کد خبر : 18300
تاریخ انتشار : ۸ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۵:۴۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 186 بازدید

بحران برنج و این سه نفر!

  شهرام شرفی/ میرملاس نیوز: بحران برنج و این سه نفر!   یک منبع آگاه به خبرگزاری فارس گفته “واردات برنج کشور، دست «سه نفر» است”. این سه نفر هستند که سرنوشت بازار برنج کشور را رقم می‌زنند. بحران برنج، بیش از دو ماه است که مردم را می‌آزارد. مصرف سالانه‌ی برنج در کشور، “سه […]

sh

 

شهرام شرفی/ میرملاس نیوز:

بحران برنج و این سه نفر!

 

یک منبع آگاه به خبرگزاری فارس گفته “واردات برنج کشور، دست «سه نفر» است”. این سه نفر هستند که سرنوشت بازار برنج کشور را رقم می‌زنند. بحران برنج، بیش از دو ماه است که مردم را می‌آزارد.

مصرف سالانه‌ی برنج در کشور، “سه میلیون تُن” است؛ در حالی که بیش از سه میلیون و 300 هزار تن برنج به انبارهای برنج، سرازیر شده است. از این مقدار، دو میلیون و 400 هزارش، تولید داخل و بین 800 تا 900 هزار تُن آن، از بیرون، وارد شده است.

همین منبع آگاه به فارس گفت: «به این افراد تذکر داده شده و برای آن‌ها پرونده‌ی قضائی نیز تشکیل شده است.» بحران برنج و بهره‌مندی از ارز مرجع برای واردات برنج و به دنبالش، واردات بیش از حد این محصول، و از طرفی، نایابی آن در بازار مصرف، معمایی است که سرنخش، دست این سه نفر است.

شاید مثل خیلی از کتاب‌ها که عنوانشان “همه‌ی مَردان…” است، روزی، اثری منتشر شود که روی جلدش نوشته شود: «همه‌ی مَردان واردات ایران!». یک سال پیش، خبری در رسانه‌ها پیچید که واردات گوشی تلفن همراه در انحصار 55 نفر است!

این‌ها کیستند که این همه، قدرت اقتصادی دارند؟! 75 میلیون نفر، در پی برنج، صبح تا شب، ایستاده و نشسته، در صف‌های طولانی می‌مانند و سه نفر برای این جمعیت انبوه، تصمیم می‌گیرند.

نوروز 91 نیز جامعه، دست‌خوش بحران مرغ شد. حالا قیمت برنج تولید داخل به گونه‌ای است که طبقه‌ی متوسط و پایین جامعه، کمتر، تمایل تهیه‌اش را دارد. چند روز پیش بود که قوه قضاییه در اقدامی فوری و شایسته، چند زورگیر تهران را به دار مجازات آویخت. آیا در برابر تخلف‌ سلاطین واردات برنج نیز قاطعانه برخورد می‌کند؟ این‌جا تذکر و آن‌جا اعدام!

زورگیری چه تفاوتی با «به زور، کالای اساسی به مردم دادن»، دارد؟ دوستی می‌گفت اگر لوازم نظافت مثل صابون، نایاب شود، چه کنیم؟ برنج، پیش‌کش! لااقل نگذارید برای حمام رفتن، مشکل پیدا کنیم! 

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )
برچسب‌ها: , ,

دیدگاه ها

همینجوری…

یاد سه نفر شعری از لورکا افتادم
انریکه
امیلیو
لورنسو

و سه تفنگدار الکساندر دوما
آتوس، پورتوس، آرامیس

[پاسخ]

بحران برنج مارا به یاد( بلوای نان )درزمان مرحوم مصدق می اندازد همانانی که میخواستند مصدق را ساقط کنند امروز میخواهند احمدی نژاد مردمی نژاد را بکوبند.

[پاسخ]

يكي از شماها پاسخ در تاريخ دوشنبه ۱۶ بهمن , ۱۳۹۱ ۰۸:۱۶:

مقايسه مصدق با احمدي نژاد. چه مقايسه ي بحقي!!!!!!!!!!!

[پاسخ]

محقق پاسخ در تاريخ سه شنبه ۲۴ بهمن , ۱۳۹۱ ۱۴:۰۴:

جواب به كامنت يكي ازشماها -چرا فكرمي كني مقايسه احمدي نژاد بامصدق بحق نيست؟ هردو مردمي بوده اند هردو ضداستعماري هردو درپي احقاق حقوق خدادادي ملت ايران ( مصدق درپي ملي كردن صنعت نفت واحمدي نژاد درتلاش براي تحقق انرژي هسته اي وبومي وملي كردن آن ) بااين تفاوت كه مصدق چون ليبرال وغربگرا بوده گرچه مخالف انگليس بوده ولي گوشه چشمي به آمريكاي آن روزداشته لذا اين همه دشمن خارجي نيز نداشته است واحمدي نژادچون مكتبي ومذهبي است دشمنان استكباري زيادي هم دارد وامروزه كار او به مراتب ازمرحوم مصدق سخت تر والبته ارزشمندتراست -واگربه شما برنخورد مخالفان داخلي مصدق هم روشنفكرنماهاني بودند كه مي گفتند ايراني نمي تواند آفتابه اي هم بسازد چه برسد به صنعت نفت-اكنون نيز مخالفان داخلي احمدي نژاد طيفي از همان روشنفكرنماها هستند كه ميگويند بايد همه چيز راازخارج بياريم خودمان نمي توانيم ولي احمدنژادبه تاسي ازامام خميني (ره) ورهبري نظام “ميگويد ما مي توانيم و….

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

دوست عزیزم!
توصیه می کنم سرمقاله روزنامه مردمسالاری هفتم بهمن رو از سایت اون مطالعه کنین. نگارنده نیز دقیقا دغدغه ها و برخی مستندات شما رو منعکس کرده که در بسیاری از رسانه ها نیز بازتاب داشت. اما … اما …
البته بنده معتقدم که در این موارد سهم مردم رو باید بسیار بیشتر از عوامل فرصت طلب چنین تلاطم هایی بدونیم. من یادداشتی رو در همین پایگاه دیدم با عنوان “اندر احوالات برنج” که شدیدا “نوع نگاه” و “پرداختن به ریشه” رو در اون پسندیدم.

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

تقصیر رنجی است
که در برنج پنهان شده است.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :