کد خبر : 12660
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,038 بازدید

سد معشوره نگین پروژه های عمرانی لرستان

   به گزارش خبرنگار میرملاس نیوز ؛ سد چند منظوره معشوره كه در 54 كیلومتری نورآباد مركز شهرستان دلفان احداث می شود، پروژه ملی است كه در تنگه ای مشهور به گاوشمار واقع شده است این سد بر روی رودخانه کشکان واقع شده و موقعیت ساختگاه این سد در حدود یک کیلومتر پایین تر از […]

 

 به گزارش خبرنگار میرملاس نیوز ؛ سد چند منظوره معشوره كه در 54 كیلومتری نورآباد مركز شهرستان دلفان احداث می شود، پروژه ملی است كه در تنگه ای مشهور به گاوشمار واقع شده است

این سد بر روی رودخانه کشکان واقع شده و موقعیت ساختگاه این سد در حدود یک کیلومتر پایین تر از محل تلاقی دو شاخه تشکیل دهنده کشکان یعنی کاکارضا و چم زکریا است.
موقعیت جغرافیایی این محل برابر 47 درجه و 50 دقیقه طول شرقی و 33 درجه و 48 دقیقه عرض شمالی است. این ساختگاه در 90 کیلومتری غرب شهر خرم آباد، 40 کیلومتری جنوب شهر نورآباد و در 45 کیلومتری شمال شهر کوهدشت واقع شده است.

سد معشوره كه از آن به عنوان بزرگترین سد چند منظوره تاریخ لرستان یاد می شود، در زمان بهره برداری 36 هزار هكتار از اراضی دیم زیر دست این سد در شهرستان كوهدشت را به اراضی آبی تبدیل و ظرفیت تولید بیش از 198 گیگاوات برق را نیز خواهد داشت.

به گفته كارشناسان، این سد، نقطه عطفی در تاریخ سدسازی استان لرستان است چراكه سد معشوره به تنهایی معادل سه برابر مجموع ظرفیت ذخیره سازی تمامی سدهای احداث شده در تاریخ لرستان، ظرفیت ذخیره آب دارد.

تولید برق، اشتغال زایی و توسعه چشمگیر بخش كشاورزی از مهمترین مزایای این طرح بزرگ ملی است كه در دولت نهم به عنوان هدیه ای ارزشمند به مردم این دیار ارائه شده است.

عملیات اجرایی بزرگترین سد چندمنظوره تاریخ لرستان فروردین سال 90 و كمتر از یك ماه از سفر سوم هیات دولت به لرستان (این سد مصوبه سفر سوم دولت است) توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء آغاز شد.

این سد توان ذخیره یك میلیارد و 600 میلیون متر مكعب آب را دارد و تولید برق یكی نیز از كاركردهای این طرح بزرگ ملی و مهم در لرستان است، نیروگاه تنگ گاوشمار نیز از نوع زیرزمینی می باشد.

ارزش این طرح به حدی است كه رییس جمهوری اسلامی ایران در مراسم آغاز عملیات اجرایی سه طرح ملی عمرانی لرستان در خرم آباد، گفت: امروز به لطف خدا و به خاطر خوبی های مردم لرستان پروژه های مهم و عظیمی در حال اجراست كه سد گاوشمار كه جز آرزوهای مردم بود امروز به دست پرتوان رزمندگان دیروز و سازندگان امروز در حال ساخته شدن است.

تاكنون یكی از كانال های تونل انحرافی حفاری شده است و همچنین اقداماتی از قبیل برق رسانی ، انحراف آب رودخانه واحداث جاده دسترسی نیز در این طرح به اجرا درآمده است.

ملکشاهی نماینده کوهدشت در مورد سد معشوره با بیان اینکه کوهدشت در محاصره دو رودخانه پرآب سیمره و کشکان قرار دارد، عنوان کرد: با این تفاسیر متاسفانه دل بستن به طرح سد معشوره بیهوده است چرا که عملی شدن این طرح نیاز به هزینه ای بالغ بر یکهزار500 میلیارد تومان دارد اما اعتبارات بسیار ناچیزی به آن اختصاص داده شده است.
وی ادامه داد: با روند کنونی تخصیص اعتبارات به این پروژه کار اتمام سد معشوره 30 سال به طول خواهد انجامید.
نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در رابطه با سد معشوره با رییس جمهور صحبت کردم و قرار شد اعتبار بیشتری به این پروژه مهم اختصاص یابد.
ملکشاهی با تاکید بر اینکه آب این سد جوابگوی کم آبی زمین های کوهدشت نیست، عنوان کرد: با رایزنی هایی که با وزیر نیرو انجام گرفته قرار بر این شده که سالانه 100 میلیون مترمکعب آب از پشت سد سیمره به زمین های زراعی کوهدشت تزریق شود.

مسوول تونل های سد معشوره می گوید: به امر فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء و با حمایت های مسوولان استان لرستان به خصوص استاندار تلاشگر استان، در این مدت اقدامات قابل توجه ای انجام شده است .

به گفته یوسف شجاعی، تونل انحرافی احداث شده جمعا به طول 223 متر دارای 4٫5 متر قطر داخلی است، تراز ورودی تونل انحراف نیز یك هزار و 287 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و این تونل انحرافی برای ظرفیت 228 مترمكعب بر ثانیه در سیلاب طراحی شده است.

مدیرعامل شركت آب منطقه‌ای لرستان نیز اعتبار اولیه احداث سد معشوره را با نیروگاه آن بیش از 10 هزار میلیارد ریال عنوان كرد و اظهار داشت: با بهره برداری از این سد 36 هزار هكتار از اراضی دیم دشتهای كوهدشت ، رومشكان و طرهان به كشت آبی تبدیل می شوند و 12 هزار فرصت شغلی جدید نیز در استان لرستان ایجاد خواهد شد .

علی ‌امید سیفی افزود: با ساخت 32 كیلومتر تونل و كانال، آب از سد مخزنی گاوشمار به دشت های كوهدشت و رومشكان منتقل می شود تا اراضی كشاورزی این مناطق زیر پوشش شبكه های آبیاری قرار گیرد.

وی خاطر نشان كرد: 250 میلیون مترمكعب از آب این سد برای مصارف كشاورزی، 17 میلیون متر مكعب برای مصارف شرب و شش میلیون متر مكعب برای مصارف صنعتی در نظر گرفته شده است.

پروژه احداث سد معشوره، نتیجه 25 سال كار مطالعاتی است كه در زمان دولت دهم به بار نشست و از طرح های بزرگ وزارت نیرو محسوب می شود.

  در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی و تلاش های برخی نمایندگان شهرهای اطراف این طرح از برقی به برق آبی تبدیل شد باید به تلاشهاي نماينده دوره هفتم اشاره کرد كه گواهي اسناد ومدارك گوياي آن است  و تغيير جهت مسير مطالعات سد مذكور در دوره هشتم بوده واگر مبالغه نشود در همين دوره پروژه از حالت يك طرح وارد فاز اجرايي شد ، رديف بودجه مي گيرد و سرانجام پيمانكار انتخاب وتونل انحرافي را مي شكفاد ، امیدواریم با پیگیری های نماینده ی مردم کوهدشت و مسئولان استانی و اجرایی شدن این سد دشت تشنه ی کوهدشت سیراب شود.

 

تهیه گزارش : الهام بابایی / میرملاس نیوز

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

ناشناس در گفته :

حتما

[پاسخ]

محمود) در گفته :

25 سال كار مطالعاتي وبيش از سي سال هم كار اجرايي!!!
مگر كار مطالعاتي يك سد چقدر زما نبر است؟
وقتي كه 25 سال مطالعه شده مطمئن باشيد تاسي سال ديگر هم به نتيجه نخواهد رسيد.
اين هم مثل ساير وعده هاي رييس جمهور (40 روزه تمام خيابانهاي تهران را اصلاح ميكنيم…به هر خانوار 1000متر ويلا ميدهيم…پول نفت…دلار 900توماني ووو

[پاسخ]

شایون در گفته :

این گزارش تلویحا اقدامات نماینده قبلی دا می ستاید ودر مورد نماینده فعلی عذم تطبیق اطلاعات ایشان با روند کار را اثبات می کنذ واقیت امروز این است که حاج الهیار در جاده خاکی است

[پاسخ]

نسل سوخته در گفته :

چرا همه اینو تکرار می کنند ۳۶ هزار هکتار از اراضی را آبیاری می کنند
تا وقتی افتتاح بشه اون موقع ببینیم چند هکتار آبیاری می شه

[پاسخ]

شاهين در گفته :

درود برقبادي

[پاسخ]

در طول چندسال گذشته حدود شصت میلیارد اعتبار برای این پروژه تخصیص داده شده که با این نحوه زمان پیش بینی شده بیش از سی سال طول می کشد که انتظار می رود با پیگیری مجدانه آقای ملکشاهی که قدرت نفوذ بالایی دارد این پروژه سرعت بیشتری بگیرد.

[پاسخ]

عباس در گفته :

شهرستان کوهدشت بیش از 185 هزار هکتار زمین دیم دارد که پیش بینی شده در صورت افتتاح سد معشوره و تونل های مربوطه 36 هزار هکتار تبدیل به آبی شوند ضمن اینکه احداث تونلها خود حداقل ده سال به طول می کشد که حنوز حتی فکری برای شروع آن نشده است.

[پاسخ]

این طور که از گفته های آقای ملکشاهی بر میاید ایشان با زیرکی علاوه بر پیگیری سد معشوره به فکر استفاده از سد سیمره هستند که در حال حاضر با وجود اینکه در زمینهای کوهدشت احداث شده مردم آن هیچ حقی در استفاده از آب آن ندارد ودر حال حاضر عملیات اجرایی آن مراحل پایانی را می گذراند و در مرحله آبگیری است لذا تلاش ایشان از این لحاظ قابل تقدیر است.

[پاسخ]

امرايي نيا در گفته :

اين آقايان تا ديروز به خاطر اغفال مردم سد معشوره را يك امر غير واقعي و دروغ بزرگ مي ناميدند ولي تاريخ و گذشت زمان واقعيات را براي مردم روشن خواهد كرد كه آقاي قبادي چه كارهاي بزرگي كرده اميدواريم اينها فقط بتوانند دستاوردهاي قبادي را از دست ندهند كار هاي جديد پيشكش . راستي كارخانه خودرو سازي كوهدشت را چرا مي خواهند در خرم آباد بنا كنند واقعا اگر اين اتفاق بيفتد كوهدشت بايد40 روز عزاي عمومي بگيرند. درود خدا برقبادي با صداقت .

[پاسخ]

محسن از دره شهر در گفته :

آقای ملکشاهی لایق ترین نماینده غرب کشور است
باور کنید
به تمام کوهدشتیها تبریک میگم
به زودی تغیرات را خواهید دید

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :