کد خبر : 11169
تاریخ انتشار : ۱ آبان ۱۳۹۱ - ۰۰:۲۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 332 بازدید

چه تعداد گرسنه در کشور داريم؟

    ولی درویشی / میرملاس نیوز :    چه تعداد گرسنه در کشور داريم؟ رييس پژوهشکده علوم و صنايع غذايي به تازگي اعلام کرد که طبق آمار، 5 درصد از جمعيت ايران از گرسنگي رنج مي‌برند.با اين حساب مي‌توان گفت که بيش از 3 ميليون و 750 هزار نفر در کشور از گرسنگي رنج […]

 

 

ولی درویشی / میرملاس نیوز : 

 

چه تعداد گرسنه در کشور داريم؟

رييس پژوهشکده علوم و صنايع غذايي به تازگي اعلام کرد که طبق آمار، 5 درصد از جمعيت ايران از گرسنگي رنج مي‌برند.با اين حساب مي‌توان گفت که بيش از 3 ميليون و 750 هزار نفر در کشور از گرسنگي رنج مي‌برند. البته با توجه به کاهش قدرت خريد مردم و افزايش روزافزون قيمت محصولات غذايي در ماههاي اخير مي‌توان ادعا کرد که آمار واقعي، فراتر از ارقام مذکور بوده و با استمرار اين روند، فراتر از آن نيز خواهد رفت.

اگر طبق تعريف بانک جهاني امنيت غذايي را «موجود بودن غذا»، «دسترسي به غذا» و «پايداري در دريافت غذا» بدانيم، متأسفانه بايد پذيرفت که به لحاظ عدم مديريت صحيح بر منابع تأمين و توليد مواد غذايي و نيز فشارهاي وارده بر اقتصاد کشور درصورت استمرار روند فعلي، کشور به سمت کاهش امنيت غذايي پيش مي‌رود و کاهش امنيت غذايي، آمار فعلي گرسنگي را در جامعه به شدت افزايش خواهد داد. هر چند مفهوم جهاني «گرسنگي» عدم وجود غذا در معده فرد است، اما اگر گرسنگي به گونه اي تعريف شود که مفاهيمي چون «کمبود تغذيه‌اي» و «سوء‌تغذيه» را نيز در بر گيرد موضوع بسيار گسترده تر و آمار بسيار نگران کننده تر خواهد بود و نگراني‌ها، آنجا بيشتر روي خواهند نمود که توجه داشته باشيم، اگر فرد براي چند هفته‌ يا چند ماه، با غذاهايي سر کند که کمتر از 2100 کالري انرژي را براي او فراهم ‌آورند، بدنش براي جبران کمبود انرژي مورد نياز، از فعاليت‌هاي فيزيکي و رواني خود خواهد کاست و اين، به معناي آن است که يک ذهن گرسنه نمي‌تواند تمرکز کند. يک بدن گرسنه ابتکار و قريحه خود را از دست مي‌دهد. يک کودک گرسنه نمي‌تواند بازي يا مطالعه کند و از آنجا که گرسنگي موجب ضعيف شدن سيستم ايمني بدن مي‌شود، کسي که از حق تغذيه مناسب محروم‌است، در برابر بسياري از بيماري‌ها آسيب پذير بوده و ممکن است در اثر ابتلا به آن بيماري‌ها، جان يا سلامت خود را از دست بدهد.

ذکر اين نکته نيز ضروري است که گرسنگي علاوه بر تهديد سلامت روح و جسم افراد، عواقب اجتماعي گسترده اي را نيز در پي خواهد داشت که مردم و دولتمردان هرگز نبايد از توجه به آنها غفلت ورزند.

اگر بپذيريم که داشتن تغذيه سالم، کافي و مناسب، حق تک تک افراد جامعه است، بايد وجود چند ميليون گرسنه در کشوري که از نظر منابع و سرمايه ها، بسيار غني است را نشانه يک سوء مديريت بزرگ در جامعه بدانيم. سوء مديريتي که هر چند مسئوليت آن بر عهده تمام نهادها و سازمانهاي مربوطه کشور، در همه دورانهاست، اما نقش دولتمردان، نمايندگان و ناظران سال‌هاي اخير کشور در آن بسيار بيشتر است. زيرا در همين سالها، با اينکه درآمدهاي سرشاري عايد کشور شد اما سهل‌انگاري‌هاي فراواني نيز به وقوع پيوست. دولت، عليرغم پول پراکني هاي بي نظير – و در عين حال بي‌برنامه – خود، نتوانست توليدات مواد و محصولات غذايي را افزايش دهد و حتي با سوءمديريت‌هايش در اين عرصه، برخي موفقيتهاي کسب شده دولتهاي پيشين را نيز، بر باد داد. مجلس، در برابر درخواست عمومي جامعه براي ساماندهي به افزايش شگفت‌آور قيمت گوجه فرنگي، به مسئولي که راه حل اين معضل را خريد آن محصول از محله اي خاص اعلام کرد، به لبخندي بسنده نمود، مبادا که رنجشي پيش آيد و باز وقتي که دولت، در رسانه ملي اعلام کرد که براي رفاه هموطنان! ماهانه 2 هزار تومان (قيمت خريد 2 قرص نان سنگک) را به يارانه سال‌جاري افزوده است، بي‌آنکه احساس حقارت را در نگاه موکلانش ببيند، فقط شنيد و گذشت. داستان دنباله دار پرواز بي بازگشت مرغ و گوشت و لبنيات و حبوبات و … از سفره هاي مردم و عدم تأثيرگذاري متناسب با شأن مجلس بر اين روند نيز، غمنامه هايي از اين دست هستند. سازمانهاي حمايتي نيز در حمايت و تأمين حداقلي معيشت مددجويان خود، کارنامه اي که در خور شأن يک حکومت اسلامي باشد را ارائه نکردند. سازمان‌هاي نظارتي نه تنها مانع ادامه تصميمات غيرکارشناسانه اي که موجب هدررفتن بيت‌المال مي‌گرديد نشدند، بلکه نسبت به ويراني برخي زيرساختهاي کشاورزي و دامپروري کشور حساسيت قابل توجهي از خود نشان ندادند و اينگونه بود که همگان سهل انگاريها کردند تا مردم گرسنه تر شوند.

به هر حال علي‌رغم اينکه دولت و دولتمردان عنوان مي‌کند که حتي يک گرسنه در کشور وجود ندارد، اما آمار سازمانهاي جهاني از وجود حداقل 3 ميليون و 750 هزار گرسنه در کشور حکايت مي‌کند. همچنين آمارها نشان مي‌دهند که اين تعداد در سال 86 کمتر از 2 ميليون و 700 هزار نفر بوده است (به علت اينکه دولت فعلي نه تنها آمار را به طور شفاف اعلام نمي‌کند، بلکه بسياري از آمارهاي معتبر را نيز نمي‌پذيرد، نمي‌توان آمار دقيقي را ذکر کرد). ولي با استناد به همين آمار نيز مي‌توان به اين نتيجه رسيد که اگر منابع کم نظير طبيعي و سرمايه‌هاي سرشار مالي و انساني کشور به درستي مديريت مي‌شد، امروز دولت «به راستي» مي‌توانست اعلام کند که تعداد هموطناني که از گرسنگي رنج مي‌برند، بسيار کمتر شده است. به هر روي، ما آرزومند روزي هستيم که حتي يک نفر گرسنه در کشور وجود نداشته باشد و اعتقاد داريم حتي بسياري از ما که اين روزها از تأمين مخارج عمومي خود عاجز مانده ايم، در قبال گرسنگي هموطنانمان مسئوليم تا چه رسد به آناني که متولي گرسنه نماندن هموطنان عزيزمان هستند؛ متولياني که بايد از «تير آه محرومان» سخت بيمناک باشند.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

کاش آمار گرسنگی بر حسب استان ها هم مشخص بشه

[پاسخ]

كوهدشت در گفته :

بهتره بگيم بيشتر مردم گرسنه هستند گرسنگي فقط معده پر از نان نيست گرسنگي عبارت است از نخوردن گوشت مرغ ميوه كه ما بيشتر از پشت ويترين مي بينيم

[پاسخ]

درسته در وضعیت کنونی 30 درصد مردم در حالت خوبی قرار ندارند . وفکر کنم بیشترین آمار را هم لرستان داشته باشه . به امید روزی که فقیری در جامعه نداشته باشیم

[پاسخ]

شهروند در گفته :

با عرض سلام وادب محضر نگارنده ي محترم وتشكر از دغدغه ي ايشان در توجه به اقشار آسيب پذير جامعه كاش اين دوست عزيز عنوان مقاله را چه تعدادي سير داريم ؟انتخاب مي كردند وسپس به تحليل مي پرداختند.

[پاسخ]

ولی درویشی در گفته :

با تشکر از نطرات دوستان عزیز. اول بنده افتخار می کنم که خود، از استان لرستان و اهل کوهدشت هستم. دوم: امیدوارم عزیزان به محدودیتهای انتشار مطالب انتقادی در روزنامه های کثیرالانتشار عنایت داشته باشند. سوم: حقیر به کنایه ای نزدیک به صراحت عرض کرده ام که آمار بسیار بالاتر از این ارقام است. چهارم: بنده به همه ی سرورانم در استان لرستان قول می دهم که در فرصتهای آینده، مشکلات اساسی عزیزانم را به شایستگی انعکاس دهم، مطلبی با عنوان “حال مردم لرستان خوب است، خوزستان بهتر!” در روزنامه مردمسالاری نیز از آن جمله است. البته همه مطالب منتشر شده بنده “دردهای ناسزاوار تحمیل شده بر هموطنانمان” بوده، هست و خواهد بود. پنجم: از همه عزیزانم عاجزانه تقاضا دارم که هر کداممان در این وضعیت “مرد افکن”، اولا “دست در راه ماندگان” و “از پای افتادگان” را بگیریم و این کار را از اقوام خود شروع کرده و به دایره دوستان، همسایگان و سایر شهروندانمان توسعه دهیم، ثانیا هر گاه احساس کردیم که با انعکاس معضلات و دردها، فشار وارده بر مردممان کاسته خواهد شد، از بازگفتن آنها دریغ نکنیم،اما در کنار این گفتن ها از ارائه راهکارهای عملی و اقدامات عملی کاهنده از شدت مشکلات، غفلت نورزیم. حقیر هم در حد توان خود هرآنچه در توان اندک خود دارم، نثار خاک پاهای شتابان به سوی تعالی و پیشرفت شما عزیزان خواهم کرد. “بخواهیم و بکوشیم که سرفراز باشیم و شاد. که سزاوار بهترین ها ماییم”. اگر دوستان توصیه و رهنمودی داشته باشند، بنده منت پذیر خواهم بود.

[پاسخ]

سعید0977 در گفته :

ای کاش مینوشتی(سیران)چند نفر اند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

[پاسخ]

داربلوط در گفته :

پیام مالک ماشین به دزدان وسارقين

دزد عزیر با سلام
لطفاً قبل از شکستن شیشه موارد زیر را مطالعه فرمایید:
1» در شش ماه گذشته 4 بار همین شیشه را عوض کردم.
2» ماشین در حال حاضر ضبط ندارد و من هنگام رانندگی با موبایل موسیقی گوش می دهم.
3» ماشین زاپاس هم ندارد و یک ماه پیش یکی از …همکارن شما آن را برده است.
4» درِ داشبورد را هم باز گذاشتم تا داخلش را ببینی که چیزی نیست.
5» وقتی به نیروی انتظامی هنزنمایی همکارانتان را گزارش می دهم می گویند برو خدا را شکر کن که ماشینت را نبردند و من هر شب در حال شکر گزاری هستم.
6» اگر با تمام این توضیحات قصد سرفت اتومبیل را داری، از درب سمت راست عقب استفاده کن، چون خیلی راحت با لنگر انداختن باز میشه و نیازی به دیلم ندارد.
راستی که درِ باک ماشین هم شکسته و اکر نیاز به بنزین داری تعارف نکن، فکر کنم یکم ینزین داره.

[پاسخ]

پویا در گفته :

سلام واقعا عالی نوشتین اقا ولی فقط کاش گرسنگی اصلی ما را می نوشتی با گر سنگی شکم می شه یکاری کرد ولی گرسنگی ………………..نمیدونم باز هم تشکر می کنم

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :