کد خبر : 12938
تاریخ انتشار : ۳ آذر ۱۳۹۱ - ۲۰:۰۷
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 437 بازدید

آیین به گل افتادن مردم لرستان ثبت ملی شد

به گزارش میرملاس نیوز ؛ آیین به گل افتادن آیینی به یادگار مانده از پیشینیان قوم لر است، این آیین پیش از اسلام در استان لرستان و بسیاری از مناطق کشور در مراسم سوگ بزرگان، قهرمانان و جوانان و عزیزترین درگذشتگان انجام می‌شده است. بنا بر شواهد تاریخی، در استان لرستان همواره مردم این استان […]

به گزارش میرملاس نیوز ؛ آیین به گل افتادن آیینی به یادگار مانده از پیشینیان قوم لر است، این آیین پیش از اسلام در استان لرستان و بسیاری از مناطق کشور در مراسم سوگ بزرگان، قهرمانان و جوانان و عزیزترین درگذشتگان انجام می‌شده است.

بنا بر شواهد تاریخی، در استان لرستان همواره مردم این استان آیین گل مالی را در سوگ سرور و سالار شهیدان و یاران باوفایش انجام می‌داده‌اند.

در این مراسم ابتدا خاک تمیز را از مکانی که عاری از هرگونه آلودگی باشد، تهیه می‌کنند.
سپس حوضچه‌هایی که معمولا به دو شکل مربع و دایره و با آجر ساخته می‌شود، بعد خاک‌های از پیش آماده شده را الک می‌کنند و درون حوضچه می‌ریزند و بعد آن را با گلاب‌های ‌نذر شده و آب آماده می‌کنند.

در کنار حوضچه‌های گل مقدار زیادی هیزم به صورت کپه بر روی هم انباشت می‌شود، این هیزم‌ها در روز عاشورا برای خشک کردن افرادی که به گل افتاده‌اند استفاده می‌شود.

عزاداری مردم لرستان در شب عاشورا با حزنی خاص تا روز عاشورا ادامه دارد، حدود نیمه‌های شب عزادارانی که برخی نذر دارند وارد حوضچه‌های گل شده و بعضی تمام سر و صورت و حتی چشمان خود را آغشته به گل می‌کنند و به اصطلاح به ” خه ره ” می‌افتند. برخی دیگر از عزاداران تنها سر و صورت و دو کتف و شانه خود را گل می‌زنند و در کنار شعله‌های آتش که به همین منظور تهیه شده خود را خشک می‌کنند، فرد به گل افتاده این وضعیت را تا ظهر عاشورا حفظ می‌کند.

این آیین در لرستان توسط همه اقشار از هر فکر و سلیقه، فقیر و غنی و پیر و جوان انجام می‌شود، در قدیم مرکب هر اسب سوار نیز گل بر سر می‌گذاشتند که امروزه به جای اسب افراد اتومبیل خود را گل مالی می‌کنند.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

ناشناس در گفته :

و به اصطلاح به گل می‌افتند.
به خره می افتند.موقعی که می گوییم به اصطلاح اصل ان را باید آورد.

علی کولیوند در گفته :

یعید می دونم این رسم قدمت پیش از اسلام داشته باشه شواهد تاریخی کدامند اگه میشه اشاره کنید

ناشناس در گفته :

محرم وصفر زمان بالیدن است نه فقط نالیدن ،بساطش آموزه است نه موزه ، تمرین خوب نگریستن است نه فقط گریستن، نماد شعورمذهب است نه فقط شور مذهب .تلنگری دیگر “منتظران مهدی (عج) به هوش باشند که امام حسین(ع) را منتظرانش شهید کردند” التماس دعا

ناشناس در گفته :

غمگین ترین آهنگ ها را بررذالت شمریان بسرایید به گل ماندن چه سود!!! امروز زمانیست که ما باید افکارمان عشورایی باشدعاشورا روز رستگاری حسین(ع) است روزی که زینب (س)بررذالت یزید ویزیدیان گریست وشکوفا شدن انسانیت به تاراج رفته را فریاد میزد خون حسین بهای زنده نگهداشتن حقیقت اسلام بود.اسلامی که خودکامگان رسالتش را به سخره گرفتند.این پیکار گویای مبارزه دیرین انسان وشیطان بود وعاشوراییان بودند که باخون خود درخت انسانیت را آبیاری کردند. حسین را برگردن ما حقیست حق تبعیت از قانون خدا سنت پیامبر وامامت علی(ع) .

طاق در گفته :

آقای مدیر سایت میرملاس چرا برخی نظرات را نمایش نمی دهی؟احسنت به این غیرت ووجدان خبرنگاری.می دونم این یکی را هم حذف می کنی ولی بدان شما به وظیفه خود عمل نمی کنی.این همه سانسور.دیگه این نوبر والله.یه لر حرف های یه لر دیگه رو سانسور کنه.مطالب که سیاسی نیست. تازه شما هرنقدی که نسبت به نوشته های دایی های گرامی تان می شود وبه مذاقتان خوش نمی اید حذف می کنی .در جواب این کارهایت هیچی نمی توانم بگویم فقط میگم برات متاسفم ونگاهم از این به بعد نسبت به میرملاس عوض شده و تا آنجایی که بتوانم این عیب شما را به دوستان وآشنایان خواهم گفت.

امین آزادبخت (مدیر سایت ) در گفته :

سلام
برادر عزیز جناب سید مجتبی حسینی (IP : 178.252.188.253)
میرملاس از تایید کامنت هایی که بوی تفرقه بین مردم لر و لک (لرستان) را دارد معذور است …
ضمنا جهت اطلاع جنعابعالی بررسی نظرات مخاطبین (کامنت ها) بر عهده ی سردبیر است نه مدیر سایت !
با سپاس

محسن در گفته :

به نظر درج خه ره درست نمی باشد کلمه صحیح خره با تلفظ فتحه میباشد

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :