کد خبر : 14197
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,288 بازدید

سایت تاریخی سرخ دم لکی کوهدشت، نمادی از تاریخ چندین هزارساله لرستان

  به گزارش میرملاس نیوز؛ اشیا باستانی کشف شده از محوطه تاریخی سرخ دم لکی شهرستان کوهدشت در دامنه کوه کر شوراب، نمادی از تاریخ و تمدن چند هزار ساله دیار لرستان است. اشیا باستانی کشف شده در این منطقه تاریخی به لحاظ ارزش باستانی و فرهنگی بسیاری که دارند، امروزه زینت بخش بسیاری از […]

 

به گزارش میرملاس نیوز؛ اشیا باستانی کشف شده از محوطه تاریخی سرخ دم لکی شهرستان کوهدشت در دامنه کوه کر شوراب، نمادی از تاریخ و تمدن چند هزار ساله دیار لرستان است.

اشیا باستانی کشف شده در این منطقه تاریخی به لحاظ ارزش باستانی و فرهنگی بسیاری که دارند، امروزه زینت بخش بسیاری از موزه های تاریخی دنیا شده است.

این سایت بزرگ باستانی که به واسطه قرمز بودن خاک منطقه، به سرخ دم معروف شده برای اولین بار در سال ۱۹۳۸ میلادی در کاوش های یک هیات باستان شناسی به سرپرستی دکتر اریک اشمیت کاوشگر منطقه تخت جمشید کشف شد.

دراین عملیات باستان شناسی و حفاری که ۲۵ روز طول کشید، نتایج بسیار مهمی بدست آمد که موجب رمزگشایی از بسیاری ابهامات تاریخ تمدن و زیست بشر اولیه شد.

دراین کاوش آثاری از بنای تاریخی موسوم به نیایشگاه کشف و بدست آمد که وجود نمونه های زیادی از اشیای مفرغی تاریخی منطقه لرستان از آن جمله هستند.

از جمله یافته های مهم این عملیات کاوش که در حوزه فرهنگ زاگرس مرکزی انجام شد، سایت تاریخی سرخ دم لری و یک معبد است که براساس نتایج این عملیات تاثیر هنر آشوری به واسطه شیوه و سبک معماری و آثار کشف شده در آن نمایان شد.

این محوطه باستانی مربوط به سده های پنجم تا هفتم قبل از میلاد است که به دوران مفرغ مشهور شده، این محوطه در حال حاضر در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

سید فر هاد رضوی در گفته :

با سلام خواهش می کنم و باز از شما عزیز خواهش می کنم از ما مستند سازان حمایت کنید . ما ۱۰ سال برای ساخت این مستند تلاش کردیم http://www.sialk10.blogfa.com

ناشناس در گفته :

دیار لکستان نه لرستان!!!!!
دس کل دس ا کار ال درد نکه بژیاینان

محسن در گفته :

سلام خیلی ممنون دستتون درد نکنه فقط لک های اصیل و با لر ها برابر ندونیم ما از نژاد مادیم و اونا از نژاد پارس…………یاعلی

پوریا در گفته :

ینام ایران
زنده باد زبان لکی زنده باد قوم لک
درود برآریایی های کوهدشتی.

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :