کد خبر : 21172
تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 377 بازدید

مادیان رود هم خشک شد!/ماهی ها در غبار جان دادند

رودخانه ی مادیان رود ضرونی خشک شد تا مزارع برنج و باغ های انگور بسیاری را به دست بی رحم خشک سالی بسپارد. رودخانه ی مادیان رود روستای سرچشمه ی ضرونی تنها رودخانه ی کوهدشت بود که با چشمه های جاری بسیارش ، از ابتدای روستا شروع می شد و از جای دیگری سرچشمه نمی […]

5
رودخانه ی مادیان رود ضرونی خشک شد تا مزارع برنج و باغ های انگور بسیاری را به دست بی رحم خشک سالی بسپارد.
رودخانه ی مادیان رود روستای سرچشمه ی ضرونی تنها رودخانه ی کوهدشت بود که با چشمه های جاری بسیارش ، از ابتدای روستا شروع می شد و از جای دیگری سرچشمه نمی گرفت به همین دلیل نام دیگر مادیان رود را سرچشمه گذاشته اند. این رودخانه با آب شیرین زلال و چشمه های جاری اش محل آبشخور گله ها و تامین آب آشامیدنی روستاییان بود و باغ های انگور و مزارع برنج بسیاری را سیراب می کرد. هر وقت از بالای جاده ی بالای سرش پیچ پیچ سبز این رودخانه را به تماشا می ایستادی ماهی گیران و شناگران بسیاری را می دیدی که مسیرش را پر کرده بودند و زنان ودختران آبادی را که با پاهای خیس و مشک های بر گرده ، بنار دل نشینش را بالا می رفتند.

11
اما هجوم وحشی دیو خشک سالی در چند سال اخیر دست بر دهان چشمه هایش گذاشت تا تنها خطی پیچ پیچ خشک برجای بماند که چون ماری مرده بر پای این همه باغ انگور افتاده است که برای قطره ای آب دهان التماس باز کرده اند وزمین های خشکی که چند سال پیش جای رویش خیس شالیزاران برنج عنبربو بود .شالیزارانی که بوی برنج عنبربویشان رودخانه را مست می کرد و حالا با ترک های باز دهان چشم بر ابرهای تهی دست آسمان دوخته اند و تنها بوی سوختگی شان مشام اندوه هر رهگذری را می آزارد..

6
تماس های پی در پی روستاییان ضرونی ، پای گزارش ما را به آن سمت کشاند تا ویرانی باغ های بی آبشان را از نزدیک ببینیم و فریاد عطش رودخانه ی خشک شده اش را به گوش مسوولان امر برسانیم.درمسیر رودخانه گشتی می زنیم و از آن همه آب و چشمه تنها ترک های لبی خشک برجای مانده است.لوله هایی را می بینیم که قبلا آب را می مکیدند و به پای درخت های انگور می رساندند و اینک با سرورویی خاک گرفته ،چون مردگانی هزار ساله بر خاک افتاده اند.باغ داران روستای سرچشمه می گویند : یک قطره آب هم نیست به درختان انگورمان بدهیم . یک چاه دستی حفر کردیم تا درخت ها را با سطل آب دهیم که مسوولان جلوگیری کردند.حالا مجبوریم از تنها چاه عمیقی که روزانه یک ساعت بیشتر نمی تواند آب بدهد،مقدار ناچیزی اب به قیمتی گزاف اجاره کنیم که این مقدار نه به صرفه است و نه کافی.
9

از مسوولان امر انتظار می رود در این رابطه چاره ای بیندیشند و با اتخاذ تدابیر مسوولیتی به داد درختان انگور روستاهای ضرونی برسند.
***
گزارش و عکس: حشمت اله آزاد بخت

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

راضیه همتی در گفته :

باید !
چون تصویر سیمره و درختان بلوط
به دست فراموشی سپرده شود..
باید ((ایمان بیاوریم…))……..

[پاسخ]

میلاد صرونی در گفته :

آره بخدا قسم خشک شده دیگه حتی یه قطره هم آب نداره تمام ماهیایش هم مردن

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۱ آبان , ۱۳۹۲ ۱۶:۲۰:

جمشید ضرونی 30/7/93مهر به خدا قسم مادیان رود مرد حیف خشک شد

[پاسخ]

جمشید ضرونی در گفته :

از اقای امین اذبخت تشکر میکنیم اگر میشه بیشتر دراین مورد خشک سالی تصویر بگذارند

[پاسخ]

علی امیری.(بنلار) در گفته :

خدا میدونه بدترین و بزرگترین خبر بد برا ما خشک شدن مادیان رود است .مادیان رود یعنی زندگی یعنی خاطره یعنی همه چی.برا جاری شدن اب و باران زیا باید همه دست به دعا شیم فقط این از دست ما. بر میاد

[پاسخ]

رسول زمانی در گفته :

وقتی بود قدرش رو نمی دونستیم ولی حالا ……

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :