کد خبر : 19859
تاریخ انتشار : ۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۲۰:۴۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,767 بازدید

وقتی ممجو رکورد فردوسی پور را می شکند!

  به گزارش میرملاس نیوز،علی رضا آستانه در وبلاگ “یادداشت های حزب تک نفره من” با اشاره به یک پدیده رسانه ای در استان لرستان نوشته است : محور این برنامه مرد میانسال شوخ طبعی است که کاراکتر بهلول وارش ، جوابگوی مطایبه و شوخی بینندگان لر زبانست. صحبت از ممجوست. مردی که در همه […]

th

 

به گزارش میرملاس نیوز،علی رضا آستانه در وبلاگ “یادداشت های حزب تک نفره من” با اشاره به یک پدیده رسانه ای در استان لرستان نوشته است :

محور این برنامه مرد میانسال شوخ طبعی است که کاراکتر بهلول وارش ، جوابگوی مطایبه و شوخی بینندگان لر زبانست. صحبت از ممجوست. مردی که در همه این سالها در ضمیر ناخودآگاه ما بوده و دوست داشته است به لحن خاص خودش حرف بزند .سوای لهجه” سیدونه “، او فردیت عام را نمایندگی می کند.فردیتی که جلوی دوربین نیست. در منازل مردم و در رابطه جمعی ما بروز می کند. نشان دادن شوخ طبعی و صفا و راحتی خنده در سخت ترین شرایط که امتیازاین مردم است. او به صراحت از اداب و رفتار قابل نقد ما انتقاد می کند و عجیب آنکه لحنش طوری است که ما از او گریزان نمی شویم. چهارصد هزار پیامک برای برنامه او می فرستند و تمنا دارند که نامشان خوانده شود.

برنامه ممجو حاصل تغییر ذائقه دستوری یا شرایط سیمای استانی یا اعتماد به رابطه با مردم است من نمی دانم. منتها هر پدیده ای می تواند الگوهای جدیدی در فرهنگ به وجود بیاورد. حساسیت هم همینجاست. ممجو چه پیامی می دهد؟ این مردم همانها هستند که ازیکطرف چند هزار سال تمدن و شهرنشینی را تجربه کرده اند و در عین حال یک شیر دستشویی سالم در توالت پارک مرکزی شهرشان نیست.این مخاطبین همانها هستند که چند ده هزار مهندس فارغ التحصیل شاغل و بیکار دارند که بعضی هایشان سرمایه علمی اند اما چهارتا کارخانه زواردرفته شان هم تعطیل است.این مردم انتخاب کننده روسای چند کمیسون مجلسند اما یک قانون نیم بند حمایتی نتوانسته اند برای کاهش نرخ بیکاری دیارشان تصویب کنند یا از اینهمه نخبه محذوف در تهران حمایتی ولو با تلفن نمایند یا نشریه ای دردمند را کمک کنند.این مردم همانند که معاون وزیرشان شماره یک کشورست و روزنامه نگارو شاعرشان در فقر به سقف خانه چشم دوخته است.

این مردم همان هستند که نخبه ترین پزشکان را تحویل علم پزشکی در دنیا می دهند و بیمارستان شهرشان هنوز منتظر روبان افتتاح است. قسمتی از عقب ماندگی صنعتی و مضایق اجتماعی صریحا به فرهنگ امروز کارو روابط اجتماعی و فرهنگی مردم ما برمی گردد. اگر ممجو در ارتباط با مخاطبین و پیام های پنهان و پیدای برنامه ، این مسائل و ظرایف را نادیده بگیرد ، تنها کاری که کرده مارا در میان فاصله دو گریه خندانده است و گر دلی سوخته و ذهنی دقیق و آگاه برای امروز و فردای دیار عزیزمان لرستان و همه لرزبانهایی که می خواهند به هویت دیرپا و خصال خوب لرها افتخارکنند ،باشد ممجو و برنامه اش در شکل های جدید و بدون کپی برداری برای رفع نیاز این مردم و یافتن راه پیشرفت و رفع مشکلات رفتارجمعی برای همکاری و همگرایی در مسیر ایرانی آباد و لرستانی دلشاد ساخته خواهد شد. ما با این برنامه ها می توانیم رفتار و عاداتی که منجر به معضل بیکاری، فقر آموزشی ، اعتیاد و خشونت و طلاق می شوند را کنار بگذاریم تا فردای روزگار به جای هیکل تنومند جوانان آمپولی که فردای روزگار دندان بیکاری در دهانشان می روید، به جوانان آراسته به ادب و چشم پاکی و تحصیلات و شغل شرافتمندانه افتخار کنیم.امیدوارم ممجو یک پدیده و استثنا و تک نشود و به یک رویه و برنامه کلان در سخن گفتن با جامعه تبدیل شود.

بالاخره از کار برگشته ای و نشسته ای و خستگی می آید برچشمانت . اما دل نمی کنی که از ممجو بگذری و خوشی که ممجو رکورد فردوسی پور را می زند. چه می کند این ممجو!

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

دارا در گفته :

ایشان نه هنرمند است و نه پدیده . هنرمند تعریف دارد و پدیده هم همچنین. کار ایشان بیش از آنکه نکته خوب داشته باشد سراسر ایراد جامعه شناختی دارد.اما زود جو گیر میشویم و به به و چه چه راه میندازیم. چشمانمان را باز کنیم و بهتر ببینیم.حرفای زیادی هست ولی ……..

[پاسخ]

7چشمه میشنان پاسخ در تاريخ شنبه ۵ اسفند , ۱۳۹۱ ۱۳:۵۲:

نظرت قابل احترام داراخان!
ولی…
من مخالفم!

[پاسخ]

هنرمند نه چنرقند پاسخ در تاريخ یکشنبه ۶ اسفند , ۱۳۹۱ ۰۱:۵۷:

مخالف چی هستی؟ مگه نه اینکه هرشب هزاران پیام بی خودی الکی به برنامه میدهند و مردم بدبخت ما باید پول تو جیب مخابرات و تهیه کننده سودجوی این برنامه که از زیرنویس تخلیه چاه به خاطر 30 هزار تومانن هم نمیگذره، بریزن.یه پیام اومده واسه برنامه عامو ممه جون پسرم ازم خواسته عروسک ممه جون واسم بخر.وای به حال ما یعنی دغدغه مردم ما عروسک ممه جون.بحث کارشناسی اینه؟ وای به حال ما که این دغدغه مونه ،فکرمونه، به نظر شما ما با این افکار رشد می کنیم؟

[پاسخ]

دریا در گفته :

ممجو در قلب همه ی لرزبانان دنیا قرار دارد

[پاسخ]

آرشام پاسخ در تاريخ یکشنبه ۶ اسفند , ۱۳۹۱ ۰۲:۰۵:

ای وای بر ما بی خبران کجایین ای ملت چشم و گوشتون رو باز کنین.چرا ما مردم لر یه کم فکر نمی کنیم که هرجا بریم سوژه باشیم لر غیئر باشیم لر خوشه 4 باشیم چرا؟آخه چرا به چیزی که در خور هیچ هم نیست اینقدر اهمیت میدین.شما فکر میکنین این آقا خیلی به شما لطف داره که دهنشو کج میکنه؟به خاطر شبی چهل هزار کلاه مزخرفی گذاشته سرش کلاه برگتری سر این ملت که فکر و ذکر مردم رو شب و روز ببره سمت چینه چینه؟مردمی که نون شب ندارن روزی نیم ساعت مکالمه تلفن حواله جیب مخابرات میکنن واسه جواب این چینه چینه مزخرف؟به خودتون بیاین.

[پاسخ]

سحر پاسخ در تاريخ دوشنبه ۷ اسفند , ۱۳۹۱ ۲۲:۳۳:

بهترازاینه که همش به بدبختیامون فکرکنیم…
ممه جون بیستی عاشقتم

[پاسخ]

رانا در گفته :

با سلام
متن بسیار زیبایی بود. از دل بود و لاجرم بر دل می نشیند.
ما هم امیدواریم……………
با احترام

[پاسخ]

لیلا در گفته :

به نکات جالبی اشاره کردید اما یادتون رفت بگید که اینا همه زدن بر طبل بی عاریه…وقتی امثال ممجو مشکلات و عقب افتادگی های استانو با طنز به گوش مسولین بی مسولیت میرسونه و باز هم آب از آب تکون نمی خوره چه فایده داره؟… پس وقتی میشه به آینده امیدوار بود که دوتا مسول دلسوزو توی استان باشه که نیست…….ممنون………

[پاسخ]

سياوش امرايي در گفته :

بابا هنرمند كجا بوده آبروي لرها رو برده همين ممجون ها هستن كه اقاي گودرزي به لر بودن خودش افتخار نمي كنه

[پاسخ]

سحر پاسخ در تاريخ دوشنبه ۷ اسفند , ۱۳۹۱ ۲۲:۳۴:

اولاآقای حمیدگودرزی این حرفشوپس گرفت پس حرف بی ربط نزن…

[پاسخ]

غریبه در گفته :

برنامه های ایشان پر از نکات و پیامهای اجتماعی است البته برای انانکه چشم بصیرتشان بیناست ولی بعضی از همکارانشان مرز بین طنز ولودگی را گم کرده اند شکلک دراوردن وصداهای عجیب وغریب که نشد طنز

[پاسخ]

سيف الهي .تهران در گفته :

با سلام .خدمت تمامي مخاطبين .ومديريت وزين سايت مير ملاس .جناب اقاي سيد نوري موسوي –عمو ممجو0 بنده مدت 2سال در سال 1371 سرباز ايشون بوده .نامبرده فردي لايق .مذهبي .و هنر مندي بدون حاشيه ميباشه .و انصافا توانايي هاي بيشتري در حيطه كاري خود داره.جا دارد مردم و مسولين قدر اين هنر مند خاكي و مردمي داشته باشن .براي ايشان و ديگر دوستان در مركز سيماي لرستان ارزوي توفيق و سربلندي دارم.

[پاسخ]

سحر پاسخ در تاريخ دوشنبه ۷ اسفند , ۱۳۹۱ ۲۲:۳۶:

عموممه جون باعث افتخاره…

[پاسخ]

هنرمند تعریف داره.به همه کس نباید بگین هنرمند.ممجون هنرمند نیست

[پاسخ]

مانا پاسخ در تاريخ دوشنبه ۷ اسفند , ۱۳۹۱ ۱۳:۰۵:

میشه لطف کنین هنرمندو برامون تعریف کنید؟

[پاسخ]

ازادازاد در گفته :

طنزقالبهای مختلفی دارد ویکی از انهاطنزدرقالب اجتماعی است که بهانه ا ی میشه برای بیان مشکلات ومعضلات اجتماعی استانمان همین که برنامه ای هست تا این مشکلات گفته بشه قشنگه ضمن اینکه یادمون باشه با این امکانات کم در استان برنامه ی جالبی است اینکه مسئولین استان اقدام نمیکنن مقصرممجون نیست

[پاسخ]

سحر پاسخ در تاريخ دوشنبه ۷ اسفند , ۱۳۹۱ ۲۲:۳۶:

ولاحق باشماست

[پاسخ]

علي شعباني در گفته :

با سلام و خسته نباشي خدمت آقاي امين آزادبخت
خب كلا فلسفه طنز اينه وقتي كه زبان جد اثر نميكنه نويسنده يا بازيگر بايد با زبان طنز مشكلات رو بيان كنه و انتقاد ها رو به گوش مسولين برسونه , حالا مسولين سرشون رو عين كبك زير برف كردن , مشكل آقاي موسوي نيست , ايشون مسائل و مشكلات رو ميگن و اميدوار باشيم كه مسولين همتي كنن و در جهت رفع كمبودها و نيازها كوشش كنند
ممنون

[پاسخ]

dolatshah در گفته :

باسلام به همه دوستان عزیزم
منم لر هستم ولی چند سالی هست از دیارمون بخاطر کار دور شده ام. اولا دوستان همه چیزو با هم قاطی نکنید….ممجو به جای خود یه برنامه خوب وطنز جالبی هست و نکات اموزنده خوبی به ما میرسونه واسه اصلاح خودمون….من که چند سالی از استانمون دور هستم و از دور نگاه میکنم به عنوان یه بیننده با نگاهی متفاوت فرهنگ خودمونو بررسی میکنم. فرهنگ ما خوب هست وهیچ مشکلی ندار ولی “رفتار ما” متاسفانه خوب نیست!!! از خانواده خودمون شروع کنیم به اصلاح رفتارمون گفتارمون کردارمون ….من وقتی میام خرم اباد توخیابون که راه میرم واقعا جوانانی میبینم که با صدای بلند حرفای میزنند که هیچ جایی ایران زده نمیشود!!!من ودوست دخترم من فلانی و زدم من ….متاسفانه جوانان ما بیشتر تن پرور شده اند این شده یک فرهنگ و چشم و هم چشمی….جوانان ما هیچ احساس مسئولیت تو زندگی نمیکنن وقتی میرسند به سن ازدواج اونم بالا30سال تازه یادشون میاد باید درامد داشته باشند….میدونم کار نیست ولی با کمی تلاش و وخواستن میشه درامد داشت….

دولتشاه هستم .مسئول واحد مهندسی گروه خودرو سازی سایپا

[پاسخ]

رضا رستمي نيا در گفته :

با سلام
1-اولا برنامه مال ممجو نيست برنامه اسم داره (شب سفيد)تهيه كننده داره كارگردان داره و …
2-يه برنامه انتقادي در قالب طنز
3-همسو و هماهنگ با فرهنگ ما
4-هر برنامه از آيتم هاي مختلفي تشكيل شده كه آيتم كارشناسي شب سفيد جذايترين بخش برنامه است
5-لر جماعت با هر طنزي خنده رو لباش نميشنه و به ندرت پيش مي آد كه كسي اين كاركتر(ممجو) رو دوست نداشته باشه(نه اينكه نباشه،من نديدم)
6- قادر به تغيير ديالوگ در آن واحد هست، بازيش رو به زور به مخاطب تحميل نميكنه،كاراكتر خاص خودش رو داره،نمايشنامه نويس و كارگردان هنري هست ،طناز هستن و….
پس اگه به اين نمي گيد بازيگر ،بفرمايد يه تعريف از يك هنرمند(به قول خودتون)(يك بازيگر…چون در اينجا بحث بازيگري بود)بديد كه ملت متوجه بشن
در پايان اضافه كنم كه نه اينكه ايشون(ممجو)استثناء هستن(ايشون هم ايراداتي دارن)ولي اينكه كلا يك شخصيت رو بكوبين،روش نقد كردن نيست.تو نقد شما هم بايدنقاط قوت رو ببينين هم نقاط ضعف

[پاسخ]

مجري رضا جان هم خيلي خوب لري حرف ميزنند ما رضا وممجو را دوست داريم

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

با این پیشرفت روز افزون فناوری اطلاعات ماچقدر بدبختیم ؟باید ساعت ها عمر گرانمایه امان را صرف تماشای برنامه های تکراری وگاها شنیدن یک چینه چینه و….صرف کنیم. عمق فاجعه زمانی پیداست که شب های بعدی هم منتظر جواب چینه چینه ..می مانیم،کسی پیدا نمیشه دراین سیمای ممجون وطرهانی ناداشته هایمان وبیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و کمبودهایمان را به فریاد بکشد وبه این حضرات بگوید بابا ماهم ادمیم وهزار….

[پاسخ]

فرهاد از اصفهان در گفته :

سلام،شاید اشکال از این هنرمند عزیزمون نیست،وضعیت اقتصادی ما هیچ دخلی به ایشون نداره،حالا که مسؤلان ما هیچ کاری واسه پیشرفت اقتصادی ما نمیکنن،کار دیگه ای جز تماشای این برنامه و خودمون رو به اون راه زدن نمیشه کرد.

[پاسخ]

یکی از ما در گفته :

با سلام
اینکه آقای موسوی هنرمند هستن شکی نیست ولی نباید نادیده بگیریم برنامه های ضعیف و اساسا بی محتوای سازمان صداو سیمای لرستان رو.ایشون با محبوبیتی که دارن می تونن برنامه های با کیفیت تری رو برای مردم با ارزش لرستان تهیه کنند ولی اشکال کار ما لر ها اینه که برای کارهای هنری و شاید فرهنگی خیلی وقت نمی ذاریم و براش اهمیت قائل نمی شیم وگرنه هیچ چیزی از بقیه کم نداریم و چه بسا که از بقیه هم سر باشیم.جناب آقای آزاد بخت عزیز با صحبت های شما موافقم ولی من میدانم که ظرفیت آقای موسوی بیشتر از اینهاست و امیدوارم تلاششان را بیشتر کرده و به اهداف بالاتری بیندیشند چه بسا که کار ایشان می تواند گره گشای این مردم باشد.

[پاسخ]

میرزاحسین امرایی در گفته :

هنرمند واقعی طنز یکی چنگیزیان بود که چندین سال است ازش خبری نیست ویکی مصطفی امرایی واین اقای دلی بقیه هنرمندان شبکه افلاک بیخودی وقت خودشون مردم را تلف میکنند

[پاسخ]

ممجو بهترين هنرمنديه كه تا حالا ديدم

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

امرایی کوهدشتی زیاد حرف نزن

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

با سلام..اقای نوری تمام مشکلات اجتماعی و اقتصادی رو در قالب طنز داره بیان میکنه ولی متاسفانه مسولین توجه ندارن دیگه با جه زبونی باید بگن .الکی قضاوت نکنید .تو راه بهتری سراغ داری بفرما

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :