کد خبر : 12071
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 732 بازدید

جولان بنرها در کوهدشت!

   مهدی دوست محمدی / میرملاس نیوز ؛  جولان  بنرها در کوهدشت! در کنار معضلات فراوان شهری از قبیل بحران آسفالت ، وضعیت نابسامان زباله های شهری ، کمبود فضای سبز مناسب ، کمبود یا بهتر بگوییم فقدان برنامه های فرهنگی هنری ، ضعف شدید مقوله ی بهداشت محیط ، نابسامانی بافت شهری از نظر […]

 

 مهدی دوست محمدی / میرملاس نیوز ؛

 جولان  بنرها در کوهدشت!

در کنار معضلات فراوان شهری از قبیل بحران آسفالت ، وضعیت نابسامان زباله های شهری ، کمبود فضای سبز مناسب ، کمبود یا بهتر بگوییم فقدان برنامه های فرهنگی هنری ، ضعف شدید مقوله ی بهداشت محیط ، نابسامانی بافت شهری از نظر ساماندهی معابر و خیابان ها ، توسعه ی بدون برنامه و افسار گسیخته شهر و … این روزها آلودگی بصری ناشی از تبلیغات و بهتر بگوییم تبریک های بنری روح و روان شهروندان کوهدشتی را آزار داده و موجب دل زدگی آنان از محیط زندگی شان شده است. شاید نداشتن نیروهای کارآمد در زمینه گرافیک شهری و مدیریت تبلیغات در سطح شهر موجب این گونه ناهنجاری ها شده و یا شاید برای شهرداری برطرف کردن این آلودگی ها در اولویت نباشد. درحالي كه درشهرهاي زيباي دنيا براي اين قبيل امور قواعد و مقررات خاص وجود دارد . ازنظر علم ارتباط محيطي ،‌ معضلات تابلوها درايران به عنوان يكي از كشورهاي جهان سوم يا درحال توسعه هم اكنون شكلي بسيارحاد به خود گرفته است و يكي از علل وجود اين مشكل درايران اين است كه ما ابزار صحيحي براي معرفي فعاليتهاي خود نداريم . درحالي كه دركشورهاي پيشرفته برا ي انتقال پيام فعاليت هاي اجتماعي و اقتصادي اغلب از وسايلي مانند « كتاب اول » ايستگاههاي پيام رساني محيطي يا رسانه هاي جمعي ازجمله راديو و تلويزيون نظير« راديو پيام » تهران كه درسالهاي اخير مورد استفاده قرارگرفته بهره مي گيرند و به اين وسيله درآنجا با كمك و حضور شبكه هاي اطلاع رساني محيطي، پيامهاي مربوط به فعاليتهاي كوچك و بزرگ به عموم منتقل مي شود . اما دركشور هايي نظير كشور ما فقدان نظام يا « شبكه اطلاع رساني » سبب مي شود تا بار « اطلاع رساني فعاليتها » اغلب به دوش ديگر عوامل اطلاع رساني محيطي بويژه تابلوها بيفتد.

 

 

 در کوهدشت این معضل بسیار حادتر و شدیدتر و به نوعی خاص است. خاص از آن جهت که استفاده از بنرها در مکان های عمومی برای تبریک انتصابات ، معدل های بالای 18! ، موفقیت های ورزشی ، علمی و … صورت می گیرد ، به طوری که حقیقتاً در منظر بسیاری از شهروندان و میهمانان و مسافرانی که به شهر می آیند به شکلی منفی جلب توجه کرده و موجب وهن جایگاه رفیع تاریخی و فرهنگی کوهدشت و مردم آن شده است. شایسته نیست در کنار مشکلات عدیده ای که در حوزه های مختلف شهری وجود دارد این معضل نیز خودنمایی کرده و دردی بر دردهای مردم محروم این دیار بیفزاید. اگر شهرداری کوهدشت برای در رفتن از زیر بار مسئولیت معضلاتی همچون آسفالت خیابان ها و معابر و تعریض خیابان ها نبود اعتبار را بهانه قرارداده ، برداشتن بنرهای گوناگون و رنگارنگ و بعضاً متملقانه از سطح شهر نیاز به اعتبار و بودجه ندارد. مگر اینکه حضرات بخواهند از درآمد ناشی از این کار صرف نظر نکنند که آن خود ماجرای دیگریست!!!

افکار عمومی مصرانه از نهادهای متولی به ویژه شهرداری و شورای شهر می خواهند ، در اسرع وقت نسبت به جمع آوری بنرهای پراکنده و وهن آور از سطح شهر اقدام نموده و بخشی از اعتبار از دست رفته خود نزد شهروندان را بازیابند.

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

ناشناس در گفته :

واقعا جاي تاسف داره براي مسؤلاني كه براي مدت چندماه يا حتي چند هفته اجازه به نوشتن اينگونه بنرها ميدن وقتي كه شهرداري خود براي افرادي كه چندماه بيشتر مسؤليتي ندارن اينهمه بنر نصب مي كند چه انتظاري هست كه با اينگونه موارد برخوردكند،

[پاسخ]

میر پاسخ در تاريخ جمعه ۱۹ آبان , ۱۳۹۱ ۲۲:۲۹:

دوست عزیز اقای دوست محمدی
این نهضت بنری دوسال است که در نوراباد شروع شده وچون در نوراباد جواب داد حال این رو به کوهدشت اوردند امید
است باتذکر جنابعالی ومسولین استانی ومحلی چاره اندیشی شود

[پاسخ]

با سلام و خسته نباشبد خدمت همكار محترم جناب آقاي دوست محمدي واقعا حرف دل خيلي از همشهريان را بيان فرموديد .خسته نباشيد

[پاسخ]

فرهاد در گفته :

با سلام و خسته نباشد افرین

[پاسخ]

سلام این یه رسم خیلی بد شده تو کوهدشت باید یکی جلوی این کارو بگیره

[پاسخ]

شهروند در گفته :

باسلام وخسته نباشید خدمت برو بچ میرملاس و جناب دوستمحمدی : واقعاچیزی خوبی فرمودی من خودم به صراحت دیدم مثلا یکنفر یک مقامی نسبتا میانه کسب کرده بود (ریاست. یا عضوی از اداره) که شب ساعت 2 پسرش براش بنر نصب میکرد از طرف عده ای دیگر . خدا شاهده به عینه دیدم که صاحب داربست بعد از چند روز آمد و پول نصب را از خود طرف که مقام کسب کرده یا ریس شده گرفت . این واقعا درست نیست مثلا برا ریئس شورا 4 تا برا بخشدار 4 تا برا اموزش پرورش 3تا خوب این روزها تمام عزل نصبها شروع شده درست نیست شهر پراز این گونه بنرها بشه یک روز تو خیابون یک ماشین داشت بنر میخوند یک ماشین از پشت بهش زد واقعاشهرداری نباید این بنرها نصب شوند هرچند خودش بنر میزنه .هرچند عده ای هم از این را کسب درآمد میکنند ولی روش خوبی نیست

[پاسخ]

سیدمجتبا حسینی در گفته :

مرسی جناب دوست محمدی عزیز
مدتها بود این قضیه ذهن منو به خودش مشغول کرده بود. واقعا گاهی دیدن این بنرهای به شدت توی ذوق میزنن و از بس افراطی، غیر طبیعی و زیاد هستن که حالتی شبیه به نفرت! رو در بیننده ایجاد میکنه!
برای من همیشه جای سوال داره در شهری که عملاَ مرده و هیچ تحرکی نداره این همه ستاره و نخبه رو از کجا میاره و اینها کجای دنیای ما هستند که دیده نمیشن و این بنرها چی رو میخوان نشون بدن. و این بزرگان چه کاری کردن و چکار میخوان بکنن برای این شهر؟!
وسعت تبلیغات بنری! و حرکات اینچنینی آدم رو به یاد فیلمهای بالیوودی و تبلیغات انتخاباتی میندازه که در اون فیلمها نشون میدن! (در لحظاتی که شخصیت منفی فیلم شروع میکنه با بنرهای فراوان و عظیم از خودش آدمی مهم و مشهور بسازه!)
آدمهای مهم و نخبه ی شهر ما! باید بدونن ساخت یه بنر و تبلیغ زمانی موثره که عملا این افراد در اجتماع جایگاهی درخور و شایسته داشته باشند. بنرها در دل و ذهن افراد «محروم» برقرار و پایدار میشن نه در سطح معابر و میدانهای معروف!
اما مهدی جان تو خودت بهتر از هر کسی میدونی که این شهر راهی به درازای عمر همه ی ما داره برای درست شدن و هرگز این سرزمین گوشی برای شنیدن و اینها فریاهایست که شنیده نخواهد شد… مگر به امید فرداها!
پس فقط خدمت عزیزانی که این تبلیغات رو طراحی میکنند و توزیع کنندگان اونها در سطح شهر باید عرض کنم که:
عزیزان همونطور که میدونید! بنرها باید نظر بیننده رو در مدتی کوتاه به خود جذب کنند. بنر باید با چند کلمه یا تصویر مختصر پیام خودش رو انتقال بده. اصولاَ کاربرد بنرها جهت «معرفی نام و مارک‌های تجاری» هستش زیرا نام ها یا تصاویر کوتاه به خوبی در ذهن جای می گیرند. و این در صورتی هستش که بنرها از «خلاقیت تصویری» مناسبی برخوردار باشن. اما به جرات میشه گفت بنرهای موجود کمترین خلاقیتها رو در طراحی دارن (و یا اصلاَ ندارن) و از اصل مهمی با عنوان «طراحی جذاب برای تاثیرگذاری» بی بهره و یا کم بهره هستند.
اصل مهم بعدی برای اثرگذاری یک بنر استفاده از حداقل زمان برای معرفی بنر یا نمایش اطلاعات اون هستش، اون هم در زمان و مکان مناسب! نه در وسط میدان ها و چپوندن تصاویر به «زور» در جلوی دید شهروندان به صورت زننده، بی ربط و بی موضوع!
در تبلیعات موثر اصلی وجود داره به عنوان «تبلیغات هدفگیری شده». در اینجور تبلیغات ابتدا «مخاطب واقعی» (تاکید میکنم «مخاطب واااقعی»)، با «علائق واقعی»! شناسایی میشه و تبلیغ برای اون مخاطب خاص در جایگاه و مکان مناسب نمایش داده میشه. در این کار سود بیشتر، ضرر کمتر و کارایی بیشتری برای فرد تبلیغ کننده هم وجود داره، و به این ترتیب هزینه ها کاهش و بازدهی تبلیغات به میزان درخور توجهی افزایش پیدا می کنه و میزان اثرگذاری تبلیغات بالاتر میره…

دوستم مهدی در پایان صحبت طولانیم فقط میتونم بگم متاسفانه کوهدشت کوچک با تبلیغات فراوان برای اشخاص! تبدیل به صحنه ی تبلیغاتی دائمی شده و رقابت و حسادت گریبان تحصیلکرده ها و بزرگان!!! ما رو گرفته، فقط به خاطر آینده ی فرزندانمون باید دست به دعا برداریم…
وسلام!

[پاسخ]

خوشناموند در گفته :

ای بابا…

[پاسخ]

همشهری در گفته :

با سلام
آقای دوست محمدی عزیز موضوع کاملاً درستی را مطرح نمودید، انشاالله در گزارش های آینده مرتبط با این موضوع، جولان بی رویه آگهی های فوت را به شهرداری و مسولان مربوطه گوشزد فرمایید.

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

آفرین خسته نباشید آقای دو.ست محمدی

[پاسخ]

مرتضا خدایگان / سرویس ادبی در گفته :

به حصار شوم شرم درآمده اين ميدان
ميداني كه بي حصار هم ، نقش نقاشي يك زندان را داشت
سيم خاردار ها و ديوارها
جاي جنسشان را به بنرهاي بي بته داده اند
اين گونه كه اين جاده دارد مي رود
روزي روزگاري داربست “ما” مي شود
و تن پوش
تصويري از عزل يك قناري ، نصب يك كلاغ
.
.
.
درود به مهدي دوست محمدي… من درد مشتركم

[پاسخ]

خوشناموند پاسخ در تاريخ شنبه ۲۰ آبان , ۱۳۹۱ ۱۲:۱۴:

قشنگ بودآقای خدایگان

[پاسخ]

نوشين پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۱ آبان , ۱۳۹۱ ۱۷:۱۰:

من درد مشتركم مرا فرياد كن…… درود بر احساس!!!!

[پاسخ]

ممجو در گفته :

خدا وکیلی بگذارید شاد باشند

[پاسخ]

کرمی از تهران در گفته :

واقعا کار خوبی انجام نمیدن با تشکر از مطلب خوبتون

[پاسخ]

سجاد ss در گفته :

این به ظاهر مسولین شهراول برن یک کار مهم برا ی آبادانی شهر انجام بدن بعد هی بیان عکس خودشون +خانوادشونو هم بزنن کسی نارحت نمی شه

[پاسخ]

فاطمه شهروند در گفته :

این شهر ما که زشت بود با این بنر ها زشتر هم شد آقایان تازه رسیده به پست ومقام

[پاسخ]

زینب در گفته :

این مسولین شهرداری کوهدشت که هیچ کاری واسه زیبا سازی شهر انجام نمیدن هیچ *بااین بنرها شهرو داغونتر و زشتـــــــــــــــــــــــــــــــــــر هم کردن

[پاسخ]

زهرا از اصفهان/دانشجوی کوهدشتی در گفته :

ای کوهدشت داغون سلام؟؟؟؟؟

[پاسخ]

علی از کوهدشت دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تهران پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۹ آذر , ۱۳۹۱ ۱۶:۴۰:

برای چی به شهرما توهین میکنی درسته که شهر خرابیه اما ………………

[پاسخ]

بنر ی در گفته :

دوستان عزیز انصافا فقط از چندتا مشکل بنر ها حرف نزنید و از مزایای بیشمار آن هم ذکر خیری به عرصه ی کارزار بفرستید مثل :
1 – اولا بنر ها باعث میشه که وقتی یه غریبه وارد شهرمون میشه بجای اینکه به آسفالت مزخرفمون نگاه کنه سرشو بالا بگیره و فکر کنه حتما داره روی سنگفرش راه میره
2- بنرها باعث میشن کسی که اندازه قاشقی سواد داره با خوندن بنرها سوادش بره بالا و بشه پر ملاقی
3- در فصل گرم باعث تولید سایه میشه
4 – باعث ثبت یکی از رکوردهای گینس به اسم شهرمون میشه ( کوهدشت شهر بنرها )
5 – تازه من به داداشم قول دادم که اگه کلاس اول ابتدایی قبول شه واسش بنر بزنم 0
این یعنی شناخت نخبه ها از همون اول )
6 – و……….
خلاصه دوستان عزیز ما که هرچی بدبین یا واقع بین بودیم فایده نداشت به جبهه ی خوشبین ها بپیوندید تا ببینید کوهدشت بیکار نداره ( 40 درصد شهرمون خیابونارو متر میکنن بطوری که حتی شبا تا آخر وقت هم کارشون تموم نمیشه ) و………………………..

[پاسخ]

مانی در گفته :

واقعا برای اون رئیسی که عقده چندین ساله ریاست رو داره اشکال نداره می خواد بگه منم ریسم

[پاسخ]

سوری در گفته :

واقعا چرا واسه برخی چیزای الکی اینقد بزرگنمایی میکنیم … چند وقته مد شده هر کی میشه مبسر کلاسم یه بنر میزنه!!!!

[پاسخ]

ممجو در گفته :

خدا پدرتان بیامرزد بگذارید این مسولین بنری بامشاهده عکس خود شاد باشند

[پاسخ]

رئیس کل در گفته :

اگه ندیدید ونمی شناسید چون نزاشتم عکسامو سر کوچه بازار بزنن فهمیدید ای اونای که عکستون واسه در قندون خوبه

[پاسخ]

دکتر پورمند در گفته :

حریم خصوصی و اجتماعی افراد مصون از تعرض است و از آنجا که تبادر موج منفی ناشی از نگاه های بصری به بنرهای موجود روح،فکر،و اندیشه شهروندان را با موج منفی مواجه میکند لذا از نگاه حقوقی نصب بنرهای انتصابی نوعی تعرض و توهین به شعور اجتماعی شهروندان محسوب میگردد

[پاسخ]

همکار پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۴ آبان , ۱۳۹۱ ۱۱:۴۲:

دکتر جون خدا وکیلی خیلی سطح بالا فکر می کنی اما حرف دلتو با زبان ساده بنویسی بد نیس . البته با عرض پوزش در کامنت شما چند غلط انشایی و نگارشی هم وجود دارد . از جمله : … تبادر موج منفی ناشی از نگاه های بصری … موفق باشید .

[پاسخ]

منتقد منتقدین پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۴ آبان , ۱۳۹۱ ۱۴:۱۷:

جناب همکار! لطف میکردید شما خودتون املای صحیح کلمه ی بالا رو مینوشتید! تا همه یاد میگرفتند.
باتشکر
منتقد منتقدین

[پاسخ]

لرستانی پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۸ آبان , ۱۳۹۱ ۱۱:۰۱:

با تشکر از دوست خوبم جناب آقای دوست محمدی بابت نگارش این مطلب و تشکر از میرملاس به خاطر درج آن ، با نظر ” همکار ” موافقم . زیرا اشتباهات نگارشی و انشایی این کامنت کوتاه ( کامنت منسوب به دکتر پورمند ) اظهر من الشمس است و من به جای ایشان ( یعنی جناب همکار ) به برخی از آنها اشاره می کنم :
1ـ واژه ی ” تبادر” در این پیام به شکل ناشیانه به کار رفته است . زیرا تبادر به معنی ” پیشی گرفتن و شتاب است و البته به شکل مجازی به معنی ” به طور ناگهانی پی بردن به چیزی ” و نیز ” حدس معنای چیزی از لفظ آن ” هم به کار می رود . که هیچکدام از این معانی در جملات بالا مورد نظر نیست . بلکه احتمالاً واژه مورد نظر دکتر تبادل بوده است که البته آن هم به همین قیاس به دشواری می تواند در متن بالا بنشیند .
2ـ عبارت ” موج منفی ناشی از نگاههای بصری ” هم اشتباه است . نگاههای بصری یعنی چه ؟ ” بصری” خودش به معنی ” دیداری” است و به این می ماند که من بگویم ” شنیده های شنوایی .” آیا این قبیل اشتباهات تنها در یک متن دو سه خطی محل ایراد نیست ؟
3ـ دو بار به کار بردن عبارت ” موج منفی” در دو نقش دستوری مختلف و در یک جمله ی واحد هم اشتباه است . زیرا ارکان یک جمله ی واحد تنها با نقش ویژه ای که در جمله دارند تعریف می شوند .
4 ـ ” نصب بنر های انتصابی” هم عبارت درستی نیست . زیرا اگر منظور نویسنده بنر های مربوط به انتصاب مقامات دولتی باشد که می دانیم این قبیل بنر ها تنها قسم کوچکی از ماجرا هستند . و اگر منظور کل بنر های مورد نظر باشد ، که در این صورت عبارت یاد شده اتفاقاً باعث حصر و استثنا شده و این معنا را به ذهن متبادر می کند که گویی تنها برخی از بنرها تعرض و توهین به شعور اجتماعی شهروندان می شود .
5 ـ اینکه نصب بنرهای انتصابی نوعی تعرض و توهین به شعور اجتماعی شهروندان محسوب می شوند هم به دلایل عدیده اشتباه است . وگمان نمی کنم منظور آقای دوست محمدی هم حذف کامل تبلیغات بنری از سطح شهر باشد . زیرا برعکس استفاده ی حساب شده و محدود از بنر های زیبا و در نقاط خاص نه فقط متضمن هیچ توهینی به شعور شهروندان نیست ، بلکه حتی می تواند در جای خود به زیبا سازی شهر هم کمک کند .
حال قضاوت با خوانندگان عزیز است که آیا ” همکار ” در ادعای خود محق بوده است ، یا ” منتقد منتقدین “

[پاسخ]

منتقد منتقدین پاسخ در تاريخ سه شنبه ۳۰ آبان , ۱۳۹۱ ۱۶:۳۰:

دوست عزیز منتقد منتقدین هیچ ادعای نداشته که شما اینقدر خودتون رو به زحمت انداختید!!! فقط گفته « خودتون درستش رو مینوشتید»!
با تشکر
منتقد منتقدین

[پاسخ]

منتقد منتقدین پاسخ در تاريخ سه شنبه ۳۰ آبان , ۱۳۹۱ ۱۶:۳۳:

حالا که دوباره خط آخر رو خوندم خندم گرفت… 🙂
آخه کدوم ادعا!!!!

«حال قضاوت با خوانندگان عزیز است که آیا ” همکار ” در ادعای خود محق بوده است ، یا ” منتقد منتقدین “»

[پاسخ]

آزادبخت در گفته :

با نظر آقای دکتر پورمند وموافقم

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

چون دکتره

[پاسخ]

منتقد منتقدین پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۴ آبان , ۱۳۹۱ ۱۴:۱۹:

چون درست گفته! ناشناس جون!
درسته که ناشناسی اما قرار نیست خدایی نکرده نادان هم باشید…. پس نتیجه میگیریم چون درست گفته باهاش موافقه!
باتشکر
منتقد منتقدین

[پاسخ]

دکتر پورمند در گفته :

از بذل دقت عزیزان صمیمانه سپاسگزارم ،امروز کوهدشت محتاج نظریه و تئوریهای کور نیست ما باید معبری برای توسعه و تعالی شهرستان بگشاییم ،همت عزیزان و بسترهای غنی فکری میتواند آهنگ پیشرفت را رونق بخشد ،از مساعی صادقانه همه دوستان تشکر میکنم

[پاسخ]

کاظمی در گفته :

از دیدگاه ارزشمندآقای پورمند قدردانی میکنم

[پاسخ]

من خودمم نه خاطره در گفته :

کوهدشتیم ، تهران زندگی می کنم ،و متاسفم از… ( بنر ها ، آسفالت ، زباله ها ، تردد خودروها با مردم در خیابانها ، بی معنی بودن پیاده رو ، فراموش شدن مردم و مشکلات آنها ، فقر فرهنگی ، شغلهای کاذب و … )
شهر من من به تو می اندیشم نه به تنهائی خویش!

با تشکر از سردبیر حاذق سایت جناب آقای دوست محمدی

[پاسخ]

سلام در گفته :

دقلمت نویسا آقای دوست محمدی

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :