کد خبر : 13068
تاریخ انتشار : ۶ آذر ۱۳۹۱ - ۰۸:۲۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 594 بازدید

تصویر قبر یزید ملعون

  در نحوه مرگ یزید چند روایت متفاوت وجود دارد:  روایت اول – سیدبن طاووس در لهوف می گوید:  یزید روزی با اصحابش به قصد شکار به صحرا رفت. به اندازه دو یا سه روز از شهر شام دور شد، ناگاه آهویی ظاهر شد یزید به اصحابش گفت: خودم به تنهایی در صید این آهو […]

 

در نحوه مرگ یزید چند روایت متفاوت وجود دارد:
 
روایت اول – سیدبن طاووس در لهوف می گوید:
 
یزید روزی با اصحابش به قصد شکار به صحرا رفت. به اندازه دو یا سه روز از شهر شام دور شد، ناگاه آهویی ظاهر شد یزید به اصحابش گفت: خودم به تنهایی در صید این آهو اقدام می‌کنم کسی با من نیاید. آهو او را از این وادی به وادی دیگر می‌برد. نوکرانش هر چه در پی او گشتند اثری نیافتند.

یزید در صحرا به صحرانشینی برخورد کرد که از چاه آب می‌کشید. مقداری آب به یزید داد ولی بر او تعظیم و سلامی نکرد.
 
یزید گفت: اگر بدانی که من کیستم بیشتر من را احترام می‌کنی! آن اعرابی گفت ای برادر تو کیستی؟ گفت: من امیرالمومنین یزید پسر معاویه هستم. اعرابی گفت: سوگند به خدا، تو قاتل حسین بن علی(علیه السلام) هستی ای دشمن خدا و رسول خدا.
 
اعرابی خشمگین شد و شمشیر یزید را گرفت که بر سر یزید بزند، اما شمشیر به سر اسب خورد، اسب در اثر شدت ضربه فرار کرد و یزید از پشت اسب آویزان شد. اسب سرعت می‌گرفت و یزید را بر زمین می‌کشید، آنقدر او را بر زمین کشید که او قطعه قطعه شد. اصحاب یزید در پی او آمدند، اثری از او نیافتند، تا این که به اسب او رسیدند فقط ساق پای یزید روی رکاب آویزان بود.
 
روایت دوم – شیخ صدوق میفرماید: یزید شب با حال مستی خوابید و صبح مرده او را یافتند در حالی که بدن او تغییر کرده، مثل آنکه قیر مالیده باشند. بدن نحسش را در باب الصغیر دمشق دفن کردند.
 
روایت سوم – هبی از محمد بن احمد بن مسمع نقل می‏کند که گفت: یزید مست کرد و بلند شد که بر قصد. اما با سر بر زمین خورد که سرش شکافت و مغزش آشکار شد.
بلاذری در انساب الاشراف می‏نویسد: پیری از شامیان به من گفت: علت مرگ یزید این بود که او در حالت مستی بوزینه ‏اش را بر الاغ سوار کرد. سپس به دنبال او آن گونه دوید که گردنش شکست، یا چیزی در درونش [ احتمالا زهره اش] پاره گردید.
 
روایت چهارم – در “الکامل فی التاریخ” آمده است : یزید بن معاویه در پانزدهم ربیع الاول سال ۶۴ قمری در اطراف دمشق به علت برخورد پاره‌سنگی که از منجنیقی پرتاب شده‌بود و به یک طرف صورت وی برخورد کرده بود به بیماری‌ای مبتلا شد و این بیماری مرگ وی را به همراه داشت. پس از آن، وی در قبرستان باب الصغیر که در حوالی همان شهر است دفن گردید.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

....@ در گفته :

لعنت خدا و تمام مسلمین جهان بریزید و یارانش… ای کاش قبرش را از زمین درآورند و اورا در چاه فاضلاب بیندازند

علي در گفته :

یزید منفورترین وملعونترین چهره زشت وننگین تاریخ است قبریزید ملعون باید نابود شود

ادينه وند در گفته :

واقعا هیچ مورخی نمی داند که یزید چگونه کشته شده

سیاوش در گفته :

یزید بن معاویه دیگر به تاریخ پیوسته .نگران یزیدهای زمانه ایم

علی فرهادی (ع.ف) در گفته :

موافقم سیاوش عزیز

بهزادپادروند در گفته :

یزید گوش بل کراکی

شهروند در گفته :

جواب عالی بود

تای در گفته :

لعنت بر یزید

جوان كوهدشتي در گفته :

خدا لعنتش کنه

خادم اهل بیت در گفته :

الهم العنهم جمیعا

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :