کد خبر : 23957
تاریخ انتشار : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۲۲:۲۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 577 بازدید

اسماعیل دوستی : شوراها گاهي از اهداف اصلي منحرف شدند

    میرملاس نیوز /  تجربه سال ها فعاليت در كسوت شهردار منطقه 2، استانداري كهگيلويه و بويراحمد و همچنين مطالعات تئوريك در زمينه مسائل شهري از اسماعيل دوستي شخصيتي ساخته است كه همزمان حوزه عمل و نظر را تجربه كرده است. او هم از نزديك با كار اجرايي شهري و هم در كسوت استاندار […]

4650_503

 
 

میرملاس نیوز /  تجربه سال ها فعاليت در كسوت شهردار منطقه 2، استانداري كهگيلويه و بويراحمد و همچنين مطالعات تئوريك در زمينه مسائل شهري از اسماعيل دوستي شخصيتي ساخته است كه همزمان حوزه عمل و نظر را تجربه كرده است. او هم از نزديك با كار اجرايي شهري و هم در كسوت استاندار با مديريت كلانشهري آشنا شده است. او هفته گذشته با چنين پيشينه يي براي دومين بار خود را نامزد ورود به شوراي شهر تهران كرد.
    
    در جامعه امروز ما جايگاه نهاد شوراها را چطور ارزيابي مي كنيد؟
    نهاد شوراهاي شهر و روستا بزرگ ترين نهاد سازماني و انتخابي در كشور است كه بر اساس قانون اساسي با راي مستقيم مردم تشكيل مي شود و بيش از دويست هزار نفر عضو آن مي شوند. شوراها بازوي فكري و برنامه ريزي حكومت جمهوري اسلامي است. و مي توانند در حل و برنامه ريزي مسائل اجتماعي و اقتصادي كشور كار كنند و نيازهاي مردم را در اين زمينه ها مرتفع كنند. از اين منظر اگر شوراها تقويت شوند نظام جمهوري اسلامي هم تقويت مي شود. و بقاي نظام ما، به شوراها و نظام پارلماني بستگي فراواني دارد. به اعتقاد من تشكيل شوراها اقدامي حياتي و جسورانه بود كه ما آن را مديون دولت اصلاحات هستيم.
    
    در يك ارزيابي كوتاه، شوراها در 10 سال گذشته آيا توانستند به ماموريت هاي خود بپردازند؟
    به نظر من شوراها در ده سال گذشته گاهي از اهداف اصلي و قانوني خود منحرف شدند يا در خط اصيل قانون اساسي قرار نگرفتند. و به جاي برنامه ريزي در امور مختلف اعم از شهر و روستا و تشكيل گروه هاي فكري و تخصصي و حرفه يي در اين امور، بيشتر به موارد اجرايي در شهر ها پرداختند. در عين حال دولت و مجلس هم توجه در خور و شايسته يي به شوراها نداشتند. حتي گاهي به تضعيف آنها پرداختند و پارلمان هاي محلي يا همان شوراها را در برنامه ريزي امور منطقه يي كشور دخالت ندادند. به اين دلايل شوراها به جايگاه واقعي و قانوني خود تاكنون دست نيافتند. در عين حال شوراها به ويژه شوراي كلانشهرها هم نتوانستند از شهروندان متخصص و انديشمند خود در شهر ها استفاده كنند. شوراها در دهه گذشته، شوراي شهرداري ها بودند تا شوراي شهر. در امور شهرداري هم در حد بودجه شهرداري و گاهي مسائل اداري و عزل و نصب ها دخالت داشتند كه اين موضوع هم به نظر من مانع از پيشرفت شهرداري ها بود.
    
    متاسفانه جنبه سياسي در شوراها هميشه پررنگ تر از جنبه هاي حرفه يي و كاركردي بود. در دوره اخير شوراي كلانشهرها گزارشي دقيق و جامع از بودجه شهرداري به مردم ارائه نكردند. به نوعي تحريم سخن بود با مردم.
    امروز شهروندان ما در شهر ها از گزارش تفريغ بودجه شهرداري اطلاعي ندارند. يعني شهروندان نه از در آمد شهرداري و نه از هزينه هاي كلان آن اطلاع ندارند. در نتيجه نظارتي برعملكرد شهرداري نداشتند. و اگر هم نظارتي بود من آن را ضعيف ارزيابي مي كنم. به نظر من افراد حرفه يي و نيروهاي با تجربه به شوراها وارد شوند. تا بتوانند در برنامه ريزي و هدايت شهرداري و روستا ها نقش اساسي ايفا كنند. همچنين شوراي عالي استان ها مي تواند به دولت و مجلس طرح ارائه كند و شوراهاي بالادستي بايد در برنامه ريزي منطقه يي كشور و برنامه ريزي پنج ساله نقش داشته باشند.
    مجلس بايد با شوراها همكاري كند و به فكر تقويت آن باشد، نه تضعيفش. در اين صورت شوراها به جايگاه اصلي خود مي رسند.
    
    اما در دهه گذشته شوراها در كشور اقداماتي هم داشتند و توانستند برنامه هاي مديريت شهري را با نيازها و خواسته هاي شهروندان بيشتر هماهنگ كنند؟
    نمي توان عملكرد شوراها را صفر دانست، اما انتظار قانون اساسي و ملت بيش از اين بود.
    
    اما وظايف پيش بيني شده شورا ها در قانون به آنها تفويض نشد؟
    بله يكي از دلايل تضعيف شوراها همين بود. در عين حال خود اعضاي شوراها هم به وظايف خود آشنا نبودند و دولت و مجلس هم همكاري نكردند. افراد با تجربه هاي مديريت شهري و حرفه يي هم به شوراها وارد نشدند. انتخاب ها سياسي بود. گروه هاي سياسي در انتخابات از چهره هاي شاخص و متخصص استفاده نكردند. معتقدم گروه هاي مردم نهاد يا ان جي اوها در اين زمينه مي توانند تاثير مثبت داشته باشند تا احزاب. چون تخصصي هستند. وقتي افراد سياسيوارد شورا مي شوند تقابل رخ مي دهد و تقابل مانع هدايت حركت تخصصي مي شود. جريانات سياسي هم اگر قصد ورود به انتخابات را دارند افراد متخصص و آشنا به موضوع را به عنوان كانديدا معرفي كنند تا شوراها وارد بحث هاي كيفي و حرفه يي شوند. به نظر من يكي از دلايل عدم توفيق همين بود.
    
    آينده شوراها در اوايل دهه دوم عمر آنها را چطور پيش بيني مي كنيد؟
    حكومت بايد نهاد شوراها را تقويت كند. در كشور ما جمهوري اسلامي حاكم است. به نظر من آن بخش جمهوري نظام به شوراها بستگي دارد. در انتخابات شوراها همه آحاد ملت شركت مي كنند همه طوايف و همه ديدگاه ها. خط مقدم خدمت در كشور و نظام، شوراها هستند. زيرا اعضاي شوراها با مردم چهره به چهره كار مي كنند و با مشكلات روزمره مردم دست و پنجه نرم مي كنند، بايد شوراها را تقويت كرد.
    

مصاحبه : سعيد سفيري

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

طوري كه من تحقيق كردم شوراها باعث سازندگي شده اند اگر قبول نداريد ازخودشان بپرسيد.

[پاسخ]

ممنو از اینکه نظرات منتفدین حذف میکنی

[پاسخ]

شهروند در گفته :

امین جان مثل اینکه اینقدر گرفتی که حاظر نیستی نظرات مخاطبین را ثبت کنی ((((شامه مه دواره بکه ته ژیر ماشینا تا حساوی پویلدار بوینا منت دوستی نکیشین))))

[پاسخ]

سجاد گرایی در گفته :

با تشکر از مدیریت سایت میرملاس نیوز به خاطر تحت پوشش قرار دادن این مصاحبه، باید خدمت بعضی از دوستان الخصوص شهروند اعلام کنم که آقای مهندس اسماعیل دوستی کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری می باشند و در این امر کاملا تخصص دارند چرا که:
1.در زمان شهرداری خرم آباد سال 68 بعنوان شهردار نمونه کشوری انتخاب شدند و این نشان از لیاقت و تلاش ایشان می باشد.
2. بعنوان استاندار شخصیتی پرتلاش و مردمی در استان کهگیلویه و بویراحمد به جا گذاشت که با گذشت 10 سال اگر از مردم یاسوج بپرسید از اول انقلاب تا الان مردمی ترین و پر کار ترین شخصیت سیاسی که برای شما خدمت کرده کیست؟شک نکنید که جواب مهندس دوستی است.(خدا رو شاهد می گیرم که شخصا از 2 شخص یاسوجی این سوال را پرسیدم و همین جوابو گرفتم حتی گفتن بزرگترین پارک شهر یاسوج رو که ایشون ساختن مردم به احترام اسم دوستی رو روش گذاشتن. مثل پارک دلیجانی کوهدشت که مردم میگن پارک شهرداری).
3. در زمان شهرداری منطقه 3 تهران با توجه به فعالیت های ایشان منطقه 3 بعنوان زیباترین منطقه از لحاظ مبلمان شهری شناخته شد و از لحاظ درآمد زایی نسبت به سالهای قبل از ایشان رشد 20 درصدی برای شهرداری تهران داشت که این فعالیت ها باعث شد تا دانشگاه تهران به ایشان مهندسی افتخار عمران اعطا نماید.
4. نمایندگی مردم شهرستان کوهدشت در دوره پنجم بماند و قضاوتش بر عهده مردم همین دیار
با تشکر

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :