کد خبر : 2881
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۰ - ۰۸:۳۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 365 بازدید

لرستان مهمان نواز در انتظار مسافران نوروزي

  سال در آستانه نو شدن است و هموطنان در تدارك سفر نوروزي به شهرهاي مختلف ميهن عزيزمان ايران هستند تا با استفاده بهتر از تعطيلات نوروزي خستگي يك سال كار و تلاش را از تن به در كنند و زنگار از روح و روان بزدايند.در ميان استان هايي كه هموطنان گرانقدرمان به عنوان مقصد […]

 

سال در آستانه نو شدن است و هموطنان در تدارك سفر نوروزي به شهرهاي مختلف ميهن عزيزمان ايران هستند تا با استفاده بهتر از تعطيلات نوروزي خستگي يك سال كار و تلاش را از تن به در كنند و زنگار از روح و روان بزدايند.
در ميان استان هايي كه هموطنان گرانقدرمان به عنوان مقصد و يا گذرگاهي براي رسيدن به ساير شهرها و استان ها برگزيده اند و در برنامه سفرهاي نوروزي گنجانده اند استان لرستان قراردارد.
استان لرستان از چنان تنوع آب و هوايي برخوردار است كه از آن به عنوان مجموعه كامل جغرافياي ايران منهاي مناطق كويري و به عبارتي ايراني كوچك نامبرده مي شود.
از اين روي كساني كه طالب آب و هواي معتدل و بهاري هستند مي توانند تعطيلات نوروزي را در خرم آباد، چگني، كوهدشت سپري كنند، افرادي هم كه مايلند در مناطق سرد و برفگير تعطيلات نوروز را بگذرانند مناطق اليگودرز، الشتر، نورآباد، دورود و بروجرد و آناني كه هواي گرم تري را مي طلبند شهرستان پلدختر محل مناسبي براي پذيرايي از آنان است.
قطعاً هر چه آشنايي با جاذبه ها و ويژگي هاي لرستان براي مسافران نوروزي بيشتر باشد آنان مدت زمان بيشتري را در اين خطه سپري خواهند كرد و از تعطيلات نوروزي بيشتر لذت خواهند برد.
يكي از ويژگي هاي كم نظير و شايد هم منحصربه فرد لرستان مهمان نوازي مردم خوب آن است كه مسافران نوروزي در صورت لزوم در هر موقعي از شب و روز به خانه هر لرستاني مراجعه كنند به مصداق مهمان حبيب خداست با استقبال و گشاده رويي وي مواجه خواهند شد.
وجود جاذبه هاي طبيعي فراوان، شامل آبشارها، پل هاي تاريخي، آثار باستاني، امام زاده ها، رودخانه هاي پرآب، چشمه هاي زلال و كوه هاي پوشيده از سبزه و جنگل بلوط و ديگر درختان مثمر و غيرمثمر به نوبه خود هر يك جلوه اي افسانه اي از طبيعت سحرآميز لرستان است.
در خرم آباد به عنوان مركز استان لرستان، وجود امام زاده زيدبن علي(ع)، قلعه تاريخي فلك الافلاك كه با همت استاندار لرستان عمليات رهاسازي اطراف آن آغاز شده است، سنگ نوشته، سنگ سوراخ، درياچه زيباي كيو، اشگفت قمري، گرداب سنگي، چشمه هاي فراوان كه مجموعه اي از آنها در زير پاي قلعه فلك الافلاك مي جوشند، آبشار شهري دره گرم و بسياري آبشارهاي زيبا و ديدني در اطراف دور و نزديك اين شهر و بويژه مجتمع تفريحي- توريستي و تحقيقاتي كوهستاني 14معصوم واقع بر روي كوه مدبه و منطقه علي آباد با خيابان هاي كوهستاني و منظره اي شگفت انگيز كه در دل شهر خرم آباد احداث شده است از جمله آثار فاخر و ديدني مركز استان لرستان هستند كه بازديد از آنها به خاطرات شيرين و فراموش نشدني تبديل خواهد شد.
طبيعت مهرورز لرستان همانند مردم مهمان نوازش اين روزها با شور و شوق وصف ناپذير در استقبال از مسافران نوروزي خود را آراسته است، دشت ها حرير سبز مخملي به رنگ نوروز و بهار به تن كرده اند، قلل قامت برافراشته چون زائران بيت الله الحرام كلاهك سفيدبرفي بر سر نهاده اند، كوه ها با درختان پر از شكوفه و قامتي آراسته به برف و جنگل با دشت ها و دامنه هايي پر از گل و سبزه به شوق استقبال از مسافران نوروزي با مردم اين ديار مسابقه مهمان نوازي براه انداخته اند.
گرچه لرستان استاني كوهستاني است اما سفر به اين خطه برخلاف گذشته دشوار نيست زيرا در حوزه راهداري، لرستان طي سنوات اخير شاهد تحولات ارزنده اي در پرتو تلاش هاي مديركل راه و ترابري استان بوده است. چنان كه بسياري از راه هاي استان چهار خطه شده اند و بخش مهمي از عوامل حادثه خيز محورهاي لرستان رفع شده اند. اما متأسفانه اندك بودن اعتبارات تخصيصي به اين حوزه مانع بروز و ظهور توانمندي ها و دانش علمي اين مدير توانمند براي تبديل به احسن همه محورهاي استان شده است كه اميد مي رود در سال جديد با عنايت ويژه دولت در امر تخصيص اعتبارات مورد نياز، مشكلات و موانع اين عرصه برطرف شود.
فرودگاه خرم آباد نيز كه به همت دكتر دهمرده به تازگي از نعمت پروازهاي ايران اير بهره مند شده است به جز جمعه ها، روزانه يك پرواز به تهران و بالعكس نيز دارد.
حسن شريعت نژاد معاون سياسي و امنيتي استاندار با بيان اينكه مردم لرستان با قدمت و پيشينه كهن مشتاقانه منتظر حضور نوروزي هموطنان هستند، گفت: همه دستگاه ها به دستور دكتر دهمرده استاندار لرستان براي تأمين رفاه حال مسافران بسيج شده اند.
سرتيپ كاظم عليزاده فرمانده انتظامي لرستان با اشاره به افزايش گشت هاي پليس به منظور هدايت و راهنمايي مسافران نوروزي، گفت: لرستان از امن ترين استان هاي كشور است و مشكل امنيتي در اين خطه وجود ندارد.
ماكنعلي مديركل آموزش و پرورش لرستان اعلام كرد: تعداد1300 كلاس درس براي اسكان مسافران نوروزي اختصاص يافته كه در صورت نياز افزايش خواهند يافت.
هرمز نصيري شهردار خرم آباد گفت: تعداد زيادي چادر در پارك هاي كيو، دانشجو و شريعتي براي انبوه مسافران نوروزي داير شده است و مصمم هستيم، مسافران نوروزي در خرم آباد مشكلي نداشته باشند. حجت بيرانوند مديركل صنعت، معدن و تجارت لرستان نيز اعلام كرد: در لرستان كالاهاي مورد نياز عموم در حد انبوه و با قيمت مناسب عرضه مي شود.
مديرعامل جمعيت هلال احمر لرستان گفت: با ايجاد 14پست راهنمايي مسافران نوروزي در نقاط مختلف لرستان تعداد 250 نفر از اعضاي فعال شاخه جوانان از كانون هاي دانشجويي، دانش آموزي و غنچه هاي هلال و پيشاهنگان با جمعيت هلال احمر لرستان جهت راهنمايي مسافران نوروزي همكاري خواهند كرد.
سياهپوش افزود: 14پست مذكور شامل پايگاه ها، خيمه ها و چادر نماز در مبادي ورودي و خروجي هر شهرستان داير مي شود و جوانان مستقر در اين مكان ها، محصولات فرهنگي، بروشور و نقشه استان را به مردم هديه مي كنند.

گزارش از : نورمحمد سپهوند

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

میرزا سرهنگی در گفته :

با سلام و تشکر از همه مسئولانی که در انجام کارهای عام المنفعه همکاری دارند دوست داشتم در این خبر نقش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را بدانم که آن سازمان چه امکاناتی را فراهم کرده است

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :