کد خبر : 24149
تاریخ انتشار : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۰:۰۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 222 بازدید

10 ساعت حساس در زندگی هاشمی رفسنجانی

    در هفته‌ای كه گذشت و با توجه به آغاز ثبت‌نام كاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اظهار نظرها درباره ورود مرد كهنه‌كار سیاست ایران آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به انتخابات نیز بیشتر شد.  به گزارش خبرنگار میرملاس به نقل از نیمروز ، اكثر صاحب‌نظران جریان‌ اصلاح‌طلب، از ورود هاشمی به عرصه انتخابات استقبال كرده‌اند اما […]

n00023866-b

 

 

در هفته‌ای كه گذشت و با توجه به آغاز ثبت‌نام كاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اظهار نظرها درباره ورود مرد كهنه‌كار سیاست ایران آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به انتخابات نیز بیشتر شد. 

به گزارش خبرنگار میرملاس به نقل از نیمروز ، اكثر صاحب‌نظران جریان‌ اصلاح‌طلب، از ورود هاشمی به عرصه انتخابات استقبال كرده‌اند اما در این میان یونسی، وزیر اطلاعات دولت اصلاحات اعلام كرده كه هاشمی قطعا نمی‌آید اما از سوی دیگر زیباكلام چهره سرشناس اصلاح‌طلبان در موضعی كاملا برعكس گفته كه هاشمی قطعا در انتخابات حضور خواهد داشت.

 اما برخی نزدیكان هاشمی رفسنجانی از موضع صریح وی برای عدم حضور در انتخابات ریاست جمهوری سخن گفته و به نقل از آقای هاشمی می‌گویند “فردی كه در مرز 80 سالگی خود را كاندیدای ریاست جمهوری كند خیانت به مردم و كشورش كرده است.”

 خانواده آیت‌الله به ویژه فرزندان هاشمی رفسنجانی در مواضعی منفعلانه اعلام كرده‌اند كه خود آیت‌الله باید برای ورود به انتخابات تصمیم بگیرد و آنها هم اطلاع دقیقی درباره تصمیم نهایی وی ندارند.

 اما عفت مرعشی همسر هاشمی رفسنجانی با اشاره به حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در عرصه انتخابات بیان كرد: حاج آقا مطمئنا وارد عرصه انتخابات نمی‌شود.

 همچنین سید محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات گفته كه در این دوره چنانچه هاشمی بیاید از او با اسم حمایت می‌كنم در غیر این صورت از كاندیدای اصلاح طلبان با نام حمایت نكرده و تنها به این اكتفا خواهم كرد كه من از كاندیدای اجماعی اصلاح طلبان حمایت می‌كنم. خاتمی تاكنون سه شكست انتخاباتی را در حمایت از معین و هاشمی رفسنجانی در سال 84 و موسوی در انتخابات 88 یدك می‌كشد.

 موسوی خوئینی‌ها نیز در جلسه مجمع روحانیون در اظهار نظر تازه‌ای گفته است تنها كسی كه می‌تواند موج اجتماعی برای انتخابات ریاست جمهوری ایجاد كند هاشمی رفسنجانی است ما باید هر چه سریع‌تر از خاتمی عبور كنیم و به هاشمی برسیم. خوئینی‌ها پیش از این كاندیداتوری هاشمی را بازی نظام خوانده بود.

 

واكنش اصولگرایان به كاندیدا شدن هاشمی

اما اكثر اصولگراها و برخی از نامزدهای انتخاباتی اعلام كرده‌اند كه ورود و ثبت‌نام هاشمی در انتخابات بعید به نظر می‌رسد و حضور او در انتخابات را به نفع نظام نمی دانند.

علی‌اكبر ولایتی كه در انتخابات سال 84 به نفع هاشمی از ورود به انتخابات انصراف داده بود اعلام كرده كه حتی در صورت حضور او، باز هم كنار نخواهید كشید.

غلامعلی حداد عادل هم گفته طبق تحلیل من آقای هاشمی وارد عرصه انتخابات نمی‌شود.

زاكانی نماینده مردم تهران در مجلس و یكی از ثبت‌نام كنندگان در انتخابات ریاست جمهوری نیز گفته است كه هاشمی كاندیدا نمی‌شود، چرا كه ظرفیت آمدن را ندارد. او هاشمی را یكی از مقصران فتنه سال 88 می‌داند.

حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه كیهان نیز در تازه‌ترین یادداشت خود نوشته كه هاشمی كاندیدا نمی شود چون اطمینان دارد در صورت كاندیداتوری تایید صلاحیت می شود! هاشمی به خوبی می‌داند كه پایگاه مردمی قابل توجهی ندارد و از سالن وزن‌كشی نامزدهای ریاست جمهوری یازدهم، «سنگین وزن» بیرون نخواهد آمد.

 

اظهارات دوپهلوی آیت‌الله

خود هاشمی رفسنجانی نیز چندین بار در اظهارنظرهای دوپهلو مشخص نكرده كه تصمیمش برای حضور چه خواهد بود؛ او در جمع برخی از نویسندگان و خبرنگاران اعلام كرده بود كه نمی‌گویم نمی‌آیم. ولی می‌گویم ضرورت نیست پیرمرد 80 ساله بیاید.”

اما شاید جنجالی‌ترین اظهار نظر هفته گذشته هاشمی رفسنجانی كه با واكنش تند بسیاری از اصولگرایان همراه شد، این بود كه او شرط آمدنش را منوط به مشورت با رهبری اعلام كرد.

 مهدی فضائلی، كارشناس مسائل سیاسی و رسانه‌ای معتقد است كه هاشمی با این حرف می‌خواهد هزینه تصمیم خود را به گردن رهبری بیاندازد. این كار هاشمی، مصداق «تشویش اذهان عمومی» است؛ او باید در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری به خاطر سلامت انتخابات از این كار پرهیز كند.

 

 10 ساعت تاریخی برای تصمیم نهایی هاشمی

 از ساعت 8 صبح شنبه كه رسما آخرین روز ثبت‌نام كاندیداهای ریاست جمهوری آغاز می‌شود، آیت‌الله هاشمی تنها 10 ساعت فرصت دارد تا به تمام حدس و گمان‌ها درباره حضورش در انتخابات پاسخ دهد.

 با تمام این تفاسیر به تظر می‌رسد تا این لحظه كه تنها یك روز مانده به پایان ثبت‌نام كاندیداها، احتمال عدم حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات بیشتر از حضور اوست چرا كه مخالفان هاشمی امروز جدی‌تر از گذشته‌اند و او تجربه دو حضور و شكست در انتخابات گذشته را دارد و ریسك حضور و شكست دیگر برای او بسیار گران تمام خواهد شد.

 
 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

ناشناس در گفته :

درود بر هاشمي ياور راستين رهبري

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :