کد خبر : 21061
تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۲:۰۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 181 بازدید

ايران خودرو و سايپا در آستانه تعطيلي!

نحوه ورود شوراي رقابت به مسئله قيمت گذاري خودرو و موضع گيري هاي آن در اين رابطه دو شركت بزرگ خودروسازي كشور يعني ايران خودرو و سايپا را در آستانه تعطيلي كامل قرار داده است. به گزارش فرهنگ نیوز، يك منبع آگاه صنعت خودرو با اشاره به اينكه بالاخره بعد از ماهها كش و قوس […]

imagesCA36O4SS
نحوه ورود شوراي رقابت به مسئله قيمت گذاري خودرو و موضع گيري هاي آن در اين رابطه دو شركت بزرگ خودروسازي كشور يعني ايران خودرو و سايپا را در آستانه تعطيلي كامل قرار داده است. به گزارش فرهنگ نیوز، يك منبع آگاه صنعت خودرو با اشاره به اينكه بالاخره بعد از ماهها كش و قوس هاي فراوان، خودروسازان كه توانسته بودند به سختي سازمان حمايت و نهادهاي ذيصلاح را متقاعد به افزايش قيمت خودرو نمايند تا بتوانند بخشي از زيان هاي هنگفت خود را پوشش دهند، ورود شوراي رقابت به مسئله قيمت گذاري خودرو و موضع گيري هاي آن در اين رابطه باعث گرديد تا بازار خودرو دچار ركود بي سابقه اي گردد.

اين در حالي است كه در اوائل بهمن ماه پس از مصوبه هيات وزيران مبني بر صدور مجوز افزايش قيمت خودرو بر مبناي ارز مبادله اي و اعلام قيمت هاي جديد خودروسازان در سامانه ۱۲۴ ، بازار خودرو ضمن آنكه با ثبات گرديد، قيمت هاي كذايي بازار هم فرو ريخت و از سوي ديگر اين امكان و اميد براي خودروسازان و قطعه سازان فراهم گرديد تا بتوانند به حيات خود ادامه داده و حتي به برنامه ريزي مجدد براي افزايش توليد روي آورند. چرا كه و اقعيت اين است كه از هم اكنون افزايش دوباره بسياري از هزينه ها از قبيل حقوق و دستمزد، ماليات و ارزش افزوده، حمل و نقل، عدم تخصيص ارز مبادله اي و… براي خودروسازان مسجل گرديده و آنها اميدوار بودند با افزايش تيراژ بتوانند تاثير اين افزايش ها را كمرنگ تر نمايند.

اما هنوز چند روزي از اين موضوع نگذشته بود كه زمزمه ها و به دنبال آن فشارهايي مبني بر لزوم كاهش قيمت خودرو مطرح گرديد و همين موارد كافي بود تا مصرف كنندگان به انتظار كاهش قيمت نشسته و از خريد خودرو دست بكشند. خودروسازان كه عرصه را بر خود تنگ ديدند و عليرغم افشاگري هايي كه در رابطه با آناليز بهاي تمام شده محصولات خود كرده بودند اقدام به كاهش قيمت هاي خود بين ۵۰۰ هزار تومان تا ۴ ميليون تومان نمودند.

اما ماجرا به همين جا هم ختم به خير نشد و شوك شديدتر زماني به بازار وارد شد كه شوراي رقابت اعلام كرد دستورالعمل موقتی برای قيمت خودرو مصوب کرده که بر اساس آن قيمت های خودرو بايد به سطح شهريورماه سال جاری به علاوه تورم بخشی ۶ ماهه دوم امسال کاهش يابد.

انتشار همين خبر باعث قفل شدن بازار خودرو گرديد و ركود بي سابقه اي را بر آن حاكم ساخته است و متاسفانه بيم آن مي رود با ادامه اين روند و يا حتي با اعلام قيمت هاي پايين تر از قيمت هاي فعلي از سوي شوراي رقابت، خودروسازان و قطعه سازان به دليل تشديد شدن فشارهاي نقدينگي و بروز مجدد زيان هنگفت، نتوانند به توليد خود ادامه داده و بازار با افت زياد عرضه مواجه شده كه اين روند طبعا به نفع مصرف كنندگان و صنعت كشور نخواهد بود. پسنديده آن بود كه در اين اوضاع و احوال اينگونه بحث ها و اظهار نظر ها در جلسات كارشناسي و بدون از هياهو و جنجال هاي خبري مورد بررسي قرار مي گرفت و سپس نتايج حاصله رسانه اي مي شد.

منبع: افکار نیوز

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

اشکان در گفته :

با سلام
برای من جالبه که مثلا پراید که میگن تولید صد در صد داخلیه چطور یهو قیمتش 3 برابر میشه!!! با اینکه با سیاسیتهای اقای احمدی نژاد مخالفم ولی در مورد این 2 کارخانه داخلی خودروسازی سیاست خوبی دارن به خرج میدن، کاشکی واردات خودرو رو ازاد کنن اونوقت با همین قیمت خرید خودروهای داخلی میتونیم یه خودرو خارجی بخریم که امنیتش هم بالاست و از طرفی این خودروسازان هم به فکر رقابت با محصولات خارجی میوفتن.
اخه خدایی پراید 20 میلیون می ارزه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شاید بگید که اگه خودروسازای داخلی برشکسته بشن اون کارکناش بیکار میشن ! اره درسته ولی این بزرگوارهایی که تعرفه واردات خودرو رو 10 برابر خرید همون خودرو مینویسن و معلوم نیست این پول جیب کدوم بزرگوار میره خود اونا هم میتوننن یه فکری به حال کارکنای بیکار شده کنن.

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ جمعه ۲۵ اسفند , ۱۳۹۱ ۱۴:۲۶:

کاملا موافقم ایران خودرو بعد از نیم قرن فعالیت چه گلی به سر صنعت خودرو سازی زده؟ مطمئنا با ورود خودرو های با کیفیت خارجی شاهد مرگ و میر کمتری خواهیم بود. در ضمن بیکار شدن 100هزار کارگر شرکت های خودروساز تو آمار میلیونی بیکاری رقمی محسوب نمیشه!

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

خدایا یعنی میشه با چهل ملیون پول ماکسیما سوار شد اکه تعرفع واردات رو بردارن چی میشه

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

خودروسازان تقصيري ندارن ،مي گويندهمه ازاين آشفته بازاز ازآب گل آلودماهي مي گيرندماچراجابمانيم؛ما كه درزمان ثبات بازار چندبرابرسود مي كرديم الان كه ديگرموقش…

[پاسخ]

علي از شيراز در گفته :

این خودروسازان عجب معرکه اند بخدا

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :