کد خبر : 29979
تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 88 بازدید

روحانی: حرمت و اقتدار باید به مجلس بازگردد

    حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور منتخب امشب در مراسم ضیافت افطار مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس گفت: با سلام بر همه شهیدان، جانبازان، ایثارگران و امام شهیدان که مظهر استقامت، ایستادگی، عزت و غرور و احیای احکام اسلام بودند با سلام و تحیت بر همه نمایندگان محترم مجلس که […]

 

13920416092830845801133

 

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور منتخب امشب در مراسم ضیافت افطار مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس گفت: با سلام بر همه شهیدان، جانبازان، ایثارگران و امام شهیدان که مظهر استقامت، ایستادگی، عزت و غرور و احیای احکام اسلام بودند با سلام و تحیت بر همه نمایندگان محترم مجلس که در خدمت آنها هستم. سلام به رئیس محترم مجلس جناب آقای دکتر لاریجانی که این فرصت را امروز فراهم آوردند. 

وی خاطرنشان کرد: عده‌ای از نمایندگان محترم مجلس برای تبریک تشریف آورده بودند و عده‌ای دیگر برنامه‌ریزی شده بود تا در خدمت آنها باشیم اما به دلیل کسالت من این دیدار امکانپذیر نشد و به هر حال امروز هم بازدید برای همه نمایندگان است و هم فرصتی که من و همکارانم در خدمت نمایندگان مجلس باشیم. 

روحانی مجلس شورای اسلامی را برآمده از اجتهاد و جهاد عنوان کرد و این اجتهاد و جهاد را در صدر مشروطیت دانست و گفت: مجلس شورای اسلامی نماد مهم مردمسالاری است تک تک نمایندگان به عنوان نماینده کل ملت ایران هستند اگر در سال‌های اخیر نسبت به مجلس بی‌حرمتی شد این حرمت و اقتدار باید به مجلس بازگردد. دولت آینده به مجلس شورای اسلامی به عنوان یک نهاد مهم و تاثیرگذار که امام فرموده بود عصاره فضایل یک ملت است نگاه می‌کند. چرا که قانونگذاری که محصول کار نمایندگان مجلس است پس از تایید شورای محترم نگهبان برای همه و از جمله دولت آینده لازم‌اطباع خواهد بود. 

وی اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی بی‌تردید ادامه دهنده راه آن سیاستمدار بزرگی است که امام عزیز به آن عشق می‌ورزید یعنی شهید مدرس. افتخار مجلسیان این است که ادامه دهنده راه مدرس باشند که او بی‌تردید یک الگوی بزرگ در سیاست، اخلاق، شهامت، شجاعت و قانونگذاری بود. 

رئیس جمهور منتخب با بیان اینکه هنوز حرف‌های مدرس نو و تازه است اظهار داشت: اگر برگردیم و یک بار دیگر نطق‌های مدرس را مرور کنیم می‌بینیم آنچه او بیش از یک قرن قبل سخن گفت چه بوده است.

روحانی تاکید کرد: من افتخار می‌کنم بگویم عضو خانواده مجلس هستم 20 سال از عمرم از مجلس اول تا مجلس پنجم در خانه ملت سپری شد و چه درس‌های فراوانی از مجلس آموختم که یکی از آن درس‌ها این بود که عظمت مجلس عظمت ملت است و دولت قوی نیز در کنار مجلس قوی خواهد بود.

“اقتدار مجلس قبل از آنکه منافعش برای آن باشد برای دولت خواهد بود. قانون مجلس، نظارت مجلس، سوال مجلس و حتی اگر لازم باشد استیضاح مجلس را بردیده منت می‌گذاریم.”

وی با بیان اینکه مبنای همه ما برای همکاری و همراهی قانون اساسی است، افزود: من نمی‌گویم همراهی و همدلی، بلکه می‌گویم همراهی و همکاری دو قوه مهم تقنین و اجراست. فصل ششم قانون اساسی از آن شما و فصل قانون از آن دولت است.

روحانی اضافه کرد: در فصل ششم از اصول 62 تا 99 قانون اساسی وظایف قوه مقننه و در راس آن مجلس و در کنار مجلس، شورای محترم نگهبان را مشخص کرده است. از اصول 113 تا 142 قانون اساسی در فصل نهم نیز وظایف قوه مجریه، رییس جمهور، وزرا و هیات وزیران به خوبی تبیین شده است.

رئیس جمهور منتخب همچنین مجلس و دولت را مکمل یکدیگر برای حل معضلات کشور دانست و تاکید کرد: طبق قانون اساسی، قانونگذار به عهده مجلس است و دولت نمی‌تواند به بهانه برنامه، مصوبات، آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های قانونی را تدوین کند. بلکه این کار برعهده مجلس است.

روحانی خطاب به نمایندگان مجلس تاکید کرد: هرچه مجلس ملی‌تر بی‌اندیشد که اینچنین است و هرچه نمایندگان به عنوان نماینده کل ایران از جزئی نگری و مسائل خرد حوزه‌های انتخابیه فاصله بگیرند و به مسائل ملی و منافع کل کشور و ملت بیاندیشند، همکاری، هماهنگی، همدلی و همراهی بین مجلس و دولت بیشتر و بهتر خواهد شد.

رییس جمهوری منتخب ادامه داد: آنجا که قانون نیاز است، مجلس قانونگذاری می‌کند اما طبق قانون اساسی برنامه و خط مشی برعهده دولت است و دولت اجرا را بر عهده دارد، اگرچه همه می‌دانیم تنها قانون برای همکاری و هماهنگی کافی نیست و علاوه بر وجود قانون، اخلاق، معیار بزرگی برای همکاری خواهد بود.

وی افزود: دولت خود را مجری قانون اساسی و قوانین موضوعه کشور می‌داند و معتقد است بدون قانون‌گرایی کشور سامان نخواهد یافت. همچنان که بسیاری از معضلات در گذشته به خاطر فاصله گرفتن از قانون بوده است.

روحانی با بیان اینکه دولت آینده در فکر تقابل با مجلس نیست، گفت: دولت آینده نه فکر تقابل با مجلس است و نه در فکر اینکه مجلس را با آمار غیردقیق فریب دهد و نه در فکر آن است که در اجرای قانون و برای فاصله گرفتن از اجرای قانون بهانه‌تراشی کند.

وی با بیان اینکه حل معضلات کشور بدون همکاری مجلس و قوه مجریه امکانپذیر نیست، گفت: امروز کشور دارای شرایط سخت و پیچیده‌ای است که بخشی از این پیچیدگی ناشی از عملکرد داخلی و بخشی ناشی از فشارهای ظالمانه خارجی است.

رییس جمهور منتخب همچنین به شرایط اقتصادی کشور پرداخت و افزود: البته در حضور نمایندگان که از آمار و ارقام واقعی باخبرند، نیازی به ارائه آمار و ارقام نیست و نیازی نیست که بگوییم شرایط کشور چگونه است.

روحانی ادامه داد: اما این اولین بار است که پس از دوران جنگ تحمیلی در دو سال متوالی، رشد اقتصادی ما منفی است. این برای اولین بار است که در کنار رشد اقتصادی منفی، کشور با تورم بسیار بالایی مواجه است. بیشترین تورم در منطقه و شاید در جهان! اینکه کشور با تورم چهل و دو درصد و بیکاری مواجه است.

وی با بیان اینکه اگر برای حل مشکل بیکاری اقدام فوری نشود، این مشکل در سال‌های آینده بیشتر خواهد شد، تاکید کرد: ما در یک عمل تاخیری درهای دانشگاه را به روی جوانان بازکردیم؛ طبق محاسبات اگر روند به این شکل ادامه یابد، در چهار سال آینده بین چهار تا پنج میلیون جوان فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار خواهیم داشت.

رئیس جمهور منتخب افزود: تعداد کسانی که در طول هشت سال گذشته مشغول به کار شده‌اند، بسیار اندک است، براساس آمار مرکز آمار بین سال‌های 85 تا 90 رقم شاغلان سالی 14 هزار نفر بوده است. همین ارقام به اختصار کافی است که شرایط کشور را نشان دهد.

روحانی بر لزوم همکاری دولت و مجلس، تاکید کرد و افزود: ما برای همکاری و همراهی، نیاز داریم که دولت و مجلس از اوضاع داخلی، منطقه‌ای و جهانی، تحلیل واحد داشته باشند و این نیازمند همکاری مداوم بین دولت و مجلس، کمیسیون‌های تخصصی و وزارتخانه‌های مربوطه است.

وی با بیان اینکه ما معتقد نیستیم که کارشناسی و کارشناسان فقط در بخش اجرا هستند، تصریح کرد: بلکه قوه مقننه هم دارای قدرت کارشناسی است، من بسیاری از نمایندگان مجلس را از دیرباز می‌شناسم و می‌دانم اهل مطالعه، تحقیق و با قدرت کارشناسی و تحلیل هستند. کارشناسی دولت باید در کنار کارشناسی قوه مقننه قرار بگیرد و این کافی نیست.

روحانی اضافه کرد: باید از دانشگاه‌ها، بخش خصوصی، حرف، انجمن‌های حرفه‌ای و تشکل‌های مختلف کارشناسی و تجربه آنها استفاده شود و این هم کافی نیست بلکه باید از تجربه جهانی هم بهره‌برداری کنیم.

وی همچنین  بر نقش مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: اساس مجلس شورای اسلامی بر شور و مشورت است، ضمن آنکه باید از تجربه دیگران بهره بجوییم و در کنار آن به تحلیل واحد برسیم. 

 

 

 

 

 

درج شده توسط : سرویس خبر و رسانه " میرملاس "

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :