کد خبر : 19321
تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۲۳:۲۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 354 بازدید

سیاست زدگی و توسعه نیافتگی لرستان

  مهدی دوست محمدی/ میرملاس نیوز: سیاست زدگی و توسعه نیافتگی لرستان   به تعبیر دکتر حسینعلی نوذری «سیاست فعالیتی اجتماعی ست که با تضمین نظم در نبردهایی که از گوناگونی و نا هم‌گرایی عقیده‌ها و منافع ناشی می‌شود، می‌خواهد به یاری زور – که اغلب بر حقوق متکی است – امنیت بیرونی و تفاهم […]

2035032-b

 

مهدی دوست محمدی/ میرملاس نیوز:

سیاست زدگی و توسعه نیافتگی لرستان

 

به تعبیر دکتر حسینعلی نوذری «سیاست فعالیتی اجتماعی ست که با تضمین نظم در نبردهایی که از گوناگونی و نا هم‌گرایی عقیده‌ها و منافع ناشی می‌شود، می‌خواهد به یاری زور – که اغلب بر حقوق متکی است – امنیت بیرونی و تفاهم درونی واحد سیاسی ویژه‌ای را تأمین کند.»

ناصر فکوهی، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران، انسان ایرانی را انسانی سیاست زده می داند که سیاست را عامل اصلی ناکامی ها و کامیابی های خودش می شمارد.

 فکوهی سیاست زدگی را پیوند توهم آمیز همه امور جامعه به سیاست می داند. او معتقد است سیاست زدگی به این معنا در جوامع مدرن و دموکراتیک جهان غرب، اکنون دیگر چندان رایج نیست ولی در ایران، چنین پدیده ای هنوز با شدت و حدت وجود دارد.

دکتر عماد افروغ نیز معتقد است سياست زدگي به گونه اي با بي عدالتي و از جا کنده شدن اشيا و موضوعات از جايگاه واقعي خود عجين است. در اين شرايط است که ما شاهد عزل و نصب هاي سياسي – جناحي و کنار گذاشتن اصل تخصص و ويژگي هاي متناسب و متناظر با مشاغل فرهنگي و حتي اقتصادي نيز خواهيم بود. خيلي ها فکر مي کنند چون به قدرت دست پيدا مي کنند، خواه ناخواه واجد يک اعتبار و منزلت خاص هم هستند، درحالي که اين توهمي است که بايد با آن مقابله کرد.

سیاست زدگی از نوع افراطی آن را باید یکی از عوامل اصلی توسعه نیافتگی لرستان در نظر گرفت. پیوند افسار گسیخته ی سیاست با تمام شئونات زندگی جمعی فضایی را فراهم آورده که در آن به تعبیری همه چیز سیاسی ست به جز سیاست!

وقتی سیاست جای همه چیز را می گیرد تمام مناسبات زندگی مدرن با مفهوم سیاست سنجیده شده و مورد قضاوت قرار می گیرند. دراین میان تأثیر چنین معضلی بر هر دو اهرم قدرت سیاسی یعنی دولت و مردم دیده می شود.

نمونه ی بارز تأثیر آن بر مسئولین، انتصاب های سیاسی و جناحی ، فقدان شایسته سالاری ، گرفتار شدن اجباری آن ها در گرداب حواشی و عملکرد ضعیف آن ها در دوران مسئولیت است. از طرف دیگر مردم سیاست زده نیز مردمی خواهند بود که انتظار دارند دولت همه ی مشکلات را بپذیرد و تمام ناهنجاری ها را به دولت وصل می کنند و البته کامرانی ها و بهروزی ها را نیز تمام و کمال به حساب دولت می گذارند. مردمی که بخش اعظم انرژی شان به جای تلاش برای ارتقای سطح زندگی ، صرف اردوکشی ها و بازی های سیاسی می شود. در چنین فضایی عملاً نه از مسئولین و نه از مردم نمی توان انتظار پویایی ، سرزندگی، تلاش ، رعایت اخلاق و قانون را داشت و باید بر خلاف بسیاری از استان های دیگر کشور، همچنان شاهد حرکت کند استان در مسیر توسعه باشیم.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

می تونستی بیشتر بنویسی به نظرت میشه در هفت خط درباره این مهم نوشت؟

[پاسخ]

کــیمیا ازادبخت پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۶ بهمن , ۱۳۹۱ ۲۳:۳۱:

اره بنظر منم کوتاه بود!

[پاسخ]

اصغرازادبخت در گفته :

موضوع سیاست در تمام شئونات زندگی اجتماعی و فردی دخیل می باشد. در واقع نفس زیستن بصورت جمعی و فردی بگونه ای است که مرتبط با مولفه های بسیاری است. یکی از این مولفه ها ” سیاست ” می باشد. زندگی بدون سیاست نه تنها یک تصور انتزاعی بشمار می آید، بلکه غیر ممکن به نظر می رسد. واما عوام دوست داشتنی وکم توقع لرستان بیش از هر چیزی به سیاست وجناح گرایی اهمیت می دهند این در حالی است که به سود یا زیان ان اهمیتی نمی دهند گویا از تکالیف شرعی می باشد واین بر می گردد به بی خبر بودن انان از موضوع و کارکرداصلی سیاست.مردم از سیاست انتظار صداقت دارند اما غافل از اینکه سیاست یعنی دروغ وبا صداقت منافات دارد.

[پاسخ]

يك دوست پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۵ بهمن , ۱۳۹۱ ۱۸:۰۷:

آقاي آزاد بخت ! شروع خوب و پايان بدي داشتيد… اين را از كجا آورديد كه سياست يعني دروغ و با صداقت منافات دارد ؟؟

[پاسخ]

لیلا پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۶ بهمن , ۱۳۹۱ ۱۳:۰۱:

من کاملاًبا صحبت های آقای آزادبخت موافقم…مردم شهر ما سالهاست دارن چوب این ندانستن ها رو می خورن…و هنوز هم کسی نیست به درد دل واقعی مردم بدون وابستگی به جناح و گروه خاصی گوش بده….

[پاسخ]

سر دبير عزيز ! سلام.١. براي بهتر شدن مير ملاس و همين طور تشخيص دقيق تر ميزان صلاحيت و لياقت هركدام از مديراني كه در كوهدشت پست مديريت مي گيرند پيشنهاد مي كنم با آنها مصاحبه هاي چالشي تر و با بياني خودماني تر بگيريد . بيان و لحن خودماني باعث مي شود تندي و تلخي پرسش ها اندكي نرم شود و آن مدير از چالش ها نرنجد . مثلا از فرماندار ، شهردار ، بخشدار و رييس آموزش و پرورش و رييس ارشاد روساي دانشگاه ها مديران دبيرستانها و ادارات ديگر بپرسيد ميزان مطالعه شان چقدر است . آخرين كتابي كه خوانده اند كدام است . همين پرسش به ظاهر ساده اندازه شايستگي آنها را نشان مي دهد
٢.در تبيين و تشريح هر چه بيشتر بحث مورد اشاره در يادداشت تان هم مي توانيد به نظريات محمود سريع القلم استناد كنيد . او در نقد سياست زدگي ايرانيان و تاثير اين سياست زدگي در روي كار آمدن دولت ها ي ضعيف مطالعات وسيع و عميقي انجام داده و بيشتر از حسينعلي نوذري و ناصر فكوهي روي اين مساىل متمركز شده است

[پاسخ]

داوود رشيد در گفته :

من هم چند پيشنهاد دارم كه ممكن است به بالارفتن رشد سياسي مردم ( يا حداقل خوانندگان ميرملاس) كمك كند. مير ملاس مي تواند در كنار پرداختن و توجه ويژه به ادبيات و موسيقي ، به تاريخ سياسي و تاريخچه جريان هاي سياسي لرستان و كوهدشت هم توجه كند . الان در بسياري از دانشگاهها و محافل علمي و سياسي جريان شناسي سياسي و كاوش در مور عقبه و خاستگاه گروه ها و آدم ها به يك كار مهم تبديل شده و اصلا جنبه تفنني ندارد. يكي از راه هاي رشد سياسي مردم توجه به تاريخ است . شما مي توانيد خاطرات فعالان سياسي و مردم را از تحولات اين سه دهه جمع كنيد آن را به بحث و گفتگو بگذاريد در خلال اين بحث و جستجوها نكات تاريك تاريخ بيرون مي افتد قوت ها مشخص مي شود و براي درمان ضعف ها راه حل ها خود را نشان مي دهند . بسياري از مردم و جوانها تاريخ را يا نديده اند يا اگر ديده اند درست و كامل به ياد ندارند بنابراين اشتباهات مدام تكرار مي شود . تاريخ و تاريخ نگاري را جدي بگيريد و به آن تفريحي نگاه نكنيد . من خيلي آرزو داشتم در يك سايت يا يك نشريه تاريخ سياسي كوهدشت را تدوين كنم اما مشكلات زندگي فعلا مجال اين كار را از ما گرفته است شما كه چنين مجالي داريد قدر بدانيد آقاي دوست محمدي عزيز !

[پاسخ]

سیاست زدگی محصول مستقیم تک بعدی بودن جامعه از لحاظ درآمدی و عدم وجود قانون و نظارت در هزینه کردن این درآمد است . خصوصی سازی در جامعه ایران عملا وجود ندارد همه ی مردم چشمشان بدست دولت است . پس شاید بتوان بند پنجم را اینگونه هم بیان کرد که:توسعه نیافتگی اقتصادی اصلیترین عامل سیاست زدگی است . پس این نامعقول نیست که بگوییم کامرانی ها و ناهنجاری ها همه به دولت وصل است . اما”ما”که صاحبان این ملکیم نباید با افکارمان سیاسیون را جایگاهی لا یتغیر بدهیم باید ابتدا در ذهنمان تابوی قداست را بشکنیم باید فرزندانمان را روشن کنیم .باید “سنجیده” گام بر داشت -باید “گام”برداشت-“باید”گام برداشت
سپاس اقای دوست محمدی

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۶ بهمن , ۱۳۹۱ ۱۹:۰۷:

بله بايد گام برداشت منتها با چشم باز و رشد يافتگي. وگرنه گام برداشتن بدون روشن بودن مقصد شما را به بيراهه مي برد. ضمنا فقط نبايد از حاكمان قداست زدايي كرد بلكه خود مردم هم مقدس نيستند . اين نكته مهمي است نبايد براي مردم و هرچه كه مي گويند تقدس و نقد ناپذيري قايل بود . مردم هم در بعضي جاها اشتباه كرده اند مثل انتخابات هاي اخير و همين به پسرفت ايران كمك كرده

[پاسخ]

یک همشهری در گفته :

به نام خدای اندیشه ی پاک..چه قابل تحسین است که به تازگی و بطور جدی مورد” توجه قرارگرفتن” نقایص ،نارساییها و “.عدم توسعه نیافتگی “استانمان که توسط عزیزان اندیشمند به تحریر کشیده می شود ..تا بحال عوامل زیادی را دخیل دانسته ایم ولی آنجه که باید این روزها بیشتر مد نظر داشت با توجه به جهانی شدن کره خاکی ،تو لید یک ( سنسرو) یا” سن سه ور ” در اذهان مر دم است ! !سنسور ،یعنی همان “تولد اندیشه” ولد اندیشه ای نوین و با مصلحت برای خروج از” رکود و خمودگی” ورسیدن به عروج وتوسعه !!..زیرا انسانها تمام دستاوردهای زندگی و جامعه خود را با لحظه لحظه ها ی تفکرات درونی خود می سازند! …فکر منشا حر کت و سکون است…فکر عامل فقر و ثروت است!!!!!ودلیل موفقیت یا شکست!! انسانها به هر آنچه بیندیشند “می توانند خلق کنند”!!فکر می تواند عامل سلامت یا بیماری باشد!!!آری یاری دهنده و همراه انسان در پیشرفت یا پسرفت او” فکر “است!!! تفکر عامل صعود است یا سقوط!!…پس عزیزان بیایید همه با هم در هموار نمودن مسیر تفکرات عقلانی و توسعه یافتگی تلاش مضاعف داشته باشیم و غافل از” جمود فکری جوانان”کهولت سن پیران” واز همه مهمتر”” رکود فکری فعالان””نباشیم وآنی از پای ننشینیم وپی و پشتیبان “””نبرد نیکی با بدی باشیم”””..*.ای همراه من..اندیشه هایت هر دم بالنده وزیبا باد.*با تشکر از آقای دوست محمدی بخاطر اندیشیدن به این موضوع وسپاس از آقای آزادبخت به سبب درج آن..لحظاتتان پر بار..

[پاسخ]

دوستي پاسخ در تاريخ جمعه ۲۷ بهمن , ۱۳۹۱ ۱۶:۵۹:

خودت فهميدي چي گفتي ؟

[پاسخ]

ماهان پاسخ در تاريخ جمعه ۲۷ بهمن , ۱۳۹۱ ۲۱:۱۰:

با تشکر از کامنت (یک همشهری).واما بهد جناب دوستی که پاسخ داده ایید به نظرم که نه نه !!حتمالااین مطلب در حد درک شما نمی باشد وهضمش سنگین است پس پیشنهاد میکنم شما که نظری ندارید لطفا دهان به سخن نگشایید چون سخن نشان دهنده شخصیت افراد است.

[پاسخ]

دوستي پاسخ در تاريخ جمعه ۲۷ بهمن , ۱۳۹۱ ۲۲:۵۷:

آقاي ماهان يا همان يك همشهري! از توهين تان و اينكه از طريق كامنت شخصيت بنده را تشخيص داديد متشكرم . حرف بدي نزدم . يك بار ديگر كامنت مورد اشاره را بخوانيد و از خودتان بپرسيد اين چه نثري است؟ چه لزومي دارد در يك متن چند خطي اينقدر ازعلامت تعجب و گيومه و نقطه استفاده يشود. با اين ادبيات نوشتاري كه بعضي از دوستان دارند استخوان هاي بديع الزمان فروزانفر و سيد جلال الدين همايي و پرويز ناتل خانلري در گور مي لرزد. بله درست تشخيص داديد هضم اراجيف براي بنده سنگين است.

[پاسخ]

یک همشهری در گفته :

کاربر محترم آقا یا خانوم ماهان از لطف ودرایت شما نسبت به نوشته بنده بسیار سپاسگزارم..شما نهایت شعور وتحلیل یک فرد اندیشمند را دارید، بهتان تبریک می گویم ..واما شما کاربر بزر گوار آقا یا خانوم دوستی از اینکه با تذکرات بجایتان در بهتر نوشتن مطالب ورعایت نکات دستوری و درست بکار بردن علامتها ونشانه های ادبی بنده را مطلع نمودی کمال تشکر را دارم وآن را به فال نیک میگیرم چرا که از همین جا سعی می کنم فرهنگ انتقاد پذیری را هر چندناچیز در وجود خود تقویت نمایم. بنده می پذیرم و تکرار نخواهم کرد .البته این حقیر فاقد تحصیلات آکادمی می باشم ..امیدوارم که از گفته های”ماهان”عزیز هم دلخور نشین.چن بدون منظور گفتن.موفق باشید.

[پاسخ]

علي شاهمراد پور در گفته :

آقايان آزادبخت و دوست محمدي ! سلام من اخيرا با سايت خوبتان آشنا شدم خوشحال ميشم يك بيوگرافي از شما و بقيه دوستان و دبيران سرويس ها داشته باشم مثل سال و محل تولد ميزان و محل تحصيلات و حيطه مطالعات و سابقه كار خبري و رسانه اي و …

[پاسخ]

شهمراد پور در گفته :

دوستان ميرملاس ! همين كه با وجود گذشت سه روز پاسخ اين كامنت را نداه ايد ازتون ممنونم . بي اعتنايي به مخاطب نشان دهنده فرهيختگي و فرزانگي است؟!

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :