندیمشگ و پلدختر هم که نزدیک است وزمینه های توسعه را دارد مشکلش اینه که جزء ایلام است چون از مرکز استان فاصله داره و مردمش بیشتر با خوزستان و لرستان ارتباط دارند لذا پیشنهادمی شوددرحوزه تقسیمات اندیمشگ ویا پلدختر قرارگیرد.

[پاسخ]

مرادپور در گفته :

اینکه سجی گفته بدبختن نادرسته همه روستاهاش حاده آسفالته دارند بهداشت دارند وضعیت دامپروریش خوبه از نظر اداری هم که بخشداری و شهرداری و آموزش و پرورش و شبکه بهداشت و جهادکشاورزی و…. دارد رودخانه سیمره از به موازات این منطقه کم عرض و حاصلخیز گذر می کند و برخلاف مناطق همجوار مانند پلدخترو… به خاطر قرار گرفتن در کوهپایه رشته کوه کبیرکوه از آب شیرین و فراوران نیز برخورداراست . این منطقه دارای معادن وسیع نفت و گاز است وزمینه توسعه همه جانبه نیز دارد.

[پاسخ]

زرین جویی - ماژین در گفته :

استانداری لرستان بایستی تلاش کند این منطقه را جزء استان لرستان قراردهد اگر اینجوربشه خیلی خوب است هم مشگل مردم آن منطقه حل می شه هم به لرستان کمکی خواهدشد.

[پاسخ]

بیرانوند در گفته :

ماژین یک منطقه تاریخی ودارای منابع زیرزمینی منحصربه فردی است مانندنفت وگاز و آب شیرین از نظر دامداری و کشاورزی هم موقعیت خوبی داردمشکلش اینه که جزء ایلامه وبسیاردوره از مرکز استان وممکنه مسئولین فراموشش کننددرمسیرجاده اصلی خرم آباده وفقط عرض رودخانه سیمره با جاده – گاز و.. . فاصله داردولی برخی مناطق استان ایلام که بن بست هستند و هیچ امکانی هم ندارند توسعه یافته ترند.این منطقه بایستی جزء لرستان باشد.

[پاسخ]

بیرانوند در گفته :

البته همجوار اندیمشگ هم هست اگر جزء اندیمشگ شود هم بهتراست.

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

حتی امکان ایجاد یک شهرستان جدید دراین منطقه وجود دارد روستاهای استان لرستان و بخش ماژین تجمیع ویک شهرستان جدید زیر نظر لرستان تشکیل شود این شهرستان به این منطقه نفت خیز و ثروتمند کمک می کند مردم این منطقه همه فامیل هستند.

[پاسخ]

این بخش اگر جزء لرستان یا خوزستان باشد هم مردمش کمتراذیت می شوند وهم ازنظراقتصادی به نفع منطقه است.

[پاسخ]

شریف در گفته :

این منطقه سرمایه های طبیعی فوق العاده ای دارد آب فراوان (قرارگرفتن درمسیر کرخ سیمره)-همچنین آب شیرین ازطرف کبیرکوه_ کوهستان پردرخت – نفت وگاز-زمین حاصلخیز و… دراین منطقه امکان کاشت میوه سردسیری مانند سیب و گرمسیری مانند خرما وجود دارد این قابلیت منحصر به فرد است منطقه اساسا فقیرنیست و بسیار هم برخورداراست .دورافتادگی از مرکز استان وفراموشی مسئولین موجب فقر و بیکاری وعقب ماندگی اقتصادی دراین منطقه شده است.

[پاسخ]

ماژینی در گفته :

چرامنطقه ای با این همه امکانات خدا دادی بایستی فقیر باشد منطقه ای که می تواند کار وامید ایجاد کند نفت دارد گاز دارد آب شیرین و زمین فراوان وجنگل و… دارد بایستی برای مسئولین کشور مهم باشد حالا ممکن است یک عده ایلامی ازسر نا آگاهی یا هردلیل دیگری به فکر مناطق لرنشین نباشند این دلیلی برای ادامه عقب ماندگی نیست جوانان ماژین بایستی درجهت معرفی وگرفتن حقوق این منطقه تلاش کنند. الحمدالله تحصیلکرده ومدیر و… هم که خارج از ایلام کم نداریم. ماژین منطقه برخورداری است و ادامه فقر دراین منطقه واقعا ظالمانه است.

[پاسخ]

بیرانوند در گفته :

من با نظر ماژینی موافقم این منطقه فقیرنیست بلکه برخوردار وثروتمنداست لیکن به آن توجه نشده است لذاضرورت دارد نیروی انسانی متخصص وبومی این منطقه به دوراز چشم ایلامیها درجهت رشد این منطقه تلاش کنند کافی است منطقه معرفی شود ، آن وقت ایلامیهای عزیز تلاش می کنند مدیریتها را دردست گیرند و مشاغل را خودشان پرکنند درهرصورت زمینه توسعه دراین منطقه خیلی بیشتر از هرجائی است. البته ممکن است ایلامیها شناخت لازم را نداشته باشند . لرستانی ها منطقه را می شناسند و اگر ماژین در حوزه تقسیمات لرستان قرار می گرفت به مراتب زمینه توسعه فراهم تر بود.

[پاسخ]

منصور زرین جویی در گفته :

ماژین همان ماژین می ماند، ن جز اندیمشک و ن هیچ جای دیگر، ماژین همان ماژین است در دل کوه کبیرش، درست است ماژین هیچ ندارد ولی مردمانی با صلابت تر از کوه کبیرش دارد، آری ماژین همان ماژین خواهد ماند ون جز اندیمشک یا هیچ جای دیگر، اسمت سنگین تر از آن است ک تو را جز جایی بدانم لیکن تو را خواهیم ساخت ..

[پاسخ]

خیییییییییلی دوس دارم بیام ماژین:-(

[پاسخ]

گنج علی در گفته :

ماژین بنا بر نزدیکی مکانی و ساختار قومی و فرهنگی و ساختار ارتباطات خانوادگی و بازار خرید و فروش محصولات دامی و کشاورزی می بایست به استان لرستان ملحق شود و در این خصوص نقش مردم ماژین جهت انتقال به لرستان بسیار مهم و سرنوشت ساز می باشد.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :