کد خبر : 22541
تاریخ انتشار : ۲۵ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 234 بازدید

لرستان بیکارترین استان کشور براساس اعلام مرکز آمار ایران

  سال ۹۱ در شرایطی با نرخ بیکاری کلی ۱۲.۲ درصدی در کشور به پایان رسید که بهارش با ۱۲.۹ درصد بیکارترین فصل آن بود. در عین حال تابستان با نرخ ۱۲.۴ و پاییز با نرخ ۱۱.۲ درصدی روندی نزولی را در پیش گرفتند، اما نرخ ۱۲.۴ بیکاری در زمستان بازگشتی دیگر به نرخ تابستان […]

images (1)

 

سال ۹۱ در شرایطی با نرخ بیکاری کلی ۱۲.۲ درصدی در کشور به پایان رسید که بهارش با ۱۲.۹ درصد بیکارترین فصل آن بود. در عین حال تابستان با نرخ ۱۲.۴ و پاییز با نرخ ۱۱.۲ درصدی روندی نزولی را در پیش گرفتند، اما نرخ ۱۲.۴ بیکاری در زمستان بازگشتی دیگر به نرخ تابستان بود.

اما براساس اعلام مرکز آمار ایران بررسی نرخ مشارکت اقتصادی و یا نرخ فعالیت نشان می‌دهد که ۳۴.۷ درصد جمعیت در سن کار یعنی ۱۰ ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند.

هم‌چنین نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است.

در عین حال بررسی نرخ بیکاری حاکی از آن است که ۱۲.۲ درصد از جمعیت فعال بیکار بود و نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

طبق آمار ارائه شده ۸.۹ درصد از جمعیت کشور دارای اشتغال ناقص بوده‌اند که این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است.

اما بخش خدمات با ۴۷.۵ درصد در بین بخش‌های عمده اقتصادی بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است که براین اساس بخش‌های صنعت با ۳۳.۶ درصد و کشاورزی با ۱۸.۹ درصد در مراتب بعدی قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال نیز بیانگر آن است که ۲۶.۹ درصد از جمعیت فعال در این گروه سنی بیکار بوده‌اند که این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

هم‌چنین ۲۴.۵ درصد از جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله در سال ۹۱ بیکار بوده‌اند که این شاخص نیز بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتری بوده است. 

بررسی سهم شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر با ساعت کار معمول ۴۹ ساعت و بیشتر نشان می‌دهد که ۴۰.۶ درصد شاغلین به‌طور معمول بیش از ۴۹ ساعت در هفته کار می‌کنند و از آنجایی که این شاخص یکی از نماگرهای کار شایسته است، نمایانگر آن است که سهم زیادی از شاغلین کشور بیش از ساعت استاندارد کار می‌کنند.

تغییر شاخص‌های عمده نیروی کار در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰

براساس گزارش اعلام شده نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور یعنی نرخ فعالیت افزایش ۰.۸ درصدی داشته است.

هم‌چنین نرخ بیکاری کل کشور با کاهش ۰.۱ درصدی مواجه بوده است.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله نیز ۰.۴ درصد افزایش یافته است.

در عین حال نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله کل کشور نسبت به سال قبل ۰.۵ درصد افزایش یافته است.

براساس این گزارش استان لرستان نیز با نرخ  بیکاری ۲۰.۲ درصدی بین کل استان‌های کشور از جمعیت بیکار بیشتری برخوردار بوده است، اما در مقابل خراسان جنوبی با نرخ بیکاری ۶.۴ درصد کمترین نرخ را در کشور به خود اختصاص داده است.

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

ناشناس در گفته :

قابل توجه طرفداران احمدی نژاد

قابل توجه نمایندگان استان لرستان که فقط به فکر فامیلای خودشون هستن …

پاسخ به وجدان در گفته :

عمل نمایندگان اهل پارتی بازی محکوم است . اما بودجه ریزی دست رییس جمهور و دولت است . پول دست رییس جمهور است نه نماینده ..
وجدان ! بیدار شو لطفاً …

(ای بابا مسل اینکه حنوظ حم خوابی)
توی شهر ما نماینده فقط برادران و فامیلای خودش رو می بره سر کار شهردار گرمسار و کرمانشاه و اخیرا هم به فکر شهرداری شهر چقابل برای یکی از فامیلاش افتاده.

بدون شرح در گفته :

احمدی نژاد در سفر استانی به لرستان ، اسفند ٨۴ :
( هیچ فرقی بین جوان لک و لر و ایلامی و کرد با جوان کرمانی ، اصفهانی و یزدی نیست .. . عدالت یعنی این که بین جوان لر و جوان اصفهانی فاصله ای نباشد. لرستان باید پیشرفت کند و اگر پیشرفت نکرد و اشتغال ایجاد نشد خودم و وزیرانم برای شما می آییم و بیل می زنیم .)
خوانندگان میرملاس لطفا این جملات گهربار دکتر احمدی نژاد را دوباره با لحن خودش بخوانند و به این فکر کنن که هشت سال گذشت .

فراموش نکنید که ایشون به در مسجد حضرت صاحب الزمان خرم آباد سوگند یاد کرد که أولین استانى که از محرومیت خارج بشه لرستان است!!! بدتر شد و بهتر نشد.

ناشناس در گفته :

احمدی نژاد و پایبندی به سوگند ؟
چه حرفا …

ناشناس در گفته :

ما فراموش نمی کنیم
امیدوارم شما هم فراموش نکنید

کارمند یارانه در گفته :

هرکسی که عرضه نداشت حقش همینه تو این دنیا باید زرنگ باشی !

ناشناس در گفته :

خودت می فهمی چی میگی؟

ناشناس در گفته :

اره میفهمم چی میگم…….مشکل جوونای ما بیکاری نیس مشکلمون معتادی..خب دولت ایران هم که ضامن نداده هرکی بره یه لیسانس تاریخ بگیره ببرتش سره کار!

پس دولت چکاره است حضرت والا؟

کارمند جون تو خودت با پارتی مدرک دانشگاه آزادی همین تاریخ وغیره سرکاری .چندتا جون پاک ومومن لرستان میخوای واست صف کنم با مدرک بالا که دنیاشون از بیکاری سیاه شده.دولت ونماینده وظیفه ایجاد شغل دارن مثل بقیه استان ها.دست پارتی تو ببوس چندبارم.

قابل توجه نمایندگان استان لرستان که فقط به فکر فامیلای خودشون هستن. از ضرغم گرقته تا شهریار و …

محبوبه در گفته :

نمایندگان کجاین که سوگند یاد کردن اما همین که رفتن پشت میز ریاست انگار نه انگار نماینده شهری هستن اگر این مردم به شما اعتماد نمیکردن الان تو جایگاه نمایندگی نبودین واقعا برای بعضی ها متاسفم که ادم ها و شهرشون رو فراموش کردن….

فرخ نژاد در گفته :

ما فراموش نمی کنیم
امیدوارم شما هم فراموش نکنید

درود خدا بر دکتر جمشیدی

واقعا ما هم در خصوص زحماتی که دکتر جمشیدی در خصوص استخدام و اشتغالی که برای جوانان کوهدشت و بخش های اطراف کشیدند نهایت تشکر را داریم انشائالله که همیشه موفق باشند

م مهدی پور در گفته :

اصلا خاطر خودتون رو آزرده نکنید مهم اینه که آقا زاده ها در رفاه باشن و ما نظاره گر.
در کشوری که شایسته سالاری هیچ جایگاهی نداره نباید انتظار داشت سوگندهاشون یادشون بمونه.

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :