کد خبر : 22413
تاریخ انتشار : ۲۲ فروردین ۱۳۹۲ - ۲۱:۲۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 131 بازدید

اعتراض شدید نماینده ساری به تمسخر لهجه های اقوام در سریال های تلویزیونی

دیروز آذربایجانی‌ها، امروز مازندرانی‌ها، فردا نوبت کدام قوم ایرانی است؟! یک روز برنج وارد کردند و یک روز زمین ما را در مازندران غصب کردند و ویلاسازی کردند، یک روز جنگل را نابود کردند و حالا هم رویه ی تمسخر پیش گرفته‌اند. به نقل از لور، نماینده ساری در مجلس با انتقاد شدید از تمسخر […]

film3
دیروز آذربایجانی‌ها، امروز مازندرانی‌ها، فردا نوبت کدام قوم ایرانی است؟! یک روز برنج وارد کردند و یک روز زمین ما را در مازندران غصب کردند و ویلاسازی کردند، یک روز جنگل را نابود کردند و حالا هم رویه ی تمسخر پیش گرفته‌اند.

به نقل از لور، نماینده ساری در مجلس با انتقاد شدید از تمسخر گویش مازندرانی در سریال «پایتخت» ،گفت: سریال‌هایی نظیر «پایتخت» به تفریح سبک رسانه ملی تبدیل شده است.

محمد دامادی نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) خانه ملت در تذکری آئین‌نامه‌ای نسبت به پخش سریال «پایتخت» از رسانه ملی به شدت انتقاد کرد.

وی گفت: جامعه‌ای که تنها یک رسانه دارد آن هم رسانه ملی، در دو سال گذشته اتفاقاتی را تجربه کرده که به شدت تاسف و تاثربرانگیز بوده است.

دامادی ادامه داد: این اقدامات یعنی تمسخر لهجه مازندرانی‌ها در قالب برنامه‌ها و سریال‌هایی نظیر «پایتخت» به تفریح سبک رسانه ملی تبدیل شده است، آن هم در شرایطی که مازندران در این سال‌ها قربانی تصمیمات پایتخت نشینانی بوده که زمین‌شان را با ثروت آن چنانی غصب کرده‌اند و زحمات‌شان را به باد فنا داده‌اند، کسانی که باعث و بانی پایتخت‌اند، چه می‌دانند کار کردن در هوای شرجی و گرم مازندران آن هم در شالیزارها، چقدر طاقت‌فرساست. چون زیر کولرهایشان در ویلاهایشان نشسته‌اند و فیلمنامه تنظیم می‌کنند.

«دیروز لرها, آذربایجانی‌ها، امروز مازندرانی‌ها، فردا نوبت کدام قوم ایرانی است؟! یک روز برنج وارد کردند و یک روز زمین ما را در مازندران غصب کردند و ویلاسازی کردند، یک روز جنگل را نابود کردند و حالا هم رویه تمسخر پیش گرفته‌اند.»

نماینده مردم ساری در مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: کاری که این رسانه انجام داده است، علیرغم همه تذکرات، این کار را حتی استعمارگران اروپایی در کشورهای آفریقایی وقتی مشغول غارت آنها بودند، انجام ندادند؛ این همان گویشی است که مورد تمسخر قرار گرفته، همان گویش و آئینی است که اسطوره‌هایی همچون سیدمجتبی علمدار، بصیر و طوسی‌ها را پرورش داده است؛ و فراموش نشدگانی از جنس اسطوره‌ها و دلاورانی چون لشکر 25 کربلای مازندران را پرورش داده است که در ولایتمداری نمره یک آورده‌اند و حماسه خلق کرده‌اند.

دامادی در خاتمه گفت: به جای ساختن فیلمنامه‌های اینچنینی، از کارگران زحمت‌کش فولاد بگوییم که حقوق شب عید خود را دریافت نکرده‌اند و فریاد من مازندرانی و این کارگران به جایی نرسید.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

هیچ تمسخری نبود ما مازندرانی ها اتفاقا خیلی دوست داشتیم. این نماینده هم بهتر ادر مورد مسائل مهمتر اظهار نظر کنند تازه یادش اومد از هم استانی هاش دفاع کنه

[پاسخ]

لهجه شیرینی است ما مردم خیلی لهجه مازندرانی را دوست داریم

[پاسخ]

علی کولیوند در گفته :

احسنت

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

احسنت به این نماینده . در خیلی از سریالها میبینیم که یک لر یا ترک که نقش آدمهای ساده لوح و کارگر و عمله بهشون میدن و افرادی فاقد درک و شعور جلوشون میدن . البته این عادت دیرینه پایتخت نشینهاست . این افراد شجره نامشون رو بیرون بیاری خدا میدونه از کجا اومدن و تهران نشین شدن . در واقع 95 درصد افراد پایتخت که زمانی خودش دهی بیش نبوده و دارای کمترین سابقه شهری و مدنیت است ] اصالتا تهرانی نیستند

[پاسخ]

وروجک پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۶ فروردین , ۱۳۹۲ ۱۰:۳۰:

موافقم

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :