کد خبر : 18028
تاریخ انتشار : ۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۸:۴۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 438 بازدید

اندر احوالات برنج!

  اندر احوالات برنج! حشمت اله آزادبخت   آورده‌اند در همین نزدیکی مردمی زندگی می‌کنند که تا تقی به توقی نمی‌خورد و کالای بی‌بالایی یافت می‌نشود، نفس‌ها را در سینه به بند کشیده و دست‌های نگرانی  زنجیرِ زانوها کرده و عده‌ای هم گوی سبقت ربوده، پاشنه‌ی کفش‌های تقلا ورکشیده و توبره‌ی جست‌وجو بر دوش انداخته […]

seymare

 

اندر احوالات برنج!

حشمت اله آزادبخت

 

آورده‌اند در همین نزدیکی مردمی زندگی می‌کنند که تا تقی به توقی نمی‌خورد و کالای بی‌بالایی یافت می‌نشود، نفس‌ها را در سینه به بند کشیده و دست‌های نگرانی  زنجیرِ زانوها کرده و عده‌ای هم گوی سبقت ربوده، پاشنه‌ی کفش‌های تقلا ورکشیده و توبره‌ی جست‌وجو بر دوش انداخته و عده‌ای چاقوی تیز به قصد گوش برادر برکمر بربسته و عده‌ای هم دنده‌های نیم‌شکسته‌ی پهلو را به اقیانوس مواجِ گاه‌گدار صف‌های توزیع شهر می‌زنند.
پدربزرگ‌ها از پدرها و پدرها از لب‌های آویز اندوه‌بار ما نقل می‌کنند که: یک ماه پیش، برنج کمیاب شد. مردم غیور ما گویی همه از خواب یوسف برخاسته، دهان‌های خبر را به گوش خوابیده‌ی هم رساندند و به خیابان‌ها ریختند. مغازه‌داران که وضع را چنین یافتند گوش کیسه‌های ده کیلویی هندی را گرفته و به انبارهای مصری خود بردند. برخی، البته عده‌ی کثیری از عاملان توزیع که وضع را چنین دیدند چنان برق جَستند و تریلی‌های برنج هندی یارانه‌ای ایرانی را که قرار بود به مردم صف کشیده تحویل دهند، به زیرزمین‌ها بردند و شبانه به دلالانِ گوش‌ها را تیزکرده و بوها را تقویت کرده فروختند و نصف شبانه به ریش نداشته‌ی خود خندیدند.
پدربزرگ‌ها که در قبرستان‌ها دور هم جمع شده‌اند، نقل می‌کنند که اگر همین نوادگان صف کشیده‌ی دنده‌شکسته‌ی دست و پا دررفته‌ی تیر به شکم خورده، یک ماه دندان تحمل بر جگر غیرت می‌گذاشتند و خوردن کوفته‌ی برنج را بر خود حرام می‌کردند، نه کیسه‌های برنج پر درمی‌آورد و نه سودجویانی کارد تیز حماقت بر موی گردن مردم، یعنی هم‌نوعان خود می‌گذاشتند و از خون بی‌رنگ آن‌ها ماهی می‌گرفتند. اما نوادگان بیچاره‌ی ما از بس مار سیاه و سپید به خواب دیده‌اند که از دیدن طناب حیاط همسایه هم رنگ می‌بازند و با شنیدن خبرگرانی در راهِ کالایی فوراً به سکته‌ی جیبی کاملی دچار می‌شوند.
و باز از یکی از پدربزرگ‌ها نقل است در حالی‌که عصایش را برچاله‌های معابر شهر می‌کوبید، دست بر دل قهقه‌اش گذاشته بود که: در یکی از شهرهای لرستان، یک ماشین‌باری، سر کوچه‌ای ایستاد و بلندگویش از کیسه‌های سی هزار تومانی برنج خبرداد. یعنی همان کیسه‌های دوازده هزار تومانی که تا چند هفته‌ی پیش کنار پیاده‌روها بالا آمده بود و کسی نمی‌خرید: مردم گرسنه‌ی درازکشیده بر سر آهنی‌اش ریخته و هر نفر با دو دست چهار کیسه را به خانه برد و به سرعت به پیست صد متر خرید بازگشت… اما خوشبختانه وقتی دهان دوخته‌ی کیسه‌ها پاره شد و نگاه‌های وارفته به دانه‌های جو و گندم و ماسه اصابت کرد، از ماشین با انصاف مردم‌دار تنها سایه‌ای به جامانده بود و چشم‌هایی که به طبل سیاهی می‌زد و شکم‌هایی که بر شیپور گرسنگی…
اما من که برادرانم را خوب می‌شناسم به آن‌ها حق می‌دهم که اگر سنگ هم دو روز کمیاب شود تمام سنگ‌های مراتع را در کیسه‌ها ریخته و به خانه بیاورند و می‌آورند.
کلاغ‌ها در کمال ناباوری از روستایی در همین نزدیکی خبر آوردند که یک نفر برای شام عروسی‌اش آبگوشت جانانه‌ای تدارک دیده و به خورد مدعوین بی‌چاره داده و من مطمئنم این کار خداپسندانه و عاقلانه و بجا و شایسته، سال‌ها در خاطره‌ی مردم این دیار خواهد ماند و بعدها محققان بسیاری از آن به عنوان «سال آبگوشتی» یاد خواهند کرد.
چند روز پیش به خانه‌ی آشنایی رفته بودم. درحالی‌که نصفه‌های بزرگ سیب‌زمینی‌های پخته و نپخته را به دهان می‌برد و چشم چپ قحطی‌زده‌اش را لقمه به لقمه می‌بست، گفت: «بدبخت شدیم یک‌دانه برنج نداریم!»
چند روز پیش هم که برای تهیه‌ی گزارشی به کنار ساحل صف برنجی سفرکرده بودم، پیرمردی را دیدم که در حالی که پهلوی چپش را سفت گرفته بود و می‌نالید از صف بیرون پرید و کنار پیاده‌رو پهن شد…
و باز چند روز پیش در مغازه‌ی آشنایی بودم که یک نفر در حالی که سرش را در شکم مغازه فروکرد آرام گفت: ده تن برنج ده کیلویی، کیسه‌ای سی و پنج‌هزار تومان دارم، خریداری؟؟ مغازه‌دار که چشم چپش مرا می‌پایید، چشم راستش را کوچک کرد و گفت: «صاحب مغازه نیم‌ساعت دیگه میاد با خودش حرف بزن…»
و باز چند روز پیش ۳۲۰ تن برنج یارانه‌ای دولتی از همان معشوقه‌های نایاب هندی به شهر آمد و یک‌شبه آب شد و به زیرزمین‌ها فرو رفت…
این نقل‌نامه هم گذشت. خودکار را کنار نگاه مضطرب کودکم پرت می‌کنم.
باید پاشنه‌ی تقلا را ورکشیده و توبره‌ی جست‌و‌جو را بر شانه بیندازم.

سیمره

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )
برچسب‌ها: , ,

دیدگاه ها

سید مجتبی حسینی در گفته :

باز هم تو حشمت… باز هم تو فریاد شدی…

[پاسخ]

سید مجتبی حسینی در گفته :

درود بر تو که «فریاد حلال زاده» ی این مردمی…

[پاسخ]

داريوش جعفري در گفته :

خيره
براي همه اگر خير نباشد، بالاخره براي عده‌اي خيره.
پس خيره انشاالله!

[پاسخ]

مهدی زاده در گفته :

سرنوشت مردمی که حافظه ی تاریخی شان را از دست داده اند و برای سق زدن نانی از این سر سال تا پایانش دندان تیز می کنند، همین است

[پاسخ]

ماهان ازادبخت در گفته :

ابروبادو مه و خورشیدوفلک در کارند
تا تونانی به دست اری وبه غفلت نخوری.

[پاسخ]

همیشه به خودم میگم چون از این بدتر هم هست پس از این بهتر نمیشه….

[پاسخ]

فرشته آزادبخت در گفته :

استاد از برنج رنج كشيدي به تصوير…

[پاسخ]

كريمي در گفته :

آقاي آزادبخت ! با سلام حساس مي كنم اين سبك نگارش شما عليرغم همه ارزش هاي هنري و فني كه دارد حجاب مفهوم و مضمون ميشود و خواننده را در فهم آنچه كه منظور شماست به زحمت مي اندازد. ژورناليسم در مطبوعات و سايت هاي خبري اساسا با يك قلم سنگين كه در خور مجلات تخصصي ادبيات است جور در نمي آيد . ابا عرض پوزش

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

دوستِ حشمت: من هم يه جورايي حيفم مياد كه اين استحكام و زيبايي و اين همه آرايه صرف موضوعِ ساده اي مثل كمبود برنج بشه، ساده از اين نظر كه موضوع خودبخود براي خواندن كشش دارد و نياز چنداني به تشبيه و تمثيل و جناس ندارد، وگرنه اساسا اساسي است. من فكر ميكنم اين همه زيبايي در تببين يك واقعيت زشت، باعث تعليق معنا مي شود، البته از منظري روزنامه نگارنه نه از بعد ادبي.

[پاسخ]

كوهدشتي در گفته :

مدتي بود از حشمت مطلبي نميديديم.چشم ودلمان روشن يكبار ديگر دل نوشته هاي زيبايتان را خوانديم .

[پاسخ]

مهسا شفیعی در گفته :

به این نتیجه رسیدم که: تو اوضاع احوال این روزا،هرکی عروسی بگیره محتــــکره!!
مگر اینکه:
1- خودشون شالیزار داشته باشن(تهمت چرا؟!)
2- به صرف ماکارونی دعوت کنن! (اخیرا این مورد دیده شده در بعضی مراسم ها!)
3- یه هفته قبل از برگزاری مراسم،هرکدوم از اعضای خانواده و فک و فامیل،یه ساعتی رو تو صف خرید برنج بگذرونن،
نهایتا به هرکدوم یه کیسه خواهد رسید(البته با چاشنی دست به یقه شدن و بادمجان!) و به این ترتیب برنج مورد نیازشون به دست میاد!!!
😀

[پاسخ]

شهروند در گفته :

حشمت جان باشد انذر پرده بازي هاي پنهان ……………….

[پاسخ]

ولی درویشی در گفته :

بسیار زیبا و گیرا و بجا. مفهوم و مصداق طنز فاخر.
سپاس، سپاس، سپاس

[پاسخ]

ز كوليوند در گفته :

ازماست كه برماست…….

[پاسخ]

رضايي پاسخ در تاريخ جمعه ۲۰ بهمن , ۱۳۹۱ ۱۶:۰۶:

يعني چي؟

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :