کد خبر : 14814
تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۱ - ۱۷:۴۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 409 بازدید

شین مثل شرم، مثل شین آباد

  کریم دوستی/ میرملاس نیوز : شین مثل شرم، مثل شین آباد   اگر داغ دل بود ما دیده ایم                        اگر خون دل بود ما خورده ایم گواهی بخواهید اینک گواه                        همین زخم هایی که نشمرده ایم پائیز و مدرسه سالهاست که پیوندی ناگسستنی با هم دارند و نام هرکدام که برده می شود نیمه […]

Picture-015-225x300

 

کریم دوستی/ میرملاس نیوز :

شین مثل شرم، مثل شین آباد

 

اگر داغ دل بود ما دیده ایم                        اگر خون دل بود ما خورده ایم

گواهی بخواهید اینک گواه                        همین زخم هایی که نشمرده ایم

پائیز و مدرسه سالهاست که پیوندی ناگسستنی با هم دارند و نام هرکدام که برده می شود نیمه دیگر آن به دنبالش می آید و به نوعی پائیز آغاز مدرسه و مدرسه شروع پائیز است و این دو کلمه سالهاست که در کنار هم بخش عظیمی از خاطرات کودکی ونوجوانی ما را تشکیل داده اند و برای هرکسی روزهای اول ماه مهر و شروع مدرسه خاطراتی فراموش ناشدنی را به گوش پائیز آویزان کرده و تصویرهای ناب و زلالی را در ذهنمان رقم زده است. پائیز فصل رنگهای سرخ و زرد و موسم رسیدن میوه ها وچیدن آنها وخلاصه” پائیز پادشاه فصل هاست”.

اما این قصه همیشگی زرد و سرخ و ترش وشیرین امسال تلخ تلخ شد و رنگارنگی و زیبایی جایش را به سیاهی وکبودی و بی رنگی داد و موسیقی دل نواز باد و برگ و منظره های قشنگ باغ و رنگ با صدای دلخراش درد و داغ و آه و شیون مادران و اشک و حسرت پدران و غم و اندوه معلمان همراه شد و آموزش وپرورش کشور را داغدار کرد چرا که دو حادثه دردناک و غمبار در دو نقطه کشور و در دو مدرسه مختلف بهار علم و دانش را به خزان و ریزش تبدیل کرد و خانواده هایی را در غم از دست دادن فرزند داغدار کرد و کلاس و مدرسه هایی را از وجود نازنین دانش آموز محروم کرد و معلمی را از شاگرد و همکلاس هایی را از هم جدا کرد و دلهایی را به درد آورد چرا که قربانیان پائیزی ما هنوز کتابهایشان کامل باز نشده بود ودفترها چند صفحه ای از مشق پرشده بود و معلم تازه از راه رسیده بود و الفبا به آخر نرسیده بود .سانحه دلخراش اولی واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان بروجنی بود که از اردوهای راهیان نور برمی گشتند و در جریان آن متاسفانه 26 دانش آموز دختر دبیرستانی با هزاران امید و آرزو جانشان را از دست دادند و نه تنها بروجن و چهارمحال بختیاری بلکه جامعه دانش آموزی کشور را در غمی بزرگ فرو برد. پرواز 26 فرشته معصوم در یک حادثه فاجعه بارترین اتفاقی است که در سالهای اخیر برای مدارس ما به وقوع پیوسته است و حادثه دوم آتش سوزی در مدرسه انقلاب اسلامی روستای شین آباد پیران شهر بود که در این آتش سوزی بال و پر پروانه های زیبای این مدرسه در میان شعله های سوزان و زبانه های آتش سوختند و بدن های آنان مجروح و سوخته از میان شعله های بی رحم بیرون کشیده شدند و به بیمارستان منتقل شدند .حادثه ی غم انگیزی که در جریان آن 28 دانش آموز معصوم روستایی با چهره هایی سوخته و پوست ها و لباسهایی ذوب شده باید به فرداهایی بیندیشند که با دست ها و صورت هایی سوخته و جراحی شده در پشت میز و نیمکت های ناامیدی ، خود را پنهان کنند و غم انگیزتر اینکه این دانش آموزان ده ساله همکلاسی عزیزشان (سیران یگانه) را از دست دادند تا آثار این سوختگی ویرانگر برای همیشه با آن ها باشد و در ذهن و یادشان بماند و نتوانند آن را فراموش کنند.

 سیران که بیشتر از بقیه بچه ها سوخته بود نفسش به شماره افتاد و ریه هایش تاب نیاوردند و زور قلبش به تنگی نفسش نرسید وخلاصه سوختگی امانش را برید و از جمع سوخته و زخمی کلاس پرکشید و رفت و این بود که قصه پائیز امسال ما متفاوت شد و از آن همه زیبایی و رنگارنگی و رقص و موسیقی هر ساله ی پائیز، برگ ریزان دانش آموزی به جا ماند و دست بی توجهی، برگ های رنگارنگ و زیبا و میوه های شیرین و قشنگ کلاس و مدرسه را به باد خزان سپرد و بر زمین انداخت و رفت. هرچند این اولین پاییز سوزناک آموزش و پرورش نبوده و در مدارس دیگر از کشور سوختگی هایی ناشی از اتصال برق یا خرابی بخاری بر پیکر کلاس و دانش آموز افتاده، اما امید است این آخرین پاییز مرگ بار دانش آموزی باشد. نام و یادشان بر تخته سیاه کلاس سبز و ماندگار باد.    

 

                   

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

دانش اموز در گفته :

متن بسيارخوبي بود ودلمان براي دانش اموزان از دست رفته تنگ شد

[پاسخ]

بیات آزادبخت / سرویس عکس در گفته :

آنانكه گريان كنند چشمي را ،نصيبشان هرگز خنده نخواهد شد

سپاس معلم دلسوز ……………..

[پاسخ]

ف- کریم نژاد در گفته :

اندوه ما در غم از دست دادن ان عزیزان بزرگوار در واژه ها نمیگنجد تنها میتوانیم از خداوند برای خانوادهایشان

صبری عظیم و برای آن عزیزان معصوم روحی شاد و آرام طلب کنیم .

[پاسخ]

همساتون در گفته :

ياد هومن عزيز را گرامي ميداريم خداوندش بيامرزد “افسوس”

[پاسخ]

راضیه همتی در گفته :

و شاید این زمین…
جهنم سیاره ی دیگری باشد(کافکا)
خسته نباشید.

[پاسخ]

ریحانه رضائی در گفته :

روحش شاد

[پاسخ]

مرتضا خدايگان در گفته :

لبخند تو را از لب زيباي تو دزديد
نفرين به وزيري كه پس از فاجعه خنديد
.
.
.
دست مريزاد حاجي .

[پاسخ]

بمیرد سهل انگاری…فنا شود بی توجهی…نابود شود بی مسوولیتی
دلم میسوزد برای خودمان…امان از شعله های آینده که معلوم نیست از کدام سو خواهد آمد

[پاسخ]

سرویس هنری/ علیآقا حسین پور در گفته :

سپاس از قلم صمیمی و اندو هگین تان
به عنوان یک معلم واقعی و دلسوز
.
.
.
دست مریزاد

[پاسخ]

معصوم در گفته :

یک کودک وچشم های خواب آلوده
دنیای ریا ومردمی آسوده
اورفت به کوتاهی یک شعله وماند
چشم پدری که درغمش فرسوده

اون ها آمرزیده ان خدا ماهایی روکه ساکت نشستیم بیامرزه
با سپاس ازمعلم دلسوز

[پاسخ]

یاسین در گفته :

براستی کی قراره جواب این همه بی مسئولیتی و ندانم کاری را بده. کی قراره برای یکبار هم که شده از والدین داغدیده عذرخواهی کنه؟ کی قراره آینده تباه شده این گلای پر و بال ریخته را جبران کنه؟ اصلاً چطور میشه این فرشته های معصوم را به آینده امیدوار کرد؟ چند دانش آموز؟ چند بار و چندین مدرسه قراره که آوار بشه تا وزیر یا مسئول آموزش پرورش استعفا بده؟ خدا به داد این بچه های معصوم و خانواده اونا برسه.

[پاسخ]

یک همشهری در گفته :

خنده وتمسخر جناب وزیر از حادثه سوزناک تر بود آنهم در برابر ملتی بزرگ وبا شرم وحیا !

خنده وتمسخر جناب وزیر از حادثه سوزناک تر بود آنهم در پیشگاه ملتی بزرگ وبا شرم وحیا !!! درود برشما معلم دلسوز

1

[پاسخ]

كريم دوستي در گفته :

سپاس از توجه همه دوستان وهمراهان ميرملاسي واشعار جالبشان.

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

برادر عزیز جناب آقای دوستی

با سپاس از نوشته زیبایتان،اما یک نکته،آیا کوهدشت خودمان یک شین آباد”روزمره شده” نیست؟آیا “سرسورن” ما کمتر از شین آباد است؟ایا حق تحصیل یک حق اساسی و ابتدایی نیست که بچه های سرسورن ما از آن محروم اند؟و ده ها سوال بی پاسخ دیگر
از فرهیختگانی چون جنابعالی انتظار می رود همان گونه که در فقره قبلی به زیبایی به مشکل فارغ التحصیلان بیکار را نوشته تان به زیبایی منعکس کردید با توجه به تخصص تان و سابقه درخشانی چون “معلم نمونه کشوری” هر چند وقت یک بار به مسائل و مشکلات آموزشی و پژوهشی آموزش و پرورش کوهدشت بپردازیید.حقیقت اش این است که راه برون رفت از این وضعیت شهرستان همت فرهیختگانی چون جنابعالی است که هم با صورت مساله اشنایند و هم دلسوزانه و پیگیر به دنبال حل آن هستند. به غمخوارگی چون سرانگشت من نخارد کسی در جهان پشت من

با سپاس

[پاسخ]

كريم دوستي در گفته :

سلام بر شما عزيزي كه دغدغه فرهنگ وآموزش وپرورش شهرستان راداريد.پيشنهاد ارزشمنديست وكاري شدني .اما يك دست صدانداردوهمه بايد همراه شويم وازكاستي هاوكمبودها بگوييم وبنويسيم والبته بايدمسولين فرهنگي شهر واستان ونماينده وفرماندار و…هم بشنوندوبخوانندواگر راهكار بخواهند راهكار هم ميدهيم.در رابطه با مسايل آموزش پرورش شهرستان هميشه ودر فرصت هاي پيش آمده در جلسات مديران ومعلمان باحضور وزير آموزش پرورش ومدير كل استان ومدير شهرستان نظرات پيشنهادوانتقادلازم رابيان داشته ام.هر چند در شهرستان هم بايد ظرفيت انتقاد پذيري بيشتر شود .ارزودارم بيشتر در گستره اموزش وپرورش موفق باشيم .

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :