کد خبر : 11138
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 648 بازدید

رکورددار قضاوت پرونده های قتل: هرچه تورم شدیدتر شود و فشار اقتصادی به خانواده ها افزایش یابد، جنایت بیشتر می شود

رکورددار قضاوت پرونده های قتل: هرچه تورم شدیدتر شود و فشار اقتصادی به خانواده ها افزایش یابد، جنایت بیشتر می شود. شیوه قتل در سال های گذشته بسیار تغییر کرده است؛ از ناموسی به مالی و مواد مخدر. این تعبیر قاضی رکورددار پرونده های جنایی در ایران است. نورالله عزیز محمدی، رئیس شعبه 71 دادگاه […]

رکورددار قضاوت پرونده های قتل: هرچه تورم شدیدتر شود و فشار اقتصادی به خانواده ها افزایش یابد، جنایت بیشتر می شود.

شیوه قتل در سال های گذشته بسیار تغییر کرده است؛ از ناموسی به مالی و مواد مخدر. این تعبیر قاضی رکورددار پرونده های جنایی در ایران است.

نورالله عزیز محمدی، رئیس شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران، متولد 1327 تهران. او بیش از چهار هزار پرونده قتل را قضاوت کرده و سه هزار حکم قصاص صادر کرده است. او قاضی صادر کننده حکم مهمترین پرونده های یک دهه اخیر مانند قتل سریالی زنان در کرج، جنایت سعادت آباد و پل مدیریت و جنجالی ترین جنایت خانوادگی بوده است. در طی 41 سال قضاوت، درباره پرونده های مهمی حکم صادر کرده که آخرین پرونده ، جنایت خیابان گاندی است.

خبرگزاری مهر با عزیزمحمدی گفتگویی درباره خاطرات قضایی و انگیزه های قتل درایران انجام داده است که گزیده هایی از آن را می خوانید؛

امروزه اکثر قتل ها انگیزه مالی و مواد مخدر دارد. زمینه قتل ها در حال حاضر فقر، بیکاری و معاملات ناشی از مواد مخدر است. هرچه تورم شدیدتر شود و فشار اقتصادی به خانواده ها افزایش یابد، جنایت بیشتر می شود. طی سالهای اخیر مواد مخدر صنعتی هم در وقوع قتل ها تاثیر داشته است.

ـــ درزمانی که بازپرس بودم یک شب قتل نوعروسی را به من اطلاع دادند. خودم را به محل قتل رساندم. نو عروسی در شب عروسی در رختخواب خفه شده بود. همسر او، خود را ناراحت نشان می داد. دربرخورد اول متوجه ظاهر سازی داماد جوان شدم. او در بازجویی ها گفت: زمانی که به دستشویی رفته بودم قاتل از پنجره وارد خانه شد و همسرش را به قتل رسانده است. او همچنین با طرح ادعاهایی قصد منحرف کردن مسیر تحقیقات را داشت. برای تحقیقات بیشتر به بررسی جسد پرداخته و کشف یک تار مو راز مرد جنایتکار را فاش کرد. تازه داماد که تصور نمی کرد اینقدر زود دروغ هایش برملا شود لب به اعتراف گشود. اوبه خاطر سوء ظن نو عروس جوان را به طرز دردناکی خفه کرده بود. هیچ گاه چهره معصوم نوعروس از ذهنم پاک نمی شود.

 

– وقوع قتل در ایران ریشه درعوامل بسیاری دارد که مهمترین آنها، فقر مالی و فرهنگی، خرید و فروش آسان سلاح های سرد مثل قمه و چاقو، وجود محیط های جرم زا، ترویج مصرف مواد مخدر به خصوص مواد توهم زا، تعصبات غیر معقول، عدم توجه خانواده ها در تربیت فرزندان، تقلید جوانان از الگوهای مخرب غربی، نبود تفریح و سرگرمی مناسب برا ی جوانان و کمبود محیط های ورزشی ارزان برای جوانان است. در این زمینه های نیاز به فرهنگ سازی در جامعه است. در حوزه مواد مخدر و هم سلاح سرد هم باید اقدامات مقابله ای از سوی دستگاه های مسئول به خصوص پلیس صورت گیرد. خانواده ها هم نظارت بیشتر بر رفتار و دوستان فرزندان خود داشته باشند.

 

پرونده های بسیاری حزن و اندوه مرا باعث شده است و چندین مرحله به سختی خود را کنترل کرده ام. چند بار اشک همکارانم را که در دوطرفم نشسته بودند شاهد بودم. شاید صحیح نبوده من هم که رئیس دادگاه بوده ام درجلسه اشک بریزم که همان اندوه اشاره شده خود در حد گریه بود.

ــ بسیار پیش آمده با مجرمی که برای او حکم مجازات صادر کرده اید در خیابان روبرو شوم اما این برخورد به صورت منفی و انتقام جویانه نبوده است. اگر با متهم بد رفتاری نشود و ازمرحله بیطرفی خارج نشویم، زمینه را برای شک و تردید او فراهم نکنیم وکاری کنیم که متهم بداند قصد و نیت ما اجرای قانونی و رسیدگی به واقعیت و صدورحکم خداپسندانه است، هیچ گاه او به خود اجازه نمی دهد که فکر ناپسند در مورد قاضی کند. بهتر است یک قاضی از محدوده قانون خارج نشود و توجه داشته باشد که هر مجرمی منتظر عمل مجازات قانونی می باشد.

 

– به دلیل اینکه قوانین جزائی ما زمینه فقهی و شرعی دارد، نمی توان پیشنهاد حذف قوانین را کرد ولی با توجه به تجربه زیادی که دارم بسیاری از مواد قانونی را موثر نمی دانم و به نظرم مصلحت است که به شکلی اصلاح شود. ازجمله مجازات رجم، تبصره 2 از ماده 295 قانون مجازات اسلامی و بحث قسامه.

– همه پرونده ها مهم است . جنایت سعادت آباد و پل مدیریت ، قتل سریالی زنان در کرج و ورامین، اسیدپاشی بر روی آمنه و جنایت خیابان گاندی از پرونده های جنجالی بود که در این مدت رسیدگی کردم. ولی یک پرونده بود که به عنوان فجیع ترین قتل خانوادگی معروف بود. این جنایت هولناک برای اشتباه یک زن شوهردار که خود را به اشتباه دانشجو و مجرد معرفی کرده بود، رخ داد. سرانجام هم منجر به قتل چهار نفر، اعدام دو نفر و رجم یک زن شد. در این جنایت زن جوان در پی آشنایی با پسر جوانی خود را مجرد و دانشجو معرفی کرد. در ادامه شوهر زن متوجه این رابطه شده و از همسرش می خواهد به بازی ادامه دهد. مرد جنایت کار خود را دایی فاطمه – زن جوان- معرفی می کند. او همچنین از سه پسرش نیز می خواهد که مادرشان را عمه صدا کنند. متهم اصلی در ادامه نقشه، به یکی از دوستان خود پول می دهد و از او می خواهد به خواستگاری خواهر پسر غریبه ــ ابراهیم- برود. او در نخستین جنایت خواهر ابراهیم را به قتل می رساند. بعد هم ابراهیم را به بهانه پیدا کردن گنج به دماوند برده و با همدستی دوستش او را می کشد. او درجنایتی دیگر گلوی دو پسر خود را می برد. دو پسرش شاهد قتل خواهر ابراهیم بودند. اسماعیل- همسر دوم فاطمه و متهم اصلی- پس از قتل دختر جوان به او تجاوز کرده و جسدش را تکه تکه کرد.

در این پرونده به خاطر دروغ فاطمه چهار نفر به قتل رسیدند. مرد جنایت کار همچنین همسرش را مجبور کرده بود با ابراهیم ازدواج کند و برای همسر خود و پسر غریبه جشن عروسی گرفته بود.

یکی دیگر از پرونده هائی که همیشه در خاطرم است، ماجرای قتل های سریالی تهران است. در این جنایت مردی با همدستی دختر جوانی سه زن خانه دار را با ضربه های چاقو به قتل رساندند. آنها در پوشش خریدار خانه، طعمه های خود را از روزنامه انتخاب کرده و سراغ زنان تنها می رفتند. زن و مرد جنایتکار ابتدا با تهدید چاقو دست و پای زنان را با طناب قرمز بسته و بعد آنها را با چاقو می کشتند. مرد جنایتکار پس از دستگیری به سه بار قصاص محکوم شد که حکم مجازات او در زندان اجرا شد.

(فیلم های جنایی ساخته شده در ایران چقدر به واقعیت نزدیک است؟) بعضی از فیلم ها که زمینه واقعی دارند مسئله ندارد ولی فیلم هایی که تخیلی و ساخته تفکر نویسنده و فیلم نامه نویس است اکثرا موجب خشم و ناراحتی می شود زیرا مسائلی مطرح می شود که با قانون مطابقت ندارد و صرفا جنبه تجاری دارد.

– من مخالف اطاله دادرسی هستم و اگر پرونده دارای تحقیقات کامل باشد پس از جلسه دادگاه و شنیدن دفاعیات متهم و وکیلش می توان حکم را صادر کرد.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :