کد خبر : 25591
تاریخ انتشار : ۷ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۱:۱۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 268 بازدید

حسن روحانی یادآور خاتمی بود

  حسن روحانی دیشب در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه 2، فراتر از حد انتظار ظاهر شد و بی‌تردید موفق شد امید را به میان جمع قابل توجهی از نیروهای اجتماعی دموکراسی‌خواه جامعه ایران بازگرداند. پس از رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی، کسانی که خواهان تغییر وضع موجود بودند، آشکارا دچار دلسردی و ناامیدی شدند. مشکلات […]

 

حسن روحانی دیشب در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه 2، فراتر از حد انتظار ظاهر شد و بی‌تردید موفق شد امید را به میان جمع قابل توجهی از نیروهای اجتماعی دموکراسی‌خواه جامعه ایران بازگرداند.

پس از رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی، کسانی که خواهان تغییر وضع موجود بودند، آشکارا دچار دلسردی و ناامیدی شدند. مشکلات جامعه ایران در شرایط کنونی به گونه‌ای‌ست که تا پیش از رد صلاحیت هاشمی، کمتر کسی از تحریم انتخابات دم می‌زد. حتی اپوزیسیون خارج از کشور نیز در فضای پرامید ناشی از کاندیداتوری هاشمی، ترجیح داد سکوت کند و با دمیدن نا‌به‌هنگام در بوق تحریم انتخابات، موقعیت خودش را نزد دموکراسی‌خواهان امیدوار شده داخل کشور، تضعیف نکند. اما پس از رد صلاحیت هاشمی، فضای مساعدی برای تحریم‌کنندگان انتخابات شکل گرفت تا به سود تز تحریم، استدلال کنند.

با این حال درخشش حسن روحانی در برنامه دیشب شبکه 2، چنان محسوس بود که بلافاصله پس از پایان برنامه، فضای مثبتی به سود وی در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی شکل گرفت. بسیاری از کسانی که پس از رد صلاحیت هاشمی دیگر رغبتی به اظهار نظر درباره انتخابات ریاست جمهوری نداشتند، دیشب پُست‌های فیس‌بوکی خود را به تحسین حسن روحانی اختصاص دادند.

روحانی در برنامه دیشب، چند ویژگی مثبت چشمگیر داشت. نخست اینکه، فارغ از محتوای کلامش، بسیار خوب حرف زد. موجز و سریع سخن می‌گفت با ادبیاتی قابل قبول.

 دوم اینکه، بدون همراه داشتن حتی یک برگ کاغذ، آمارهایی دقیق ارائه کرد و نشان داد که حافظه‌ای قوی دارد.

سوم اینکه، در کنار انتقادات پخته و موجز از سیاست‌های اقتصادی دولت احمدی‌نژاد، صدا و سیما را نیز با رویی خوش ولی با کلامی برّنده، به زیر تیغ انتقاد کشید. او در مقام تاکید بر اهمیت عدالت و توصیف بی‌عدالتی‌های راه‌یافته در عملکرد دولت احمدی‌نژاد، مفصلاً به بی‌عدالتی نهادینه شده در صدا و سیما نیز پرداخت و تبعیض‌های اخلاقاً غیرموجه این سازمان در برخورد با نیروهای سیاسی موجود در جامعه ایران را نیز گوشزد کرد.

چهارم اینکه، روحانی دیشب نشان داد که سیاستمدار هوشمندی‌ست و می‌داند که در حین بحث و تبلیغ، بر کدام نقاط موثر باید انگشت تاکید نهد. مثلاً وقتی به درآمد سه‌هزار میلیارد تومانی ناشی از کارآفرینی در کشور اشاره کرد، سریعاً به آشنابودن رقم سه‌هزار میلیارد تومان برای مردم هم اشاره کرد و فساد مالی دوران احمدی‌نژاد را با زیرکی‌ای آمیخته به طنز، به یاد آورد. و یا وقتی در مذمت تندروی‌های دو جناح موجود در کشور سخن می‌گفت، نه فقط به اردوکشی خیابانی پس از انتخابات، بلکه به حصرِ پس از انتخابات نیز اشاره کرد.

پنجم اینکه، روحانی در مقام انتقاد از سیاست‌های اقتصادی احمدی‌نژاد، بر نکاتی بسیار تاثیرگذار دست نهاد. مثلاً تورم زیر 3 درصدی در عربستان سعودی را با تورم 30 درصدی در ایران مقایسه کرد. و یا میل دولت احمدی‌نژاد به صدقه دادن به ملت ایران را در کنار سفر چندین میلیارد تومانی مسئولان این دولت به نیویورک، به بهانه حضور احمدی‌نژاد در اجلاس سالانه سازمان ملل مطرح کرد و با این مقایسه هوشمندانه، تاثیر روانی چشمگیری بر مخاطبانش بر جای نهاد.

روحانی دیشب نشان داد که در این انتخابات می‌تواند نماینده مطالبات طبقه متوسط جامعه ایران باشد. او درباره مشکلات اقتصادی و سیاسی کشور همان نقدهای هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی بر “وضع موجود” را بیان کرد. اگر چه در سیاست نمی‌توان صرفاً بر مبنای سخنان رجل سیاسی عمل کرد و شخصیت و موقعیت آنها را نیز باید در نظر گرفت، ولی به نظر می‌رسد که حسن روحانی در کنار سخنان معقول، با توجه به ملاحظات و مطالبات هواداران جبهه اصلاحات،می تواند گزینه ای قابل اعتنا باشد.

او دیشب یادآور خاتمیِ سال 76 بود. همانند خاتمی، و حتی شاید کمی بهتر از او، سریع و فصیح حرف می‌زد و همانند او لبخندهایی می‌زد که برای اقتدارگرایان احتمالاً لبخندهایی اعصاب‌خردکن بود!   

اینکه تک تک شهروندان طالب آزادی‌های بیشتر و شرایط اقتصادی مطلوب‌تر در این انتخابات رای دهند یا نه، تصمیمی‌ست بر عهده خود آنها. نه کسانی که رای می‌دهند “خائن”اند نه کسانی که رای نمی دهند. رای دادن جزو حقوق شهروندان است، بنابراین، هواداران ریاست جمهوری حسن روحانی بی‌آنکه نیاز باشد از موضعی طلبکارانه دیگران را به رای دادن فرابخوانند، می‌توانند این نکته ساده را به تحول‌طلبان داخل و خارج کشور یادآور شوند که رای به حسن روحانی مبتنی بر همان استدلال بنیادینی‌‌ست که قرار بود مبنای رای به هاشمی باشد.
اگر قرار بود هاشمی رئیس جمهور شود تا جریان راست رادیکال از قوه مجریه کنار گذاشته شود و کارآمدی و عقلانیت دولت افزایش یابد و فشارهای ناشی از کج‌مدیریتی‌های داخلی و تحریم‌های خارجی بر اقشار گوناگون جامعه ایران کاهش یابد، حال که دیدگاههای کلان حسن روحانی در حوزه اقتصاد و سیاست خارجی همانند هاشمی و خاتمی است، بدیهی‌ست که او نیز می‌تواند کاندیدای نیروهای اجتماعی تحول‌طلب و دموکراسی‌خواه جامعه ایران در این انتخابات باشد.

بی‌تردید دیشب اگر هاشمی رفسنجانی به جای حسن روحانی در شبکه 2 سیما ظاهر شده بود، این همه جذاب و موثر حرف نمی‌زد. بیان شیوا و سیمای زیبا در کنار قوت حافظه و سرعت ناطقه، حسن روحانی را کاندیدایی مستعد به اجماع‌رساندن اصلاح طلبان نشان داد!

از آن سو نیز هیچ بعید نیست که در هفده روز آینده، یک دو تن از نامزدهای اصولگرا به نفع گزینه اصلی این جناح کنار بروند تا دست هاشمی رفسنجانی همچنان از دامان دولت کوتاه بماند و زحمات هشت ساله جریان راست رادیکال، در اثر نقش‌آفرینی یک ماهه یار غار هاشمی بر باد نرود. 

اهورا جهانیان

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

به نظرم عبارت اردو کشی خیابانی طیف اصلاح طلبان عبارت مناسبی نبود که آقای روحانی آن را تکرار کرد .

حاتم زاده در گفته :

من هم با شما موافقم ولی به نظرم این حرف روحانی با توجه به ملاحظات سیاسی بوده است. او سعی می کند اعتدال و میانه روی را حفظ کند و این بازتاب واقعی اندیشه و شخصیت اوست نه فیلم یا ادای انتخاباتی اش. او بی قانونی و بی عدالتی در صدا و سیما را نقطه آغاز حوادث 88 می داند و از طرف دیگر ادامه اعتراضات را نیز مورد نقد قرار می دهد.

سلام
ابتدايى عرض م بگم كه من طرفدار آقاى روحانى نيستم لااقل تا اين لحظه هيچ تصميمى نگرفتم كه به كی رأى بدم!
ولى در برنامه ى ديشب مجرى برنامه و عوامل پشت صحنه ميخواستن آقاى روحانى رو به چالش بكشن كه با تيزهوشى آقاى روحانى جو عليه خودشون شد.
صدا و سيما ديشب ميخواست پروژه تخريب و كليد بزنه كه بدجورى تو دهنى خورد. البته منتظر بوديم و تعجب كرديم كه چرا در اين دوره اين شيطنت ها رو انجام نميده؟
وقتى مستندات و يكى يكى ( با لبخند مليح) كف دست مجرى و عوامل دست هاى پشت پرده گذاشت، فهميدن كه نبايد وارد بازى آقاى ضرغامى بشن .
ديشب مصاحبه شوند ه حاكم شد بر مصاحبه كننده! در مصاحبه يا مذاكره بهترين حالت، حالت برد- برد، است . خيلى بده كه طرف مصاحبه كننده مغلوب بشه! كه شد و بدجورى هم ضايع شد.
آقاى عابدينى چند بار ديگه گول عوامل پشت صحنه رو بخوره بايد بره تمام عمر شو ، كتاب آقاى روحانى و بخواند.

هفت اقلیم در گفته :

با سلام . من خیلی با دید و نگاه منفی موافق نیستم که صدا سیما قصد تخریب داشت یا قصد تضعیف داشت و … این رفتارهای کاندیداها که جلوی ملت بگی به مجری اون که داره تو گوشی فلان چیز رو میگه …. این باز شروع بی اخلاقی می تونه باشه ما یه دولت متین می خوایم نه دولت بگم بگم

يادمون باشه كه اين جور رفتار از طرف دست هاى پشت پرده كليد ميخوره!!

با سلام. من برنامه اقای روحانی را به دقت رصد کردم .به نظرم اقای روحانی با توجه به تجربه و عملکردی که در دوره دبیری شورای امنیت ملی از خود نشان داده اند میتواند اعتدال و ارامش را به جامعه وبازگرداند .همچنین او با توجه به اینکه خطرات تحریم و حمله را در سال 82دفع نمود قدرت بازگرداندن ایران به جایگاه بین المللی گذشته را دارد .او میتواند با جلب نمودن نظر مثبت اصلاح طلبان را با شفاف گویی و دلجویی از انان به خود جلب کرده و خیل عظیم و نومید از رد صلاحیت شدگان اقای هاشمی را نیز به خود به جلب نماید .

پرويز گراوند در گفته :

در مصاحبه ي پري شب، روحانی بالاتر از حد انتظار ظاهر شد. در مصاحبه ي ديشب هم كساني كه همه ي مصاحبه را ديده بودند نيز چنين نظري داشتند. من اواخر مصاحبه ي ديشب را ديدم. ظاهرا او یک رجل سیاسی است البته نه از نوع حدادعادل یا جلیلی.
تمرکز، قدرت بیان و تبیین، حافظه، خونسردی، خندان، خوش سیما، درک موقعیت، «هوش هیجانیِ» بالا در کنارِ تجربه و تسلط به سیاست و دیپلماسی، یک هاشمیِ خطیب تر و یک خاتمیِ جسور تر است اما در مقیاس کوچک تر.
او توانست ساختارِ تحلیلیِ ذهنش را با نشان دادنِ سازماندهیِ متجانسُ و حضور به موقع مفاهیم و واژه ها نشان دهد. احتمالا بي جهت رياست مركز تحقيقات استراتژيك شوراي مصلحت را به او نداه اند همان پستي كه قبلا در اختيار موسوي خوئيني ها بود.
گرچه برخلافِ سایر هم صنفانِ روحانی اش، در نگاهِ اقتصادی، اشراف کلی و مناسب داشت، ولی خصوصا در تبیینِ مکانیزم هایِ موجود در بینِ متغیرهای اقتصادی، به اندازه ي كافي کارشناسِ نبود. اگر رییس جمهور شود، باید این موضوع را با کمک مشاوران برطرف سازد؛ همان کاری که خاتمی بیش از هاشمی بدان مبادرت ورزید. البته استنباط سطح دانش اقتصادی آقای روحانی در مصاحبه ی پری شب، یک گمانه زنیِ است. ولی با توجه به نحوه ی کاربرد اصطلاحات اقتصادی و گنجینه ی واژه های اقتصادی اش، برای برخی تا حدی گمانه زني در اين باب ممکن بود.
آقای قالیباف نيز در مصاحبه دیشب در استفاده از واژه های «سرمایه اجتماعی» و اعتماد و … دچار ابهام شد و نزدیک بود بحث ار دستش خارج شود که نشان داد این واژه ها و مفاهیم را از مشاوران گرفته اما خوب هضم نکرده است. يا آقاي جليلي از ارتباط دادنِ ديپلماسي مورد نظرش با شرايط اقتصادي كشور غافل بود و حتي فاقد يك نگاه اجمالي به مسائل اقتصادي و اجتماعي كشور بود و به مفاهيم غير مصداقي و انتزاعي پرداخت كه امكان مچ گيري از گوينده را كم ميكند و اين احتمالا ناشي از نگراني از اشتباه كردن بود.
اگر روحانی بدنه ی اصلاحات را با بحث های اینچنینی اش متقاعد کند که به میدان بیایند، او یا عارف یکی کنار رود، هاشمی و خاتمی حمایت کنند و نخبگان كشور واقع نگرانه و عملگرایانه وارد میدان شوند او رای خواهد آورد.

ناشناس در گفته :

یا هاشمی یا هیچکس دیگه

حالا به روحانی رای بده توکل برخدا

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :