کد خبر : 14608
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۱ - ۱۶:۰۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 406 بازدید

چاهي در کوهدشت که به جاي آب «آتش» مي دهد!/ سکوت مسئولان در مورد يک ميدان نفتي

  به گزارش میرملاس نیوز؛ شعله آتش از دهانه چاه عميقي در کوهدشت فوران کرد؛ موضوعي که موجب پيگيري مسئولان ستاد مديريت بحران استان و همچنين کارشناسان زمين شناسي شده است.به نقل از مهر، يک کشاورز کوهدشتي که قصد کندن يک حلقه چاه عميق در زمينش را داشت درعمق هشتاد متري زمين به لايه هاي […]

911589_orig

 

به گزارش میرملاس نیوز؛ شعله آتش از دهانه چاه عميقي در کوهدشت فوران کرد؛ موضوعي که موجب پيگيري مسئولان ستاد مديريت بحران استان و همچنين کارشناسان زمين شناسي شده است.به نقل از مهر، يک کشاورز کوهدشتي که قصد کندن يک حلقه چاه عميق در زمينش را داشت درعمق هشتاد متري زمين به لايه هاي چرب برخورد کرد و همين امر باعث بروز آتش و سرايت آن به سطح زمين شد.حميد آزادبخت رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت کوهدشت که مالک اين قطعه زمين کشاورزي در هفت کيلومتري جنوب کوهدشت نيز می باشد به مهر گفت: پس از مشاهده اين اتفاق با مسئولان استان از جمله مدير کل حوادث غيرمترقبه لرستان هماهنگي هاي لازم به عمل آمد که منجر به اعزام گروه کارشناسي فرونشست ايران به کوهدشت شد تا بررسي هاي لازم را در رابطه با بروز آتش از دهانه اين چاه عميق صورت دهند.وي در ادامه گفت: اين گروه کارشناسي پس از يک بررسي سه روزه بر روي زمين در حال سوختن و بررسي لايه هاي زمين احتمال وجود نفت دراين منطقه را گزارش کردند. سرپرست گروه کارشناسي اعزامي به کوهدشت نيز در اين رابطه به مهر گفت: تاکنون در چند نقطه از کشور با اين پديده مواجه شده ايم.بلورچي ادامه داد: يک نمونه از اين موضوع مربوط به درياچه پريشان شيراز بوده که باعث خشکي زمين در آنجا شده است. وي افزود: دراين گونه مواقع وجود لايه‌هاي نفتي و گازي باعث ترک خوردن زمين و هجوم به سطح زمين مي شوند که در صورت سرايت سريع اين مواد سوزنده احتمال وقوع انفجار در منطقه هم وجود خواهد داشت.اين کارشناس يکي از دلايل احتمالي خشکسالي زمين هاي منطقه را وجود همين پديده دانست و ادامه داد: در بررسي هايي که در آتش سوزي صخره هاي رومشکان در پنجاه کيلومتري کوهدشت به عمل آمده است به ارتباط آن با آتش در اين زمين کشاورزي درکوهدشت پي برديم و احتمال اين که در کوهدشت يک بلوک نفتي باشد وجود دارد اما براي رسيدن به اطمينان کامل اين ادعا نياز به بررسي‌هاي جامع بيشتري است.بنابراين گزارش اين واقعه در حالي در روستاي «سه آسيابه» آزادبخت در هفت کيلومتري کوهدشت اتفاق مي افتد که سال گذشته نيز شاهد شعله‌هاي سرکش آتش از صخره هاي کوهي در منطقه رومشکان نيز بوديم که همچنان اين شعله هاي آتش پابرجا هستند.شعله ور شدن زبانه هاي آتش در دل کوه «درمره» بخش رومشکان شهرستان کوهدشت از فروردين ماه سال 90 آغاز شد و به گفته کارشناسان گازي که در منطقه مشتعل شده گاز طبيعي است که اين امر حکايت از وجود يک ميدان نفت و گاز در منطقه دارد.با اين اوصاف از زماني که اولين شعله‌هاي گاز بر بالاي کوه «درمره» شهرستان کوهدشت مشاهده شد بيش از يکسال و نيم مي گذرد ولي همچنان کارشناسان وزارت نفت موفق به مهار گاز در منطقه نشده‌اند تا اين سرمايه ملي به راحتي از دست برود. اين در حاليست که کارشناسان مختلف در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد علت نشت گاز دو احتمال را مطرح کردند که يکي از آنها که قوت بيشتري دارد نشت گاز به دليل عمليات هاي اکتشاف نفت در منطقه است و احتمالي که قوت آن ضعيف تر است وجود منبع گازي ديگري در محل نشت گاز است که به دلايل مختلف از جمله شکستگيهاي زمين به سطح زمين آمده است. با اين حال کارشناسان شرکت نفت در آخرين اظهار نظري که در جلسه بخشداري رومشکان در ارديبهشت ماه سال گذشته داشته اند عنوان کرده‌اند که اين نشست گاز ربطي به چاههاي حفر شده در منطقه ندارد تا اظهار نظر در اين زمينه پيچيده تر شود.

اين در حاليست که در همان روزهاي ابتدايي نشت گاز در منطقه يکي از کارشناسان وزارت نفت مستقر در محل حفاري چاههاي نفت در گفتگو با مهر از مهار نشت گاز حداکثر تا اواسط هفته – يعني ابتداي ارديبهشت 90 – خبر داده بود که امروز با گذشت يکسال و نيم از وعده‌ها هنوز نشت گاز در منطقه مهار نشده است و گويا کارشناسان منتظرند تا شعله ها به خودي خود خاموش و نشت گاز در منطقه متوقف شود. بنابر اين گزارش عمليات اکتشاف نفت در شهرستان کوهدشت پيش از اين توسط شرکت اکتشافي «سي ان پي سي» وابسته به شرکت نفت متشکل از کارشناسان ايراني و چيني مستقر در منطقه از سالها قبل آغاز شده و پيش بيني مي شود اين ميدان نفتي حداقل قابليت استخراج روزانه 10 هزار بشکه نفت را داشته باشد. اين خبر را فروردين ماه سال گذشته خبرگزاري مهر بر روي خروجي خود قرار داد تا 10 ماه بعد مدير اکتشاف شرکت ملي نفت ايران نيز بر خبر مهر صحه بگذارد و از کشف ميدان نفتي در شهرستان کوهدشت خبر داد. سيد محمود محدث در رابطه با جزئيات اين اکتشاف گفت: در اين بلوک اکتشافي پيمانکار خارجي موفق به کشف ميدان جديد نفتي « بابا حبيب» شد. اين مسئول با تاکيد بر اينکه توسعه ميدان نفتي بابا حبيب براي پيمانکار خارجي فاقد توجيه اقتصادي لازم بود، بيان کرد: اما توسعه اين ميدان جديد نفتي براي شرکت ملي نفت ايران داراي توجيه اقتصادي است. قرارداد بلوک اکتشاف – توسعه کوهدشت در برنامه چهارم توسعه با يک شرکت خارجي امضا شد که در اين پروژه بايد پيمانکار خارجي 600 کيلومتر عمليات لرزه نگاري و 2 حلقه چاه اکتشافي حفاري مي کرد که در نهايت تکميل مطالعات اکتشافي منجر به کشف يک ميدان نفتي در استان لرستان شد. با تاييد خبر وجود ميدان نفتي و گازي در منطقه به نظر مي رسد متوليان امر فکري براي استفاده از اين سرمايه ملي مي کردند ولي همچنان نشت گاز در اين منطقه روند خود را بدون توجه مسئولان ادامه مي دهد تا روزهاي متعدد کوههاي رومشکان در ميان شعله هاي گاز بسوزد و حال اين آتش سوزي به زمين هاي کشاورزي منطقه نيز سرايت کرده است. اينکه چگونه مي توان نشت گاز را در منطقه مهار کرد يا از اين سرمايه ملي که در کوه‌هاي رومشکان دود مي شود نهايت استفاده را برد در حوزه اظهار نظر کارشناسان وزارت نفت است که متاسفانه تاکنون سکوت اختيار کرده اند.

سکوت مسئولان در حالي رخ مي دهد که ديوارهاي خانه هاي مردم از شدت حرارت داغ شده اند، زمين هاي کشاورزي در معرض خطر آتش سوزي قرار دارند و هر آن ممکن است اين روند منجر به حادثه اي در شهرستان کوهدشت شود. هم اکنون علاوه بر کوههاي رومشکان شعله هاي گاز سر از روستاهاي کوهدشت نيز درآورده اند تا شايد اين شعله هاي روشن مسئولان خاموش را به حرف بياورد، بايد منتظر ماند و ديد مسئولان امر تا کي سکوت پيشه خواهند کرد.

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

ناشناس در گفته :

چه فایده کل أ مچو إ جیو فارس أل

[پاسخ]

فرهنگي غير فرنگي پاسخ در تاريخ سه شنبه ۲۸ آذر , ۱۳۹۱ ۰۹:۰۶:

اگه فارسها بدند چرا خودت به بچه هات زوان فارسي ياده مين كلك؟

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

کدوم مسئولین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شهرستان کوهدشت مسئوول واقعی ندارددددددددددددددددددددددد!!!!!! باور کنید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[پاسخ]

لیلا در گفته :

یعنی میشه مام صاحب شرکت نفت بشیم …بعدشم ازبیکاری دربیایم بریم سرکار…..رویاهای یه خانم محترم..

[پاسخ]

سعید0977 در گفته :

هرچی گاز رومشکان رو مهار کردن الان نوبت اینه!!!!!شتر در خواب بیند پنبه دانه!!!!

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :