کد خبر : 15444
تاریخ انتشار : ۴ دی ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 338 بازدید

تجارت “ذغال” دارایی زاگرس را دود می کند/ استخوان بلوط ها سیاه شد!

تجارت “ذغال” دارایی زاگرس را دود می کند/ استخوان بلوط ها سیاه شد! به گزارش میرملاس نیوز به نقل از مهر؛ هر ماه آماری از تجارت سیاه ذغال در جنگلهای لرستان مطرح می شود و این زاگرس است و بلوط هایش که در هیاهوی آتش و دود استخوانشان سیاه شده و هر روز مرگشان را […]

تجارت “ذغال” دارایی زاگرس را دود می کند/ استخوان بلوط ها سیاه شد!
به گزارش میرملاس نیوز به نقل از مهر؛ هر ماه آماری از تجارت سیاه ذغال در جنگلهای لرستان مطرح می شود و این زاگرس است و بلوط هایش که در هیاهوی آتش و دود استخوانشان سیاه شده و هر روز مرگشان را به چشم می بینند.

 بی بهانه بلوط ها را می خشکانند، حتی جایی دیدم که پای بلوط ها نفت می ریختند تا این زبان بسته ها خشک و پای افتادنشان لنگ تر از گذشته شود و بعد این اراضی کشاورزی بودند و تجار ذغال که روی جنازه های زخمی بلوط ها پایکوبی می کردند و فتح جدیدشان را به جشن می نشستند.

هر روز بلوطی از پا می افتد و جنگلی فتح می شود، آنها که از جدال با ریزگردها و خشکسالی جان به در برده اند یا در نبرد با آتش و دود جان می سپارند و یا در زیر چرخ های توسعه کشاورزی غیراصولی جان می دهند، این روایت تلخ زاگرس است که جز زیبایی و نعمت به ما نبخشید و جز بی مهری و خسارت چیزی ندید.

وقتی سخن از زاگرس است، سخن از زیباییست که هم آب این سرزمین را می دهد و هم نانش را! اما دریغ که برخی سودجویان جز نمک خوردن و نمکدان شکستن برایش چیزی به ارمغان نبردند و همین است که این روزها اینقدر بی رمق ایستاده می میرد!

ذغال بلوط موجود است!

تخریب جنگلهای بلوط لرستان برای تبدیل به ذغال چالشی است که هر روز عمق آن بیشتر می شود به طوریکه به راحتی در برخی مناطق شهر می توان تابلوهایی را دید که روی آن نوشته شده است: “ذغال بلوط موجود است”!

بارها این موضوع در رسانه های مختلف مطرح شده و خبرگزاری مهر نیز در گزارشهای متعددی به تبعات این اقدام و بی توجهی برخی از افراد ناآگاه پرداخته است ولی چه سود که گویا این مسیر تخریب را پایانی نیست.

در شش ماه نخست سالجاری مسئولان منابع طبیعی استان به سخن آمدند تا از ذغالگیری از جنگلهای بلوط نیز در آمارهای خود یادی کنند. مطابق آمارهای اعلام شده از سوی منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در شش ماه نخست سالجاری میزان 1300 کیلوگرم ذغال و 700 کیلوگرم سایر محصولات فرعی جنگل و مرتع از متخلفین کشف و ضبط شده بود.

و اما ماه هفتم سال یعنی مهرماه آمار دیگری از سوی متولیان اعلام شد تا این بار فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در این رابطه بگوید که گروههای گشت و مراقبت این یگان در مهر ماه سال جاری از سوداگران جنگل میزان 5 هزار و 490 کیلوگرم ذغال را کشف و ضبط کنند.

در همین آبان ماه سالجاری نیز رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خرم آباد اعلام کرده است که تعداد 600 کیسه ذغال از سودجویان کشف و ضبط کرده است.

و اما این آمارها تنها رقم محموله های ذغالی است که توسط متولیان امر و در پی گشت های کنترل و نظارت کشف شده و شاید برآورد دقیقی از تخریب جنگلهای بلوط و تبدیل آنها به ذغال را نتوان به دست آورد.

سالانه 10 هزار درخت بلوط تبدیل به ذغال می شود

و اما در این میان مدیر کل محیط زیست استان لرستان به ارائه آماری پرداخت و از روند موجود به شدت ابراز نگرانی کرد.

محمد حسین بازگیر می گوید: با احتساب جمعیت یک میلیون و 700 هزار نفری در قالب 400 هزار خانوار در لرستان اگر هر نفر دو کیلو در ماه زغال استفاده کند سالانه 10 هزار درخت جنگلی لرستان از بین می رود که با این اوصاف این میزان درخت معادل 500 هکتار جنگل و مرتع با عمر بالای 100 سال است که به راحتی مردم آنها را نابود می کنند.

وی معتقد است که بخش عمده ای از این تخریب ها و تبدیل درختان به ذغال توسط رستورانها، مجتمع های بین راهی ها و همچنین در مراسم ها و مناسبتها صورت می گیرد، و عنوان می کند که این روند موجب شده که برخی سودجویان با استفاده از این فضا دست به تجارت ذغال بزنند در حالیکه تهیه، حمل و نقل و استفاده از درختان برای درست کردن ذغال بر اساس قانون ممنوع است.

این مسئول چاره کار را فرهنگ سازی می داند و معتقد است که باید با متخلفان و سودجویان در این زمینه برخوردهای جدی صورت گیرد.

و اما از منتقدان وضعیت موجود فعالان زیست محیطی لرستان هستند، آنها نیز با استناد به متن قانون معتقدند که باید دستگاههای متولی امر از جمله منابع طبیعی از ظرفیتهای قانونی برای برخورد با سودجویان استفاده کنند.

مسئولان از ظرفیت های قانونی برای برخورد با متخلفان استفاده کنند

یک فعال و کارشناس محیط زیست در این رابطه با یادآوری اینکه در سال 54 هزار هکتار جنگل در محدوده زاگرس نابود می شود می گوید: در استان لرستان یک میلیون و 200 هزار هکتار جنگل وجود دارد که با احتساب یک درصد نابودی، سالانه 12 هزار هکتار از جنگلهای لرستان به دست مردم از بین می رود.

محمد قاسمی معتقد است که در سالهای اخیر بخش زیادی از جنگلهای بلوط بر اثر تبدیل شدن به ذغال از بین رفته اند، و خواستار استفاده از ظرفیت های در نظر گرفته شده در قانون برای برخورد با متخلفان است.

وی می گوید که بر اساس مواد 42 و 48 قانون حفاظت از جنگلها و مراتع تهیه، حمل و نقل و استفاده از درختان برای ساخت ذغال ممنوع بوده و باید بر اساس قانون با متخلفان برخورد لازم صورت گیرد.

این فعال محیط زیست در مورد استفاده از ذغال در رستورانها و مجتمع های بین راهی نیز خواستار تبدیل سوخت آنها به گاز است و ادامه می دهد: جلوگیری از تهیه و استفاده از درختان به عنوان ذغال ابتدا باید از رستورانهای استان آغاز و سپس در مراحل بعدی بین اقشار مختلف مردم فرهنگسازی شود.

محمد محسن پویان دیگر فعال محیط زیست لرستان نیز با یادآوری اینکه فروش محصولات درختان جنگلی دارای منع قانونی است، این سوال را مطرح می کند که آیا موردی سراغ دارید که متولیان امر از مغازه های سطح شهر بازدید و اقدام به پلمپ واحدهای متخلف در این زمینه کرده باشند؟!

وی معتقد است که فروش ذغال بلوط در برخی واحدهای سطح شهر از جرایم مشهود است که دستگاه قضایی و متولیان امر باید با آن برخورد کنند.

دادگستری لرستان پای کار است

و اما محمد جعفر بدری رئیس کل دادگستری استان لرستان در طول دوره مسئولیت خود بارها و در پرونده های مختلف نشان داده که منابع طبیعی و محیط زیست و پرونده های مرتبط با این موضوع از دغدغه های وی است.

بدری می گوید: متأسفانه در سالهای اخیر سودجویان به منظور استفاده از چوب درختان بلوط که عمری طولانی حدود 500 سال و حتی گاهی حتی تا 2000 سال دارند اقدام به قطع درختان جنگلی می کنند به طوریکه روز به روز از وسعت جنگلهای بلوط کاسته می شود.

وی از ابلاغ بخشنامه های مرتبط با این موضوع به شعب دادگاههای عمومی لرستان نیز خبر داده و ادامه می دهد: به منظور جلوگیری از استمرار این قبیل تجاوزات و حفاظت از منابع طبیعی جنگلی شعب ویژه ای در دادسرا و دادگاههای عمومی و انقلاب برای رسیدگی به این جرایم اختصاص و از ارجاع پرونده ها به شعب مختلف خودداری شود.

رئیس کل دادگستری استان لرستان همچنین از شعب دادگاههای عمومی لرستان خواسته است که پرونده های مذکور به سرعت و خارج از نوبت رسیدگی شوند و یادآور می شود که محاکم در رسیدگی به پرونده های قطع درختان جنگلی و تجاوز به منابع ملی با توجه به اهمیت جرم ارتکابی مجازاتهای بازدارنده ای را برای مرتکبان در نظر بگیرند.

بدری می گوید که همچنین در این راستا دادستانها به مراجع انتظامی ابلاغ کرده اند که با مأمورین حفاظت جنگلها و محیط زیست همکاری لازم را برای شناسایی عاملان ارتکاب جرم و دستگیری به موقع آنها داشته باشند.

این سخنان رئیس کل دادگستری استان لرستان در حالیست که پیش از این نیز معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان در جلسه شورای سلامت خواستار تشکیل کمیته ای برای بررسی معضل ذغالگیری از جنگلهای لرستان شده بود؛ حال باید منتظر ماند و دید با توجه به همراهی دستگاه قضایی و همچنین مسئولان استانداری لرستان شاهد روند کاهشی “دود شدن” بلوط ها در جریان تجارت سیاه ذغال خواهیم بود یا خیر؟

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

لیلا در گفته :

مسؤلین کی قراره از خواب بیدار بشن خدا عالم است.دلم گرفت ….

[پاسخ]

مصطفی پاسخ در تاريخ سه شنبه ۵ دی , ۱۳۹۱ ۱۱:۱۵:

خدا این همه موجود جاندار و بی جان و دریایی و گیاهی و غیره و غیره در اختیار بشر قرار داده و آدمها هم همه چی رو به خاطر حرص و ولع خودشون نابود می کنن، حالا این چارتا درخت بلوط انقد مهم شدن؟! خانم لیلا شما به این فکر کردین اگه این بلوطها رو خدا اونجا نذاشته بود این خانواده ها چکار می کردن؟ نه واقعاً چکار باید می کردن؟ ما که توی شهر هستیم و به ظاهر امکانات و فرصتهای گوناگون داریم، از بیکاری داریم خیالپردازی میکنیم چه برسه به اونها که جاهایی زندگی می کنن که غیر از دامداری و کشاورزی هیچ منبع درآمد دیگه ای وجود نداره؛ که این دو منبع درآمد هم دارن از بین میرن. خدائیش بیایم کمی بدون تعصب و واقع بینانه نظر بدیم.

[پاسخ]

ذغالي در گفته :

روي مسولين بي خيال ازاين ذغالها سياه تر باد

[پاسخ]

mahdi در گفته :

به نظر من کم بودن مبلغ جریمه ای که برا کشاورزان متخلف میزارن و پی گیر نبودن کارمندان اداره منابع طبیعی عامل اصلی این تخریب جنگل ها هستش .همچنین فکر میکنم اگر حداقل امکاناتی در اختیار روستانشینان قرار بگیره مثل نفت یا کپسول های گاز باز هم به مقدار زیادی از این تخریب جلوگیری میشه.البته باید یادمون نره که فرهنگ نگهداری از جنگل ها و مراتع نیز باید بیشتر به مردم آموزش داده بشه که کمتر شاهد از بین رفتن این زیبایی خدادادی باشیم

[پاسخ]

مصطفی پاسخ در تاريخ سه شنبه ۵ دی , ۱۳۹۱ ۱۱:۰۲:

جریمه چرا؟ از وقتی که کشاورزی و دامداری توی این استان از رونق افتاده، مردم روستاها دنبال این کار رفتن. حالا اگه زغال نفروشن باید چجوری نون زن و بچه شونو تامین کنن؟ تو که دوس نداری این خانواده ها عذاب بکشن؟

[پاسخ]

بلوط در گفته :

خاک بر سر مسولین که اینها را میبینن و حرکتی نمیکنن خدا نابو کنه کسانی که بلط را میوسوزانن و زغال تهیه میکنن

[پاسخ]

مصطفی پاسخ در تاريخ سه شنبه ۵ دی , ۱۳۹۱ ۱۱:۰۹:

شما پشت میزت کنار بخاری گازی نشستی و اینجوری نظر میدی غافل از اینکه اینا برای کباب شما ذغال درست می کنن تا یه لقمه نون گیرشون بیاد بدن زن و بچشون. اون لحظه که شما پای منقل کباب نشستین و دارین گوشتها رو این ور اون ور می کنین یه لحظه فکر کنین این زغال که در خدمت شکم شماست از کجا و برای چی اومده بعد لعن و نفرین بفرستین. حالا بگید شما که اینهمه تعصب بلوطها رو می کشین و انقد از کوره در رفتید، تا حالا شده با چیزی غیر از زغال بلوط گوشتهای بینوا رو کباب کنین؟!

[پاسخ]

نوشین در گفته :

استخوان بلوط ها سیاه شد.. همین کافیه دیگه چی میشه گفت؟؟؟؟

[پاسخ]

سعید0977 در گفته :

وجدانن در مورد مسولین کم لطفی نکنین!!!!!! آخه اونا هم میرن بازدید ولی موقعی که دو کیسه ذغال بهشون بدن انگار نه انگار و به قول معروف(شتر دیدی ندیدی)

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :