کد خبر : 14197
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,447 بازدید

سایت تاریخی سرخ دم لكی کوهدشت، نمادی از تاریخ چندین هزارساله لرستان

  به گزارش میرملاس نیوز؛ اشیا باستانی كشف شده از محوطه تاریخی سرخ دم لكی شهرستان كوهدشت در دامنه كوه كر شوراب، نمادی از تاریخ و تمدن چند هزار ساله دیار لرستان است. اشیا باستانی كشف شده در این منطقه تاریخی به لحاظ ارزش باستانی و فرهنگی بسیاری كه دارند، امروزه زینت بخش بسیاری از […]

 

به گزارش میرملاس نیوز؛ اشیا باستانی كشف شده از محوطه تاریخی سرخ دم لكی شهرستان كوهدشت در دامنه كوه كر شوراب، نمادی از تاریخ و تمدن چند هزار ساله دیار لرستان است.

اشیا باستانی كشف شده در این منطقه تاریخی به لحاظ ارزش باستانی و فرهنگی بسیاری كه دارند، امروزه زینت بخش بسیاری از موزه های تاریخی دنیا شده است.

این سایت بزرگ باستانی كه به واسطه قرمز بودن خاك منطقه، به سرخ دم معروف شده برای اولین بار در سال 1938 میلادی در كاوش های یك هیات باستان شناسی به سرپرستی دكتر اریك اشمیت كاوشگر منطقه تخت جمشید كشف شد.

دراین عملیات باستان شناسی و حفاری كه 25 روز طول كشید، نتایج بسیار مهمی بدست آمد كه موجب رمزگشایی از بسیاری ابهامات تاریخ تمدن و زیست بشر اولیه شد.

دراین كاوش آثاری از بنای تاریخی موسوم به نیایشگاه كشف و بدست آمد كه وجود نمونه های زیادی از اشیای مفرغی تاریخی منطقه لرستان از آن جمله هستند.

از جمله یافته های مهم این عملیات كاوش كه در حوزه فرهنگ زاگرس مركزی انجام شد، سایت تاریخی سرخ دم لری و یك معبد است كه براساس نتایج این عملیات تاثیر هنر آشوری به واسطه شیوه و سبك معماری و آثار كشف شده در آن نمایان شد.

این محوطه باستانی مربوط به سده های پنجم تا هفتم قبل از میلاد است كه به دوران مفرغ مشهور شده، این محوطه در حال حاضر در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

سید فر هاد رضوی در گفته :

با سلام خواهش می کنم و باز از شما عزیز خواهش می کنم از ما مستند سازان حمایت کنید . ما 10 سال برای ساخت این مستند تلاش کردیم http://www.sialk10.blogfa.com

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

دیار لکستان نه لرستان!!!!!
دس کل دس ا کار ال درد نکه بژیاینان

[پاسخ]

محسن در گفته :

سلام خیلی ممنون دستتون درد نکنه فقط لک های اصیل و با لر ها برابر ندونیم ما از نژاد مادیم و اونا از نژاد پارس…………یاعلی

[پاسخ]

پوریا در گفته :

ینام ایران
زنده باد زبان لکی زنده باد قوم لک
درود برآریایی های کوهدشتی.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :