کد خبر : 30078
تاریخ انتشار : ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ۰۴:۰۴
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 359 بازدید

خاستگاه مفرغ دنیا از موزه اختصاصی این هنر محروم است

  یک باستان شناس لرستانی گفت: با وجود اینکه لرستان خاستگاه هنر مفرغ است، اما موزه اختصاصی مفرغ در این استان وجود ندارد. عطاء حسن پور در گفت و گو با تسنیم در خرم آباد اظهار کرد: بر مبنای حفاری های علمی که به سرپرستی لویی واندنبرگ ( باستان شناس بلژیکی) و رومان گیریشمن ( […]

13920424165955500839653

 

یک باستان شناس لرستانی گفت: با وجود اینکه لرستان خاستگاه هنر مفرغ است، اما موزه اختصاصی مفرغ در این استان وجود ندارد.

عطاء حسن پور در گفت و گو با تسنیم در خرم آباد اظهار کرد: بر مبنای حفاری های علمی که به سرپرستی لویی واندنبرگ ( باستان شناس بلژیکی) و رومان گیریشمن ( باستان شناس فرانسوی) صورت گرفته است، اشیای مفرغی سبک لری را به سال های 1000 تا 650 قبل از میلاد نسبت می دهند.

وی با بیان این که مفرغ‌های لرستان زینت بخش موزه های دنیاست، گفت: موزه لوور فرانسه موزه های شیکاگو، فیلادلفیا و متروپولیتن مفرغ‌های لرستان یافت می شود.

وی اضافه کرد: اشکال مفرغ‌های لرستان شامل آینه، افسار و دهنه، سنجاق قفلی، انگشتر، دستبند و گردن بند و وسایل روزمره زندگی نظیر کاسه آبخوری، فنجان، ابزار سوارکاری مانند یراق، لوازم جنگی مانند انواع زوبین، خنجر، سرنیزه و همچنین مجسمه های کوچک و بزرگ گاو ، گوزن، آهو، اسب و… است.

وی عنوان کرد: ساخت موزه اختصاصی برای مفرغ لرستان از مصوبات دور دوم سفرهای استانی دولت به لرستان به دلیل کمبود اعتبارات، هنوز محقق نشده است.

باستان‌شناس لرستانی گفت: فن ساخت و ترکیب درصد فلزات به کار رفته در آلیاژ مفرغ لرستان نظیر مس، قلع، روی، آرسنیک و سرب به همراه اشکال به تصویر کشیده شده در آن‌ها نشانگر ویژگی‌های هنر هنرمندان هزاره های گذشته این دیار است.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

کمیر در گفته :

با سلام
این جمله از پروفسور رومان گیرشمن است :هنر ایران باستان هنر لرستان است-عصر برنز یکی از دوره های تاریخ حیات بشر است که توسط نیاکان ما خلق شده -خواهشمندم جهت شناخت بیشتر هویت قومی در این ارتباط بیشتر مطلب بگذارید

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :