کد خبر : 16250
تاریخ انتشار : ۱۳ دی ۱۳۹۱ - ۱۷:۴۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 308 بازدید

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان: 31 اثر تاریخی لرستان به ثبت ملی رسید

  به گزارش میرملاس نیوز؛ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان گفت: 31 اثر معنوی و طبیعی لرستان به ثبت ملی رسیده است. به نقل از فارس ، قاسم قربانی عنوان کرد: از این تعداد 10 اثر معنوی و 21 اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. مدیرکل […]

kohdasht_mirmalas

 

به گزارش میرملاس نیوز؛ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان گفت: 31 اثر معنوی و طبیعی لرستان به ثبت ملی رسیده است.

به نقل از فارس ، قاسم قربانی عنوان کرد: از این تعداد 10 اثر معنوی و 21 اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با بیان این‌که تاکنون دو هزار و 345 اثر استان لرستان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است، گفت: تاکنون غارهای لرستان، دره لر (دره خرم‌آباد) و پل‌های لرستان در فهرست موقت میراث جهانی به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: شش اثر دیگر جهت ثبت در فهرست موقت میراث جهانی پیشنهاد شده است که امید است در آینده نزدیک پرونده نهایی این آثار جهت ثبت جهانی آماده شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان گفت: این شش اثر شامل قلعه فلک‌الافلاک، غارهای میرملاس و هومیان، مسجد جامع بروجرد، تپه چیاپهن کوهنانی کوهدشت، محوطه سنگ تراشان خرم‌آباد و زیستگاه سمندر لرستانی هستند.

قربانی در خصوص حفاظت از آثار تاریخی کهن لرستان نیز افزود: نقوش صخره‌ای در میرملاس و همیان کوهدشت از آثار برجسته و منحصر به فرد کشور هستند که در دنیا کم نظیرند و برای حفظ این آثار و نقوش صخره‌ای برنامه‌ریزی خوبی صورت گرفته که در مرحله اول تعیین مشاور اجرای طرح است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان گفت: پس از تعیین مشاوره ویژه طرح و ارائه نظر، کار حفاظت و نگهداری از آن‌ها به صورت علمی آغاز می‌شود.

گفتنی است، تاکنون حدود دو هزار و 350 اثر تاریخی از لرستان به همراه 10 اثر معنوی و 21 اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

داريوش جعفري در گفته :

چه‌قدر خرسند می‌شویم این اخبار را می‌شنویم.
امیدوارم مدیرکل جدید میراث فرهنگی و گردشگری استان با توجه به ذوق و انرژی بالایی که در ایشان دیده می‌شود در راستای وعده‌هایی که داده‌اند (مخصوصا در مورد سنگ نگاره‌های میرملاس و هومیان) موفق باشند.

[پاسخ]

موسی یگانه در گفته :

زحمت کشیدن واقعا

خدا قوت بده

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :