کد خبر : 2893
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۰ - ۰۹:۱۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 177 بازدید

بارش باران خاک از آسمان لرستان

سلامت، اقتصاد و منابع طبیعی لرستان درگیر ریزگردها /  بنابر این گزارش ورود موجهای متعدد گرد و غبار در سالهای اخیر به استان لرستان زمینه خسارات متعدد در بخشهای مختلف کشاورزی، دامپروری، منابع طبیعی، زنبورداری، باغبانی و … در استان را فراهم کرده است. هجوم ریزگردهای عربی که با خشکسالی در استان لرستان همراه شده […]

سلامت، اقتصاد و منابع طبیعی لرستان درگیر ریزگردها / 

بنابر این گزارش ورود موجهای متعدد گرد و غبار در سالهای اخیر به استان لرستان زمینه خسارات متعدد در بخشهای مختلف کشاورزی، دامپروری، منابع طبیعی، زنبورداری، باغبانی و … در استان را فراهم کرده است.

هجوم ریزگردهای عربی که با خشکسالی در استان لرستان همراه شده است زمینه ساز خسارت به زنبورداران لرستانی و ضربه به سوغات این استان شده به طوریکه تولید عسل در لرستان با مشکل جدی مواجه شده است.

از سوی دیگر یکی از مشکلاتی که در سالهای اخیر بیشترین ضربه را به جنگلهای زاگرس وارد ساخته هجوم بی سابقه ریزگردهای عربی بوده است. ذرات معلقی که در پنج سال گذشته با تداوم ورود به ناحیه زاگرس، نفس کشیدن را برای درختان بلوط سخت کرده و مهلک ترین ضربه را به حیات این گونه ارزشمند وارد ساخته‌اند.

همچنین هجوم ریزگردهای عربی که با خشکسالی در استان لرستان همراه شده زمینه ساز ضربه بر پیکره اقتصادی این استان شده به طوریکه بخش کشاورزی و دامپروری به عنوان پایه اقتصاد لرستان با مشکل جدی مواجه شده است.

استان لرستان سال 88 را با 100 روز آلوده را پشت سر گذاشت و در سال 89 نیز شاهد چندین موج ضعیف و شدید ریزگردهای عربی بود تا حاصل آن 90 روز آلوده و پرغبار باشد.

به هر روی امید می‌رود مسئولان امر در سطح ملی با توجه به خسارات وارد شده به سلامت، اقتصاد و منابع طبیعی استان لرستان در پی ورود ریزگردهای عربی علاوه بر چاره‌اندیشی جدی برای حل اساسی این معضل، زمینه جبران این خسارات را فراهم آورند.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

میرزا سرهنگی در گفته :

با سلام وادای احترام و تشکر از مسئول محترم پایگاه خبری میر ملاس نیوز و آقای آزادبخت بخاطر پرداختن به این موضوع مهم .همانطوریک استحضار دارید کانون 30در صد گرد و خاکها (ریز گرد های عربی) در داخل خاک ایران است در چند سال گذشته این گرد خاک به یک تهدید جدی محیط زیستی تبدیل شده است .طبق اطلاعات واصله سازمان جنگل ها و مراتع از سال 1384 تا کنون وظیفه خود را در خصوص مدیریت بر این بحران را رها کرده به طوریکه مالچ پاشی و کاشت درخت و درختچه و تثبیت کانونهای فعال گرد و خاک را انجام نمی دهد . جا دارد سازمان جنگلها مراتع و آبخیزدار کشور و سازمان حفاظت محیط زیست واستانداران محترم خوزستان . ایلام . لرستان و کرمانشاه بعنوان نمایندگان ارشد دولت بیش از این منتظر معجزه نباشند و در جهت حل این بحران که جان انسانها و همه موجودات را تهدید میکند اقدام عاجل نمایند .

[پاسخ]

نادر بدونه سیمین در گفته :

ای بابامسولان که وقت ندارن دعا کنید شاید خدا بدادمون برسه

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :