کد خبر : 15339
تاریخ انتشار : ۳ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 150 بازدید

“چراغ‌ سبز بدهند خاتمي را كانديدا مي‌كنيم”

  حجت الاسلام رسول منتجب نیا از آن دسته اصلاح طلبانی است که فعالیت‌های حزبی‌اش در طول سال‌های پس از انقلاب کم نظیر است و عضویت در حزب جمهوری اسلامی، شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز و در نهايت قائم‌مقامی حزب اعتماد ملی در کارنامه او نقش بسته است. “قانون” در گفت و گو با منتجب […]

IMG_3585

 

حجت الاسلام رسول منتجب نیا از آن دسته اصلاح طلبانی است که فعالیت‌های حزبی‌اش در طول سال‌های پس از انقلاب کم نظیر است و عضویت در حزب جمهوری اسلامی، شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز و در نهايت قائم‌مقامی حزب اعتماد ملی در کارنامه او نقش بسته است.

“قانون” در گفت و گو با منتجب نيا فضاي سياسي كشور و شرايط حضور اصلاح طلبان را مورد واكاوي قرار داد. وي همچنين در بخشي از اين گفت‌وگو نسبت به مصاحبه اخير حبيب‌ا…عسگراولادي واكنش نشان داد و از اظهارات عسگراولادي استقبال كرد.

عسگراولادي در گفت و گويي گفته بود :«خواست نظام برائت اصلاح طلبان از موسوي و كروبي نيست» وي در عين حال با تاكيد بر اينكه “فتنه اصلي آمريكا، انگليس و اسرائيل است” تكرار كرده بود كه “موسوي و كروبي اهل فتنه نيستند” اين فعال سياسي اصولگرا همچنين با اشاره به اينكه “خاتمي در متن نظام است” گفته بود كه براي كانديداتوري خاتمي در انتخابات منعي وجود ندارد.

حجت الاسلام منتجب نيا در واكنش به اين اظهارات، با ابراز تشكر از موضع منصفانه و شجاعانه وي گفت: “گرچه آقاي عسگراولادي نه سخنگوي نظام هستند و نه مسئوليتي در رابطه با مسائل سياسي دارند اما جزو چهره‌هاي اصيل، ريشه دار و سابقه دار نظام هستند و ارتباط صميمانه اي با مقامات عاليه نظام دارند.”

وي عسگراولادي را فردي مطلع از مواضع نظام دانست و موضع گيري‌هاي اخير وي را نشانه اي از انعطاف و تغيير رويكرد نظام در قبال اصلاح طلبان عنوان كرد.

وي در ادامه افزود: “بسياري از عقلا و دلسوزان نظام چنين انتظاري را داشته و دارند كه بين گذشته و آينده مرزي ايجاد شود و مسائل را با هم خلط نكنيم .”

قائم مقام حزب اعتماد ملي گفت: مسائل گذشته نبايد موجب شود كه بخش عظيمي از نيروهاي نظام به قول آقاي كدخدايي از قطار انقلاب پياده شوند.

وي در ادامه افزود: “اگر بناست نظام بين اصلاح طلبان و اصولگرايان كاملا بي طرفانه و برابر برخورد كند، بايد هرچه زودتر مواضع خود را شفاف بيان كند كه فرصت تبليغات انتخاباتي و راه‌اندازي ستاد از دست نرود.”

منتجب نيا لازمه باز شدن آغوش نظام به روي اصلاح طلبان را دادن رسانه و تريبون به آنها، اجازه تجمع و فعاليت حزبي عنوان كرد و تاكيد كرد: “انتخابات بدون حزب و تريبون و رسانه عملي نيست. با اين حال مهم دادن چراغ سبز به اصلاح‌طلبان است و باقي مسائل جزو آثار آن خواهد بود.”

از او درباره فضای سیاسی کشور و شرایط حضور اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو پرسیدیم. او با انتقاد از فضای سیاسی و حزبی کشور گفت: «در حال حاضر برخي احزاب در حالت شبه تعطیل قرار گرفته‌اند برای مثال حزب مشارکت ایران اسلامی، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم از این قبیل هستند وتعداد دیگری که توقیف نشدند غیر فعال هستند و یا مثل حزب اعتماد ملی کار را براي نداشتن ابزار مناسب تعطیل کرده‌اند. در مقابل فضا برای جناح اصول گرایی بدون هیچ نقدی آماده است و این جریان ازتمام امکانات از قبیل رسانه، امکانات مادی و معنوی و نیز حمایت‌های بی‌دریغ برخوردار هستند.»

وی با اشاره به تبعیض در فضای سیاسی کشور این امر را خطری برای کشور و ملت عنوان کرد و نسبت به عدم توجه این مسئله به وسيله مسئولین ابراز تاسف کرد.

منتجب‌نیا در این رابطه گفت: «این فضا سم مهلکی برای کشور است و من متاسفم که تعدادی از مسئولان این مسئله در دستور توجه قرار نمي دهند و یا درک می‌کنند ولی نمی‌دانیم چرامقابله وفضا را یک مقدار باز نمی‌کنند. البته ممکن است در آستانه انتخابات یک مقدار فضا را باز‌تر بکنند و این برای این است که شور و هیجان در مردم به وجود بیاید و مردم در صحنه حضور داشته باشند.»

وی معتقد است اگر فضا برای حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری آتی فراهم شود فرد مورد اجماع این جریان باید توان، قدرت و مدیریت لازم برای حل مشکلات و نابسامانی‌ها را داشته باشد و این ویرانی‌ها و آشفتگی‌ها را بتواند در حد توان برطرف کند. وی محبوبیت را یکی دیگر از شاخصه‌های شخص مورد اجماع جریانش عنوان کرد و آن را لازمه ضریب اطمینان به آوردن رای بالا دانست.

با این حال وی بر این باور است که نباید از کسی انتظار معجره داشت. منتجب نیا با تاکید بر لزوم اجماع اصلاح طلبان روی یک گزینه و پرهیز از رقابت درون حزبی، خاتمی را چهره‌ واجد شرایط پيروزي در انتخابات عنوان کرد.

قائم مقام حزب اعتماد ملی در پاسخ به سوالی در مورد راهکاری برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی گفت: «برنامه اقتصادی با رهنمود وصحبت درست نمی‌شود. بخش عمده اساس مدیریت یک جامعه وکشور اقتصاد است. اگر آن کسی که مدیریت یک کشوررا در اختیار دارد در زمینه مسائل اقتصادی مشکل داشته باشد و ناتوان عمل کند در عرصه‌ها ی دیگر نیز ناتوان خواهد بود. ما نظریه‌های مارکسیستی را بیان نمی‌کنیم که همه چیز اقتصاد است ولی شکی نیست که اقتصاد جزو مولفه‌های بسیار موثر مدیریت جامعه است در حال حاضر شرایط اقتصادی ما در بد‌ترین وضع خود قرار دارد و از آنجا که همه خرابی‌ها از دولت بوده است پس برای حل مشکلات اقتصادی امیدی به این دولت نیست. ولی برای دوره آینده رئیس جمهور و دولت باید از نیروهایی باشند که مدیر، مدبر، عاقل و خردمند باشند و نیز اهل شعار وحرف‌های واهی نباشند. اگر مجموعه‌ای باویژگی‌های بیان شده در مجموعه دولت قرار بگیرند بالطبع آن‌ها می‌توانند بخش زیادی از نخبگان ومتخصصان کشور که امروزه خانه نشین شده‌اند را به صحنه بیاورند و مشکلات را حل کنند.»

وی یکی از علل ناکامی‌های اخیر را انحصار‌طلبی دولت در یک باند دانست و گفت: «من قصد ندارم جمع اندکی از مسئولان اجرایی که زیر‌مجموعه دولت هستند را نادیده بگیرم ولی این عزیزان بسیارمحدود و دست بسته هستند واگر به دستورات و فرامین عمل نکنند بلافاصله برکنار می‌شوند. لذا آن‌ها باید برای بقای خود گوش به فرمان باشند. در دولت بیشتر از اشخاص بی‌تجربه استفاده شده است اما اگر دولت ازاین حالت باندی خارج شود و نیروهای کارآمد، متخصص و دلسوز روی کارآیند، می‌توانند این نیروهای نخبه را از زوایای کشور بیرون كشيده و آنها را به كار گيرند و این بار سنگینی که در حال حاضر بر دوش یک گروه محدود بی‌تجربه قرار گرفته را به عهده تمامی نخبگان کشور اعم از نخبگان سیاسی و اقتصادی بگذارند.»

منتجب نیا باند انحصار طلب را این‌گونه توصیف کرد: «این باند یک حزب نانوشته و بدون پروانه است و نه دارای سابقه‌ای است و نه بیوگرافی و هویت خودشان رابیان کرده‌اند که ما بدانیم این‌ها به دنبال چه چیزی هستند. تا به حال شعار‌های مختلف و متضاد متنوعی داده‌اند گاهی جزو تند‌ترین نیروهای انقلابی وحزب اللهی شده‌اند وگاهی جزو روشن فکر‌ترین افراد جامعه بوده‌اند. این شعار‌های متناقض نشان می‌دهد که هویت آن‌ها در بی‌هویتی است. اگرحرف‌هایی که این طیف زده است را در یک جا جمع آوری کنیم یک کلکسیون عناصر متضاد به دست می‌آید که بسیارپرجاذبه است و باید درموزه تاریخ این حرف‌ها ماندگار شود.»

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :