کد خبر : 19330
تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۸:۱۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 232 بازدید

ساکنان استان‌هاي لرستان و يزد کمترين اهميت را به سلامت خود مي‌دهند !

  ايرانيان چقدر به سلامت خود اهميت مي‌دهند؟ کدام شهرها و کدام استان‌ها، ارزش بيشتري براي سلامتي قائل‌اند؟ سن، تجرد و تاهل، تحصيلات و درآمد چه اثراتي بر ميزان اهميت به سلامت دارند؟يک پژوهش با تحقيق بر روي 27 هزار و 883 ايراني 18 تا 65 سال شامل 49 درصد مرد و 51 درصد زن […]

447219_Tl6LLBqi

 

ايرانيان چقدر به سلامت خود اهميت مي‌دهند؟ کدام شهرها و کدام استان‌ها، ارزش بيشتري براي سلامتي قائل‌اند؟ سن، تجرد و تاهل، تحصيلات و درآمد چه اثراتي بر ميزان اهميت به سلامت دارند؟
يک پژوهش با تحقيق بر روي 27 هزار و 883 ايراني 18 تا 65 سال شامل 49 درصد مرد و 51 درصد زن با ميانگين سني 32.7 سال از استان‌هاي سراسر کشور، درصدد پاسخ به اين سوالات برآمده است.
به گزارش ايسنا، نتايج اين پژوهش نشان داده است که 69.6 درصد افراد مورد مطالعه به ميزان”زياد” و”خيلي زياد”، به سلامت خود اهميت مي‌دهند. 28.5 درصد در حد «کم، بسيار کم» و «نه زياد، نه کم» به سلامتي اهميت مي‌دهند. و حدود 1.3 درصد اصلا به سلامتي خود اهميتي نمي‌دهند. 0.6 درصد جمعيت مورد بررسي هم پاسخي به اين سوال نداده‌اند.از نکات قابل توجه يافته‌هاي پژوهش فوق اين است که عدم اهميت به سلامت به ازاي افزايش هر سال سن، يک درصد افزايش يافته و به ازاي افزايش هر سال به ميزان تحصيلات، 2 درصد کاهش مي‌يابد.
همين نتايج حکايت از آن دارد که افراد مطلقه و همسر فوت شده نسبت به سلامت خود اهميت کمتري در مقايسه با افراد متاهل قائل‌اند. به طوري که شانس عدم اهميت به سلامت در افراد مطلقه و نيز همسر فوت شده، دو برابر متاهلين است اما تفاوت معناداري از اين حيث ميان افراد ازدواج نکرده (مجردها) و متاهلان نبوده است.
درآمد از جمله مولفه‌هاي مهم در اهميت افراد به سلامتي به شمار مي‌رود. عدم اهميت افراد به سلامت، با سطوح درآمد «بسيار بد»، «بد» و «نه خوب و نه بد» نسبت به افراد با سطح درآمد «بسيار خوب» به ترتيب 2.26، 2.10 و 1.62 برابر افزايش مي‌يابد.
يافته‌هاي اين پژوهش اين موضوع را هم نشان داده است که شهرهاي کوچک (درجه 3) استان‌ها، نسبت به مراکز استان‌ها (درجه 1) اهميت بيشتري به سلامت مي‌دهند به‌گونه‌اي که بي‌اهميتي نسبت به سلامت در ميان ساکنان اين شهرها نسبت به مراکز استان‌ها، 12 درصد کمتر است.بخش مهم اين پژوهش به ميزان اهميت به سلامت در استان‌هاي کشور و رتبه‌بندي استان‌ها اختصاص دارد.بر اساس

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )
برچسب‌ها: , ,

بیان دیدگاه برای این مطلب امکان پذیر نمیباشد .