کد خبر : 14191
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 2,587 بازدید

قدیمی ترین سکونتگاه بشر باستانی/نگاره های سنگی غار هومیان کوهدشت 100 هزار سال قدمت دارند

  به گزارش میرملاس نیوز؛ غار تاریخی ‘هومیان’ در شمال شهرستان كوهدشت، به عنوان یكی از جاذبه های منحصر بفرد گردشگری استان لرستان از جایگاه ویژه ای در صنعت گردشگری و توسعه اقتصادی استان برخوردار است. صخره های غار هومیان، قدیمی ترین سكونتگاههای بشر باستانی در استان لرستان را تشكیل می دهند كه قدمت سكونت […]

 

به گزارش میرملاس نیوز؛ غار تاریخی ‘هومیان’ در شمال شهرستان كوهدشت، به عنوان یكی از جاذبه های منحصر بفرد گردشگری استان لرستان از جایگاه ویژه ای در صنعت گردشگری و توسعه اقتصادی استان برخوردار است.

صخره های غار هومیان، قدیمی ترین سكونتگاههای بشر باستانی در استان لرستان را تشكیل می دهند كه قدمت سكونت در آنها به 100 هزار سال قبل از میلاد برمیگردد.

با این حال صخره های این منطقه به عنوان یك پدیده طبیعی و تاریخی از اهمیت فوق العاده ای در مباحث علمی نیز برخوردارند، صخره های هومیان در تاریخ منطقه زاگرس و تمدن ایران زمین دارای اعتبار زیادی است.

این صخره های منقش همچون غار میرملاس از مهم ترین سنگ نگاره های تاریخی منطقه محسوب می شوند

كه در قالب دو پناهگاه صخره ای خودنمایی می كنند.

براساس شواهد باستانی، انسانهایی كه در این منطقه می زیسته اند ‘نئاندرتال’ بو ده اند، از این مكان بیش از 877 قطعه ابزار دست انسان از جمله سنگ چخماق كشف شده است.

نقاشی های غار هومیان دارای نقوش جادویی و سحر آمیزی هستند كه بر روی دیواره غار ایجاد شده و خواسته های بشر نخستین را بیان می كند.

نقوش صخره ای هومیان به همراه نگاره های غار باستانی میرملاس از جمله آثار بی نظیر تاریخی ایران زمین است كه به دوران پارینه سنگی مربوط می شود.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

حیف که هیچکس قدر این همه قدمتو نمیدونه وبی توجهی مسیولین داره نابودش میکنه

[پاسخ]

به خدا قسم حيفه حيف. من به اين مينام. ولي چه فايده كه به ايران شناخته نشده و حمايت نميشه؟ حيف…از اين همه قدمت.

[پاسخ]

به خدا قسم حیفه حیف. من به این مینازم و افتخار ميكنم. ولی چه فایده که به ایران شناخته نشده و حمایت نمیشه؟ حیف…از این همه قدمت.

[پاسخ]

حميد رحمانپور در گفته :

سپاس كه يادي كرديد از فراموش شده ي دوري كه رد دست نياكانمان روي صخره هاي آن هويداست (كاش بيشتر ديده مي شدند ) مي دانم در اين راه سخت تلاش كرده ايد خسته نباشيد.

[پاسخ]

دردنویس در گفته :

خسته نباشیدخداقوت همه چی داریمو هیچ نداریم

[پاسخ]

داریوش نورالهی در گفته :

با درود خدمت دوستان
لطفا در هنگام نوشتن مقالات سعی کنید از منابع قابل اعتماد استفاده کنید و از نوشتن هر گونه شایعات پرهیز کنید. اهمیت نگاره های غارها بر کسی پوشیده نیست اما هیچ سندی مبنی بر قدمت 100 هزار ساله نگاره ها وجود ندارد. در واقع قدیمیترین سابق سکونت کشف شده در دره خرم آباد به نقل از فرانک هول نزدیک به پنجاه هزار سال است اما در مورد نگاره ها قدیمی ترین 12000 سال قبل سن سنجی شده است. با این حال احتمال می رود از نجایی که مک بورنی محقق آمریکایی نتوانست بر روی همه نگاره ها کار کند نمونه های قدیمی تری نیز یافت شوند. اما این فرضیات همه نیازمند انجام تحقیق های اصیل است که متاسفانه به دلیل بی کفایتی و بی خردی مسئولان هچ مورد کار علمی حمایت نشده است.

[پاسخ]

دردمند 0 در گفته :

ایکاش همراه با این همه تاریخ وپیشینه کمی هم خودمان باپیشینهتردرتمام امورات باهم برخورد میکردیم دست شمادردنکنه خداقوت

[پاسخ]

مریم رحمتی در گفته :

با سلام و احترام خدمت هم استانی های عزیز و خونگرم
ضمن تشکر از مدیر سایت و کلیه هم استانی های عزیز بخاطر طراحی این سایت جذاب و دیدنی
بنده دارم روی یک پژوهش مستند درباره معرفی و اهمیت جاذبه های طبیعی بخصوص ژئوسایت های زمین شناسی و ژئومورفولوزیکی شهرستان کوهدشت مطالعه ای دقیق انجام می دهم.
از یکایک دوستان و هم استانی های محترم که خونشون برای شناختن این دیار باستانی با این طبیعت بکر و دست نخورده می جوشه خواهشمندم اگر عکس با کیفیت خوب و یا مطلب علمی مفیدی من باب منطقه دارید برایم ارسال نمائید (با سپاس فراوان)
ایمیل من:

maryam.rahmati@modares.ac.ir

[پاسخ]

باسلام من همیشه وقتی اسم کوهدشت را میشنوم یاد دلاوری و رشادت و مهمان نوازی شهروندان این شهر باستانی و لی مهجور مانده می افتم امیدوارم که همیشه برقرار بماند

[پاسخ]

م.ک در گفته :

چرامسولین شهرستان برای منطقه روستای شهید پرور اولاد قباد که دارای مناطق تفریحی وباستانی ازجمله کاکیزه وشیرز وتقوش همیان هیچ گونه اقدامی ازنظر توسعه ویاسایر خدمات دیگر از جمله ساختن پلی برروی رودخانه سیمره برای ارتباط کوهدشت به کرمانشا ه از مسیر جاده اولاد قباد نمی کند تاهم مسیر جاده کوته شود وهم باعث رونق اولاد قباد بشود

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

خیلی خوب بود

[پاسخ]

مریم عمرانی در گفته :

ایرانی هاقدر این زیستگاه هارانمی دانند پس ماجوانان نگذاریم زیستگاه هانابودشوند

[پاسخ]

بهمن میری در گفته :

باسلام: از مسئولین محترم شهرستان بخصوص فرماندار عزیز و ریاست محترم منابع طبیعی به نمایندگی این مردم بزرگ تقاضامندم که به منابع طبیعی رسیدگی بیشتر شود. با تشکر فراوان

[پاسخ]

احمد بختیاری در گفته :

سلام. باعث افتخار هست ک در سرزمین لرها این اثار ب همگان شناخته بشه . اما لطفا کاری ک اثبات نشده شایعه نکنید. قدمت 100 هزارساله دروغی بیش نیست. تنها قدمتی ک ثبت و مشخص شده یکی غار یافته خرم اباد هست ک 40 هزارسال قدمت داره و یکی غار پبده در بختیاری ک 30 هزار سال قدمت زدنش و همچنین شی ای ک در بختیاری کشف شده و قدمت 50 هزار ساله زدنش. با سپاس

[پاسخ]

کوهدشت محله ای است با اکثریت لک و کورد. نه بختیاری های عزیز و خونگرم…

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :