کد خبر : 21299
تاریخ انتشار : ۱ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۴
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 165 بازدید

بروجرد، نگین سبز لرستان

  شهرستان بروجرد با وجود آثار تاریخی، فرهنگی و گردشگری نگین سبز استان لرستان است.   شهرستان بروجرد دارای آب و هوای سرد کوهستانی با زمستان‌های پر برف و سرد و تابستان‌های معتدل بوده و میزان باران سالیانه آن حدود 500 میلی‌متر است که بیشتر در فصل بهار انجام می‌گیرد. در زمستان بارش‌ها بیشتر به […]

19037

 

شهرستان بروجرد با وجود آثار تاریخی، فرهنگی و گردشگری نگین سبز استان لرستان است.

  شهرستان بروجرد دارای آب و هوای سرد کوهستانی با زمستان‌های پر برف و سرد و تابستان‌های معتدل بوده و میزان باران سالیانه آن حدود 500 میلی‌متر است که بیشتر در فصل بهار انجام می‌گیرد. در زمستان بارش‌ها بیشتر به صورت برف است.

 اغلب محورها و جاده‌های خروجی و حاشیه شهرستان بروجرد به روستاهای خوش آب و هوایی ختم می‌شود که زیبایی‌های آن در تمامی فصول سال چشم هر بیننده را به خود خیره می‌کند.

 مسافران با عبور از بروجرد به سمت دیگر شهرهای کشور بویژه جنوب، بی‌شک توقفی کوتاه در مناظر بکر و تفرجگاه‎های این شهرستان خواهند داشت.

 

سراب کرتول

 در میان این همه مواهب الهی تفرجگاه بکر سراب کرتول همچون نگینی سبز و آبی با عطر روح‌بخش گل‌ها و سبزه‌زارها پذیرای مسافران است؛ تفرجگاه سراب کرتول در دامنه کوه‌های گرین و در میان قلل زیبای هیجده یال و قله‌های نهاوند مانند یال کبود و چل نابالغان و دره سیب بر خود می‌بالد.

 ‌همه ساله به واسطه ریزش فراوان برف در ارتفاعات این منطقه و آب شدن تدریجی برف در این منطقه آن هم در فصل بهار و تابستان، رودخانه‌ای خروشان و زیبا در دامنه این کوه‌ها پدیدار می‌شود، طراوت سبزه‌های این منطقه از برکت این رودخانه است.

 برای رفتن به این مکان پس از طی ده کیلومتر از مسیر جاده بروجرد به اشترینان به سمت چپ پیچیده و بعد از طی هفت کیلومتر در یک جاده آسفالته فرعی به روستای توده زن خواهید رسید و با گذراز میان روستا و پس از تماشای مناطق و باغ‌های زیبا در اطراف یک جاده شنی به جنگل درخت‌های گردو و زرد آلو می‌رسد که با محل خروج آب از درون کوه باید یک ساعت پیاده روی کرد البته لزومی ندارد که این مسیر را رفت چون رود تشکیل شده از سراب کرتول به جنگل می‌آید.

 

ونایی

 روستای ونایی به عنوان یکی از روستا‌های هدف گردشگری استان در بروجرد آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی است.

منطقه سرسبز و بکر روستای ونایی از جمله مناطق پر جاذبه بروجرد به شمار می‌رود که اغلب گردشگران و به ویژه دوستداران کوهپیمایی و کوهنوردی اوقات خوشی را در آن سپری می‌کنند.

ونایی از توابع بخش اشترینان شهرستان بروجرد بوده که مانند بهشت گمشده‌ای در تنگه‌ای در 12 کیلومتری شمال غربی شهر بروجرد در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته است.

منطقه ونایی در شمال غربی بروجرد و به عنوان یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین مناطق روستایی بروجرد، از کوه، قله مرتفع و شگفت‌انگیز از جمله هجده یال، سه کوزان، والاش، برنجه و هیگره برخوردار است.

این روستای زیبا در دل کوهستانی خوش آب و هوا در غرب بروجرد واقع شده و سرمنشاء آب زلال و سرد برخی رودخانه‌های جاری منطقه کوه‌های برفگیر پیرامون این روستا ییلاقی است.

سرچشمه‎های دوروزنه ، سراب سفید از چشمه سارهای پرآب آن است، این روستا از روستاهای هدف گردشگری و منطقه آن نیز اولین منطقه نمونه گردشگری شهرستان بروجرد بوده که وجود این چشمه‎سارها طراوت ویژه‌ای را با صدای دلنشین جویبارها در کنار عطر سبزه‌ها بهاری و خنکی نسیم دشت را به تصویر کشیده است.

روستایی ونایی از پرجمعیت ترین روستاهای شهرستان بروجرد محسوب می‌شود و دارای جمعیت 5 هزار و 200 نفری در قالب یک هزار و 260 خانوار است.

وجود چشمه‌سارهای جوشان همچون آب سفید، دو روزنه و طوطیا در این منطقه علاوه بر رونق کشاورزی این روستا را به قطب گردشگری در استان لرستان تبدیل کرده است.

جاندارانی همچون گراز، گرگ، روباه، خرگوش، موش صحرایی، کفتار، خدنگ و پرندگانی مانند حواصیل، کبک، خروس کولی و چنگر از جمله جانوران منطقه کوهستانی ونایی هستند.

لوبیا سبز و خیار کشاورزان این روستا زبانزد است ، تولید خیار مرغوب در این منطقه باعث شده که ده‌ها کارگاه تولید خیار شور بویژه در فصل برداشت خیار همواره در تکاپو کار و تلاش و تولید خیار شور معروف ونایی باشند.

فرآورده‌های دامی این منطقه نیز به دلیل کیفیت آب و هوا از مطلوبیت بالاتری در مقایسه با دیگر مناطق برخوردار بوده و اغلب اهالی این روستا اقدام به تهیه دوغ و کره به صورت محلی می‌کنند.

 

گلدشت

 منطقه درختی و سرسبز گلدشت بروجرد از دیگر تفرجگاه‎های این شهرستان است که بیشتر مسافران و گردشگران با نام و ویژگی‎های طبیعی این مکان به خوبی آشنایی دارند.

 این منطقه که در غرب بروجرد واقع شده در تمامی فصول سال زیبایی قابل توصیفی داشته و همیشه موردپسند مسافران، گردشگران و شهروندان بروجردی است .

 دو طرف جاده گلدشت بروجرد مملو از باغ‌های سیب است که دیدن آنها چشم هر رهگذری را به خود خیره کرده و انتهای این باغها نیز به رودخانه پر آب گلرود ختم می‌شود.

 این منطقه طبیعی به شکل یک دره قیفی بزرگ از تنگه گپرگه در 12 کیلومتری غرب شهر بروجرد شروع و بخش پهن‎تر آن در کناره تپه چغا (بروجرد) در غرب شهر بروجرد به دشت سیلاخور می‌پیوندد.

 گلدشت یک دره و جلگه وسیع در دامنه کوه‎های سر به فلک کشیده زاگرس است که محدوده این منطقه از غرب تپه چغای بروجرد آغاز و تا کپرگه ادامه دارد.

 این مکان مشتمل بر چندین روستا بوده که روستاهای فیال، شیخ میری، قلعه و کپرگه، بخش‎های مهم آن هستند. دسترسی به گلدشت از طریق جاده آسفالته به طول 12 کیلومتر از غرب شهر بروجرد امکانپذیر است.

 این دره آبرفتی حاوی چشمه‎ها و سرابهای گوناگون بوده که آب آن ناشی از ذوب برفهای قلل کوه گرین باعث روان شدن رودخانه‌ای دائمی در این ناحیه شده و به تبع کشاورزی و باغداری در این ناحیه سر سبز از رونق زیادی برخوردار شده است.

 گلدشت ناحیه ییلاقی شهروندان بروجردی به حساب می آید و ویلاهای زیبایی در گوشه و کنار آن دیده می شود و همچنین روستائیان خونگرم و امکانات تفریحی فراوان باعث شده تا این ناحیه به خصوص در ایام تعطیل شاهد حضور جمعیت زیادی از مردم بروجرد و مسافران و گردشگران باشد.

 

بیشه دالان

 بیشه دالان از جمله تفرجگاه‎های دیگر بروجرد بوده که نام تالابی در شهرستان بروجرد در غرب ایران است نام محلی آن بیشه دالون بوده و مساحت عمومی آن حدود ۹۱۳ هکتار برآورد شده‌ تالاب بیشه دالان در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بروجرد و در دشت سیلاخور قرار گرفته‌ است.

 بیشه دالان از گذشته زیستگاه پرندگان مهاجری بوده ‌است که برخی ماه‎های سال را در این منطقه می‌گذرانند علاوه بر آن جانوران بومی دیگری از گروه پرندگان، دوزیستان، خزندگان و پستانداران در این منطقه زیست می‌کنند مار، مرغابی، خرگوش، لاک پشت، حواصیل، گرگ، شغال و سگ آبی از حیواناتی هستند که در این ناحیه یافت می‌شوند.

 به دلیل استفاده بی‌رویه از زمین‌ها و منابع آبی اطراف این آبگیر و نیز واریز فاضلاب روستاهای مجاور به درون آن، تالاب بیشه دالان در سال‌های اخیر مورد تهدید جدی قرار گرفته و مساحت آن به ۴۵۰ هکتار کاهش یافته‌ است.

 

تاک درخت

 گردشگاه تاک درخت نیز از مکانهای تفریحی بروجرد بوده این گردشگاه‌های قدیمی در کیلومتر۱۰ جاده اشترینان قرار دارند و مشتمل بر بیشه‌ها و چشمه‌های متنوعی هستند که از میان آن به بیشه‌های تاک درخت، هفت چشمه و خشتیانک می‌توان اشاره کرد.

 

 چنارستان

 گردشگاه چنارستان نیز در ۱۰ کیلومتری جنوب غرب شهر بروجرد، روستای بزرگ و آباد چنارستان قرار دارد که بیشه‌زارها و چشمه‌های اطراف آن از گردشگاه‌های جالب توجه شهر بروجرد به حساب می‌آیند. همچنین تمامی مسیر این راه پوشیده از باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی پر بازده است که دارای زیبایی فراوانی هستند.

 

پارک بهشتی

 پارک بهشتی بروجرد نیز یکی از پارکهای بزرگ بروجرد است که به دلیل قرار گرفتن یک سماور و قوری بزرگ در آن، مسافران اقدام به توقف می‌کنند.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :