کد خبر : 28748
تاریخ انتشار : ۱۱ تیر ۱۳۹۲ - ۲۲:۵۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 238 بازدید

جشن ثبت جهاني گنبد قابوس

جشن یک سالگی جهانی شدن گنبد قابوس بلندترین گنبد آجری جهان در شهر گنبد کاووس برگزار شد.به گزارش میرملاس نیوز به نقل از واحد مرکزی خبر،10 تیر پارسال گنبد قابوس در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در سن پترزبورگ روسیه ثبت جهانی شد.این اثر تاریخی ارزشمند که به عنوان پانزدهمین اثر تاریخی […]

جشن یک سالگی جهانی شدن گنبد قابوس بلندترین گنبد آجری جهان در شهر گنبد کاووس برگزار شد.
به گزارش میرملاس نیوز به نقل از واحد مرکزی خبر،10 تیر پارسال گنبد قابوس در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در سن پترزبورگ روسیه ثبت جهانی شد.
این اثر تاریخی ارزشمند که به عنوان پانزدهمین اثر تاریخی ایران درفهرست جهانی به ثبت رسید تنها اثر جهانی گلستان است.
جشن ثبت جهانی قابوس با نورافشانی و هنرنمایی گروههای نمایش و موسیقی ترکمن و شاد از برنامه های دیشب بود.
گنبد قابوس با 62 متر ارتفاع در مرکز شهر گنبد کاووس قرار دارد .
ساخت این گنبد سال 397 (ه.ق) برابر با 375 (ه.ش ) به فرمان شمس المعالی قابوس بن وشمگیر از پادشاهان آل زیار آغاز و 5 ساله انجام شد.
جبرییل نوکنده باستانشاس گلستانی استفاده از مصالح مرغوب و آجرهای محکم را که از خاک کوه سرخ در 15 کیلومتری شرق جرجان تهیه می شد موجب حفظ این اثر تاریخی بیش از هزار سال پس از حوادث مختلف اعلام کرد.
پس از ثبت جهانی ، سازمان یونسکو خود به عنوان یکی از کانون های جذب جهانگرد عمل و زمینه افزایش گردشگران را از سراسر دنیا فراهم می کند.
همچنین پرداخت کمک های مالی برای انجام امور مختلف مانند مرمت یا پژوهش از دیگر مزایای ثبت جهانی قابوس است و علاوه بر این برای انجام امور کارشناسی نیز می توان از کمک های کارشناسان پایگاه جهانی میراث و یونسکو بهره مند شد.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :