کد خبر : 13578
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۱ - ۰۸:۳۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 156 بازدید

آب ، دغدغه روستانشینان لرستان

  به گزارش میرملاس نیوز به نقل از واحد مرکزی خبر ؛ آب ، اساس آبادانی و عامل حیات است اما تامین این مایه حیات ، امروزه مشکل اساسی برای بسیاری از روستاییان است به طوری که زندگی اقتصادی و اجتماعی آنان را با مشکلاتی جدی روبرو کرده و با استمرار روند متوالی خشکسالی در […]

 

به گزارش میرملاس نیوز به نقل از واحد مرکزی خبر ؛ آب ، اساس آبادانی و عامل حیات است اما تامین این مایه حیات ، امروزه مشکل اساسی برای بسیاری از روستاییان است به طوری که زندگی اقتصادی و اجتماعی آنان را با مشکلاتی جدی روبرو کرده و با استمرار روند متوالی خشکسالی در لرستان ، بیش از 500 روستای این استان با مشکل آب آشامیدنی دست به گریبان هستند . با توجه به این که آب آشامیدنی تعداد زیادی از روستاهای لرستان از چاهها و چشمه ها تامین می شود با کاهش آب این منابع ، خانوارهای این 500 روستا نیز با کمبود جدی آب آشامیدنی مواجهند .
این در حالی است که استان لرستان پس از استان های شمالی کشور ، یکی از پرباران ترین استان های کشور بوده اما با ادامه خشکسالی ها میزان آب خارج شده از این استان از 5 / 12 میلیارد متر مکعب در سال به حدود 9 میلیارد متر مکعب رسیده و این خود ، مشکلات آبرسانی به روستاها را دشوارتر کرده است .
در این میان ، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان لرستان با اشاره به وجود مشکل آب آشامیدنی در 510 روستای استان ، از آبرسانی به 145 روستا با تانکر خبر داد .
علیرضا کاکاوند اظهار داشت : در زمان حاضر510 روستای لرستان به سبب وقوع خشکسالی دارای مشکل آب آشامیدنی هستند.
وی با بیان اینکه آب مورد نیاز این روستاها هزار و 368 لیتر بر ثانیه است گفت : در زمان حاضر موجودی آب این روستاهها تنها 43 لیتر بر ثانیه است .
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان لرستان گفت : در زمان حاضر این روستاها با کمبود 596 لیتر بر ثانیه آب آشامیدنی مواجه هستند.
کاکاوند با بیان اینکه برای جبران و تامین آب آشامیدنی این روستاها 5 / 27 میلیارد تومان اعتبار نیاز است گفت : برای اجرای سایر طرح های جاری و نیمه تمام دراین حوزه نیز 35 میلیارد تومان اعتبارنیازاست .
وی افزود : همچنین در زمان حاضر 145 روستای لرستان نیز با تانکرهای سیار آبرسانی می شوند .
اما خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی در چند سال اخیر برای روستاییان دلفان دارد به یک پدیده غمناک تبدیل شده است بطوری که بسیاری از منابع تامین آب روستایی خشک شده است.
فرماندار شهرستان دلفان می گوید : از 431 روستای این شهرستان 255 روستا آبرسانی شده که از این تعداد 167 روستا زیرپوشش است.
رضا دریکوند گفت : 175 روستای شهرستان دلفان تاکنون آبرسانی نشده که امیدواریم با مساعدت و همکاری شرکت آبفار اعتبار مورد نیاز آنان تخصیص یابد .
اما مسئولان آبفار آرام ننشسته و برای تامین آب روستاها در تلاشند از طریق تانکرهای سیار و ثابت به تامین آب روستاییان محروم از آب می پردازند .
مدیرکل آب و فاضلاب روستایی استان لرستان گفت : اعتبارات آبرسانی روستاهای شهرستان دلفان در سال 90 به نسبت سال قبل 5 / 4 برابر شده و رشد چشمگیری داشته است.
علیرضا کاکاوند از در دست ساخت بودن 7 مجتمع آبرسانی در روستاهای دلفان خبر داد و گفت : با تکمیل این مجتمع ها شاخص بهره مندی روستاییان دلفان به میانگین استانی خواهد رسید .
وی ادامه داد : استان لرستان در 6 سال گذشته با پدیده خشکسالی دست و پنجه نرم می کند که انتظار داریم با صرفه جویی و مساعدت خود روستاییان ، این مشکلات را به حداقل برسانیم .
کاکاوند یکی از مشکلات آبرسانی به روستاهای دلفان را تعداد زیاد روستاها و پراکندگی آنان عنوان کرد و گفت : شهرستان دلفان دارای420 روستا است ؛ بسیاری از روستاها زیر20 خانوار جمعیت دارند و در مناطق سخت گذر واقع شده‌اند که آبرسانی به این مناطق را مشکل کرده است .
رئیس آب و فاضلاب روستایی دلفان نیز می گوید : اعتبارات آبرسانی روستایی دلفان در سالهای 90 – 89 جهش خوبی داشت بطوری که در سال گذشته بیش از 42 میلیارد ریال برای طرح های آبرسانی روستایی هزینه شد .
علی فاضلی در ادامه به طرح های در دست اجرا در این شهرستان اشاره کرد و گفت : مجتمع‌های میرزا آباد در سه مرحله ، هزارخانی، پیردوستی، علی میرزایی، زلیوا و ده فیروزوند در دست ساخت است که با بهره‌برداری از آنها بسیاری از مشکلات کمبود آب آشامیدنی در بسیاری روستاهای دلفان حل می‌شود.
وی افزود : با به بهره‌برداری رسیدن این طرح‌ها تعداد روستاهایی که از نعمت آب آشامیدنی بهره‌مند شده‌اند به 267 روستا رسیده است .
به گفته علی فاضلی 42 میلیارد ریال جهت آبرسانی روستاهای دلفان هزینه شده است.
وی با اشاره به مشکل تامین آب 17 روستای این شهرستان که چشمه ها و قنات هایشان خشک شده اند بیان داشت : هم اکنون با تلاش این شرکت تانکرهای ثابت و سیار ، روزانه آب آشامیدنی این روستاها را فراهم می کنند.
وی همکاری روستاییان را مورد تاکید قرار داد و گفت : انتظار ما از روستاییان این است که در ساخت مجتمع های آبرسان با ما همکاری کنند و هر مجتمع شامل چندین روستا می شود که امیدواریم همکاری لازم را با شرکت آبفار داشته باشند .
در این میان ، کارگروه تخصصی سیل استان لرستان در زمانی جلسه خود را برگزار کرد که در این جلسه خبری از بررسی سیل و سیلاب نبود بلکه همه زمان جلسه به تشریح ابعاد و پیامدهای خشکسالی در لرستان سپری شد ، موضوعی که زنگ خطر را به صدا درآورده است.
دبیر کارگروه تخصصی سیل استان لرستان با اشاره به میزان بارندگی های لرستان در سال آبی 91-90 گفت : متاسفانه میزان بارندگی های لرستان در این سال آبی به نسبت مدت مشابه خود در سال گذشته 19 درصد کاهش داشته است.
رضا میرزایی گفت : متوسط بارندگی در استان لرستان در سال آبی 90- 91 در استان لرستان از 479 میلی متر به 356 میلی متر کاهش یافته است.
وی همچنین از کاهش سطح آبهای زیرزمینی در استان لرستان خبر داد و گفت : در سال آبی 90-91 سطح آبهای زیرزمینی استان لرستان یک متر و 82 سانتی متر کاهش یافته است .
دبیر کارگروه تخصصی سیل استان لرستان افزود : سطح آبهای زیرزمینی استان لرستان در بلند مدت 12 متر و 59 سانتی متر کاهش داشته است.
میرزایی با اشاره به کمبود آب آشامیدنی در شهرهای استان لرستان عنوان کرد : در زمان حاضر 23 شهر با جمعیت 269هزار و 647 نفر در استان لرستان وجود دارد که حجم آب برداشتی برای تامین نیاز این جمعیت 9 / 68 میلیون متر مکعب از طریق 125 منبع آب است .
دبیر کارگروه تخصصی سیل استان لرستان با اشاره به کمبود آب آشامیدنی به ترتیب در شهرستانهای خرم آباد ، الیگودرز ، ازنا ، کوهدشت ، پلدختر ، دورود و چغابل ادامه داد : اعتبار مورد نیاز برای تامین آب آشامیدنی این شهرها بیش از 65 میلیارد تومان است.
میرزایی همچنین با اشاره به وجود 2 هزار و861 روستا با جمعیت 667هزار و 416 نفر در لرستان بیان داشت : آب مورد نیاز این تعداد روستا از 450 منبع مانند چاه ، چشمه و قنات تامین می شود.
وی با اشاره به آبرسانی به هزار و 900 روستا در استان لرستان یادآور شد : در زمان حاضر از این تعداد روستا هزار و 100 روستا تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی و بقیه تحت پوشش این شرکت نبوده و فاقد کنتور هستند .
دبیر کارگروه تخصصی سیل استان لرستان به مشکلات تامین آب آشامیدنی در روستاهای استان اشاره کرد و افزود : در زمان حاضر 961 روستا در لرستان خودگردان تامین آب می شوند .
میرزایی با اشاره به تاثیر خشکسالی ها بیان داشت : طی 6 ماه نخست سال کنونی ، منابع آب آشامیدنی 145 روستا در استان خشک شده است.
وی با بیان اینکه آبرسانی به این روستاها با 160 تانکر به صورت موقت انجام می گیرد افزود : همچنین 93هزار مترمکعب آب نیز با تلاش بخش خصوصی به روستاههای لرستان فرستاده شده است.
میرزایی همچنین با اشاره به مشکل آب آشامیدنی برای عشایر لرستان نیز افزود : در زمان حاضر بسیاری از چشمه سارهایی که آب مورد نیاز عشایر لرستان را تامین می کرد به طور کامل خشک شده است .
میرزایی ادامه داد : این امر موجب شده که مراتع و جنگلها ، چراگاهها ، تولیدات دامی ، درآمد و اقتصاد عشایر لرستان که ارتباط مستقیم با آب چشمه سارها دارد مورد تهدید قرار گیرد .
وی با اشاره به وجود 14هزار و 638 خانوار عشایر در استان لرستان بیان داشت : متاسفانه در زمان حاضر بیش از 40درصد این جمعیت با مشکل اساسی کمبود آب مواجه هستند.
دبیر کارگروه تخصصی سیل استان لرستان با تاکید بر تهیه تانکرهای ثابت و سیار ، بهسازی چشمه ها ، احداث آبشخور و آب انبار برای عشایر لرستان یادآور شد : اعتبار مورد نیاز برای تامین آب عشایر لرستان 2 / 4 میلیارد تومان است.
وی همچنین با اشاره به کاهش شدید آب رودخانه های لرستان و تاثیر آن برای روی کشاورزی استان گفت : در مجموع بیش از 56 هزار و961هکتار باغ در لرستان وجود دارد که بر اثر خشسالی 17هزار و 512 هکتار از این باغ ها خسارت دیده اند .
وی خسارت ریالی به باغ های لرستان بر اثر خشکسالی را 50 میلیارد تومان عنوان کرد .
کاکاوند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان لرستان گفت : نیمی از شبکه های توزیع و انتقال آب به روستاهای استان فرسوده هستند که برای نوسازی این شبکه های فرسوده روستایی 50 میلیارد تومان اعتبار نیاز است .
اگر چه بارندگی این روزها شادمانی را تا حدودی به لرستان آورده اما به گفته مهندس طاهری مقدم مدیر کل جهاد کشاورزی لرستان به سبب نامناسب بودن گستره توزیعی این بارش ها ، مشکلات خشکسالی همچنان پابرجاست .
سپهوندمدیر کل هواشناسی لرستان نیز در این باره گفت: تا کنون 75و 6دهم میلی متر در استان لرستان باران باریده که این میزان بارندگی در مقایسه با درازمدت 9 درصد افزایش داشته اما 32 درصد کمتر ازمدت مشابه پارسال است در این مدت 111و1 دهم میلی متر بارندگی در لرستان به ثبت رسیده است .
در کنار خشکسالی و کاهش اعتبارات آبرسانی روستایی ، باید فرسودگی شبکه های توزیع و انتقال آب به روستاهای استان را نیز به این مشکلات افزود .
کاکاوند ، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان لرستان با اشاره به فرسوده بودن نیمی از شبکه های توزیع و انتقال آب به روستاهای لرستان گفت : اعتبارات امسال نوسازی خطوط انتقال آب آشامیدنی روستاهای لرستان یک میلیارد و 700 میلیون تومان است که برای نوسازی شبکه های فرسوده روستایی ، 50 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
به نظر می رسد همچون همیشه اعتبارات ، یک پای ثابت حل مشکلات است به گونه ای که با تزریق اعتبارات لازم ، بخش اعظم این مشکلات حل شدنی است.
کاکاوند دراین باره گفت: در صورت تامین اعتبار بموقع ، آمادگی داریم ظرف یک بازه زمانی 3 تا 4 ماهه مشکلات این روستاها را برطرف کنیم.
مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب روستایی لرستان همچنین گفت : برای رسیدگی به وضعیت بهداشتی آب آشامیدنی مردم روستاهای لرستان تعداد 10 آزمایشگاه میکروبیولوژی ، آنالیز شیمیایی در استان نیز راه اندازی شده است .
به هر روی در شرایط بحرانی این روزها که خشکسالی در مناطق مختلف ایران هر روز با شدت بیشتری نفوذ می کند ، به نظر می رسد باید مدیریت منابع آب و تدوین برنامه های جامع مقابله با خشکسالی و نیز تامین منابع مالی را در دستور کار قرار داد تا قبل از بحرانی شدن این وضعیت بتوان کشور را در مقابل آن تجهیز کرد و برای حل بحران بی آبی روستایی گام های موثری برداشت .

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

معصوم در گفته :

آب آب آّب یادمشقای کلاس اول افتادم البته بچه های الان توی خیلی ازروستاهای ما شاید الان این جمله بابا آب داد رو درک نکنن چون این خودشونن که باید برای آب گرفتن ازچشمه اقدام کنن شایدخیلی ازشماها نبودآب روتجربه نکرده باشین وشایدم جزء خاطراتتون باشه.
اصلا ما چرااداره آب داریم الان خشکسالیه قبلا مشکل چی بود خیلی از روستاهای ما هنوز آب لوله کشی ندارن هنوزاز حمام صحرایی استفاده میکنن یعنی اگه بارون بیاد خونه هاشون خودبه خود مجهز به آب لوله کشی شده میشه؟ دوتا رروستای بزرگ مثل خوشناموند وگل گل(اشتره) دارن خالی ازسکنه میشن اززمانی که من یادمه یا ازآب جیره بندی استفاده میکردن یا آبشون قطع بوده ما داریم روستاییهای تولیدکننده رو ازدست میدیم اونوقت دم از محرومیت میزنیم( که چرا شهرما محرومه؟ ) یه سوال که واسه من پیش اومده اینه که چرا ادارات ما مسئول دارن اصلا کسی کاری انجام میده نزدیک چند ساله که این مشکلات داره بیداد میکنه تواین چند سال چن تا نماینده اومده ورفته که البته ما درک می کنیم آقایون سرشون به عذل ونصب گرمه و مدیران هم فکراینن که تا دوره تموم نشده بارموببندم فردا پس فرداست که عوض بشم غافل ازینکه بچه های روستایی هرشب با قصه آب به خواب میرن …امان از بی کفایتی امان ازبی مسئولیتی امان از محرومیت خودساخته امان ازمحرومیت خودساخته

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :