کد خبر : 22541
تاریخ انتشار : ۲۵ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 236 بازدید

لرستان بیکارترین استان کشور براساس اعلام مرکز آمار ایران

  سال ۹۱ در شرایطی با نرخ بیکاری کلی ۱۲.۲ درصدی در کشور به پایان رسید که بهارش با ۱۲.۹ درصد بیکارترین فصل آن بود. در عین حال تابستان با نرخ ۱۲.۴ و پاییز با نرخ ۱۱.۲ درصدی روندی نزولی را در پیش گرفتند، اما نرخ ۱۲.۴ بیکاری در زمستان بازگشتی دیگر به نرخ تابستان […]

images (1)

 

سال ۹۱ در شرایطی با نرخ بیکاری کلی ۱۲.۲ درصدی در کشور به پایان رسید که بهارش با ۱۲.۹ درصد بیکارترین فصل آن بود. در عین حال تابستان با نرخ ۱۲.۴ و پاییز با نرخ ۱۱.۲ درصدی روندی نزولی را در پیش گرفتند، اما نرخ ۱۲.۴ بیکاری در زمستان بازگشتی دیگر به نرخ تابستان بود.

اما براساس اعلام مرکز آمار ایران بررسی نرخ مشارکت اقتصادی و یا نرخ فعالیت نشان می‌دهد که ۳۴.۷ درصد جمعیت در سن کار یعنی ۱۰ ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند.

هم‌چنین نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است.

در عین حال بررسی نرخ بیکاری حاکی از آن است که ۱۲.۲ درصد از جمعیت فعال بیکار بود و نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

طبق آمار ارائه شده ۸.۹ درصد از جمعیت کشور دارای اشتغال ناقص بوده‌اند که این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است.

اما بخش خدمات با ۴۷.۵ درصد در بین بخش‌های عمده اقتصادی بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است که براین اساس بخش‌های صنعت با ۳۳.۶ درصد و کشاورزی با ۱۸.۹ درصد در مراتب بعدی قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال نیز بیانگر آن است که ۲۶.۹ درصد از جمعیت فعال در این گروه سنی بیکار بوده‌اند که این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

هم‌چنین ۲۴.۵ درصد از جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله در سال ۹۱ بیکار بوده‌اند که این شاخص نیز بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتری بوده است. 

بررسی سهم شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر با ساعت کار معمول ۴۹ ساعت و بیشتر نشان می‌دهد که ۴۰.۶ درصد شاغلین به‌طور معمول بیش از ۴۹ ساعت در هفته کار می‌کنند و از آنجایی که این شاخص یکی از نماگرهای کار شایسته است، نمایانگر آن است که سهم زیادی از شاغلین کشور بیش از ساعت استاندارد کار می‌کنند.

تغییر شاخص‌های عمده نیروی کار در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰

براساس گزارش اعلام شده نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور یعنی نرخ فعالیت افزایش ۰.۸ درصدی داشته است.

هم‌چنین نرخ بیکاری کل کشور با کاهش ۰.۱ درصدی مواجه بوده است.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله نیز ۰.۴ درصد افزایش یافته است.

در عین حال نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله کل کشور نسبت به سال قبل ۰.۵ درصد افزایش یافته است.

براساس این گزارش استان لرستان نیز با نرخ  بیکاری ۲۰.۲ درصدی بین کل استان‌های کشور از جمعیت بیکار بیشتری برخوردار بوده است، اما در مقابل خراسان جنوبی با نرخ بیکاری ۶.۴ درصد کمترین نرخ را در کشور به خود اختصاص داده است.

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

ناشناس در گفته :

قابل توجه طرفداران احمدي نژاد

[پاسخ]

وجدان پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۵ فروردین , ۱۳۹۲ ۲۱:۱۶:

قابل توجه نمایندگان استان لرستان که فقط به فکر فامیلای خودشون هستن …

[پاسخ]

پاسخ به وجدان پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۵ فروردین , ۱۳۹۲ ۲۲:۴۲:

عمل نمايندگان اهل پارتي بازي محكوم است . اما بودجه ريزي دست رييس جمهور و دولت است . پول دست رييس جمهور است نه نماينده ..
وجدان ! بيدار شو لطفاً …

[پاسخ]

وجدان پاسخ در تاريخ سه شنبه ۲۷ فروردین , ۱۳۹۲ ۱۷:۳۳:

(ای بابا مسل اینکه حنوظ حم خوابی)
توی شهر ما نماینده فقط برادران و فامیلای خودش رو می بره سر کار شهردار گرمسار و کرمانشاه و اخیرا هم به فکر شهرداری شهر چقابل برای یکی از فامیلاش افتاده.

[پاسخ]

بدون شرح در گفته :

احمدي نژاد در سفر استاني به لرستان ، اسفند ٨٤ :
( هيچ فرقي بين جوان لك و لر و ايلامي و كرد با جوان كرماني ، اصفهاني و يزدي نيست .. . عدالت يعني اين كه بين جوان لر و جوان اصفهاني فاصله اي نباشد. لرستان بايد پيشرفت كند و اگر پيشرفت نكرد و اشتغال ايجاد نشد خودم و وزيرانم براي شما مي آييم و بيل مي زنيم .)
خوانندگان ميرملاس لطفا اين جملات گهربار دكتر احمدي نژاد را دوباره با لحن خودش بخوانند و به اين فكر كنن كه هشت سال گذشت .

[پاسخ]

تورج پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۵ فروردین , ۱۳۹۲ ۱۹:۰۶:

فراموش نكنيد كه ايشون به در مسجد حضرت صاحب الزمان خرم آباد سوگند ياد كرد كه أولين استانى كه از محروميت خارج بشه لرستان است!!! بدتر شد و بهتر نشد.

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۵ فروردین , ۱۳۹۲ ۲۲:۳۵:

احمدي نژاد و پايبندي به سوگند ؟
چه حرفا …

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۵ فروردین , ۱۳۹۲ ۲۲:۴۴:

ما فراموش نمي كنيم
اميدوارم شما هم فراموش نكنيد

[پاسخ]

کارمند یارانه در گفته :

هرکسی که عرضه نداشت حقش همینه تو این دنیا باید زرنگ باشی !

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۵ فروردین , ۱۳۹۲ ۲۰:۱۵:

خودت مي فهمي چي ميگي؟

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۶ فروردین , ۱۳۹۲ ۰۱:۲۰:

اره میفهمم چی میگم…….مشکل جوونای ما بیکاری نیس مشکلمون معتادی..خب دولت ایران هم که ضامن نداده هرکی بره یه لیسانس تاریخ بگیره ببرتش سره کار!

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ سه شنبه ۲۷ فروردین , ۱۳۹۲ ۱۳:۲۵:

پس دولت چکاره است حضرت والا؟

[پاسخ]

مورتی پاسخ در تاريخ سه شنبه ۲۷ فروردین , ۱۳۹۲ ۱۸:۳۱:

کارمند جون تو خودت با پارتی مدرک دانشگاه آزادی همین تاریخ وغیره سرکاری .چندتا جون پاک ومومن لرستان میخوای واست صف کنم با مدرک بالا که دنیاشون از بیکاری سیاه شده.دولت ونماینده وظیفه ایجاد شغل دارن مثل بقیه استان ها.دست پارتی تو ببوس چندبارم.

[پاسخ]

قابل توجه نمایندگان استان لرستان که فقط به فکر فامیلای خودشون هستن. از ضرغم گرقته تا شهریار و …

[پاسخ]

محبوبه در گفته :

نمایندگان کجاین که سوگند یاد کردن اما همین که رفتن پشت میز ریاست انگار نه انگار نماینده شهری هستن اگر این مردم به شما اعتماد نمیکردن الان تو جایگاه نمایندگی نبودین واقعا برای بعضی ها متاسفم که ادم ها و شهرشون رو فراموش کردن….

[پاسخ]

فرخ نژاد در گفته :

ما فراموش نمی کنیم
امیدوارم شما هم فراموش نکنید

[پاسخ]

درود خدا بر دکتر جمشیدی

[پاسخ]

واقعا ما هم در خصوص زحماتی که دکتر جمشیدی در خصوص استخدام و اشتغالی که برای جوانان کوهدشت و بخش های اطراف کشیدند نهایت تشکر را داریم انشائالله که همیشه موفق باشند

[پاسخ]

م مهدی پور در گفته :

اصلا خاطر خودتون رو آزرده نکنید مهم اینه که آقا زاده ها در رفاه باشن و ما نظاره گر.
در کشوری که شایسته سالاری هیچ جایگاهی نداره نباید انتظار داشت سوگندهاشون یادشون بمونه.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :