کد خبر : 31586
تاریخ انتشار : ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 646 بازدید

كربلای 5 به روایت ” زنده یاد سردار حاج حمید قبادی ”

  زنده یاد سردار حاج حمید قبادی ( سقوط بصره برای عراقی‌ها بسیار گران تمام می‌شد ) شب 19 دیماه 1365 بوی شروع عملیات به مشام می‌رسید. لشكرها به دلیل صدمات وارده در عملیات كربلای 4 در شب‌های اول ماموریتی نداشت اما من به دلیل نوع كارم در اطلاعات باید طوری آماده می‌بودم كه هر […]

 11261789808079930627

زنده یاد سردار حاج حمید قبادی

( سقوط بصره برای عراقی‌ها بسیار گران تمام می‌شد )

شب 19 دیماه 1365 بوی شروع عملیات به مشام می‌رسید. لشكرها به دلیل صدمات وارده در عملیات كربلای 4 در شب‌های اول ماموریتی نداشت اما من به دلیل نوع كارم در اطلاعات باید طوری آماده می‌بودم كه هر وقت لشكر وارد عمل شود اطلاعات لازم را در اختیار فرماندهی بگذاریم.
عملیات كربلای 5 در ساعت 2 بامداد 19/10/65 با رمز یا زهرا (س) در محدوده منطقه عملیاتی پنج ضلعی یعنی همان مكان عملیات لشكرها در كربلای 4 آغاز شد. این منطقه نزدیك‌ترین مسیر به شهر بصره بود كه برای من منطقه شناخته‌ شده‌ای بود. تاكتیكی كه سپاه این بار برای تهاجم اولیه به كار گرفته بود با عملیات كربلای 4 تفاوت داشت. در عملیات كربلای 4 سپاه از جناح شمالی منطقه پنج ضلعی با عراقی‌ها درگیر شد. اما این بار از جناح شرق به غرب یعنی از دژ جمهوری و آب‌ گرفتگی مقابل و مواضع متفاوت كاشته شده باعث شده بود تا عراقی‌ها از استحكام آنجا اطمینان داشته باشند.
نیروهای لشكر 10 سید‌الشهدا(ع) عهده‌ دار شكستن خط و نفوذ به خطوط عراقی‌ها بودند. نیروهای خط‌ شكن كه عمدتاً تیربارچی و آرپی‌ جی‌ زن بودند با نفوذ در آب‌ گرفتگی، تمام آتش سلاح‌های خود را متوجه یك نقطه كردند و هرچه را در آن مسیر بود نابود كردند در این فرصت بچه‌های تخریب با برداشت مواضع داخل آب رخنه كوچكی در خاكریز دشمن ایجاد كردند و بعد با كمك آتش سنگین و نیروهای قایق سوار رخنه انجام شده گسترش یافت.
نیمه شب بود. صدای غرش توپ‌ها و خمپاره‌ها و شلیك منورهای عراق در آسمان فضای بسیار عجیبی را بوجود آورده بود. با اینكه در آن شب لشكر ما ماموریتی نداشت، اما آن شب را تا صبح نخوابیدم و از دور نظاره‌ گر اوضاع و تبادل سنگین آتش در خطوط مقدم بودم. مدام دعا می‌كردم كه بچه‌ها در مقدمات اولیه كار موفق شوند و خطوط دفاعی مستحكم عراق شكسته شود.
برای این كه از وضعیت خطوط درگیری در تمام ساعات شبانه‌ روز اطلاعات لازم را داشته باشیم، فرمانده لشكر اجازه داد كه طبق یك برنامه نوبت‌بندی شده از آخرین وضعیت خطوط درگیری و جاده‌ها و معابر اطلاعاتی كسب كنیم كه اگر ماموریت واگذار شده بتوانیم با آمادگی قبلی انجام وظیفه كنیم. در ساعات اولیه صبح روز درگیری حركت كردیم. اولویت تردد با افرادی بود كه در تقویت نیروهای خط‌ شكن نقش اصلی داشتند؛ برای همین در روز اول عملیات موفق به ورود به پنج ضلعی نشدیم.
صبح روز دوم بود كه این بار تصمیم گرفتم با استفاده از یك موتور تریل 250 كه تحرك و توان مناسب را داشت، به تمام خطوط درگیری سركشی كنم؛ روی این حساب از قرارگاه تاكتیكی لشكر در حوالی پل نو به طرف منطقه درگیری در پنج ضلعی با موتور حركت كردم. در این ماموریت جعفر یگانه جانشین ستاد لشكر نیز همراهم شد. در آن منطقه موتور بهترین وسیله برای حركت بود هم عكس‌العمل خوبی داشت و هم اختفای آن راحت بود و در هر چاله و گودالی می‌شد آن را پنهان كرد.
در یك جاده خاكی به طرف پنج ضلعی به راه افتادیم. رفت و آمد بیش از حد خودروهای پشتیبانی، آمبولانس‌ها و كامیون‌های حامل مهمات و مواد غذایی چنان گرد و خاكی ایجاد كرده بود كه قابل تحمل نبود. چفیه‌ام را دور سر و صورتم بستم و عینك مخصوص موتورسواری را هم روی چشمانم زدم. در طول مسیر با صدای بلند از آقای یگانه می‌خواستم كه محكم بنشیند تا هركجا ضرورت داشت از جاده خارج شوم؛ خاك رس و رمل اجازه نمی‌داد كه موتور به راحتی حركت كند.
چراغ خودروهایی كه از مقابل می‌آمدند، همگی به نشانه پیروزی روشن بود بوق خودروها و صدای الله‌اكبر و شعرهای حماسی بسیجی‌ها روحیه‌ها را بالا برده بود. هیچ كس نگران آتش سنگین عراقی‌ها نبود. هرگاه گلوله توپی در داخل جاده بر زمین می‌خورد و حادثه‌ای می‌آفرید، با كمك دیگران، مجروحین و شهدا به سرعت منتقل می‌شدند.
آقای یگانه مدام دعا می‌خواند و راز و نیاز می‌كرد. من هم از همسفر بودن با او خوشحال بودم. به خط مقدم نزدیك شدیم. ناگهان متوجه شدم كه رانندگان خودروهایی كه به عقب می‌رفتند، با تكان دادن دست، سعی می‌كردند پیامی را به ما برسانند. در میان گرد و خاك متوجه شدم همه ماسك ضد شیمیایی به صورت زده‌اند. مشخص شد عراقی‌ها بمباران شیمیایی كرده‌اند. با حركت به طرف جلو به غیر عادی بودن هوا پی بردم.
به سرعت از جاده منحرف شدم و در كنار جاده ایستادم. ماسك‌هایمان را كه به كمر بسته بودیم به صورت زدیم و به راه افتادیم. با هم متوجه شدم كه هوای وارد شده به بینی و چشمانم آلوده است. با سرعت خود را به خط مقدم رساندم. موتور را داخل چاله‌ای پارك و فرمان آن را قفل كردم نگران بودم چون ریش بلند و زیادی داشتم، ماسك خوب به صورتم نمی‌چسبید. احساس كردم مواد شیمیایی از لابه‌لای موهای صورتم در حال نفوذ است. تصمیم گرفتم برای اولین بار موهای صورتم را كوتاه كنم برایم سخت بود.
از بچه‌های امدادگر یك قیچی گرفتم. به یگانه گفتم كه باید ریش‌هایم را كوتاه كنم. ماسك را برای چند لحظه از صورتم برداشتم و موهای صورتم را از بیخ به طور نامنظم قیچی كردم. شكل خنده‌ داری پیدا كرده بودم كوتاه و بلند بودن موهای صورتم جلب توجه می‌كرد.
 
از کتاب هم مرز با آتش ( نویسنده حمید قبادی )
 
 

درج شده توسط : بهزاد باقری / دبیر سرویس شهدا و منتظران " میرملاس نیوز "bagheri1348@yahoo.com

دیدگاه ها

سرویس شهدا / سعید بالنگ در گفته :

با تشکر از حاج هادی قبادی و اخوی گرامی ایشون حاج مرتضی

[پاسخ]

حمیدازادبخت در گفته :

یاد همه سرداران بی ادعا و گمنام را زنده نگه داریم حمید قبادی را باید ستود اما مثل معروف هست که میگن قهرمان همیشه زنده عشق است افسوس که ما قدر اینها را نمیدانیم

[پاسخ]

کوهدشتی در گفته :

روح پاک وباغیرتت با امیرالمونین محشور باد

[پاسخ]

هادی قبادی در گفته :

با سلام
اسم صحیح کتاب : هم مرز با آتش

[پاسخ]

کاکائیان در گفته :

درورد خداوند متعال به روان پاک شهدای گلگون کفن دفاع مقدس، یاد وخاطره همه شهدا زنده و جاودان باد.

[پاسخ]

عارف قبادی در گفته :

شادی روح زنده یاد سردار حاج حمید قبادی فرمانده اطلاعات و عملیات لشکر 57 صلوات

[پاسخ]

سرسورن در گفته :

با سلام و تشکر از مدیر سایت
لطفا از عکس های خارج کشور مرحوم حاج حمید قبادی در وبلاگتون قرار بدید

[پاسخ]

سعید بالنگ / دبیر سرویس شهدا ( دلاوران لرستان ) پاسخ در تاريخ شنبه ۲ شهریور , ۱۳۹۲ ۱۲:۵۴:

سلام
چشم حتما

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

یه دنیا دلم گرفته…

[پاسخ]

با تشکر از مدیریت سایت

[پاسخ]

با سلام یاد تمام شهدا را گرامی و زجر و زحمت تمام ایثار گزان را ارج می نهیم. یاد روزهای کربلای 4 و 5 بخیر . راستی حثشان به درستی ادا شده؟ اگر نشده پس کی؟

[پاسخ]

فاطمه قبادی در گفته :

عموجونم روحت شاد!

[پاسخ]

سعید بالنگ / دبیر سرویس شهدا ( دلاوران لرستان ) پاسخ در تاريخ جمعه ۱ شهریور , ۱۳۹۲ ۲۰:۲۹:

روحش شاد یادش گرامی

[پاسخ]

یونس قبادی در گفته :

تشکر از حاج هادی گرامی

[پاسخ]

سعید بالنگ / دبیر سرویس شهدا ( دلاوران لرستان ) پاسخ در تاريخ جمعه ۱ شهریور , ۱۳۹۲ ۲۳:۲۰:

سلام حاج یونس
ممنون از حضورتون
خوشحال شدیم

[پاسخ]

فاطمه قبادی در گفته :

عموی عزیزم!
وقتی درفصل رویش گلهارفتی خزان رابرای همیشه برباوراندیشه مان نشاندی پشتمان خالی شد و دستهایمان تهی تنها دلخوشیمان تصویرزیبای تو درقاب خاک خورده خاطراتمان است که هنوز بامهربانی ب ما لبخند میزند روحت شاد و یادت همیشه گرامیباد

[پاسخ]

فاطمه قبادی در گفته :

نظرقبلیم شعری بود واسه عموی مرحومم خلیل قبادی یاد ایشان هم گرامی

[پاسخ]

سرویس شهدا / سعید بالنگ پاسخ در تاريخ شنبه ۲ شهریور , ۱۳۹۲ ۱۲:۵۳:

سلام
یاد مرحوم خلیل قبادی هم گرامی باد
معلمی دلسوز و مهربان

[پاسخ]

عارف قبادی در گفته :

روحت شاد عموجان

[پاسخ]

سرتیپ نیا در گفته :

سلام لشگر ما صحیج است
روحش شاد

[پاسخ]

خ مرادیان دانشجوی ارشد تهران در گفته :

با سلام

ای روشنای خانه امید، ای شهید “”” ای معنی حماسه جاوید، ای شهید

چشم ستارگان فلک از تو روشن است”””ای برتر از سراچه خورشید ای شهید…..

خوش به حال شهیدان،اینو از ته دلم میگم……….!

[پاسخ]

مخمد نجاتی در گفته :

روحش شاد

[پاسخ]

یاد و خاطره ی شهدا گرامی

[پاسخ]

احمد لک ازنا در گفته :

یاد باد آن روئزگاران یاد باد

[پاسخ]

یزدان میرزایی در گفته :

یاد حاجی حمید همیشه تو قلب ما زندس روحش شاد

[پاسخ]

انیس قبادی در گفته :

man az aksaye khareje keshvare amoo ziyad daram khasti begoo aksaro behet bedam

[پاسخ]

سعید بالنگ / دبیر سرویس ایثار و شهادت "میرملاس نیوز " mirmalas@gmail.com پاسخ در تاريخ شنبه ۳ اسفند , ۱۳۹۲ ۰۷:۳۱:

ممنون میشم برای ایمیلم بفرستین

[پاسخ]

انیس قبادی در گفته :

چه ساده پا به زمین نهادی و چه سخت بزرگ شدی و روزگار گذراندی.ساده تر از ساده ها از خطاها و بی مهری ها چشم پوشی کردی.چه خوب اماباز هم چه ساده جواب هر واهمه را با نیکی دادی…وما چه ساده نمیفهمیدیم.چه سخت کار کردی و خانواده چه ساده در ارامش بودند با سخت رفتنت چه ساده به همه گفتی : زندگی زیباست هرچند سخت اما ساده پایان میپذیرد……..!!!! برای شادی روح بابام حاج خلیل وعموم حاج حمید و تمام شهدا صلوات بفرستید

[پاسخ]

سعید بالنگ / دبیر سرویس ایثار و شهادت "میرملاس نیوز " mirmalas@gmail.com پاسخ در تاريخ شنبه ۳ اسفند , ۱۳۹۲ ۱۵:۵۳:

اللهم صل الله محمد و آل محمد و عجل فرجهم

[پاسخ]

انیس قبادی در گفته :

از تمام دست اندرکاران میرملاس نیوز ممنونم/من تو این شهر غریبم اکثر وقتا دلم میگیره میام اینجا سیر دلم گریه میکنم خالی میشم و برمیگردم دلم واسه بابام تنگ شده .واسه عموم .
شادی روح داداش یاسر اللهم صل علی محمدوال محمدوعجل فرجهم

[پاسخ]

انیس قبادی در گفته :

کاش میان بازوان تو ابدیت را تجربه میکردم…کاش میوه ی شیرین تبسمت همیشه بر شاخسار زندگیم خودنمایی میکردو دستهای گرم و زحمتکشت همیشه تکیه گاه لحظات تنهاییم بود و سایه ی تو ای پدر خوبم سایه سار همیشگیم میشد….
شادی روح شهدا و مرحوم حاج خلیل وحاج حمید و یاسر صلوات……………………………………………..

[پاسخ]

انیس قبادی در گفته :

من تورا می جویم در ثانیه ب ثانیه لحظه های از دست رفته ام و در لحظاتی ک ب انتظار امدنشان نشسته ام.تو مرا نظاره گری با لبخندی پرازعشق.اری تو با منی و در وجود من و بیش از من و هر کس در اندیشه ی من…………..
شادی روح همه ی باباهایی ک رفتن ب اسمونا …..صلوات

[پاسخ]

انیس قبادی در گفته :

پروردگارا…کسی از میان ما رفت ک دوستش داشتیم تونیر او را دوست بدار کسی را از دست دادیم ک یار و یاورمان بود تو نیز او را یاری ده کسی ما را ترک کرد ک در حق ما پدریت را ب پا داشت تو نیز در حق وی خداییت را بپا دار…آمین یا رب العالمین
شادی روح بابام عموم وپسرعموم صلوات

[پاسخ]

انیس قبادی در گفته :

اللهم صلعلی محمد وال محمد وعجل فرجهم

[پاسخ]

مریم قبادی در گفته :

سلاااااااااااام
از همتون ممنونم که به یاد بابای منید
پدر عزیزم خیالت همه ج با من است اما دلم گرمای بودنت را میخواهد نه سردی خیالت را

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :