کد خبر : 14608
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۱ - ۱۶:۰۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 396 بازدید

چاهی در کوهدشت که به جای آب «آتش» می دهد!/ سکوت مسئولان در مورد یک میدان نفتی

  به گزارش میرملاس نیوز؛ شعله آتش از دهانه چاه عمیقی در کوهدشت فوران کرد؛ موضوعی که موجب پیگیری مسئولان ستاد مدیریت بحران استان و همچنین کارشناسان زمین شناسی شده است.به نقل از مهر، یک کشاورز کوهدشتی که قصد کندن یک حلقه چاه عمیق در زمینش را داشت درعمق هشتاد متری زمین به لایه های […]

911589_orig

 

به گزارش میرملاس نیوز؛ شعله آتش از دهانه چاه عمیقی در کوهدشت فوران کرد؛ موضوعی که موجب پیگیری مسئولان ستاد مدیریت بحران استان و همچنین کارشناسان زمین شناسی شده است.به نقل از مهر، یک کشاورز کوهدشتی که قصد کندن یک حلقه چاه عمیق در زمینش را داشت درعمق هشتاد متری زمین به لایه های چرب برخورد کرد و همین امر باعث بروز آتش و سرایت آن به سطح زمین شد.حمید آزادبخت رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کوهدشت که مالک این قطعه زمین کشاورزی در هفت کیلومتری جنوب کوهدشت نیز می باشد به مهر گفت: پس از مشاهده این اتفاق با مسئولان استان از جمله مدیر کل حوادث غیرمترقبه لرستان هماهنگی های لازم به عمل آمد که منجر به اعزام گروه کارشناسی فرونشست ایران به کوهدشت شد تا بررسی های لازم را در رابطه با بروز آتش از دهانه این چاه عمیق صورت دهند.وی در ادامه گفت: این گروه کارشناسی پس از یک بررسی سه روزه بر روی زمین در حال سوختن و بررسی لایه های زمین احتمال وجود نفت دراین منطقه را گزارش کردند. سرپرست گروه کارشناسی اعزامی به کوهدشت نیز در این رابطه به مهر گفت: تاکنون در چند نقطه از کشور با این پدیده مواجه شده ایم.بلورچی ادامه داد: یک نمونه از این موضوع مربوط به دریاچه پریشان شیراز بوده که باعث خشکی زمین در آنجا شده است. وی افزود: دراین گونه مواقع وجود لایه‌های نفتی و گازی باعث ترک خوردن زمین و هجوم به سطح زمین می شوند که در صورت سرایت سریع این مواد سوزنده احتمال وقوع انفجار در منطقه هم وجود خواهد داشت.این کارشناس یکی از دلایل احتمالی خشکسالی زمین های منطقه را وجود همین پدیده دانست و ادامه داد: در بررسی هایی که در آتش سوزی صخره های رومشکان در پنجاه کیلومتری کوهدشت به عمل آمده است به ارتباط آن با آتش در این زمین کشاورزی درکوهدشت پی بردیم و احتمال این که در کوهدشت یک بلوک نفتی باشد وجود دارد اما برای رسیدن به اطمینان کامل این ادعا نیاز به بررسی‌های جامع بیشتری است.بنابراین گزارش این واقعه در حالی در روستای «سه آسیابه» آزادبخت در هفت کیلومتری کوهدشت اتفاق می افتد که سال گذشته نیز شاهد شعله‌های سرکش آتش از صخره های کوهی در منطقه رومشکان نیز بودیم که همچنان این شعله های آتش پابرجا هستند.شعله ور شدن زبانه های آتش در دل کوه «درمره» بخش رومشکان شهرستان کوهدشت از فروردین ماه سال ۹۰ آغاز شد و به گفته کارشناسان گازی که در منطقه مشتعل شده گاز طبیعی است که این امر حکایت از وجود یک میدان نفت و گاز در منطقه دارد.با این اوصاف از زمانی که اولین شعله‌های گاز بر بالای کوه «درمره» شهرستان کوهدشت مشاهده شد بیش از یکسال و نیم می گذرد ولی همچنان کارشناسان وزارت نفت موفق به مهار گاز در منطقه نشده‌اند تا این سرمایه ملی به راحتی از دست برود. این در حالیست که کارشناسان مختلف در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد علت نشت گاز دو احتمال را مطرح کردند که یکی از آنها که قوت بیشتری دارد نشت گاز به دلیل عملیات های اکتشاف نفت در منطقه است و احتمالی که قوت آن ضعیف تر است وجود منبع گازی دیگری در محل نشت گاز است که به دلایل مختلف از جمله شکستگیهای زمین به سطح زمین آمده است. با این حال کارشناسان شرکت نفت در آخرین اظهار نظری که در جلسه بخشداری رومشکان در اردیبهشت ماه سال گذشته داشته اند عنوان کرده‌اند که این نشست گاز ربطی به چاههای حفر شده در منطقه ندارد تا اظهار نظر در این زمینه پیچیده تر شود.

این در حالیست که در همان روزهای ابتدایی نشت گاز در منطقه یکی از کارشناسان وزارت نفت مستقر در محل حفاری چاههای نفت در گفتگو با مهر از مهار نشت گاز حداکثر تا اواسط هفته – یعنی ابتدای اردیبهشت ۹۰ – خبر داده بود که امروز با گذشت یکسال و نیم از وعده‌ها هنوز نشت گاز در منطقه مهار نشده است و گویا کارشناسان منتظرند تا شعله ها به خودی خود خاموش و نشت گاز در منطقه متوقف شود. بنابر این گزارش عملیات اکتشاف نفت در شهرستان کوهدشت پیش از این توسط شرکت اکتشافی «سی ان پی سی» وابسته به شرکت نفت متشکل از کارشناسان ایرانی و چینی مستقر در منطقه از سالها قبل آغاز شده و پیش بینی می شود این میدان نفتی حداقل قابلیت استخراج روزانه ۱۰ هزار بشکه نفت را داشته باشد. این خبر را فروردین ماه سال گذشته خبرگزاری مهر بر روی خروجی خود قرار داد تا ۱۰ ماه بعد مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران نیز بر خبر مهر صحه بگذارد و از کشف میدان نفتی در شهرستان کوهدشت خبر داد. سید محمود محدث در رابطه با جزئیات این اکتشاف گفت: در این بلوک اکتشافی پیمانکار خارجی موفق به کشف میدان جدید نفتی « بابا حبیب» شد. این مسئول با تاکید بر اینکه توسعه میدان نفتی بابا حبیب برای پیمانکار خارجی فاقد توجیه اقتصادی لازم بود، بیان کرد: اما توسعه این میدان جدید نفتی برای شرکت ملی نفت ایران دارای توجیه اقتصادی است. قرارداد بلوک اکتشاف – توسعه کوهدشت در برنامه چهارم توسعه با یک شرکت خارجی امضا شد که در این پروژه باید پیمانکار خارجی ۶۰۰ کیلومتر عملیات لرزه نگاری و ۲ حلقه چاه اکتشافی حفاری می کرد که در نهایت تکمیل مطالعات اکتشافی منجر به کشف یک میدان نفتی در استان لرستان شد. با تایید خبر وجود میدان نفتی و گازی در منطقه به نظر می رسد متولیان امر فکری برای استفاده از این سرمایه ملی می کردند ولی همچنان نشت گاز در این منطقه روند خود را بدون توجه مسئولان ادامه می دهد تا روزهای متعدد کوههای رومشکان در میان شعله های گاز بسوزد و حال این آتش سوزی به زمین های کشاورزی منطقه نیز سرایت کرده است. اینکه چگونه می توان نشت گاز را در منطقه مهار کرد یا از این سرمایه ملی که در کوه‌های رومشکان دود می شود نهایت استفاده را برد در حوزه اظهار نظر کارشناسان وزارت نفت است که متاسفانه تاکنون سکوت اختیار کرده اند.

سکوت مسئولان در حالی رخ می دهد که دیوارهای خانه های مردم از شدت حرارت داغ شده اند، زمین های کشاورزی در معرض خطر آتش سوزی قرار دارند و هر آن ممکن است این روند منجر به حادثه ای در شهرستان کوهدشت شود. هم اکنون علاوه بر کوههای رومشکان شعله های گاز سر از روستاهای کوهدشت نیز درآورده اند تا شاید این شعله های روشن مسئولان خاموش را به حرف بیاورد، باید منتظر ماند و دید مسئولان امر تا کی سکوت پیشه خواهند کرد.

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

ناشناس در گفته :

چه فایده کل أ مچو إ جیو فارس أل

فرهنگي غير فرنگي در گفته :

اگه فارسها بدند چرا خودت به بچه هات زوان فارسی یاده مین کلک؟

ناشناس در گفته :

کدوم مسئولین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شهرستان کوهدشت مسئوول واقعی ندارددددددددددددددددددددددد!!!!!! باور کنید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

لیلا در گفته :

یعنی میشه مام صاحب شرکت نفت بشیم …بعدشم ازبیکاری دربیایم بریم سرکار…..رویاهای یه خانم محترم..

سعید0977 در گفته :

هرچی گاز رومشکان رو مهار کردن الان نوبت اینه!!!!!شتر در خواب بیند پنبه دانه!!!!

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :