کد خبر : 22248
تاریخ انتشار : ۱۹ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۰:۲۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 223 بازدید

بی سرپناهی هنرمندان دلفانی 10 ساله می شود/ پروژه ای که تمام نشد ولی افتتاح شد!

به گزارش میرملاس ؛ شهرستان دلفان، با دو شهر، دو بخش و  440 روستا هنوز سالن آمفي تئاتر و اجتماعات، نگارخانه و فرهنگسرا ندارد و اين شهرستان با كمبود مراكز فرهنگي و هنري مواجه است و هنرمندان آن با كمترين امكانات سخت افزاري و نرم افزاري به انجام فعاليت هاي فرهنگي و هنري مي پردازند. […]

به گزارش میرملاس ؛ شهرستان دلفان، با دو شهر، دو بخش و  440 روستا هنوز سالن آمفي تئاتر و اجتماعات، نگارخانه و فرهنگسرا ندارد و اين شهرستان با كمبود مراكز فرهنگي و هنري مواجه است و هنرمندان آن با كمترين امكانات سخت افزاري و نرم افزاري به انجام فعاليت هاي فرهنگي و هنري مي پردازند.

يكي از پروژه هایی كه جوانان هنرمند دلفان به آن اميد داشتند و با آغاز عمليات اجرايي آن، نور اميد در دل آنان زنده شد مجتمع فرهنگي و هنري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نورآباد بود.

انتظار هنرمندان دلفانی 10 ساله می شود

به نقل از مهر: اين پروژه در زميني به مساحت هشت هزار متر مربع و زير بنای سه هزار و 200 مترمربع در سال 1372 كار ساخت آن آغاز شد و در بهمن ماه 1388 در حالي كه هنوز تكميل نشده بود با اصرار فرماندار وقت در آیینی افتتاح شد.

اين افتتاح در حالي انجام شد كه بخش هاي نگارخانه، سالن آمفی تئاتر، سالن اجتماعات و کلاس های هنری هنوز تجهيز نشده و به لحاظ  فيزيكي نيز ساختمان این مجتمع نیز تكميل نشده بود و محوطه و حصاركشي آن به پايان نرسيده بود.

البته مسئولان وقت بهره برداري ساختماني را جدا از طرح تجهيز آن عنوان مي كردند در حالي كه طرح ساختمان آن نيز داراي ايرادهاي بود. به هرحال مجتمع افتتاح و هم اكنون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و برخي كلاس هاي آموزشي در اين ساختمان واقع شده اند.

برنامه هایی که معطل فضای فرهنگی هنری مانده است

این در حالی ست که هنرمندان دلفانی مي گويند که با گذشت سه سال از افتتاح رسمي مجتمع فرهنگي و هنري نورآباد، اين مجتمع هنوز تكميل و تجهيز نشده است.

آنان تكميل و تجهيز اين طرح را يكي از مهم ترين نيازهاي فرهنگي و هنري اين شهرستان مي دانند و خواستار تسريع در تكميل و تجهيز آن هستند.

یکي از شاعران دلفان از فرهنگ، به عنوان زیربنای پیشرفت و توسعه در هر جامعه ياد مي كند و مي گويد: اين شهرستان داراي استعدادهاي درخشاني در رشته هاي مختلف فرهنگي و هنري ست  اما بسياري از اين استعدادها به دليل نبود زيرساخت هاي لازم، همچنان شكوفا نشده اند.

بهادر غلامی از فرهنگ سراها و مجتمع هاي فرهنگي و هنري به عنوان مكان تجمع هنرمندان، آموزش، شناسايي و شکوفایي هنرمندان ياد مي كند و يادآورمي شود که براي برگزاري آیين هاي خود به ويژه  برنامه های شب شعر مکان مشخص و معینی نداریم.

اهالی تئاتر: در یک اتاق کوچک تمرین می کنیم!

مسئول انجمن نمایش دلفان نیز در گفت وگو با خبرنگار مهر مي گويد: هنرمندان تئاتر شهرستان مكان مناسبي برای تمرين و يا اجراي نمايش خود ندارند، زمانی که سالن و اتاق پلاتو نداريم چگونه می توان تمرين و یا مردم را به تماشای حاصل کار مجموعه دعوت کرد.

علی نجفی ادامه می دهد: با وجود اینکه ما در اتاق هاي كوچک تمرين مي كنيم اما چندين موفقيت بزرگ نصيب تئاتر شهرستان شده كه نشان از توانمندي تئاتر دلفان در منطقه است، در صورت راه اندازي اتاق گريم و سالن آمفي تئاتر مي توان شاهد رشد كمي و كيفي تئاتر در دلفان باشيم.

اين هنرمند می گوید: شايسته نيست طرحي را كه هنوز كار ساخت آن به پايان نرسيده و تجهيز و تكميل نشده افتتاح كنند و با  گذشت سه سال از افتتاح هنوز چشم براه  تكميل آن باشيم.

هنرمندان تجسمی: نگارخانه نداریم!

مسئول انجمن هنرهاي تجسمي دلفان نيز می گوید: در اين شهرستان نگارخانه اي براي براي برپايي نمايشگاه آثار هنرمندان تجسمي وجود ندارد و هنرمندان ناچارند در مكان هايی كه استاندارد لازم نمايشگاه را ندارند آثار خود را ارائه كنند كه اين امر شايسته هنرمندان و دوستداران هنر نيست.

مراد اميدي ادامه می دهد: به دليل نبود سالن آمفي تئاتر و نگارخانه اين شهرستان از ميزباني بسياري از جشنواره هاي  بزرگ منطقه اي و كشوري محروم مانده و اين در حالي ست كه دلفان تجربه ی موفق برگزاري جشنواره هاي مور و مويه، موسيقي سنتي غرب كشور، جشنواره آیين ها و متل ها و خوشنويسي را دارد كه با استقبال مردم همراه بوده اما دغدغه مكان مناسب، همواره از مشكلاتي است كه دست اندركاران را نگران مي كند.

وعده ی مسئولان

ریيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دلفان نیز در گفت وگو با خبرنگار مهر تجهيز و تكميل مجتمع فرهنگي و هنري اين شهرستان را از اولويت هاي مهم فرهنگي منطقه مي داند و مي گويد: اين  مجتمع را مسكن و شهرسازي احداث كرده و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي مجري تجهيز آن است.

يوسف نوري زاده بيان داشت: 420 ميليون تومان برای تجهيز سالن آمفي تئاتر، نگارخانه و سالن اجتماعات پيش بيني شده كه تاكنون 200 ميليون تومان آن جذب و هزينه شده است.

وی ميزان پيشرفت كاري طرح را 70 درصد عنوان مي كند  و اميدوار است با تخصيص 300 ميليون تومان ديگر تا پايان امسال به بهره برداري برسد.

اين مسئول معتقد است با بهره برداري از طرح تجهيز مجمتع فرهنگی هنری دلفان مشكل نبود سالن آمفي تئاتر برای برگزاري همايش ها، جشنواره ها و فعاليت هاي فرهنگي و نگارخانه براي برپايي نمايشگاههاي مختلف حل خواهد شد.

به هر حال با توجه به ناكافي بودن مراكز فرهنگي و هنري در شهرستان دلفان و نقش مهم اين مراكز در توسعه فرهنگي، جذب جوانان علاقه مند به فرهنگ و هنر و شكوفايي استعداهاي هنرمندان  تسريع در تكميل و تجهيز مجتمع فرهنگي و هنري نورآباد ضروري است.

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

دلفاني در گفته :

با سلام و تشكر فراوان از سايت پر مخاطب و جذاب ميرملاس كه اخبار دلفان را پوشش ميدهد، يادآوري جند نكته ضروري به نظر مي رسد
1. مقدار زمين در اختيار ارشاد بيش از 9000 متر مربع است!!!
2. ارباب رجوع ارشاد شايد روزي كمتر از 20 نفر باشد و فضايي به اين وسعت بلا استفاده است.
3. خيابان جنب اداره ارشاد فاقد هر گونه روشنايي و به علت آسفالت نبودن و عدم تردد به محلي براي اعمال خلاف شرع تبديل شده است و رسيدگي جدي مسئولين امر را مي طلبد.

[پاسخ]

كوهدشتي در گفته :

ميرملاس خوب ما !
بابت درج اين گزارش ممنون. ميخواي من مصيبت ها و بدبختي هاي بزرگ تري نشانت بدهم كه تا كنون آن را بازتاب نداده اي ؟ پس خوب گوش كن !
” واردات ١٠٠٠ دستگاه خودروي خارجي گران قيمت مثل بنز ، پورشه و بي ام و با ارز دولتي در عرض يك روز ”
اين خبر را تا كنون تمام سايت ها منتشر كردند جز ميرملاس خوب ما ! با خودم گفتم اين اتفاق چرا با بي توجهي سايت عدالت طلب كوهدشت مواجه شده ؟ بعد به خودم جواب دادم كه كارهاي واجب تري مثل اخبار محمدزاده و پيريايي و جهانيان و سيروس ابراهيمي و فرشاد حيدري و ميراث فرهنگي وجود دارد …
در شرايط تحريم كه عقل مي گويد بايد اقتصاد مقاومتي و توليد محور در دستور كار باشد و در هنگامه اي كه تهيه كالاهاي اساسي به آساني ديروز نيست ، اوضاع دارو و درمان وخيم است واردات پورشه با كجاي عدالت سازگاري دارد؟

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :