کد خبر : 16478
تاریخ انتشار : ۱۶ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 191 بازدید

برنج هست، ولی نیست!

  شهرام شرفی / میرملاس نیوز :  بحران کمبود برنج/ برنج هست، ولی نیست!    روزهای نوروز 91 بود که نایابی مرغ، شیرینی نوروز ایرانی را تحت‌الشعاع خودش قرار داد؛ حالا چند روزی است که بحران کمیابی و گاهی نایابی برنج، مردم را آزار می‌دهد؛ انگار به تدریج به سرزمین بحران‌ها تبدیل می‌شویم! داستان «آلیس […]

 

شهرام شرفی / میرملاس نیوز : 

بحران کمبود برنج/ برنج هست، ولی نیست! 

 

روزهای نوروز 91 بود که نایابی مرغ، شیرینی نوروز ایرانی را تحت‌الشعاع خودش قرار داد؛ حالا چند روزی است که بحران کمیابی و گاهی نایابی برنج، مردم را آزار می‌دهد؛ انگار به تدریج به سرزمین بحران‌ها تبدیل می‌شویم! داستان «آلیس در سرزمین عجایب» را که فراموش نکرده‌اید. برخی‌ها به واژه‌ی “بحران” حساسیت دارند؛ بهتر است از همان «عجیب بودن» به جای بحرانی شدن، بهره ببریم!

چرا برنج در بازار به کالایی کمیاب تبدیل شده است؟ در این میان هر کس، توپ را به زمین دیگری می اندازد و این وسط مردم هستند که باید رنج برنج را تحمل کنند. انجمن برنج ایران بارها گفته است که نیاز مصرف برنج در کشور ایران هر سال به طور میانگین، 2 میلیون و 900 هزار تُن است. از این مقدار، 2 میلیون و 400 هزار تن در داخل تولید می‌شود و نزدیک به 700 هزار تن نیز از خارج وارد می‌گردد. به گفته‌ی این انجمن از اول سال 91 تاکنون (پایان آذرماه 91)، 3 میلیون و یک صد هزار تن برنج خریداری شده است؛ یعنی 200 هزار تن نیز بیشتر از مصرف کشور، برنج داریم. پس چرا برنج، کمیاب شده است؟

جالب این است که برنج جزء کالاهایی است که در اولویت‌های 10 گانه قرار گرفته و از ارز مرجع دولتی نیز برخوردار است. این وسط می‌ماند نقش دولت و نقش بازرگانان. دولت می‌گوید دلالان عامل اصلی کمیابی برنج هستند. عده‌ای هم معتقدند سیاست‌های دولتی است که کمیابی برنج را در پی داشته است.

در همین رابطه سعید معتمدی، از فعالان بازار خرم‌آباد می‌گوید: «مسئله برمی‌گردد به دو عامل: یکی اینکه دولت واردکنندگان را مجبور کرده فاکتور خرید بدهند و سود قانونی را دولت برایشان حساب می‌کند تا نرخ ارز مرجع، شامل حالشان شود و دیگری پیش‌خرید برنج شمال است که چند ماه گذشته از سوی دلالان داخلی صورت گرفته و اکنون در انبارها نگه‌داری کرده‌اند.» به گفته‌ی این فعال اقتصادی، چون دولت، خودش وارد کار نظارت بر واردکنندگان شده، این واردکنندگان رغبتی به فروش برنج وارداتی‌شان به دولت ندارند؛ زیرا پول پرداختی از طرف دولت را ناچیز می‌دانند و به قول خوشان، برایشان «صَرف» نمی‌کند؛ یعنی فرایند توزیع برنج در بازار را دولت، خودش در اختیار گرفته تا برنج وارداتی مثل برنج تولید داخل، گران نشود.

از سوی دیگر، وقتی برنج داخلی را دولت با نرخی خریداری می‌کند که برای کشاورز، سود ندارد، کشاورز ترجیح می‌دهد برنج را به دلالان بفروشد و اینک همان دلالان، برنج داخلی را نیز یک‌جا خریده و انبار کرده‌اند! این‌جاست که دولت باید برنج داخلی را به قیمتی خریداری می‌کرد که هزینه‌های تولید این محصول برای کشاورز جبران شود. در این مرحله، دلال، مقصر نیست؛ بلکه برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌های حمایت از تولید داخلی به گونه‌ای نیست که کشاورز، میان دلال و دولت، دومی را انتخاب کند!

جالب‌تر این است که یکی از مسئولان اقتصادی لرستان گفته عده‌ای می‌خواهند از آب‌گل‌آلوده بازار برنج، ماهی بگیرند. منظورش وضعیت آشفته‌ی برنج است. تقصیر را به گردن دلالان انداخته! غافل از اینکه، سیاست‌های غلط است که آب را گل‌آلوده می‌کند.

اگر دولت، هزینه‌های تولید کشاورزی را کاهش بدهد و از سویی، محصولات کشاورزی را با نرخی منصفانه از کشاورز بخرد چه نیازی است که کشاورز، محصولش را به دلال بفروشد؟ حالا مافیای دلالان هم، جنس خریداری شده را در انبار پنهان می‌کند! بهتر است شاید آب از سرچشمه گل‌آلود باشد! سرچشمه هم شریانش دست دولت است.

از طرف دیگر، سازمان گمرک ایران می‌گوید از ابتدای سال 91 تا الان که چند روزی از دی ماه می‌گذرد نزدیک به 700 هزار تن برنج خارجی وارد کشور شده است؛ یعنی همه چیز هست؛ ولی نیست! شاید اگر دولت از همان ابتدا، خودش مستقیم به واردات برنج می‌پرداخت این مشکلات به وجود نمی‌آمد. حالا برخی واردکنندگان، چون از دست دولت دلخور هستند نمی‌خواهند برنخ خود را با فاکتور به دولت بفروشند!

فراموش نکنیم دلالان داخلی هم ماه‌ها پیش، برنج داخلی را خریداری کرده‌اند. به نظر می‌رسد در روزهای اخیر شاهد زورآزمایی دولت با دلالان داخلی و واردکنندگان برنج هستیم. ضررش را هم مردم می‌بینند! دو پرسش اساسی: «عده‌ای آب را گِل‌آلود می‌کنند؟» یا «آب از سرچشمه گِل‌آلود است؟». 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

امرایی در گفته :

اگر دولت بخواهد این دلالها کاری از دستشان برنمیاید دولت فعلا درگیر عزل ونصب مدیران خودش است برای انتخابات آینده وگرنه کار واردات وتوضیح برنج را به من بی سواد بدهند تا کاری کنم برنج به زیر 15000تومان برسدو
من مطمئن هستم سود این کمبود برنج اول تو جیب دولت میره بعد دلال وگرنه وقتی اطلاعات تونست ریگی رو تو هواپیما بگیره نمیتونه بازار برنج رو کنترل کنه……………….

[پاسخ]

سياوش در گفته :

آقاي شرفي استاد گرامي ،خيلي چيزهارو از ما گرفتن و ما هيچ عكس العملي انجام نداديم، از شما استاد گرانقدر تقا ضا دارم قلم شيوايتان را صرف برنج نكنيد

[پاسخ]

مهساشفیعی در گفته :

تمام دردم این است:
یک گونی برنج در زندگی من هست،
که نیست…!!!!!!! 😀

[پاسخ]

لیلا در گفته :

ما هر چی میکشیم از دست این دلالان خدانشناسه….

[پاسخ]

ماهان ازاد در گفته :

خدارا شاهد می گیرم فقط در لرستان کمبود برنج هست.

[پاسخ]

امیرعلی در گفته :

مردمی نیستید شعار ندید بعضی کامنت ها رو خذف می کنید.درد مردم این جا هم پوشیده میماند
مسخره است.
تولد میرملاس نامبارک

[پاسخ]

سلام در گفته :

شنیده ام در خانه کیسه برنجی دارید…،

بیائید

شادی هایمان

را قسمت کنیم

برنج ارزان هم درگذشت وبه لقاء…………پولداران ومحتکران پیوست
خدایش بیامرزد.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :