کد خبر : 11651
تاریخ انتشار : ۹ آبان ۱۳۹۱ - ۲۲:۵۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 514 بازدید

چوب خشک آن سال ها

چوب خشک آن سال ها / حشمت اله آزادبخت

حشمت اله آزادبخت / میرملاس نیوز :

چوب خشک آن سال ها
بگیر! اون یکی دستت رو ! یالا زود باش ‍!
دانش آموز درحالی که پاهایش را یکی یکی بلند می کند و تمام گرمای سینه را در کف دست های سرخ شده اش می ریزد ، دهان التماسش را همراه زلزله ی داندان ها تکان می دهد : “غلط کردم آقا به خدا تکرار نمی شه ” . دست غضب آقا معلم اما هربار بالا می رود و محکم تر دست راه راه بچه را نشانه می گیرد …قدم هارا نزدیک می کنم و جرم را جویا می شوم. آقای معلم ! درحالی که ابروی حق به جانبی اش را بالا برده است می گوید : ” درس نمی خونه . چندباره کم می گیره …”
خودم را به یاد می آورم وقتی که هنوز دست های کودکی ام آن قدر بزرگ نشده بود تا فرود آمدن چوب دست های زمخت آقای معلم را طاقت بیاورد. دست های کوچکی که چند دقیقه در برف حیاط دبستان فرورفته بود تا برای کتکی جانانه آماده شوند . سال ها از جهنم آن روز می گذرد و من دیگر نتوانستم یقه ی ذوق ذهنم را برای یک بار هم که شده به سمت یادگیری آن درس بکشانم . درسی که سال ها غول بی شاخ ودمی بود که کابوس های شبانه ام را قرق کرده بود. آخر آن شب برادر شش ماهه ام مرده بود ومن نتوانستم درس بخوانم ومعلم عزیزمن که هنوز هم مثل بچگی هایم دوستش دارم این قضیه را نمی دانست. چوب معلم به سرعت پایین می آمد وفوت سینه ی سرد من جواب گوی آن همه درد فروریخته بر دست های لاغرم نبود. وقتی بالا می رفت فکر می کردم کاش برادر مرده ام بودم تا ضربه ای که قرار است برانگشتانم بنشیند را حس نکنم اما من با این که زنده بودم دهان اعتراضم باز نمی شد مبادا تعداد ضربه ها بیشتر شود . آخر بارها از معلم مهربانمان شنیده بودم که ” چوب معلم گل است ” و ما یک صدا فریاد می زدیم ” هرکی نخوره خل است ” . وهیچ یادم نمی رود معلم عزیز ما که اعتقاد داشت بهترین معلم شهر است وهمه چیز را می داند ، بدون چوب به کلاس نمی آمد و من با دیدن چوب خشک و باریکش که هنگام حرف زدن ، مدام آن را آرام بر کف دست چپ خودش می زد ، تمام دانسته هایم از ذهن می پرید و اگر چیزی هم یادم می ماند ، تا آب دهن ترسم را قورت می دادم و رنگ زرد صورتم را پاک می کردم ، زمان جواب دادن در حوصله ی آقامعلم تمام شده بود وباز من می ماندم و دست هایی که هیچ وقت به کتک عاد ت نکرد.وهیچ یادم نمی رود شبی که پای تلویزیون خوابم برده بود و از ده صفحه ی مشقم جاماندم و صبح که شد سرم را برتیغه ی دیوار کشیدم و وانمود کردم زمین خورده ام وآن روز را از رفتن به مدرسه معاف شدم و فردای آن روز سر باند پیچی شده ام اما از باد سرد کتک درامان نماند. وهنوز زیر باراعتراف نمی روم تابستانی که آقای معلم ازخیابان خاکی ما عبور می کرد و من از گوشه ی دیوار مغازه ی همسایه ریگ درشت بغضم را در کفه ی پهن تیرکمان کینه گذاشتم و آن را به سمت کله ی بی مویش نشانه گرفتم و گریختم.
من کلاس سوم بودم و همیشه برایم سوال بود که چرا معلم کلاس چهارمی ها دست بر شانه ی دانش آموزانش می گذارد ولبخند می زند و زنگ تفریح را میان حلقه ی دانش آموزان به دفتر می رساند ؟! حتی او با بچه ها فوتبال می کرد وزنگ خانه که می شد درحالی که آرام قدم می زد به پرسش های آن ها جواب می داد. آرزو می کردم سال تحصیلی به سرعت تمام شود و مرا به کلاس چهارم برساند تا من هم دست اشتیاق بر شانه ی معلم بگذارم.
سال ها از آن روز های سیاه می گذرد و من بزرگ تر از چوب خشک و باریک آقای معلم شدم . خوشبختانه قانون بد خودساخته ی تنبیه ، از اندیشه ی بسیاری از آموزگاران عزیز پاک شد و قطار همت بیشتر آن ها روی ریل روش های مدرن تدریس افتاد و چوب کهنه ی سال های دور دیکتاتوری ، گلی شد بر دهان بیان شیرینشان و پلی شد برای نزدیک شدن رابطه ی پدری که دانش آموزانش را فرزندان بزرگ خود می داند.اما متاسفانه هنوز رد پای تلخ آن سال ها دست از سر برخی آموزگاران امروزهم برنداشته و گویی چوب کتک وصله ای ست که دل از کندنش نمی توانند کند.
پسر ابتدایی من دیروز که از دبستان باز گشته بود سر سوالش را مردانه بالا گرفت و گفت : ” بابا کتک مال خره یا آدم ؟ ” من که می توانستم قضیه را حدس بزنم ، آرام جواب دادم : ” هیچ کدام ” . و او ادامه داد : ” پس چرا امروز هم کلاسی منو کتک زدن ؟ ” تمام سلول های مغزم را زیرورو کردم اما نتوانستم جوابی قانع کننده گیربیاورم. من ماندم و دستی خالی که هاج و واج زیر چانه ی ناتوانی ام جامانده بود و چشمان منتظر کودکی که فکر می کند پدرش همه ی سوال هایش را می تواند با حوصله جواب دهد.
×××××××
چوب خشک بعضی معلم ها را کنار می گذارم و خاطره ای از همین روزها را به خط پایان این نوشته گره می زنم. یک هفته ی پیش املای دانش آموزان را تصییح می کردم که نگاه تعجبم متوجه نام دانش آموزی شد که دوروز قبل درسانحه ای دلخراش به همراه خانوده اش جان باخته بود . نگاهم را به سمت میزامیررضا عباسی کیا چرخاندم اما او دوروز است که جای لبخندهای معصومانه اش را به حلقه ی بغضی سپرده و دیگر به کلاس گرم ما برنمی گردد. دریافتم که دوست هم شاگردی اش به جای او هم املا نوشته است….

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

خیلی سال است

می نویسم “بابا”

آب از آب تکان نمی خورد.

[پاسخ]

كريم دوستي در گفته :

خدا اين قلم رااز مانگيرد…خنده نيمه شبم بر( تيركمان وكله بي مو)در اخر متن جايش را به درد وحسرت مرگ جانسوز امير رضاوخانواده اش داد.روحشان شادويادشان از فراموشي دور باد.

[پاسخ]

کوهدشتی در گفته :

حشمت جان خاطره آخری خیلی زیبا بود.

[پاسخ]

یک معلم در گفته :

حشمت جان دستت بی بلا به جان خودت هیچ وقت این قدر گریه نکرده بودم به یاد قصه های تلخ وشیرین کودکیم افتادم وکتک های آقای مبین دبیر ریاضی یاذش پاینده وقلم شما هم پایدار

[پاسخ]

واقعا دست مريزاد آقاي آزادبخت منو برديدبه دوران دبستان كه هم تلخ بود و هم سيرين و خاطره آخري منو به گره انداخت

[پاسخ]

علی کولیوند در گفته :

تلخی این خاطرات مشترک بغضی به گلویم روانه کرد ولی من هنوز در بهت آن املایم. این اتفاق بزرگی است لذت بخش و دردناک

[پاسخ]

مصطفی خدایگان در گفته :

عالی…. عالی بود حشمت نویسنده! واقعاً از خوندن چنین متنی لذت بردم.. قلمت قابل ستایشه آزادبخت..

[پاسخ]

نوشین در گفته :

آقای آزادبخت واقعا زیبا بود… اونقدر زیبا که میشد تصویرسازیش کرد. خیلی خیلی سپاسگزارم…..

[پاسخ]

اشکان در گفته :

تقدیم به جناب آقای آزادبخت و همه معلمان دوران تحصیلی ام:
خاطرم نیست که تو از بارانی یا که از نسل نسیم! هر که هستی گذرا نیست هوایت، بویت.
تو مرا یاد کنی یا نکنی، من به یادت هستم، خواهم ماند.

[پاسخ]

میرسلیم خدایگان در گفته :

دست مریزاد حشمت جان. بسیار زیبا و متنبه بود.

[پاسخ]

يسنا در گفته :

گل به قلمت إهم خنديدم وهم گريه كردم إيادم آمد دوران كودكيم با آن دستان ضعيف ولاغر.يك روزبه دستان كوچك فرزندم نگاه كردم ياد كتكهاي دوران دبستان افتادم كه از معلم خورده بودم.پيش خودم گفتم چطوردلشان مي آمد به دستان لاغروكوچكمان چوب ميزدن؟دستان كودكم را بوسيدم وگفتم خوش به حالت كه هيچ وقت چوب ناداني به دستانت نخواهد خوردإإإ

[پاسخ]

اسکندر محمودی در گفته :

دستت درد نکنه آقا حشمت
یاذش بخیر،منو بردید به سال 73 که آقای …گراوند دبیر زبان دوم راهنمایی م، سر یه شب نشینی،البته ورق بازی،اینقدر کتکم زد که تمام همکلاسی هام برام گریه کردند،هنوز اون کتاب زبان رو دارم که یکی از چوبهای آقای گراوند، کف دستم و زخم و 54برگش رو پاره کرد
به جان آقا اسدالهٌ، دوست و برادربزرگم،بغضم ترکید و یه دل سیر گریه کردم

[پاسخ]

سپاس از همه ی دوستان و لطف سرشانشان…من درد مشترکم ..

[پاسخ]

خوشناموند در گفته :

ممنون آقای آزادبخت قشنگ بود

[پاسخ]

امید در گفته :

سلام آقای آزادبخت
خاطره های دبستان (کتک خوردن)واسم ورق خورد .معمولاً کسی که گریه میکنه دیگران هم یه جورایی باهاش همدردی میکنن ولی همکارام کلی بهم خندیدن .میشه به بعضی گریه ها هم خندید.

[پاسخ]

فرهاد محمودوند در گفته :

مرسی واقعا

[پاسخ]

آزادبخت در گفته :

نمیدونم چرا این عزیزان عادت کرده اند همیشه الکی تعریف و تمجید کنند؟ یادداشت اقا حشمت یک یادداشت بسیار معمولی است ، اینکه این می گوید بسیار گریستم و ان می گوید دردناک بود و دیگری می گوید بی نظیر بود و …. برمی گردد به اینکه این عزیزان مطالعه ندارند و با متون ادبی و زیبا بر نخورده اند . بنده ی حقیر توصیه می کنم دوستان مطالعه کنند تا اینقد با دیدن یک متن ساده هیجانی نشوند .

[پاسخ]

سیدمجتبا حسینی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۸ آبان , ۱۳۹۱ ۱۳:۱۳:

عزیزه دلم لطف کن و یکی از اون کتابها رو به ما معرفی کن. شما فردی تحصیلکرده هستی (احتمالاَ و شاید قطعا) پس بهتر همراه با سند و معرفی حرف بزنید. اگر اهل این شهر باشید میدونید که شعار جایگاهی رفیع در این سرزمین داره…

[پاسخ]

نیک بین پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۸ آبان , ۱۳۹۱ ۱۴:۰۵:

خیلی گنج ها زیر خاک هستن اما افسوس افسوس دو کس رنج بیهوده برد و ………………..
و در جای دیگر داریم تو نیکو روش باش تا بد سگال به تو بد گفتن نیابد مجال

[پاسخ]

لطیف آزادبخت در گفته :

اما به نظر من یک متن اگر تأثیر گذار نباشد توجه و علاقه ی خوانندگان را به خود جلب نمی کند . زبان تصویری ، و کاربرد ترکیبات استعاری ، مجازی و کنایی ( گرچه معتقدم حشمت برخی مواقع در آن افراط می کند ) ، از جمله دلایل این تأثیر گذاری است . ویژگی مهم تر گزارشات و یادداشت های حشمت صمیمیت ناب این زبان است . خواننده می داند که این حرف ها از دل بر آمده و مجامله و تکلف و نفاق و تزویر در آن راه ندارد . حشمت درد را نخست تا بُن جان حس می کند و تنها وقتی دست به قلم می برد که دغدغه ای خاص همچون داغ بر دلش حک شده باشد .
به سهم خود سپاسگزار قلم او هستم که صادق ، صمیمی ، نترس و بی شیله پیله است . و مطمئن هستم که ” تعریف و تمجید بسیاری از دوستداران مطالب او نیز ناشی از همین صداقت و صمیمیت بی مرز است .

[پاسخ]

طولابی در گفته :

الکی نیست آزادبخت جان.اگرشما هم ازاین الکی جات بلدید بسم الله.قلم حشمت یکی از بهترین قلم هایی است که مخاطب را تکان می دهد.این شهر چرا لبریزشده از حسادت ها و کینه ورزی ها؟خدا به خیرکند

[پاسخ]

نیک بین پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۸ آبان , ۱۳۹۱ ۱۴:۰۷:

دمت گرم

[پاسخ]

سیدمجتبا حسینی در گفته :

بغض چیزی بود که هر کس این مطلب رو خوند بر گلوی خودش حس کرد…
زنده باشی حشمت عزیز…

[پاسخ]

خوشناموند در گفته :

دست شمادردنکنه آقای آزادبخت حالا کاربرد ترکیبات استعاری ، مجازی و کنایی ، از جمله دلایل این تأثیر گذاری است .یا نیست رو کاری بهش نداریم مهم به فکراین معضلات بودنه

تقصیر شناسنامه ها بود

بین آدمها فرق می گذاشتند

و با آن جلدهای قرمز چرکشان

یاد آور خونهای لخته شده ی دهه ی شصت بودند

طفل معصوم ما بودیم

بی تیری در حنجره

اساس یک امت شده بودیم (قربانی)
الان که باز بچه ها یه کم زبون دارن ما که ازترس کتک های بیشتر اعتراضم نمی تونستیم بکنیم

[پاسخ]

نیک بین در گفته :

نگارشت و زبان قلمت ما را به یاد باز باران با ترانه می برد
حشمت جان مدارس گچ و تخته ای زمان ما کجا مدارس هوشمندالان کجا ای کاش از این مدارس بازدیدی کنی

[پاسخ]

اصغرازادبخت در گفته :

هرانچه از دل براید عاقبت بردل نشیند.عالی بود.تصورکن ان دانش امز قدیم کت خور که یک ملت بوده باشد جه فاجعه ای به بار امده است

[پاسخ]

ناشناس از تهران در گفته :

خیلی جالب بوذ آقای آزادبخت واقعا خسته نباشید تمام خاطرات مدرسه برایم زنده شد و در تنهایی شهر غربت آن روزها را مرور کردم یاد باد آن روزگارا یاد باد ……………..

[پاسخ]

خیلی درد آوره با گذشت 21 سال هنوز جای خودکار معلم وسط دوتا انگشتامه.

[پاسخ]

طيبه پاسخ در تاريخ دوشنبه ۶ آذر , ۱۳۹۱ ۰۱:۲۷:

واقعا باعثتأسفه…

[پاسخ]

سلام،

چه زیبا نوشنی. اشگ به گونه ام نشاندی/

[پاسخ]

طيبه پاسخ در تاريخ دوشنبه ۶ آذر , ۱۳۹۱ ۰۰:۵۶:

واقعن؟!!بابا ايول!معدن احساس!انه شرلي!خووووووش به حالت…من كه دوراز جون تو مصيبتام فقط يه چشم اشك داره!اون يكي فقط نظاره گره…!شوخي نيسااا!به مرگ خودم!عين حقيقته…

[پاسخ]

طيبه در گفته :

كلن يه نتيجه كه من از اين اثرهنري گرفتم اين بودهيچ كارمعلما بي حكمت نيست!
ولي درمورد شمايه مقداركوتاهي شده!اگه يه خورده بيشترازخجالتتون درميومد الان ديگه غرق رو باقاف نمينوشتيد!;-)مرسي قشنگ بود…:-)

[پاسخ]

طيبه پاسخ در تاريخ دوشنبه ۶ آذر , ۱۳۹۱ ۰۱:۲۱:

متاسفانه بايدبگم تواين داستان غم انگيزهمون موقعكه داشتيد املاي. دانش آموزتون رو تصحيح ميكرديدخودتون غلط املايي داشتيد!حالا دستتو بياربالا…

[پاسخ]

سجاد رضائي در گفته :

ذرود بر حشمت عالي بود دوست من

[پاسخ]

گراوند در گفته :

آقا حشمت از کتاب وزین بی محتوای راه مردم وتولدی دوباره شیخ علی چه خبر

****
حشمت:
خداشفا بده آدم فضول بی تربیت و نویسنده ی آن کتاب بی یا با محتوا رو

[پاسخ]

پرویز حیدریان در گفته :

آقای آزادبخت واقعاً روشن فکره .دستش درد نکنه بطورکلی تمام واقعیتهای گذشته رادرج نموده ، ایکاش ازاین مطلب کارگردانها فیلم تهیه کنند .مطمئناً پر بیننده خواهد بود .

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :