کد خبر : 20954
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۳:۱۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 107 بازدید

بارش‎ها کسری آبخوان‎های لرستان را نمی‎تواند جبران کند/ باید تغییر الگوی کشت در کوهدشت صورت گیرد

مشاور مدیرعامل آب منطقه‎ای لرستان، گفت: بارش‎ها به هیچ وجه کسری آبخوان‎های استان را نمی‎تواند جبران کند. مهندس”میرزایی” در گفت‌و گو با ایسنا – منطقه لرستان، با بیان این مطلب افزود: اساس انجام همه فعالیت‎ها به خصوص در بحث کشاورزی به وجود آب بستگی دارد. آثار زیان‎باری در بحث خشکسالی است؛ با افزایش 42 درصدی […]

abdolvahedmirzazadeh-b-21
مشاور مدیرعامل آب منطقه‎ای لرستان، گفت: بارش‎ها به هیچ وجه کسری آبخوان‎های استان را نمی‎تواند جبران کند.

مهندس”میرزایی” در گفت‌و گو با ایسنا – منطقه لرستان، با بیان این مطلب افزود: اساس انجام همه فعالیت‎ها به خصوص در بحث کشاورزی به وجود آب بستگی دارد. آثار زیان‎باری در بحث خشکسالی است؛ با افزایش 42 درصدی بارش‎ها، در مجموع افزایش و در بلندمدت حالت نرمال داشتیم اما این بارش‎ها به هیچ وجه کسری آبخوان‎ها را نمی‎تواند جبران کند و برای جبران نیاز به زمان و مقدار خیلی بیشتر بارش داریم.

وی با اشاره به کاهش مقدار آب سفره‎های زیرزمینی منطقه سیاب، اضافه کرد: این منطقه فاقد بهره‎برداری بوده و به صورت غیرمجاز با تلمبه توسط افراد بومی برای آبیاری باغ‎هایشان از چاه‎ها و آب‎های زیرزمینی استفاده می‎شود.

این مقام مسوول یادآور شد: البته سازمان جهاد کشاورزی دستگاه پمپاژی به این منطقه اختصاص داده بود که آب باغات را تأمین می‎کرد اما چندین سال است که تعطیل بوده و از آن برداشت آبی نمی‎شود.

میرزایی اضافه کرد: این منطقه نیاز به مجوز تخصیص 160 لیتر برداشت آب دارد تا با 32 پروانه 35 لیتری بتوان ایستگاه‎های لازم را نصب و نیاز آبی منطقه را برطرف کرد.

وی ادامه داد: در شهرستان کوهدشت باید الگوی کشت اصلاح شود. ما در آبخوان کوهدشت 13 متر افت سطح تمام چاه‎ها را داریم که به زیر سطح آبدهی رسیده‎ و با کم‎آبی روبرو هستند.

این مقام مسوول، تصریح کرد: سالانه 2000 هکتار از اراضی شهرستان کوهدشت زیرکشت ذرت می‎رود که 10 تا 12 هزار لیتر نیاز آبی آن بوده و با توجه به بیلان منفی، هزینه تولید بالا می‎رود و به آبخوان‎ها صدمه می‎زند که باید تغییر الگوی کشت در این شهرستان صورت گیرد.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :