کد خبر : 21442
تاریخ انتشار : ۳ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۴
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 493 بازدید

کوهدشت، سرزمینی با تاریخ چندین هزار ساله / نقاشی های هومیان , یادگار بشر نخستین

  به گزارش میرملاس ؛ شهرستان کوهدشت یکی از مناطق باستانی استان لرستان است که قدمت برخی آثار باستانی اش را بیش از چندین هزار سال تخمین می زنند. غار تاریخی ˈهومیانˈ در شمال این شهرستان,باشهرتی جهانی, از جمله آثار باستانی و جاذبه های منحصر به فرد گردشگری این دیار است که از جایگاه ویژه […]

images

 

به گزارش میرملاس ؛ شهرستان کوهدشت یکی از مناطق باستانی استان لرستان است که قدمت برخی آثار باستانی اش را بیش از چندین هزار سال تخمین می زنند.

غار تاریخی ˈهومیانˈ در شمال این شهرستان,باشهرتی جهانی, از جمله آثار باستانی و جاذبه های منحصر به فرد گردشگری این دیار است که از جایگاه ویژه ای در صنعت گردشگری و توسعه اقتصادی استان لرستان

برخوردار می باشد.

از صخره های غار هومیان به عنوان قدیمی ترین سکونت گاه بشر باستانی در استان لرستان یاد می شود که قدمت سکونت در آن ها به 100 هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. 

با این حال صخره های این منطقه به عنوان یک پدیده طبیعی و تاریخی از اهمیت فوق العاده ای در مباحث علمی نیز برخوردارند، صخره های هومیان در تاریخ زاگرس میانی و تمدن ایران زمین دارای اعتبار شایانی هستند.

این صخره ها همچون غار میرملاس که منقش به چند سنگ نگاره است، از مهم ترین سنگ نگاره های تاریخی ایران و حتی جهان محسوب می شوند، که در قالب دو پناهگاه صخره ای دراین استان خودنمایی می کنند. 

براساس شواهد باستانی، انسان هایی که در این منطقه می زیسته اند ˈنئاند رتالˈ بو ده اند و در کاوش های باستانی منطقه بیش از 877 قطعه ابزار دست انسان از جمله سنگ چخماق بدست آمده است. 

نقاشی های غار هومیان دارای نقوش جادویی و سحر آمیزی هستند که بر روی دیواره غار ایجاد شده و خواسته های بشر نخستین را بیان می کنند. 

نقوش صخره ای هومیان به همراه نگاره های غار باستانی میرملاس از جمله آثار بی نظیر تاریخی ایران زمین محسوب می شوند که به دوران پارینه سنگی باز می گردند.

این اثر منحصر بفرد همه ساله به ویژه ایام نوروز پذیرای خیل عظیم علاقه مندان آثار باستانی و تاریخی از سراسر کشور است.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

آقای آزادبخت یادتون رفت بگین چه ظلمی در حق این غار شده و مردم چطور با دستای خودشون نابودشون کردن…من که با دیدن ویران شدن میر ملاس اشک توی چشمام جمع شد دلم گرفت ازاین همه مسول بی مسولیت که هیچ اهمیتی به تاریخ و گذشته ی این مرز و بوم نمی دن …امیدوارم تا به کل نابود نشده فکری به حالش بکنن……….

[پاسخ]

لطفا بنویسید غار تاریخی میرملاس
اسم اصلیش اینه

[پاسخ]

راستی اگه از جاده ی اولاد قباد چند تصویر دیگه داره

[پاسخ]

لیلا خوشنام وند پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۷ فروردین , ۱۳۹۲ ۱۰:۱۹:

تصویر کجا بود دیگه چیزی ازش نمونده….تمام درختاش دارن خشک می شن……………باید فکری به حالش بشه اگه اینطور پیش بره چند سال دیگه نسل جنگلای اولاد قباد مثل دایناسورا منقرض میشه، همونطوری که طبیعت چنار و حومه اش رو با تبدیل کردن به مخزن زباله شهری نابود کردن.

[پاسخ]

کلای پوریا در گفته :

غار پل خدای شیرز رو خدا درست کرده

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :