کد خبر : 24777
تاریخ انتشار : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 128 بازدید

سقوط سكه شتاب گرفت

      بازار داخلی در هفته جاری همراستایی بیشتري با بازار جهانی طلا پیدا کرد. این همراستایی به گونه‌اي بود که ظرف دو روز 80 هزار تومان از قیمت سکه کاسته شد و ربع سکه برای اولین بار در سال‌جاری به زیر 400 هزار تومان رسید. انتظار برای کاهش قیمت به‌دلیل تحویل 500 هزار […]

 

 seke2

 

بازار داخلی در هفته جاری همراستایی بیشتري با بازار جهانی طلا پیدا کرد. این همراستایی به گونه‌اي بود که ظرف دو روز 80 هزار تومان از قیمت سکه کاسته شد و ربع سکه برای اولین بار در سال‌جاری به زیر 400 هزار تومان رسید. انتظار برای کاهش قیمت به‌دلیل تحویل 500 هزار سکه در روز چهارشنبه و پیش‌بینی تداوم روند کاهشی بهای اونس از دلایل سیر نزولی قیمت‌ها عنوان می‌شود. در این فضا، هجوم برخی دارندگان سکه برای فروش نیز در شتاب بخشی روند کاهش موثر بوده است.

 

بازار جهانی آماده افت بیشتر بهای طلا 
سیگنال‌های کاهشی برای دلار و سکه 
گروه بازار پول- مسعود رضا طاهری: ریزش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا همچنان ادامه دارد و تا روز چهارشنبه و آغاز تحویل سکه‌های پیش فروش شده بانک مرکزی، بازار پیوسته قیمت‌های کمتری را برای سکه و طلا و همچنین ارز ثبت می‌کند. دیروز بهای دلار در بازار داخلی نسبت به قیمت اولیه بازار روز شنبه، تقریبا 50 تومان افت داشت.
در پایین‌ترین سطح قیمت که البته نوسانی زودگذر بود قیمت دلار کاهش 90 تومانی را نیز بر تابلوها نسبت به زمان ذکر شده به ثبت رسانده بود، اما دوباره با تعدیل قیمت تا 3480 تومان بر تابلوها برای ساعاتی در بازار ثابت ماند. قیمت سکه نیز با 40 هزار تومان افت بیشتر روبه‌رو شد و تا 1 میلیون و 210 هزار تومان تا ساعت 17 رسید. تا 10 هزار تومان كمتر از این قیمت را نیز برای آن اعلام کردند. رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران قیمت 1 میلیون و 224 هزار تومان را برای آن تا ظهر اعلام کرده بود. در فضای عمومی اقتصادی بحث راه‌اندازی بورس ارز دوباره در مجلس مطرح شد و رای نیاورد. دلایل مطرح شده برای آن همان دلایل سابق است. این بحث تابستان سال گذشته نیز در دستور کار دولت بود که در نهایت با تغییر شکل ماهوی به صورت مرکز مبادلات ارزی درآمد. در بازارهای جهانی نیز دیروز یکشنبه بهای طلا در سطح 1360 دلار بسته مانده بود. برای امروز نیز اغلب پیش‌بینی‌ها افت بیشتر قیمت را نشانه رفته است.
دیروز با احتساب دلار 3480 تومانی و اونس طلای 1360 دلاری، ارزش طلای واقعی موجود در سکه يك میلیون و 113 هزار تومان بود. این مقدار در مقایسه با قیمت يك میلیون و 240 هزار تومانی تابلوها تا ظهر تقریبا 126 هزار تومان فاصله داشت. برخی امیدوارند با افزایش عرضه شکاف این دو کمتر شود. بهای طلا در بازار داخلی نیز به میزان زیادی افت داشته و برخی رخدادهای سیاسی آتی نیز امکان به نوسان واداشتن قیمت‌ها در مسیر کاهشی را نیز دارا هستند.
دیروز تا ظهر نیم سکه تا 650 هزار تومان افت کرد و با 15 هزار تومان افت قیمت روبه‌رو شد. ربع سکه نیز به زیر 400 هزار تومان رسید که تقریبا بین 5 تا 7 هزار تومان افت ثبت کرد. در بازار طلا قیمت هر گرم طلای 18 عیار تا 114 هزار تومان رسید. این میزان نسبت به روز شنبه 3000 تومان دیگر کاهش ثبت کرده است.
دیروز در ذکر دلایل رد پیشنهاد تشکیل بورس ارز گفته شد که این پیشنهاد چند مشکل دارد، در این پیشنهاد نرخ ثابت برای کالاهای اساسی ذکر شده است که در شرایط فعلی کشور در مورد ارز مشخص نیست نرخ ثابت چه رقمی است. البته شاید بتوان نرخ ثابتی را در نظر گرفت؛ ولی اگر نرخ ارز نوسان بالایی نسبت به نرخ ثابت تعیین شده داشته باشد در حق مصرف‌کننده اجحاف می‌شود. 
نماینده دولت در این راستا گفته است: اگر نرخ ارز ثابت به شکل قانون دربیاید قطعا مشکل ایجاد می‌کند و وقتی صحبت از بورس ارز می‌کنیم یعنی تقاضا‌کنندگانی که قبلا اقدام به خرید نمی‌کردند با راه‌اندازی بورس می‌توانند وارد این بازار شوند. بنابراین روی تقاضاهای موجود، تقاضا اضافه می‌کنیم و همچنین با توجه به اینکه هر کسی که در بورس نرخ بالاتری را اعلام کند برنده می‌شود، بورس ارز موجب می‌شود به مرور قیمت ارز افزایش یابد. همچنین برخی اقدام به خرید ارز از بورس می‌کنند و آن را در خانه‌های خود نگه می‌دارند.
پیش‌بینی افت بیشتر برای طلا 
در این روزها در بازارهای جهانی تقریبا 60 درصد شرکت‌کنندگان در یک نظر سنجی از افت بیشتر طلا در این هفته سخن گفته‌اند.32 درصد در مقابل به افزایش قیمت آن رای داده‌اند و 7 درصد هم نظری برای تغییر قیمت آن ندارند.
در نظرسنجی این هفته از 28کارشناس اقتصادی کیتکو 17نفر به کاهش، 9نفر به افزایش و 2 نفر به عدم تغییر قیمت جهانی طلا در هفته جاری رای دادند.
شرکت‌کنندگان در این نظر سنجی شامل معامله‌گران شمش طلا، بانک‌های سرمایه‌گذاری، معامله‌گران بازارهای آتی، مدیران مالی و تحلیلگران نمودار فنی هستند.
در بازارهای جهانی انتظار برای رسیدن قیمت طلا تا 1300 دلار همچنان اذهان برخی را به خود مشغول کرده است.
برون رفت تدریجی اقتصاد آمریکا از شرایط بحران و در مقابل تداوم گرفتاری کشورهای اروپایی فشار بر قیمت طلا را روز به روز بیشتر می‌کند. طرح‌های ریاضتی در اروپا موجب افت شدید رشد اقتصادی و بیکاری شده و در عین حال کاهش تقاضای مصرف در این قاره، به عنوان مشتریان بازارهای نوظهور، چشم‌انداز کاهش نرخ رشد اقتصادی در آسیا و روسیه را رقم زده است. 
در بازارهای جهانی اتفاق قابل اعتنای دیگر افت بهای نفت است که قیمت طلا را تحت شعاع خود قرار می‌دهد. در این میان اما مهم‌ترین دلیل افزایش ارزش دلار در مقابل سایر ارزهای عمده جهان است. برابری دلار در مقابل اغلب آنها افزایش قابل‌توجه دارد. در این میان افت ارزش ین ژاپن در مقابل دلار آمریکا ضمن تقویت جایگاه دلار در بازار‌های ارزی جهان، به افزایش صادرات ژاپنی‌ها نیز منجر شده و نرخ رشد اقتصادی را نیز در پی داشته است.
افزایش شاخص اعتماد مصرف‌کننده در آمریکا در این روزها نیز بر دلایل احتمالی رویگردانی فدرال رزرو از تداوم استفاده از محرک‌های اقتصادی افزوده شده است. در روز چهارشنبه این هفته در آمریکا دو اتفاق مهم رخ می‌دهد که سخنرانی برنانکه رییس فدرال رزرو و جلسه کمیته بازار باز فدرال رزرو هستند. انتشار هر گونه خبر در خصوص بهبود اقتصاد آمریکا و نبود نیاز به برنامه‌های خردی اوراق قرضه قیمت طلا را با افت به مراتب بیشتری روبه‌رو خواهد کرد.
در ایران همزمان بانک مرکزی تحویل تقریبا 550 هزار سکه را آغاز خواهد کرد . اتفاقی که افزایش عرضه را در بازار داخلی دامن زده و قیمت‌ها را با کاهش بیشتری مواجه خواهد ساخت. در عین حال در این زمان خبرهای سیاسی تازه بازار را فراگرفته و معادلات آتی بازار را بر هم خواهد زد. افت قیمت محتمل‌تر به نظر می‌رسد، اما باید قطع شدن آن تا این زمان انتظار کشید. 
دیروز البته بازار با مراجعه بیشتری برای خرید سکه و ارز همراه بود. دیروز افت قیمت‌ها انگیزه‌ای برای خرید مهیا کرد. شایعاتی در بازار داخلی وجود دارد که برخی را برای منفعت بردن از افزایش قیمت‌های احتمالی ماه‌های آینده به خرید تشویق می‌کند. شایعاتی که البته چندان قابل اعتنا نیست. 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :