کد خبر : 22231
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۲:۱۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 364 بازدید

متن بیانیه ی ایران پس از مذاکرات آلماتی 2 /نتیجه ی مذاکرات در هاله ای از ابهام

دکتر سعید جلیلی در غروب روز 17 فرودرین 1392 و در پایان دو روز مذاکرات آلماتی 2 در بیانیه ای اعلام کرد که مذاکرات با 1+5 پس از مشورت کاترین اشتون با وزرای خارجه غربی ادامه پیدا خواهد کرد. به گزارش مشرق به نقل از ایران هسته ای، متن این بیانیه چنین است: در ابتدا […]

Movahedi20130406121603483

دکتر سعید جلیلی در غروب روز 17 فرودرین 1392 و در پایان دو روز مذاکرات آلماتی 2 در بیانیه ای اعلام کرد که مذاکرات با 1+5 پس از مشورت کاترین اشتون با وزرای خارجه غربی ادامه پیدا خواهد کرد.
به گزارش مشرق به نقل از ایران هسته ای، متن این بیانیه چنین است:

در ابتدا از دولت و ملت کشور دوست قزاقستان به خاطر میزبانی شایسته این مذاکرات تشکر می کنم. ایران 10 ماه قبل در مسکو طرح جامعی برای پیش برد مذاکرات ارائه کرد. در این دوره ایران برنامه عملیاتی خود را در چارچوب طرح مسکو ارائه کرد. این برنامه، پیشنهاد تجدید نظر شده 1+5 در آلماتی و ملاحظات نشست کارشناسی را در نظر گرفته است. بخشی از ابتکارات ما به طور مشخص در پاسخ به نظرات 1+5 در نشست آلماتی 1 مطرح شد که ازظرفیت تغییربرای حرکت به جلو برخوردار است.

در دو روز گذشته بحث های محتوایی و مشروح صورت گرفت و نمایندگان 6 کشور ابهامات و سوال های متعددی درباره برنامه عملیاتی ایران ارائه کردند به تفصیل پاسخ داده شد. البته بین نگاه های دو طرف فاصله هایی وجود دارد.

ایران با تاکید بر حق غنی سازی از گفت وگو برای همکاری استقبال می کند. دو محور اساسی که دراین مذاکرات برای جلب اعتماد ایران بیان شد عبارت است از شناسایی حق غنی سازی و خاتمه دادن به رفتارهایی که نشانه دشمنی با ملت ایران است. بر مبنای این ها پیشنهادهایی برای حرکت در مسیر سازنده ارائه شد.

نمایندگان 1+5 با طرح نظرات دولت های خود خواهان ارزیابی های بیشتر از شرایط جدید ناشی از ابتکارات ایران شدند و قرار شد اشتون پس از مذاکره با وزاری خارجه 6 کشور با من تلفنی صحبت کند.

ما فکر می کنیم مذاکرات خوبی در آلماتی انجام شد و اکنون 1+5 باید اراده و صداقت خود را برای برداشتن گام های اعتماد ساز متناسب در آینده نشان دهد.

و اما
به گزارش پرس تي‌وي، نتيجه مذاکرات آلماتي 2 ميان نمايندگان ايران و گروه 1+5 به رغم پايان دور صبح‌گاهي از دومين روز گفت‌وگوها، همچنان نامعلوم است.

نخستين مرحله از مذاکرات جديد جمهوري اسلامي ايران با کشورهاي عضو گروه 1+5 در قالب مذاکرات آلماتي 2، صبح روز جمعه (5 آوريل، 16 فروردين) در شهر آلماتي قزاقستان آغاز شد.

موضوعات مختلف از جمله برنامه انرژي هسته‌اي ايران، از جمله مباحث مطرح در دور جديد مذاکرات تهران و گروه 1+5 در آلماتي به شمار مي‌آيد.

بر اساس گزارش‌هاي منتشرشده، برخي از اروپايي‌ها مي‌گويند، منتظر پاسخ ايران هستند، در حالي که ايران مي‌گويد پيشنهادات خود را مطرح کرده است.

سعيد جليلي، دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران (SNSC) و کاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا که رياست هيأت 1+5 را عهده‌دار است، قبل از آغاز مرحله سوم مذاکرات آلماتي 2 در روز شنبه (6 آوریل، 17 فروردین)، در نشستي جداگانه، ديدار و گفت‌وگو کردند.

مذاکره‌کننده ارشد ايران و رئيس هيئت 1+5 در اين نشست جداگانه، براي امکان پيشرفت در دور جديد مذاکرات، ديدگاه‌هاي خود را درباره پيشنهاد‌هاي ايران مطرح کردند.

علي باقري، معاون دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران نيز پيش از جلسه سوم از مذاکرات آلماتي 2 در صبح شنبه، در نشستي جداگانه، با هيأت فرانسه گفت‌وگو کرد.

روز جمعه، هيأت اعزامي ايران براي مذاکرات آلماتي 2، بعد از نشست اصلي با گروه 1+5، با نمايندگان روسيه و چين به طور جداگانه نشست‌هاي دوجانبه برگزار کرد.

ايران و گروه 1+5 روز جمعه (5 آوريل، 16 فروردين)، در دو مرحله اول از مذاکرات آلماتي 2، به موضوعات مختلف با محوريت برنامه انرژي هسته‌اي ايران پرداختند.

علي باقري، معاون دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران در سياست خارجي و امنيت بين‌الملل، جمعه شب، بعد از پايان مرحله دوم از مذاکرات آلماتي 2، در يک کنفرانس خبري گفت، تهران «پيشنهادات مشخصي را براي آغاز دور جديد همکاري‌» ميان دو طرف، مطرح کرده است.

به گفته باقري، پيشنهادهايي که دکتر جليلي در جلسه صبح جمعه براي آغاز دور جديد همکاري‌‌هاي 1+5 با ايران مطرح کرد، مورد توجه طرف مقابل قرار گرفته است.

مايکل مان، سخنگوي اشتون نيز پيش از اين در روز پنج‌شنبه (4 آوريل، 15 فروردين) گفت: «هيچ کس حق ايران يا هر کشور ديگر را براي برخورداري از فن‌آوري هسته‌اي به منظور مقاصد درماني و يا مقاصد انرژي رد نمي‌کند.»
هيات‌هاي مذاکره‌کننده ايران و گروه 1+5، صبح روز شنبه، در سومين جلسه از مذاکرات آلماتي 2، پشت درهاي بسته مذاکره کردند.

نمايندگان تهران و گروه 1+5 شامل روسيه، چين، فرانسه، انگليس، امريکا به علاوه آلمان، تاکنون در چندين دور مذاکره، به مسائل مختلف از جمله برنامه انرژي هسته‌اي ايران پرداخته‌اند که مذاکرات پيشين آلماتي در روزهاي 26 و 27 فوريه، از جمله اين گفت‌وگوها به شمار مي‌آيد.

امريکا، اسرائيل و هم‌پيمانان آن‌ها همواره ايران را به پيگيري اهداف نظامي در برنامه انرژي هسته‌اي خود متهم مي‌کنند.

امريکا و اتحاديه اروپا با تکرار اين ادعاي تاييدنشده، تحريم‌هاي غيرقانوني را به طراحي واشنگتن عليه ايران وضع کرده‌اند.

ايران ضمن رد اين ادعاها، همواره تاکيد کرده است به عنوان يکي از امضاکنندگان متعهد پيمان منع گسترش تسليحات اتمي (ان‌پي‌تي) و يکي از اعضاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، از حق استفاده از فن‌آوري هسته‌اي براي دستيابي به اهداف صلح‌آميز برخوردار است.

افزون بر اين نمايندگان آژانس بين المللي انرژي اتمي چندين بار از تاسيسات اتمي ايران بازديد کرده‌اند، اما هيچ مدرکي دال بر انحراف در برنامه هسته اي ايران نيافته‌اند.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

ان ها می دانند که ایران سلاح هسته ای تولید نمیکند الکی می خواهند تحریم کنند چون دلشان می خواهد زور گویی کنند

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :