کد خبر : 30626
تاریخ انتشار : ۲ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 341 بازدید

۵ سوال اساسی از منتخبین شورای اسلامی شهر کوهدشت

  مصطفی جمشیدی / میرملاس نیوز :  ۵ سوال اساسی از منتخبین شورای اسلامی شهر کوهدشت   “محسن مهدی” متفکر برجسته عرب و نویسنده کتاب ارزنده ابن خلدون وعلوم اجتماعی مینویسد: تاریخ بشریت بیشتر از دو رویا نیست: رویای”شهروند صاحب حقوق” و”رویای سلطان عادل”. امروزه در جوامع و اجتماعات بشری شهروندان به تکالیف و حقوق […]

123-194x300

 

مصطفی جمشیدی / میرملاس نیوز :

 ۵ سوال اساسی از منتخبین شورای اسلامی شهر کوهدشت

 

“محسن مهدی” متفکر برجسته عرب و نویسنده کتاب ارزنده ابن خلدون وعلوم اجتماعی مینویسد: تاریخ بشریت بیشتر از دو رویا نیست: رویای”شهروند صاحب حقوق” و”رویای سلطان عادل”.
امروزه در جوامع و اجتماعات بشری شهروندان به تکالیف و حقوق خود آگاه بوده و آنها را بکار گرفته و دغدغه های شهروندی به دنبال کشف راه هایی می باشد که طی آن جامعه سرنوشت خود را در دست گیرد و از طریق انتخاب نمایندگان با پیروی خرد جمعی به قدرت اراده و انتخاب خود اعتماد نمایند و با شیوه های جدید به زندگی کردن بپردازند، در تکمیل این فرآیند دو اصل مهم و اساسی وجود دارد: پرسش گری شهروندان و پاسخ گویی نمایندگان .
اگرفعالیت و عملکرد کارگزاران به صورتی مرتب و آشکار در معرض دید و نظر و ارزیابی شهروندان قرار گیرد و از طرفی کارگزاران عمل به وظیفه و پاسخ به موکلین خود را بخوبی ادا نمایند، میتوان به تحول، توسعه وپیشرفت آن جامعه امیدوار بود. بدیهی است وقتی حلقه اتصال و ارتباط شهروندان با کارگزاران خود ازطریق همین سوال و جواب های دو طرفه باشد آن جامعه مسیرطبیعی تکامل و پیشرفت خود را می پیماید.
ما درگذشته این شهر خوشبختانه یا شوربختانه مشارکت کردیم و رای دادیم. بدون هرگونه توقع و انتظاری در سامان دادن امور شهر یا امیدواری به ارتقائ سطح کیفیت زندگی یا رهایی ازنابسامانی های شهری. و طبیعی است نتیجه آن نیز تاکنون بدون هر اقدام یا حاصلی در برون رفت از وضعیت نا خوشایند موجود بوده است!.
واقعیت این است که شهرداری بدلیل مشکلات عدیده قادر به ارائه خدمات مناسب به ساکنان خود نبوده و از نظر برخورداری از انواع امکانات زیربنایی و روبنایی و چه از نظر ایجاد و توسعه فعالیت های اقتصادی، اشتغال و خدماتی شهری و چه برخورداری ازاماکن تفریحی و فضای سبز و چه از نظر سطح کیفیت زندگی و آسایش دچار مسئله و نابسامانی است.
حال کوهدشت مانده است با انبوهی از مشکلات چندین ساله.که چهارمین دوره شورای کوهدشت در آینده ای نزدیک بر شهرداری آن اعمال مدیریت می نمایند. مطابق قرارداد و قاعده، مردم ازمنتخبین خود انتظار اقدام و ایجاد تحول و آبادانی در کالبد بیمارشهر و افزون برآن کارآمد نمودن مدیرت شهری را دارند.
در اولین اقدام در این راستا وبا آگاهی از تکالیف و با پیروی از حقوق شهروندی به طرح چند سوال اساسی از منتخبین محترم شورا ی شهر می پردازم:
۱- چه برنامه مدون یا راهکارهایی برای سامان بخشی این همه معضلات شهری ازگسترش بی حدو مرز شهر در سطح اراضی کشاورزی تا انباشتگی زباله و فقر فضای سبز تا زشتی میادین و کوری و کجی خیابان ها و کچلی بولوارها تا کمبود امکانات خدماتی فقدان مبلمان و زیبایی فضاهای شهر و چاله چوله های خیابانی و مدیریت بیمار و ناکارآمد شهری دارند؟
۲- نظارت برکار شهر و شهرداری، تنظیم و تدوین بودجه واعمال مدیریت شهری را مطابق کدام ضوابط ، اصول و الگوها پیگیری میفرمایند؟
۳- کدامین مشخصات و صلاحیت های لازم را برای انتخاب شهردار در نظر گرفته اند؟
۴- در راستای رشد- توسعه ورونق و همچنین بهبود فضای کالبدی شهر چه تدابیری اتخاذ فرموده اند؟
۵- در راستای مدیریت منابع انسانی و تشکیلات درشهرداری با هدف دستیابی به کارایی و اثربخشی نیروی انسانی و کارآمد نمودن مدیریت شهری چه برنامه ای دارند؟
آیا از توان ، خلاقیت و ابتکار این ۹ مرد کوهدشتی راه و چاره ای بر می آید؟
انتظار میرود شورای شهر در اولین اقدام با همفکری و همگرایی گزارش کاملی از مسائل و مشکلات شهری با تاکید برآسیب شناسی شهر و شهرداری کوهدشت را ارائه نموده ودر همایشی به همین منظور به سمع و نظر موکلین خود رسانده و اهم راهکارها و اولویت های برنامه ریزی خود را به استحضار شهروندان برسانند. وسپس اعضای محترم ۹نفره با تفاهم و سازگاری و همدلی،با افکارسازنده ، دستان توانا و گام های بلند خویش را در مسیر توسعه وپیشرفت شهر بر دارند. باشد تا گرد وغباری چندین ساله را از قامت غمگین و رخسار برآشفته شهر پاک،. یا شاید گلی یا نهالی بنشانند و نسیمی یا آبی بر در و دیوار شهر بیفشانند.

مصطفی جمشیدی- کارشناس ارشد برنامه ریزی توسعه منطقه ای از دانشگاه علامه طباطبایی تهران

/ایمیل دریافتی از نویسنده /

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

درود بر جناب جمشیدی
با نظرتان موافق هستم
واقعا برنامه ریزی و مطالعه ای در کار است؟

مصطفي جمشيدي در گفته :

با احترام
اگر شهروندان همچون گذشته دنبال مطالبان و حقوق شهروندی خویش نباشند وضع بدتر از این هم خواهد شد در این میان وظیفه جوانان و نخبگان شهر سنگین تر است لذا باید از آنها خواست و برنامه های آنان را در اداره شهر را به چالش کشانید تا مجبور به پاسخ گویی و ارائه عملکرد شوند.

سپاس جناب جمشیدی
واقعن اگر همشهریان عزیز همین خواسته هایی که حضرت عالی فرمودید مد نظر داشته باشند و از شورای محترم شهر پیگیر شوند به لطف خدا تا حدودی از معضلات کاسته خواهد شد،البته به این شرط که شورا با برنامه باشد و طبق اصول شهرسازی حرکت نماید.

مصطفي جمشيدي در گفته :

درود برشما صادق جان
بله همینطور است باید بخواهیم تا وضعیت موجود اصلاح شود. عملکرد شورا بایستی زیر زره بین شهروندان باشد.

نمایندگان شوراها با ید درپروسه های زمانی مشخص درجمع مردم محلات مختلف شهرشان حضورپیداکنند وبامشکلاتشان بیشترآشناشوند وودررفع مشکلاتشان بابرنامه ریزی مشخص ودرمدت زمان مشخص بکوشند وازمردم بخواهند درطرحهای عمرانی عام المنفعه اگرتوانایی مالی دارند به هراندازه که می خواهند کمک شان کنند مردم ومسولین باید باکمک همدیگر شهرشان راآبادکنند.

ناشناس در گفته :

آقای کارشناس! شورای شهر کوهدشت هنوز تأیید نشده
نکنه شما هم طرفدار آقای … هستین؟!

کوهدشتی طرهانی در گفته :

جناب آقای جمشیدی همانطو ر که شما فرمودید در صورتی نمایندگان وشورا پاسخگو خواهند بود ، که مردم حقوق خود را از نمایندگان به جد مطالبه کنند و با پرسشگری مداوم نمایندگان را به پاسخگویی وا دارند / اگر مردم همانند گذشته منتظر یک دست معجزه گرباشند وضع شهر از این هم بدتر خواهدشد

مصطفي جمشيدي در گفته :

طرهانی عزیز
باید ساکنان شهر به حقوق و مطالبات خود از شهرداری آگاهی داشته و حساسیت لازم نسبت به شرایط و کیفیت زندگی در شهر خود داشته باشند.

ماهان ازادبخت در گفته :

بی معنی ترین وبدترین کاری که خاتمی کرد این بود که شورای شهر را درست کرد.

مصطفي جمشيدي در گفته :

ماهان عزیز خاتمی گناهی نداره جامعه ایرانی هنوز در مرحله تمرین دموکراسی است! ظرفیت مشارکتی جامعه باید بالا رود.

تورج در گفته :

جناب آقاى جمشیدى سلام
سوالات زیادى میشه پرسید ولى شوراى این شهر نه به نیت کار کردن وخدمت آمده نه براى یکى از این سوالات پاسخى دارند. یعنى در این حد نیستند. چون منتخب مردم نبودند. پس فردا همه ى مردم میبینن که چه کسى شهردار میشه! یه کوهدشتى بدون تجربه و تخصص و بی سواد !! گزینه اى که تمام این انتصابات فقط و فقط بخاطر ایشان بود. کاش میشد اسم ببرم تا ماهیت أصلى این مهندسى انتصابات براى مردم مشخص بشه! تنها أمید و نقطه ى روشن آن ، یکى دو نفرى هستند که که با رأى مردم بالا اومدن! ممنون از دست نوشته اتون

ادینه در گفته :

با سلام خدمت اقای جمشیدی:متاسفانه توقع مردم ما از منتخبین تنها و تنها بر اورده کردن مشکلات شخصی میباشد و هنوز نگاهی کلان به عملکرد و توقعشان به منتخبین چه در سطح نمایندگی و چه در سطح شوراها ندارند.

کمیر در گفته :

با سلام و احترام به آقای جمشیدی — آقای جمشیدی به نظر شما عموم جامعه ما در کدام مرحله از نیازهای سلسله مراتب فرمول مازلو قرار داریم ؟؟

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :