کد خبر : 16864
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۱ - ۱۷:۳۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 406 بازدید

مشکلات وام مشاغل خانگی در دلفان / دست رد بانکها به سینه متقاضیان

مشکلات وام مشاغل خانگی در دلفان/ دست رد بانکها به سینه متقاضیان به گزارش میرملاس نیوز؛ متقاضیان مشاغل خانگی در سالجاری مدام بین دستگاهها و بانکها در تردد بودند تا دست رد بانکها به سینه متقاضیان در استان لرستان از جمله شهرستان نورآباد آینده این طرح را در هاله ای از ابهام قرار دهد. مهر: […]

مشکلات وام مشاغل خانگی در دلفان/ دست رد بانکها به سینه متقاضیان
به گزارش میرملاس نیوز؛ متقاضیان مشاغل خانگی در سالجاری مدام بین دستگاهها و بانکها در تردد بودند تا دست رد بانکها به سینه متقاضیان در استان لرستان از جمله شهرستان نورآباد آینده این طرح را در هاله ای از ابهام قرار دهد.

مهر: مشاغل خانگی به عنوان یکی از تجربه های موفق در 150 کشور جهان نقش مهمی در شکوفا شدن اقتصاد ملل مختلف دارد بطوریکه بخش عمده ای از تولید کشورهای مختلف در دنیا در قالب مشاغل خانگی صورت می پذیرد.

کسب و کار خانگی، ایجاد اشتغال و درآمد، کاهش هزینه های تولید به ویژه برای بانوان از جمله اهداف طرح مشاغل خانگی به شمار می رود.

و اما در ایران نیز این طرح اقتصادی در سالهای اخیر آغاز شده است و در قالب پرداخت تسهیلات به متقاضیان مشاغل خانگی با ارائه طرح صورت می گیرد اما این طرح مهم اقتصادی در شهرستان دلفان از سرعت بالایی برخوردار نیست.

نارضایتی متقاضیان طرح مشاغل خانگی در نورآباد

این در حالیست که مشاغل خانگی می تواند نقش مهمی را در اقتصاد خانواده های نورآبادی داشته باشد اما متاسفانه با وجود محروم بودن شهرستان دلفان اجرای این طرح روند قابل قبولی ندارد و موجب نارضایتی متقاضیان این طرح شده است.

 

 

یکی از متقاضیان در گفتگو با مهر گفت: یک سال است که برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی ثبت نام کرده ام اما تاکنون موفق به دریافت وام نشده ام.

کرمی با ابراز نارضایتی از بانک های عامل افزود: مراجعه مکرر به بانکها بی فایده بوده به طوریکه مسئولان بانک ها با گذشت یکسال از معرفی ما به بانک از نبودن بودجه و اعتبار سخن می گویند.

یکی دیگر از متقاضیان می گوید: زمانی که از سوی رسانه ها اعلام شد که برای زنان خانه دار هم تسهیلات اشتغال زایی پرداخت می شود با هزاران امید ثبت نام کردم اما امروز امیدمان به یاس تبدیل شده است.

مرادپور افزود: با توجه به اینکه دارای مدرک فنی و حرفه ای قالی بافی هستم برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی به منظور خرید لوازم قالیبافی از قبیل نخ، طرح فرش و دار قالیبافی اقدام کرده ام اما همچنان موفق به دریافت تسهیلات نشده ام.

تسهیلات مشاغل خانگی و وعده های تکراری

یکی دیگر از متقاضیان تسهیلات مشاغل خانگی با اشاره به اینکه من دارای سه مدرک نازک دوزی، زخیم دوزی و پرده دوزی هستم افزود: یکسال است که برای دریافت وام مشاغل خانکی به بانک معرفی شده ام اما متاسفانه تاکنون موفق به دریافت وام نشده ام و وعده های تکراری داده می شود.

 

 

یکی دیگر از متقاضیان که دارای مدرک خیاطی بود می گوید: من توان خرید دستگاه چرخ خیاطی را ندارم و تمام امیدم به دریافت این وام بود که تاکنون موفق به دریافت آن نشده ام.

رضایی افزود: اگر من دستگاه چرخ خیاطی و لوازم جانبی آن را داشته باشم توانایی آموزش 10 نفر به صورت تضمینی را دارم که امیدوارم مسئولان هرچه سریعتر نسبت به رفع مشکل پرداخت تسهیلات اقدام کنند.

یکی دیگر از متقاضیان طرح مشاغل خانگی با اشاره به اینکه تمامی مدارک و پرونده های لازم را به بانک تحویل داده ایم گفت: مسئولان بانک ها جواب می دهند اعتبار نداریم یا می خواهیم بازرسی کنیم و نمی دانم تا کی می خواهند وعده سرخرمن به ما بدهند.

50 درصد قالیبافان معرفی شده موفق به دریافت تسهیلات نشدند

مدیر عامل شرکت تعاونی فرش دستباف دلفان نیز در این زمینه با اشاره به اینکه هم اکنون دو هزار و 500 قالیباف در شهرستان دلفان در حال فعالیت هستند گفت: این تعداد قالیباف در مجتمع های قالیبافی و منزل مشغول به بافت فرش و تابلو فرش هستند.

 

 

ابراهیمی با اشاره به اینکه در سال 90 تعداد 350 نفر برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان معرفی کرده ایم افزود: بیش از 50 درصد از این افراد تاکنون موفق به دریافت تسهیلات نشده اند.

وی با اشاره به اینکه در سالجاری نیز تعداد 300 نفر دیگر برای دریافت تسهیلات معرفی شده است افزود: متاسفانه تاکنون این تعداد نیز موفق به دریافت وام نشده اند که امیدواریم با توجه به استعدادهای فراوان در زمینه قالی بافی این شهرستان مسئولان نسبت به رفع مشکل آن اقدام کنند.

بانکهایی که دست رد به سینه متقاضیان می زنند

رئیس صندوق مهر امام رضا (ع) شهرستان دلفان نیز با اشاره به اینکه در سال 90 تعداد 480 نفر از متقاضیان را به بانک های مختلف شهرستان معرفی کرده است گفت: از این تعداد 141 نفر موفق به دریافت تسهیلات مشاغل خانگی شده اند.

 

 

حشمت اله حسنوند با اشاره به اینکه متاسفانه بانک های رفاه کارگران و پست بانک شهرستان دلفان تاکنون حتی به یک نفر از متقاضیان تسهیلات پرداخت نکرده اند، افزود: در سالجاری نیز بحث پرداخت مشاغل خانگی یک مشکل استانی بوده و سهمیه ما تاکنون محقق نشده و هیچ بانکی نیز در سال 91 قبول نکرده است که ما متقاضیان را معرفی کنیم و یا تشکیل پرونده دهند.

پرونده پرداخت مشاغل خانگی بسته نشده است

رئیس اداره تعاون، کار، رفاه اجتماعی شهرستان دلفان نیز با اشاره به اینکه در سال گذشته هزار و 870 طرح با مبلغ 71 هزار و 890 میلیون ریال در بحث مشاغل خانگی به شهرستان دلفان اختصاص پیدا کرده است افزود: از این میزان طرح تا پایان شهریور ماه 91 تعداد هزار و 83 طرح با مبلغ 40 هزار و 819 میلیون ریال پرداخت شده است.

علی قدم قاسم پور با اشاره به اینکه در سال 91 پرونده پرداخت مشاغل خانگی بسته نشده است افزود: افراد متقاضی می توانند به بانک های عامل مراجعه کرده و نسبت به دریافت تسهیلات اقدام کنند.

وی یکی از مهمترین موانع در مسیر پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی را تضمین های بانک ها برای وصول مطالبات خود ذکر کرد و اظهار داشت: متقاضیان این شهرستان در این خصوص در مضیغه هستند و مهمترین عامل پرداخت نشدن تسهیلات این امر است.

 

 

قاسم پور عدم مراجعه متقاضیان به بانک ها و پیگیری پرونده خود را یکی دیگر از موانع پرداخت وام مشاغل خانگی ذکر کرد و افزود: از متقاضیان درخواست داریم که برای پیگیری وام های خود به بانک ها مراجعه کنند و از بلاتکلیف ماندن پرونده خود خودداری کنند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان دلفان اظهار داشت: در صورتی که متقاضیان مراجعه نکنند بانک ها می توانند برای جایگزینی افراد دیگر از طریق دستگاه های اجرایی شهرستان اقدام کنند.

وی از مسئولان دستگاههای اجرایی به ویژه بانک های شهرستان خواست با متقاضیان نهایت تعامل را داشته باشند که بتوان مابقی تسهیلات را پرداخت کرد.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

ناشناس در گفته :

خدا وکیلی پول این وامها در راه توسعه مشاغل خانگی صرف می شود

[پاسخ]

محمد کاظمی در گفته :

اگه مسولین نمی تونند واسه مردم اشتغال ایجاد کنند حداقل کمک کنند که خودشون اشتغال زایی کنن.شهر ماممحروم است اما خودمون بانیشیم

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :