کد خبر : 24844
تاریخ انتشار : ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۳:۴۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 128 بازدید

محمد زاده :روابط عمومي مواد خبري را بدون ابهام در دسترس رسانه قرار دهد

    معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينكه روابط عمومي و رسانه هر دو در اطلاع رساني و ارتقاي آگاهي‌هاي عمومي رويكردي مشترك دارند،گفت:روابط عمومي بايد موضوعات و مواد خبري را به گونه‌اي توليد كرده و در دسترس رسانه قرار دهد كه هيچ ابهامي درباره عملكرد سازمان باقي نماند. به گزارش […]

mohamadzade

 

 

معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينكه روابط عمومي و رسانه هر دو در اطلاع رساني و ارتقاي آگاهي‌هاي عمومي رويكردي مشترك دارند،گفت:روابط عمومي بايد موضوعات و مواد خبري را به گونه‌اي توليد كرده و در دسترس رسانه قرار دهد كه هيچ ابهامي درباره عملكرد سازمان باقي نماند.

به گزارش میرملاس به نقل از ؛ روابط عمومي معاونت مطبوعاتي وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي،دکتر محمد جعفر محمدزاده’، شنبه در مراسم گشايش هشتمين همايش ملي روابط‌ عمومي الكترونيك افزود:روابط عمومي و رسانه، هر دو در اطلاع رساني و ارتقاي آگاهي‌هاي عمومي رويكردي مشترك دارند.

به گفته وي، روابط عمومي، منبع پيام و تامين كننده اطلاعات براي رسانه و رسانه، انعكاس دهنده عملكرد سازمان براساس ‌‌اطلاعاتي است كه از طريق روابط عمومي به دست مي آيد.

معاون مطبوعاتي وزير ارشاد با تبريك روز جهاني ارتباطات و روابط عمومي به خانواده بزرگ اطلاع رساني كشور،اظهارداشت:انتظارات روابط عمومي‌ها و رسانه‌ها از يكديگر، انتظاراتي متفاوت است، از يك سو روابط عمومي‌ها با تاسي از روشي ديرينه، به كتمان برخي رويدادهاي سازماني گرايش مي‌ورزند و از ديگر سو رسانه‌ها به دليل مسووليت اجتماعي در قبال افكار عمومي، ناگزير از كنكاش در همين ابعاد پنهان و غيرشفافند.

محمد زاده ادامه داد: بي‌ترديد، درك مشترك انتظارات و محدوديت‌هاي رسانه و روابط عمومي و حركت اين هر دو نهاد ارتباطي بر محور اعتمادسازي، مي‌تواند چالش هاي احتمالي را به همگرايي و هم افزايي تبديل كند؛ رويكردي كه نتيجه آن جريان آزاد خبر و دسترسي مردم به اطلاعاتي است كه خود در حقيقت مالك، و رسانه‌ها و روابط عمومي‌ها امانتداران آنند.

وي با بيان اينكه روابط عمومي و رسانه هر دو ماهيتي رسانه اي و مخاطباني يكسان دارند گفت: اين دو به انعكاس اخبار و گزارش رويدادها مي انديشند و در اين فرايند از فنون و ابزارهاي مشترك بهره مي جويند بنابراين تعامل اين دو نهاد ارتباطي و درك متقابل آنها از يكديگر نيز چندان پيچيده و دشوار به نظر نمي‌رسد.

معاون مطبوعاتي وزير ارشاد افزود:براساس اين ديدگاه، شفاف سازي در راس وظايف روابط عمومي است. انتظار از روابط عمومي حرفه اي آن است كه رويدادهاي مهم و واجد ارزش خبري سازمان را به خبرنگاران انعكاس دهد؛ نه آن كه رويدادهاي فاقد اهميت و خوشايند سطوحي اندك از سازمان را از رهگذر روابط غير حرفه اي، به اخبار قابل انتشار تبديل كند.

محمدزاده تصريح كرد: كارآمدي روابط عمومي بدان نيست كه با صدور جوابيه ها و تكذيبيه هاي پي در پي، جامعه رسانه اي را جوساز و غرض ورز خطاب كند؛ بلكه كارآمدي به آن است كه با مشاهده هر خبر يا گزارش نادرست، به جاي توجه به معلول، در پي يافتن علت برآيد و چه بسا علت اصلي را در نحوه ارتباط خود با رسانه ها بجويد؛ ارتباطي كه با اصلاح و تقويت آن مي توان از بروز شايعات و اخبار نادرست پيشگيري كرد.

به گفته وي ،ممكن است مديران يك مجموعه به هر دليل نسبت به سياست شفاف سازي يا نقد پذيري ترديدها و يا ابهاماتي داشته باشند، اقناع مديران در اين زمينه ها نيز هنر روابط عمومي است.

پنجمين همايش ملي روابط عمومي دستگاه هاي اجرايي صبح شنبه درهتل المپيك تهران آغاز به كار كرد.

در اين همايش طرح توسعه نظام هاي معنايي در حوزه علوم اسلامي نيز رونمايي مي شود و از برگزيدگان سومين جشنواره ملي ارتباطات و فناوري اطلاعات تقدير خواهد شد.

انتخابات ،مظهر حماسه سياسي است

به گزارش ايرنا و به نقل از معاونت امور مطبوعاتي و اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، در يادداشت دکتر محمدجعفر محمدزاده در آستانه يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با عنوان ‘حماسه در افق رسانه’ آمده است: انتخابات، مظهر حماسه سياسي است و خلق چنين حماسه اي در گرو مشاركت گسترده و توام با آگاهي و بصيرت مردم است.در بخش ديگري از اين يادداشت اضافه شده است: نتيجه انتخابات هرچه باشد، توسط مردم رقم مي خورد و هرقدر مردم با تامل و ژرف انديشي بيشتري دست به انتخاب بزنند؛ نتيجه مطلوبتري براي آينده كشور حاصل مي شود.

معاون مطبوعاتي وزير ارشاد ادامه اداده است: از اين رو يكي از مهمترين وظايف رسانه ها در انتخابات، كمك به رشد آگاهي هاي سياسي براي انتخابي توام با بصيرت و دورانديشي است.

معاون مطبوعاتي وزير ارشاد در ادامه يادداشت خود با عنوان حماسه در افق رسانه آورده است: نبايد از نظر دور داشت كه انتخابات و رقابت‌هاي سياسي پيرامون آن، داراي آثار كلان و فراگير بين المللي، سياسي و اجتماعي است بنابراين از رسانه ها انتظار مي‌رود تا زاويه ديد و تراز مواجهه آنها با انتخابات، ترازي از جايگاه نظارت و روشنگري و زاويه ديدي كلان نگر باشد.

وي يادآور شد: برهمين اساس، يكي از راهبردهاي مطلوب رسانه در چنين فرايندي، جامع نگري به جاي توجه افراطي به حاشيه هاي رقابت و ‘برنامه محوري’ به عنوان مطالبه اي جدي از نامزدها به جاي ‘شخص محوري’ و قيل و قال زدگي است.

محمدزاده ادامه داد: البته دور از انتظار نيست كه در اظهارات برخي نامزدهاي انتخاباتي و هواداران آنها، مطالبي در نقد شرايط موجود مطرح شود؛ اما شرط انعكاس اين گونه نظرات، اجتناب از سياه نمايي و برجسته سازي كاستي ها و چالش هاي كشور است؛ زيرا آنچه به تضعيف عناصر درون نظام و تضعيف جبهه خودي بينجامد؛ جز در چارچوب ‘تخريب’منافع ملي قابل ارزيابي نخواهد بود.

وي در بخش ديگري از يادداشت خود ادامه داده است: براي مثال اگر نقد حوزه اقتصاد به احساس ناامني و بحران معيشتي در مردم دامن زند يا نقد حوزه سياست خارجي به تضعيف خط مقاومت در برابر جبهه استكبار منجر شود؛ نمي توان آن را به كاركرد نظارتي رسانه نسبت داد و بر تضييع حق امنيت و خدشه بر حيثيت ملي مخاطبان به عنوان ملتي برخوردار از عزت و اقتدار چشم فرو‌بست.به گفته محمدزاده، نقد يك جريان سياسي يا تفكر اقتصادي نيز اگر با سازمان علمي، روش استدلالي و رويكرد تفاهم آميز و اقناعي صورت گيرد، موضوعات و مباحث جذاب و متنوعي را در برخواهد داشت؛ چنانكه از دل هر نقد، نقدي ديگر زاده خواهد شد و سلسله نقدها خود به گفتماني ايجابي در هيات راه حل و راهكار بدل خواهد شد.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

با سلام و خسته نباشید خواستم بگم اگه اقای محمدزاده پست مهمی داشتن چی میشد دیگه همه سایت میشد ایشون …………

[پاسخ]

حسنك راستگو در گفته :

برات متاسفم فرهاد .بجاي اينكه بري به اينكه همچين همشهري سالم وانساني داري افتخار كني اينطور بيجا اظهار نظر ميكني …
تا كور شود هرآنكه نتواند ديد .
شما و امثال شماها هستيد كه اين عزيزان دوست داشتني و رفقاشون رو از شهر و ديار خودشون دلسرد كرديد . تو كه معلومه بچه اي و سن و سالت كمه اما خدا لعنت كنه اونايي كه تو اين شهر محروم و فقير ما تخم كينه و بدي رو ميكارن .

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :