کد خبر : 21749
تاریخ انتشار : ۸ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 206 بازدید

رئیس جمهور کلنگ بلندترین سد بتنی جهان را در لرستان به زمین زد/انتظار۲۰ساله پایان یافت

    به گزارش میرملاس : صبح پنجشنبه ۸ فروردین دکتر احمدی نژاد به همراه جمعی از مسئولان وارد استان لرستان شد تا عملیات ساخت بلندترین سد بتنی جهان در لرستان رسما آغاز به کار کند. لحظاتی پیش و با حضور رئیس جمهور رسماً عملیات ساخت بلندترین سد بتنی دو قوسی جهان در لرستان به […]

80595700-3828099

 

 

به گزارش میرملاس : صبح پنجشنبه ۸ فروردین دکتر احمدی نژاد به همراه جمعی از مسئولان وارد استان لرستان شد تا عملیات ساخت بلندترین سد بتنی جهان در لرستان رسما آغاز به کار کند.

لحظاتی پیش و با حضور رئیس جمهور رسماً عملیات ساخت بلندترین سد بتنی دو قوسی جهان در لرستان به دست مهندسین ایرانی آغاز شد.

کار مطالعه ی این سد از سال ۷۱ آغاز شده و تا سال ۸۸ زیر نظر مشاوران و کارشناسان مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفته است. ضمن آن که تاکنون ۱۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای احداث پروژه‌‌های زیرساختی شامل راه دسترسی اصلی،‌ راه‌‌های دسترسی داخلی، سامانه انحراف و مطالعه این طرح هزینه شده است.

سد بختیاری به عنوان بلندترین سد بتنی دو قوسی جهان در ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد و در میان ارتفاعات سر به فلک کشیده ی زاگرس در مجاورت ایستگاه تنگ پنج راه آهن سراسری(هشتمین ایستگاه حدفاصل درود – اندیمشک) ساخته می‌شود.

این سد از نوع بتنی دو قوسی با ارتفاع ۳۲۵ متر و طول تاج ۵۰۹ متر طراحی شده و برای ساخت آن چهار میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب بتن ریزی مورد نیاز است.

نیروگاه سد بختیاری از نوع زیر زمینی و با شش واحد توربین به قدرت ۲۵۰ مگاوات ساخته می‌شود و ظرفیت تولید این نیروگاه یک هزار و ۵۰۰ مگاوات و با ظرفیت تولید سالیانه سه هزار گیگاوات ساعت است.

رودخانه ی بختیاری به عنوان یکی از دو سر شاخه ی اصلی رودخانه ی دز,از ارتفاعات جنوبی اشترانکوه لرستان سرچشمه می‌گیرد و در ۴۵ کیلومتر بالاتر از سد دز به رودخانه سزار می‌پیوندد.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

کاش آقای احمدی نژاد قلعه فلک الافلاک را یک بار دیگر افتتاح می کرد و بعد می رفت برای انتخابات به دردش می خورد

زنده باد سید محمد خاتمی

فرزاد در گفته :

یاد ایام ۰۰۰

می سازم کلنگی برای تو
ای لرستان قهرمان
کلنگ هم کم چیزی نیست
قدرش را بدان
کلنگی برای یادگار
کلنگی برای یادبود
یادبود روزگار
روزگار کج مدار

این کلنگ یادگار محمود است
زنده باد یادگار
زنده باد این بهار
کدام بهار ؟
بهاری که محمود می آورد؟
نمی خواهیم این بهار.

این سد هم مثل سد معشوره چهار روز دیگه به تاریخ مى پیونده. البته این هم یه تبلیغ انتخاباتیه.

ناشناس در گفته :

احمدی جون
یه سری به بازار میوه بزن لطفاً

یک خوبی این سد اینه که حداقل تعدادی مشغول خواهند شد از نگهبان و ……..اگر هم خیلی جدی نیست ولی از هیچ بهتره -لنگ کفش در بیابان غنیمتهههههههههههههههههه

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :