کد خبر : 19736
تاریخ انتشار : ۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۸:۲۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 250 بازدید

دیدار سه چهره مطرح اصلاح طلب با رهبر انقلاب

  روزنامه اعتماد نوشت: آخرين خبر رسمي از ديدار اصلاح طلبان با رهبري و گفت وگو با ايشان مربوط به 26 خرداد 88 بود كه نمايندگان كانديداهاي انتخابات رياست جمهوري به بيان ديدگاه هاي خود پرداختند. از آن روز ديگر خبري از ديدارهاي رهبري با اصلاح طلبان منتشر نشد. حال اما به نظر مي رسد […]

269929_197

 

روزنامه اعتماد نوشت: آخرين خبر رسمي از ديدار اصلاح طلبان با رهبري و گفت وگو با ايشان مربوط به 26 خرداد 88 بود كه نمايندگان كانديداهاي انتخابات رياست جمهوري به بيان ديدگاه هاي خود پرداختند. از آن روز ديگر خبري از ديدارهاي رهبري با اصلاح طلبان منتشر نشد. حال اما به نظر مي رسد شرايط تغيير كرده است.

پس از سه سال و 8 ماه از آخرين گفت وگوي رو در رو بين اصلاح طلبان و رهبري نظام، سه فعال سياسي اصلاح طلب به ديدار رهبري رفتند. مجيد انصاري، عبدالواحد موسوي لاري و اسحاق جهانگيري سه نفري بودند كه شايد به نمايندگي از اصلاحات رفتند تا گزارش دهند. اين خبري بود كه در ميان حجم تركش هاي ادامه دار ماجراي مجلس و احمدي نژاد كمتر مورد توجه قرار گرفت.

آن طور كه روز گذشته انصاري به «اعتماد» گفت اين ديدار در فضايي مناسب انجام شده است. اين عضو مجمع روحانيون گفت: ديداري داشته ايم كه خوب بود. به هر حال خدمت ايشان رسيديم و در رابطه با مسائل كلي كشور صحبت كرديم.

وي درباره جزييات اين ديدار افزود: ملاقات بسيار خوبي بود كه درباره جزييات آن فعلا حرفي نمي زنيم اما اصل اين ديدار انجام شده است.

عضو مجمع روحانيون مبارز درباره نقطه نظرات مقام معظم رهبري پيرامون گزارش هاي ارائه شده تنها به همين كه در چند بند صحبت كرديم بسنده كرد.

انصاري با رد هرگونه صحبت در اين ديدار پيرامون انتخابات رياست جمهوري سال آينده تاكيد كرد كه اين ديدار به هيچ وجه انتخاباتي نبوده و صرفا پيرامون مسائل جاري كشور صورت پذيرفته است.

عبدالواحد موسوي لاري نيز در تماسي كه «اعتماد» با او داشت ديدار با رهبري را تاييد كرد و گفت: درباره بيان جزييات اين ديدار بايد مشورت هايي صورت گيرد كه پس از آن مي تواند جزييات را در اختيار رسانه ها قرار دهد.

عباس عبدي نيز در گفت وگو با «اعتماد» تحليل خود از ديدار سه فعال سياسي اصلاح طلب با رهبري را اينگونه بيان كرد: به نظر من دوستان اصلاح طلب كار بسيار خوبي كرده اند كه البته دير هم انجام شد.

وي ادامه داد: حتي مي توان اين جلسات را در سطح بالاتري در اصلاح طلبان انجام داد و هيچ مانعي براي آن نيست. چه بسا اگر ديدارها توسط رهبران اصلاح طلب انجام شود در بهبود وضعيت موجود جامعه موثرتر باشد. اين كار را البته آقاي خاتمي و برخي ديگران بايد انجام دهند.

عبدي با بيان اينكه اساسا در سياست نفس موضوع شكل گرفتن گفت وگو يك هدف است، اظهار داشت: ايجاد گفت وگو بين دو طرف كه اختلاف نظر هايي دارند مي تواند هدف تلقي شود و آنچه در پي آن مي آيد موضوع ثانويه است. اين آغازي است كه مي تواند حفظ شود و در آستانه انتخابات اين ديدارها مي تواند به تلطيف فضاي عمومي ميان طرفين بينجامد.

اين تحليلگر اصلاح طلب البته پيش فرض هايي را هم متصور است كه درباره آن گفت: بايد اراده يي براي از ميان برداشتن اختلاف هاي موجود بين دو طرف وجود داشته باشد. حال كيفيت برداشتن موانع موضوع ديگري است اما اصل اين است كه وضعيت موجود براي كشور مطلوب نيست و كسي هم از آن سود نمي برد. اصلاح طلبان وقتي تعامل سازنده با حاكميت نداشته باشند بنيه سياسي كشور ضعيف مي شود و اين به نفع حاكميت نيست. البته عده يي هنوز تصور مي كنند حذف يك گروه مي تواند موفقيت را تضمين كند اما وضعيتي كه ميان دولت و مجلس به وجود آمده بايد درس بزرگي براي آنها باشد.

عبدي با توصيه به اصلاح طلبان براي كنار نكشيدن از عرصه سياسي كشور بيان كرد: از سوي ديگر اصلاح طلبان هم بايد به اين موضوع توجه داشته باشند كه با كنار كشيدن از صحنه سياسي نمي توانند اهداف خود را در خدمت به جامعه محقق كنند. ساخت هاي قدرت معمولاطرف مقابل را تا اين حد به رسميت نمي شناسند كه درباره قدرت با يكديگر گفت وگو كنند. بنابراين اگر به اين نقطه برسيم كمال مطلوب است.

وي با بيان اينكه گفت و گو در سطحي از عرصه عمومي در حال وقوع است، گفت: اصلاح طلبان بايد تلاش كنند به عرصه عمومي بازگردند. وقتي اين اتفاق رخ دهد خود به خود مي توان به گفت و گو در اتاق هاي در بسته فكر كرد. در واقع بايد اصل تفاهم در عرصه عمومي شكل گيرد تا بتوان آن را در مذاكرات پيگيري كرد.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

اصلاح طلب در حبس مردن-دور- دور ریشدارل

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

ولا اصلاح طلبل بيتر بين.

[پاسخ]

راست پشيمان در گفته :

آقايان اصلاح طلب! من درمورد شما قضاوت نا عادلانه زيادي داشتم الان پشيمونم لطفن منو حلال كنيد

[پاسخ]

به هیچ اصلاح طلبی اعتماد ندارم -دست از سر مردم بردارید ………………………

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ جمعه ۴ اسفند , ۱۳۹۱ ۱۴:۰۰:

مطميني حالت خوبه ؟

[پاسخ]

بازوند در گفته :

اصلاح طلب اگه عاقل باشه نزدیک نمیشه

[پاسخ]

کورش در گفته :

مگه اینا مسخره شما هستن که این عکسارو گذاشتین. خجالت بکشید

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :