کد خبر : 30327
تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 539 بازدید

تک نرخی شدن ارز خوب یا بد

  نوری نظری طبا / میرملاس نیوز: تک نرخی شدن ارز خوب یا بد از دیرباز یکی از مهم ترین مشکلات کشور ما سوء مدیریت ها در بازار ارز و نهایتا ایجاد تورم سرسام آور کنونی و فلج شدن مکانیسم طبیعی معیشت مردم بوده و دلایل عمده ی آن، تحریم های اقتصادی، دورقمی بودن نرخ […]

Scan10004-214x300

 

نوری نظری طبا / میرملاس نیوز:

تک نرخی شدن ارز خوب یا بد

از دیرباز یکی از مهم ترین مشکلات کشور ما سوء مدیریت ها در بازار ارز و نهایتا ایجاد تورم سرسام آور کنونی و فلج شدن مکانیسم طبیعی معیشت مردم بوده و دلایل عمده ی آن، تحریم های اقتصادی، دورقمی بودن نرخ ارز(ارز ازاد و مرجع) مشکلات ساختاری اقتصاد ، کاهش عرضه ارز و همچنین تمایل به تبدیل دارائی های نقدی به سرمایه راکد بدون بازدهی تولید بوده که متناسب با آن باعث ایجاد معضلاتی شده است که در متن زیر به تحلیل در مورد آن بحث میشود.
در این نوشته ابتدا تعریفی جامع از ارز و متعلقات آن بر زبان قلم جاری میشود سپس به واکاوی آن در رابطه با تاثیراتش بر تورم پرداخته میشود و سپس در مورد فواید تک نرخی شدن ارز بحث میشود.
ارز واحد پول خارجی است که در تعاملات داخلی یک کشور رد و بدل میشود.
و حال، مبادله پول یک کشور با کشور دیگر را نرخ ارز می نامند به بیان دیگر قیمت پول یک کشور برحسب پول کشور دیگر ،نرخ ارز نامیده می شود.
ارز مرجع همان ارز ۱۲۲۶تومانی بود که توسط بانکهای ارزی ریالی به افراد واجد شرایط که اختصاصا ۲۵عضو بودند (دانشجویان مقیم خارج-بازرگانان وتجار – بیماران ……………..)پرداخت میشد.
ارز ازاد مقدار ارزی است که در ان نرخ ارز براساس شرایط بازار به صورت ازاد بین افراد، تعیین و رد و بدل میشود.
در این گیرو دار معمولامصرف کنندگان ارز یا خریداران ارز وارد کنندگان شرکتهای حمل ونقل ، بیماران، دانشجویان مقیم خارج ،مسافرین به کشورهای خارجی، حجاج ، جهانگردان ،تجار و بازرگانان میباشند در بازار ارز ،عملیات تبدیل ارزها به یکدیگر ویا انتقال قدرت خرید ازیک کشوربه کشور دیگرانجام میشود. بنابراین بازر ارز یک بازار جهانی است و با انکه مکان مشخصی ندارداما دارای نظامهای ارتباطی بسیار گسترده ای است که به کمک آن می توان وضعیت اقتصادی کشوری را نابود و یا حتی در مواقعی باعث نجات وضعیت اقتصادی یک کشور شد.
تاثیر صادر کنندگان و وارد کنندگان کالا بر بازار ارز در هر کشور بر هیچ دولتمردی پوشیده نیست صادرکنندگان کالا در یک کشور بعد از دولت بزرگترین منبع عرضه ارز به داخل کشور هستند یعنی صادر کنندگان با فرو ش کالا به کشورهای دیگر مقدار قابل توجهی ارز وارد کشور میکند ولی در نقطه مقابل ان وارد کنندگان کالا نیز عامل اصلی خروج ارز از کشور محسوب می شوند یعنی واردکنندگان با خرید کالا از کشورهای دیگر باعث خروج ارز از کشور میشوند.
با اضافه شدن تحریمها ونهایتا تشدید تورمها فشار زیادی بر پیکره ی جامعه واردامد و بازار ارز را در گرداب سرگردانی گرفتار نمودحال در اینجا به تحلیل مهمترین عوامل تورم زا ناشی از افزایش نرخ ارز دورقمی درایران در چند وقت اخیرو تاثیر ان بر تورم می پردازیم.
هزینه های سرمایه گذاری
در اکثرکشورها ی درحال توسعه و رشد، درآمد های دولت محدود وهزینه ها نامحدوداست ، به ویژه اینکه هزینه های سنگین وزیربنائی زیادی ازقبیل : ساختمان سازی ،ایجاد فضاهای سبز ، راهها ، پلها ، اسکله ها ، کارخانجات ، کارخانجات ساخت ماشین آلات و … دربرنامه های دولت وجود دارد لذا انجام این عملیات نیازمند وجوه مالی و صندوق ذخیره ارزی غنی ای میباشد و چون این منابع درکشور درحال توسعه ، معمولا به حد کافی وجود ندارد بنابراین دولت باید این منابع را از کشورهای خارجی قرض نماید ، ویا اینکه از بانک مرکزی وام بگیردحال در هر دو صورت مقادیر زیادی پول به جامعه تزریق شده ولی تولیدی درراستای برگشت ارز صورت نگرفته است که با این شرایط با کاهش وجوه و منابع صندوق ذخیره ارزی به ناچار تورم وافزایش قیمتها ایجاد می گردد.

تبدیل داراییهای نقدی به سرمایه
دریک جامعه ، درهرسال یا درهر دوره ، مقداری از ارزش تولیدات مصرف شده ومقداری نیز پس انداز میگردد پس اندازها به صورت وام واعتبار ، مجددا به سوی تولید برمیگردند وموجبات سرمایه گذاری جدید را فراهم می آورداما پس اندازهائی به صورت خرید وسایل اضافی از قبیل خرید اتومبیل اضافی ، خرید طلا وارز وسایر انواع دارائی که ماهیت پولی قابل برگشت به تولید را ندارند ، تورم زا هستند.
ذخیره ارزی :هرچه مقدار نقدینگی صندوق ذخیره ارزی یک کشور بیشتر باشد نرخ متعارف ارز در بازارهای آن کشور پایین خواهد بود و بلعکس اگر مقدار نقدینگی صندوق ذخیره ارزی کم باشد نرخ ارز در ان کشور بالا می رود.
نقدینگی :گاهی اوقات به درخواست دولت از بانک مرکزی به جهت تسریع در انجام امور عاجل دولت مقادیری اسکناس چاپ میشود بدین ترتیب به حجم نقدینگی جامعه افزوده می گردد ، به تعبیر دیگر افزایش بدهی دولت به نظام بانکی ، باعث افزایش نقدینگی کل جامعه می شودبه هرحال افزایش نقدینگی درجامعه می تواند باعث افزایش تقاضا وبروز تورم گرددوبا توجه به اینکه افزایش نقدینگی لزوما با افزایش تولید ناخالص داخلی رابطه و ملازمه ای ندارد ، این عدم تعادل ، از ارزش داخلی پول می کاهد.
کسری بودجه :در بعضی مواقع که دریافت درامدهای داخلی دولت که جزوء یکی از منابع بودجه دولت است به جهت کمبود درامد تولیدات وعدم دریافت بموقع مالیات از مردم و …… کاهش می یابد کسری بودجه و نهایتا تورم و گرانی بروز پیدا می کند.
افزایش واردات اضافه بر نیاز کشور.اکثر اوقات واردات اضافه بر مصرف باعث خروج مقدار قابل توجهی ارز از کشور و بلوکه شدن کالاهای مازاد برای مدت طولانی ونهایتا موجب راکد شدن سرمایه وافزایش نرخ ارز داخلی میشود که در طول مدت یاد شده باعث کاهش نقدینگی در جامعه ودر اخر منجر به تورم و گرانی در فضای فیزیکی و مجازی بازارهای داخلی میشود .
متضررشدن صادرکنندگان و واردکنندگان ارز: در شرایط تغییر همیشگی قیمت دلار، نه صادر کننده می‌تواند از سود یا زیان خود در معاملات چند روز آینده اطمینان یابد و نه وارد کننده نهاده‌های تولید مطمئن است، قرارداد تنظیم شده‌اش برای واردات با رقم ثابت دلاری در چند روز آینده، چند در صد از لحاظ مقدار ریالی تغییر و تبدیل به ضرر یا سود می‌شود.

تک نرخی شدن ارز
نرخ ارز صرف نظر از بالا یا پایین بودنش که می‌تواند به نفع صادرات و واردات کشور باشد؛ نیازمند ثبات است، زیرا نرخ ارز بالا تنها در صورت ثبات و تداوم برای صادرات سودمند است و نرخ ارز پایین در صورت استمرار تولید کننده داخلی را از نهاده خارجی ارزان قیمت برخوردار می‌کند.در شرایط کنونی و با توجه به نیازجامعه، دولت مترصدکنترل بازار با “نرخ ارز ثابت، پول قابل تبدیل” یا همان تک نرخی شدن ارز است که جای شکرش باقیست و امید ان می رود با این راهکار تورم و گرانی در بازار مهار شود.
پیشتردر کشور ما ارز به صورت دورقمی یعنی به صورت ارز مرجع و ارز ازاد به عموم عرضه میشد ارز مرجع همان ارز ۱۲۲۶تومانی بود که توسط بانکهای ارزی ریالی به افراد واجد شرایط که اختصاصا ۲۵عضو بودند (دانشجویان مقیم خارج-بازرگانان وتجار –بیماران و…………)پرداخت میشداما ارز ازاد مقدار ارزی است که در ان نرخ ارز براساس شرایط بازار آزادیعنی عرضه و تقاضا بین افراد، تعیین و رد و بدل میشود(۳۳۰۰تومان مبلغ فعلی)
ازمهمترین فواید تک نرخی شدن ارز(۲۴۷۰تومان)میتوان به کنترل و مدیریت محسوس و سازمان یافته دولت بر صرافیها و ذخایر صندوق ذخیره ارزی و جلوگیری از سوء استفاده دلالان در بازار ارز و همچنین جلوگیری از ترفندهای غیر قانونی درخواست ارز مرجع از بانک ها وکاهش حجم کاری بانکهای ارزی ریالی و همچنین مشخص شدن آینده کاری واردکنندگان و صادرکنندگان کالا به عنوان بزرگترین دهکهای توزیع ارز اشاره کردکه عجالتا به نوبه خود باعث مهار گرانی و تورم در سطح جامعه می شوند.
نرخ ارز مرجع برای دانشجویانی که در کشورهای خارجی مشغول تحصیل هستند و همچنین برای دلالان، بیماران ،تجار و بازرگانانی که به صورت مستقیم با ارز سرو کار دارند یکی از موانع تک نرخی شدن ارز بود که چه بسا در این حوزه نیزترفندهای غیرقانونی زیادی در راستای دریافت ارز مرجع از بانکها صورت میگرفت که عملکرد آن تضررهای جبران ناپذیری با کاهش نقدینگی صندوق ذخیره ارزی کشور بر پیکره ی اقتصاد و نظام بانکی وارد میکرد خوشبختانه در طول یک هفته گذشته که ارز تک رقمی شد انتظار آن می رود که تورم به صورت مقطعی و در صورت تامین و عرضه ی ارز مازاد توسط بانک مرکزی به بازار، تورم به صورت دائمی مهار شود .

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

ادینه وند در گفته :

مطلب جالبت را می پسندم و به جوانان روشن بین شهرم می بالم
اقای نظری قابل تحسینی
خدا کنه همه چی ارزون شه

[پاسخ]

نظری طبا پاسخ در تاريخ دوشنبه ۳۱ تیر , ۱۳۹۲ ۲۲:۴۸:

شما لطف دارین اقای ادینه وند

[پاسخ]

اميني در گفته :

مطالب بسيار سودمند و عالي بود لطفا هميشه اطلاعات اين چنيني روي سايتتون بگذاريد .

[پاسخ]

نظری طبا پاسخ در تاريخ دوشنبه ۳۱ تیر , ۱۳۹۲ ۲۲:۴۷:

ممنون از کامنتتون

[پاسخ]

ازادي در گفته :

خدا را شكر كه جواناني داريم كه ميتونن مردم را از چند و چون بازار اگاه كنند
ما نياز داريم بفهميم انچه را كه تاكنون نميدانستيم

[پاسخ]

صفري در گفته :

به شخصه از اطلاعات بسيار سودمندي كه درباره ارز و بازار ارز گذاشتيد تشكر مي كنم .

[پاسخ]

نظری طبا پاسخ در تاريخ دوشنبه ۳۱ تیر , ۱۳۹۲ ۲۲:۴۶:

از حسن نیت حضرتعالی تشکر میکنم

[پاسخ]

جمالی در گفته :

ازطرف مردم کوهدشت از شما تشکر میکنم امیدوارم بتوانیم دوباره انچه که استحقاقش را داریم در رایطه با برداشته شدن تحریمها بدان دست یابیم تا مردم به رفاه و اسایش برسند . ارزومندم که با ثابت شدن نرخ ارز همه چی به روال اصلی خودش برگرده

[پاسخ]

نظری طبا پاسخ در تاريخ یکشنبه ۶ مرداد , ۱۳۹۲ ۱۶:۱۶:

ممنون از حسن نیت حضرتعالی
انشاالله

[پاسخ]

ازادبخت در گفته :

جالب و شنیدنی بود
دست مریزاد

[پاسخ]

من در قسمت جوابیه روابط عمومی آموزش و پرورش کوهدشت یک کامنت گذاشتم با نام “اشنا”و گفتم واقعا از چاپ مطالبی که ارزش هنری ندارند خودداری کنید
واقعا باید بگویم که این تحلیل بسیار عالی اموزنده و مفید است و دست نویسنده انرا به گرمی میفشارم که با این مطالب باعث باز شدن خیلی از اذهان خلاق جامعه شده و میشود
از دوستان دعوت میکنم که این تحلیل را با تامل مطالعه فرمایند مطمئنم استفاده خواهید کرد
دست مریزاد عالی بود

[پاسخ]

نظری طبا پاسخ در تاريخ یکشنبه ۶ مرداد , ۱۳۹۲ ۱۶:۱۴:

ممنون از دلگرمیتون

[پاسخ]

من هم خوندم واقعا عالی بود
ولی بعضی جاهاش برا من قابل هضم نبود.

[پاسخ]

سبزی در گفته :

مرسی آقای نظری خیلی جالب و خوندنی بود
با تشکر از شما

[پاسخ]

عبدولي در گفته :

اميدوارم ما لرها هم با بازارها و نحوه تجارت كردن آشنا بشيم تا كمتر براي نان در آوردن به بازوهايمان متوصل بشيم

[پاسخ]

آدينه وند در گفته :

جالب بود

[پاسخ]

سجادي در گفته :

ممنون آقاي نظري استفاده كرديم

[پاسخ]

سجادي در گفته :

اطلاعات بيشتري بگذاريد آموزنده بود

[پاسخ]

كوناني در گفته :

از داشتن همشهرياني مثل آقاي نظري به خود مي باليم .با آرزوي موفقيت براي ايشان

[پاسخ]

نظری طبا پاسخ در تاريخ یکشنبه ۶ مرداد , ۱۳۹۲ ۱۶:۱۵:

برادر کونانی شما لطف دارید
ما هم به دوستان بزرگواری مثل شما افتخار میکنیم

[پاسخ]

رحیمی در گفته :

دستتان درد نکنه
مقاله جالبی بود
اطلاعات جامع و مفیدی را در مقاله یادشده گنجاند هاید که ارزش چند بار خواندن را دارد

[پاسخ]

نوری نظری طبا پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۱ مرداد , ۱۳۹۲ ۱۷:۴۵:

ممنون از شما

[پاسخ]

زاهد کاظمی در گفته :

خیلی عالی بود خسته نباشی به امید رسیدن به موفقیت

[پاسخ]

نظری طبا پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۹ مرداد , ۱۳۹۲ ۰۷:۴۶:

ممنون از کامنتتون

[پاسخ]

محمدی نیا در گفته :

در تمام جوامع فهم بالای جامعه از اقتصاد کمک شایانی به پیشرفت کشور و همچنین کمک قابل توجه ای به معیشت مردم میکند

[پاسخ]

ازادی در گفته :

جالب بود
ممنون از نکات جامع و کاملتون

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :