کد خبر : 13068
تاریخ انتشار : ۶ آذر ۱۳۹۱ - ۰۸:۲۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 603 بازدید

تصویر قبر یزید ملعون

  در نحوه مرگ یزید چند روایت متفاوت وجود دارد:  روایت اول – سیدبن طاووس در لهوف می گوید:  یزید روزی با اصحابش به قصد شکار به صحرا رفت. به اندازه دو یا سه روز از شهر شام دور شد، ناگاه آهویی ظاهر شد یزید به اصحابش گفت: خودم به تنهایی در صید این آهو […]

 

در نحوه مرگ یزید چند روایت متفاوت وجود دارد:
 
روایت اول – سیدبن طاووس در لهوف می گوید:
 
یزید روزی با اصحابش به قصد شکار به صحرا رفت. به اندازه دو یا سه روز از شهر شام دور شد، ناگاه آهویی ظاهر شد یزید به اصحابش گفت: خودم به تنهایی در صید این آهو اقدام می‌کنم کسی با من نیاید. آهو او را از این وادی به وادی دیگر می‌برد. نوکرانش هر چه در پی او گشتند اثری نیافتند.

یزید در صحرا به صحرانشینی برخورد کرد که از چاه آب می‌کشید. مقداری آب به یزید داد ولی بر او تعظیم و سلامی نکرد.
 
یزید گفت: اگر بدانی که من کیستم بیشتر من را احترام می‌کنی! آن اعرابی گفت ای برادر تو کیستی؟ گفت: من امیرالمومنین یزید پسر معاویه هستم. اعرابی گفت: سوگند به خدا، تو قاتل حسین بن علی(علیه السلام) هستی ای دشمن خدا و رسول خدا.
 
اعرابی خشمگین شد و شمشیر یزید را گرفت كه بر سر یزید بزند، اما شمشیر به سر اسب خورد، اسب در اثر شدت ضربه فرار کرد و یزید از پشت اسب آویزان شد. اسب سرعت می‌گرفت و یزید را بر زمین می‌کشید، آنقدر او را بر زمین کشید که او قطعه قطعه شد. اصحاب یزید در پی او آمدند، اثری از او نیافتند، تا این که به اسب او رسیدند فقط ساق پای یزید روی رکاب آویزان بود.
 
روایت دوم – شيخ صدوق ميفرمايد: يزيد شب با حال مستي خوابيد و صبح مرده او را يافتند در حالي که بدن او تغيير کرده، مثل آنکه قير ماليده باشند. بدن نحسش را در باب الصغير دمشق دفن کردند.
 
روایت سوم – هبي از محمد بن احمد بن مسمع نقل مي‏کند که گفت: يزيد مست کرد و بلند شد که بر قصد. اما با سر بر زمين خورد که سرش شکافت و مغزش آشکار شد.
بلاذري در انساب الاشراف مي‏نويسد: پيري از شاميان به من گفت: علت مرگ يزيد اين بود که او در حالت مستي بوزينه ‏اش را بر الاغ سوار کرد. سپس به دنبال او آن گونه دويد که گردنش شکست، يا چيزي در درونش [ احتمالا زهره اش] پاره گرديد.
 
روایت چهارم – در “الکامل فی التاریخ” آمده است : یزید بن معاویه در پانزدهم ربیع الاول سال ۶۴ قمری در اطراف دمشق به علت برخورد پاره‌سنگی که از منجنیقی پرتاب شده‌بود و به یک طرف صورت وی برخورد کرده بود به بیماری‌ای مبتلا شد و این بیماری مرگ وی را به همراه داشت. پس از آن، وی در قبرستان باب الصغیر که در حوالی همان شهر است دفن گردید.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

....@ در گفته :

لعنت خدا و تمام مسلمین جهان بریزید و یارانش… ای کاش قبرش را از زمین درآورند و اورا در چاه فاضلاب بیندازند

[پاسخ]

علي در گفته :

يزيد منفورترين وملعونترين چهره زشت وننگين تاريخ است قبريزيد ملعون بايد نابود شود

[پاسخ]

ادينه وند در گفته :

واقعا هيچ مورخي نمي داند كه يزيد چگونه كشته شده

[پاسخ]

سیاوش در گفته :

یزید بن معاویه دیگر به تاریخ پیوسته .نگران یزیدهای زمانه ایم

[پاسخ]

علی فرهادی (ع.ف) در گفته :

موافقم سیاوش عزیز

[پاسخ]

بهزادپادروند در گفته :

یزید گوش بل کراکی

[پاسخ]

شهروند پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۵ خرداد , ۱۳۹۳ ۱۳:۵۹:

جواب عالی بود

[پاسخ]

تای در گفته :

لعنت بر یزید

[پاسخ]

جوان كوهدشتي در گفته :

خدا لعنتش كنه

[پاسخ]

خادم اهل بیت در گفته :

الهم العنهم جمیعا

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :