کد خبر : 22481
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۷
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 336 بازدید

واكنش صادق زیباكلام به سخنان آیت الله مصباح

  سخنان آیت‌الله مصباح در مخالفت و حمله بسیار تندشان به اصلاح‌طلبان از یكسو با دخالتی كم‌سابقه در كار شورای نگهبان همراه بود و از سوی دیگر با تناقضی آشكار در عقیده‌شان پیرامون اصلاح‌طلبان و اینكه آنان حمایت و پشتوانه مردمی‌شان را از دست داده‌اند. به گزارش میرملاس به نقل از اعتماد، صادق زیباكلام در روزنامه اعتماد […]

132434_823

 

سخنان آیت‌الله مصباح در مخالفت و حمله بسیار تندشان به اصلاح‌طلبان از یكسو با دخالتی كم‌سابقه در كار شورای نگهبان همراه بود و از سوی دیگر با تناقضی آشكار در عقیده‌شان پیرامون اصلاح‌طلبان و اینكه آنان حمایت و پشتوانه مردمی‌شان را از دست داده‌اند. به گزارش میرملاس به نقل از اعتماد، صادق زیباكلام در روزنامه اعتماد نوشت:
اینكه ایشان می‌گویند كه شورای نگهبان رهبران اصلاح‌طلب را ردصلاحیت خواهد كرد دقیقا به چه معناست؟ آیا ایشان دارند در حقیقت حكم می‌دهند كه شورای نگهبان باید در صورتی كه رهبران اصلاح‌طلب داوطلب نامزدی ریاست‌جمهوری شدند آنان را ردصلاحیت كند؟ یا اینكه دارند صرفا احتمال می‌دهند كه ممكن است آنان ردصلاحیت شوند؟فحوای كلام ایشان به گونه‌یی است كه در حقیقت دارند به شورای نگهبان می‌گویند كه یك وقت در ردصلاحیت اصلاح‌طلبان تردیدی به خود راه ندهید.
چنین پدیده‌یی اگر نگفته باشیم كم‌سابقه، به طور یقین بی‌سابقه است كه یك رهبر روحانی به واسطه موضع‌گیری‌های سیاسی در كار شورای نگهبان دخالت كرده و از آن شورا بخواهد كه این فرد یا این یكی را ردصلاحیت كند. فرض همه ما بر آن است كه شورای نگهبان تحت تاثیر و نفوذ این یا آن چهره و شخصیت سیاسی یا روحانی تصمیم‌گیری نكرده و صرفا براساس شواهد، بینات، دلایل و قرائنی كه خود به آنها رسیده نامزدی را ردصلاحیت خواهد كرد. موضع‌گیری آیت‌الله مصباح‌یزدی مقدم بر هر امر دیگری خدشه وارد كردن و بی‌اعتبار كردن نهاد شورای نگهبان است. اما فرض بگیریم كه خطاب ایشان به شورای نگهبان مشورتی است و ایشان دارند به شورای نگهبان می‌گویند كه نظرشان آن است كه رهبران اصلاح‌طلب صلاحیت تایید و شركت در انتخابات را ندارند.
اما فرض بگیریم كه خطاب ایشان به شورای نگهبان مشورتی است و ایشان دارند به شورای نگهبان می‌گویند كه نظرشان آن است كه رهبران اصلاح‌طلب صلاحیت تایید و شركت در انتخابات را ندارند.
سوال اساسی چه از آیت‌الله مصباح و چه از شورای نگهبان آن است كه مگر قرار نیست كه شورای نگهبان طبق قوانین و حسب مستندات و ادله ردصلاحیت كند؟ اگر قرار شود كه ادله، مستندات و قانون ملاك قرار گیرد، به استناد كدام دلیل یا دلایل رهبران اصلاح‌طلب باید ردصلاحیت شوند؟ از جناب مصباح‌یزدی یا شورای نگهبان باید پرسید آن جرم و تخلفی كه رهبران اصلاح‌طلب مرتكب شده‌اند كدام است كه به موجب آن صلاحیت شركت در انتخابات را از دست داده‌اند؟ واقعیت تلخ آن است كه شورای نگهبان در مواردی در گذشته نامزدهایی را اعم از داوطلب نمایندگی برای مجلس یا ریاست‌جمهوری ردصلاحیت كرده و هر چقدر هم كه داوطلب اصرار ورزیده كه آن شورا دلایل ردصلاحیت وی را ذكر كند، ‌شورای نگهبان هیچ پاسخی نداده است.
در مواردی به این دلیل بسنده كرده كه به واسطه حفظ آبرو و حیثیت داوطلب از اعلام دلایل خودداری می‌كنند و زمانی كه داوطلب با اصرار خواستار آن شده كه نگرانی از بابت از بین رفتن آبرو و حیثیت او نداشته و از شورای نگهبان می‌خواهد كه آن شورا دلایل و مستندات قانونی ردصلاحیت وی را در معرض افكار عمومی قرار دهد، شورای محترم نگهبان اساسا هیچ پاسخی نداده است.
به نظر می‌رسد كه متاسفانه مساله تایید صلاحیت به تدریج دارد بدل می‌شود به یك اهرم یا مكانیزمی كه براساس آن ما با هركس كه موافق نیستیم وی را ردصلاحیت می‌كنیم. این گونه برخورد كردن شورای نگهبان كه مخالفان، ‌منتقدان و ناراضیان را از حق شركت در انتخابات محروم می‌سازد در تضاد و تناقضی بنیادی با اساس و مبنای مردمسالاری قرار می‌گیرد.
ابتدایی‌ترین، ‌اولیه‌ترین و بنیادی‌ترین اساس مردمسالاری آن است كه مردم بتوانند آزادانه به هر نامزدی كه مورد نظرشان است رای دهند. با هر بهانه‌ای، با هر صلاح و مصلحتی و به هر شكل و صورتی و به هر دلیلی كه این اصل بنیادی و مبنایی مردمسالاری خدشه‌دار شود و مردم نتوانند به فرد و افرادی كه تمایل دارند رای بدهند، ‌اطلاق لفظ مردمسالاری به آن نظام سیاسی با دشواری روبه‌رو می‌شود. چرا كه این دیگر مردم نیستند كه انتخاب می‌كنند بلكه یك نهاد و یك مرجع دیگری به مردم دارد می‌گوید كه شما نمی‌دانید، ‌عقل‌تان نمی‌رسد و خیر و صلاح شما در این است كه به این فرد یا آن یكی كه ما می‌گوییم رای دهید و آن نامزدی كه خیر و صلاح شما در انتخاب وی نبوده را كنار گذاشته‌‌ایم.
اما درباره این فقره كه جناب مصباح می‌فرمایند مردم از اصلاح‌طلبان برگشته‌اند و آنان دیگر محبوبیت و مقبولیتی در بین طرفداران‌شان ندارند، فقط به ذكر یك نكته بسنده می‌شود. اگر آیت‌الله مصباح به واقع اینقدر مطمئن هستند كه اصلاح‌طلبان محبوبیت خود را از دست داده‌اند و مردم از آنان برگشته‌اند، ‌پس چرا از طریق مكانیزم ردصلاحیت می‌خواهند جلوی ورود آنان را بگیرند؟ شما كه مطمئن هستید اصلاح‌طلبان محبوبیت و مقبولیت خود را از دست داده‌اند پس چرا این همه نگران حضور آن در انتخابات پیش رو هستند؟

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

ناشناس در گفته :

آقاي زيباكلام تكليفت را مشخص كن كدوم طرفي هسي و چه هدفي أز بزرگنمايي مشايي داري!؟

[پاسخ]

باقری در گفته :

از این سخنان آقای زیبا کلام تعجب میکنم مخصوصا این که گفته رهبران اصلاح طلبان چه خلافی کرده اند؟ در حالی که قانون شکنی ها و فتنه انگیزی های برخی از رهبران اصلاحات کاملا مشهود و عیان است
از این حرف دو برداشت دارم یا این آقا سرش را مثل کبک زیر برف کرده یا فکر میکند مردم هیچ چیزی را به خاطر نمی آورند

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ شنبه ۲۴ فروردین , ۱۳۹۲ ۲۱:۱۶:

رهبران اصلاحات قانون شكني و فتنه انگيزي كرده اند ؟!
حالت خوب است؟
خيلي نگرانت شدم
اگر حالت خوب نيست بيا تا ببرمت بيمارستان فوق تخصصي و مجهز كوهدشت تا به سرعت و كمترين بها درمانت كنند .
كشته ي اين همه هوش سياسي ات هستم

[پاسخ]

باقری پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۵ فروردین , ۱۳۹۲ ۲۳:۵۹:

ناشناس جان احتمالا آلزایمر گرفتی که یادت نمیاد در سال 88با این کشور چه کردند

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۶ فروردین , ۱۳۹۲ ۱۴:۰۶:

گفتم كشته هوش سياسي ات هستم ولي ديگه نه اينقدر …
رييس جمهور عزيزت بود كه براي تمديد قدرتش كشور را به هم ريخت و خودش رفت پنهان شد تا تيرها به نظام بخورد . تاريخ ثابت مي كند محمود چه ضربه هايي به ايران زد

[پاسخ]

عودلا در گفته :

آقای زیباکلام ما که نفهمیدیم شما حرف حسابت چیه اگر خودت فهمیدی خوش به حالت!

[پاسخ]

مسلم کرمی در گفته :

مردم سالاری و دموکراسی با رد صلاحیتهای گسترده و به تعبیر واضح ، حذف رقیبان مردمی از کاندیداتوری انتخابات ، نشانه ای کاملأ آشکار از نبود دموکراسی و انتخابات واقعی است .
اگر اصلاح طلبان رأی نداشته باشند رأی نخواهند آورد ! ، پس نگرانی از کاندیداتوری آنان از چیست !؟

[پاسخ]

نمیدونم این چه دیدگاهی هست که همه فقط بلدند همدیگر را زیر سئوال ببرند هم اونی که همه را بد می بینه هم اونی که همه رو خوب می بینه ، اول اینکه بگیم اطلاح طلبان هیچ ظلمی نکردند دروغ محضه چونکه در سال 88 هشت ماه تمام بواسطه عدم تمکین به قانونی که همش دم ازش می زدند و مستمسکشان برای حمله به طرف بود با قانونشکنی بی بدیل امنیت کشور را به خطر انداختند و بواسطه ی این بی تدبیری آنها سوءاستفاده کنندگانی در داخل و خارج از کشور بر تمام ارکان نظام و ارزش های آن تاختند و به ریش اسلام و ایران و نظام نیشخند مذبوحانه زدند که البته مصداق مکرومکرا… شدند ، دوم اگر بگویم همه اصلاح طلبان چنین کردند باز هم دروغ محضه انسان های ارزشی با تفکراتی عمیق و ژرف اندیش در این طیف وجود دارند که پشتوانه های خوبی برای این نظام هستند انشاءا…
سوم اگر بگویم آقای فلانی و فلانی رد صلاحیت می شوند این حرف ها فقط جنبه اظهار نظر شخصی دارد چرا که مطمئنن قانون ملاک عمل همه خواهد بود البته ایراد اصلاح طلبان اینست که اگر چیزی بر وفق مرادشان نباشد طرف را به انواع تهمت و فحش و ناسزا مزین می کنند و همه چیز را نادرست و متقلبانه فرض می کنند و این از بد هم بدتر است نمونه اش تخریب شخصیت هاشمی رفسنجانی و حالا رفیق گرمابه نشین شدن با او ، عالیجانب سرخپوش خواندن و حالا آیت اله نامیدنش و نمونه دیگر همین انتخابات 88 که جای هیچ بحثی در تمامیت خواهی اصلاح طلبان در آن نمانده
حالا اگر بخواهیم بگویم احمدی نژاد هیچ نقطه ی منفی ندارد که دروغ اظهر من شمسه اولین ، مهمترین ، کم نظیر ترین ضعف احمدی نژاد زاویه با رهبری نظام و نادیده گرفتن قانون هست که به هیچ وجه قابل توجیه و اماو اگر نیست و ایشان واقعا ظرفیت این اعتماد مردم و رهبری را نداشتند و غره و فریفته شدند اما سخت در اشتباهند و ایشان هم راه همان اصلاح طلبان تندرو را در پیش گرفتند ولی در بحث ضربه زدن به نظام علی ماشاءا… ایشان و دو اسلاف پیشینش همه ید طولایی دارند
والعاقبه للمتقین

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :